COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de oliviu orhei » 19 Noi 2009, 16:32

Va rog intr-un timp scurt sa veniti cu propuneri pentru a putea stabili calendarul pe 2010.
Va multumesc, pentru sprijin.

Avatar utilizator
thomas
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 29 Oct 2009, 13:38

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de thomas » 19 Noi 2009, 17:03

Buna ziua,

Nu stiu daca se poate numi propunere, dar as vrea totusi sa tineti cont in programarea concursurilor pe 2010 de urmatoarele aspecte:

- timpul de desfasurare (48 - 72 h) sa includa pe cat posibil una sau chiar ambele zile din weekend.
- o taxa accesibila tuturor categoriilor de pescari in ceea ce priveste veniturile.

Aceasta ar fi sugestia mea ca si pescar de crap la inceput de drum in concursurile de pescuit, in conditiile in care avem un job care nu permite zile libere prea des.

Astept cu nerabdare programul competitional ptr 2010.

O zi buna.

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de oliviu orhei » 19 Noi 2009, 17:42

Privind organizarea de concursuri sunt mai mai multe aspecte:
- concursuri cu taxe mici deci si cu premiI mai mici;
- concursuri cu taxe mari deci si cu premiI mai mari;
- concursuri pe loturi;
- concursuri cu premiI simbolice cu taxa de balta redusa si premiI numai cupe si diplome;
- concursuri cu trei pescari cu drepturi depline;
- etc.
Deci sUnt multe variante de organizare va rog un puct de vedere din parte tuturor.

NUMAI SA CITIM SI SA NU AVEM UN PUNCT DE VEDERE NU ESTE SANATOS SI NICI FRUMOS

IAR DE CRITICAT NE PRICEM CEL MAI BINE

DE CE NU VREM SA NE MANDRIM ? - EU AM POPUS VARIANTA ACEASTA DE CONCURS SI CE REZULTATE BUNE A DAT

Avatar utilizator
j0k3111
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 12 Noi 2009, 20:58

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de j0k3111 » 19 Noi 2009, 18:15

ce a mai buna propunere ar fii ca administratorii de balti si cei care organizeaza aceste concursuri sa ii aiba in vedere si pe pescarii care nu au posibilitati sa dea o taxa de inscriere de ex. 1000 euro .....sper din tot sufletul sa se organizeze si concursuri cu taxe mai mici ( nu zic 100 ron ) dar cred ca pt o echipa de 2 o taxa de cel mult 10 mil ar avea mare cautare .... si cred ca prin acest demers multi vor incerca sa participe la un concurs ...ar aparea multi debutanti ...si ar incuraja mult pescuitul sportiv... C&R ...asta e cel mai important lucru sa ii facem pe toti sa inteleaga ca este un sport .... un hobby transformat in pasiune drillul cu un crapcean de 10 kg... si acea bucurie care o ai cand ii dai drumul ...si u esti multumit ca l-ai scos din apa ...si el ca se intoarce ... :)) sper din tot sufletul ca aceste concursuri sa NU devina un moft doar pt cei cu bani.... toti pescarii au dreptul la un concurs .... am un mesaj ptr toti admini si toti organizatorii de concursuri .... CONCURSURI PTR TOTI PESCARII NU NUMAI PTR CEI CU BANI .... o sa vedeti ca daca se vor organiza si concursuri cu taxe OMENESTI ...vor aparea mult mai multi pescari care nu au avut cum sa se afirme pana acum ....:) asta e parerea mea si daca am deranjat pe cineva sorry .... :)

Avatar utilizator
Teddy
Veteran
Veteran
Mesaje: 588
Membru din: 26 Apr 2008, 18:35
Localitate: Ploiesti
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de Teddy » 19 Noi 2009, 19:22

- concursuri cu taxe mici deci si cu premii mai mici;
- concursuri cu premii simbolice cu taxa de balta redusa si premii numai cupe si diplome;
- concursuri cu trei pescari cu drepturi depline ( e criza, e mai usor sa suporti in 3 costurile);

Exemple : Cupa verii chiroiu 4 , cupa lacul2 bunget, cupa aps cercani.

Un concurs cu o taxa de aprox 6 mil - echipa de 2 sau 10 mil echipa de 3, 48, sau 72 de ore, asta ar atrage foarte multi participanti, mai ales cei incepatori ce vor sa intre in lumea concursurilor de carpfishing.
Si concursurile mari, pe bani multi, pe balti foarte consacrate,sunt bune, dar doar pentru o anumita parte din pescari. Este bine sa fie ceva ptr toata lumea.
Dragos Dimache - Pescar sportiv
Fieldtester si colaborator SUPERBAITS

Avatar utilizator
gimi_mures
senior
senior
Mesaje: 295
Membru din: 30 Oct 2008, 18:33
Localitate: Tg Mures

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de gimi_mures » 19 Noi 2009, 19:59

Posibil sa fie competitii cu taxe de inscriere decente( desii pt unii si 10 mil. e mult) insa zic eu vor fi in numar mic si ff mic, deoarece atata timp cat sunt oameni (pescari) cu posibilitatti materiale bune si foarte bune care sunt dispusi sa achite taxe de insriere de ordinul zecilor de milioane ( nu au nici o vina ca au aceasta posibilitate) administratorii baltilor nu au nici un motiv sa reduca taxa( desii nu se plateste doar balta din taxa de inscriere.)
E doar o parere.
P.S. Cred ca sunt multi care ar participa la competitii doar de dragul intrecerii si a placerii de a pescui.
Prinde si Elibereaza

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de Ion Mironov » 19 Noi 2009, 20:09

teddy a spus bine.......

trebuie tinut cont de mai multe aspecte.....

si eu sunt de acord cu concursurile ieftine.......si binenteles in weekend insa ca sa dau un ex.

moara vlasiei.....fara suparre nea victor


nu cred ca ii convine sa faca un concurs sambata duminica cu 24 de echipe cand dansu are balta plina de pescari...ceea ce inseamna pierdere financiara si nu cred ca ar vrea.

bungetu si cercani sunt balti bune insa cati-va sunt patronii care sunt dispusi sa dea balta pe bani putini si in weekend....



eu cred ca vor fi si concursuri ieftine si concursuri scumpe....depinde de bugetul fiecaruia la care vrea sa participe.

in functie de taxa vor fi si premiile asta dupa ce se plateste balta arbitrii masa festiva.....
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de george-alexandru » 19 Noi 2009, 21:09

Anul viitor ve-ti avea cel putin doua concursuri cu taxa de 10 mil pe Chiroiu 4 Green Lake ;) .
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de mosharu » 19 Noi 2009, 22:09

george-alexandru scrie:Anul viitor ve-ti avea cel putin doua concursuri cu taxa de 10 mil pe Chiroiu 4 Green Lake ;) .
@George
hai sa facem unu pe plantate, ce zici?
3 pescari - 6 lansete - 1500 lei taxa - 4 zile
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de nando » 19 Noi 2009, 22:25

foarte interesant
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de misu_sipanu » 19 Noi 2009, 22:29

:-? :-? :-? :-? :-? :-?

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de mosharu » 19 Noi 2009, 22:50

misu_sipanu scrie::-? :-? :-? :-? :-? :-?
ce'i misu, nu sti sa inoti? >:)
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de nando » 20 Noi 2009, 00:29

cred ca multa lume s ar baga la un asemenea concurs
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de IULIAN C » 20 Noi 2009, 01:57

Foarte bine a spus Jonny...vreti concursuri ieftine??? se poate!Vreti in week-end??? E....atunci va costa!
Dar cei care nu au liber in week-end si au in cursul saptamanii?
Daca faceti un calcul veti vedea ca organizand un concurs in timpul saptamanii va fi mai ieftina taxa...or...eu cel putin asa cred ca e logic,ca nu-mi poate spune mie un patron de balta ca e mai aglomerat in cursul saptamanii ca sa perceapa aceeasi taxa ca in w-end!
Deci,in momentul cand vreti concursuri ieftine,luati in calcul acest aspect,chiar e necesar!
D-aia si costa asa mai mult in w-end un conc,pt ca toti tragem pe w-end! Si asa e in economia actuala:cu cat e cererea mai mare cu atat si pretul!
Ca o alternativa tot financiara,propun sa se ofere ca premii in concursurile mici,cu taxe mici,pt locul intai,participare gratuita la un concurs mai mare,ce ziceti?
asta ar oferi sanse si celor mai putin "dotati" sa participe si la concursuri mai "mari"
E doar o propunere,nu stiu daca este posibil...
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Avatar utilizator
cib
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Iun 2009, 14:46
Localitate: PLOIESTI

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de cib » 20 Noi 2009, 10:08

- concursuri cu taxe mici deci si cu premiI mai mici;
- concursuri cu premiI simbolice cu taxa de balta redusa si premii numai cupe si diplome;
- concursuri cu trei pescari cu drepturi depline;

Eu unul sunt adeptul unor concursuri cu taxe mici, eventual cat sa achiti taxa de balta pentru 48/72 de ore de pescuit + costuri de organizare. La aceste concursuri se pot da premii simbolice (diplome, cupe, etc). La un concurs important este sa participi, altfel nu ai nici o sansa sa castigi!Totodata la aceste concursuri ar putea fi implicati si unii sponsori care ar dori sa-si faca publicitate.
Pot fi si concursuri in care se pot da premii mici in bani. Sunt multi pescari care ar dori sa participe la concursuri ieftine numai ca sa se mandreasca cu o diploma sau o cupa, ne facand din pescuit o meserie.
O taxa de 200-300 RON de persoana este rezonabila pentru a petrece 2-3 zile alaturi de prieteni.
Sunt multi pescari care nu-si permit sa achite taxe de zeci de milioane.

Sunt concursurile de calificari la CUPA MONDIALA, pentru lotul national, acolo intr-adevar taxa poate fi mai mare deoarece implica costuri mult mai mari de logistica, personal, dar acolo sunt implicati si sponsori, care acopera o parte din cheltuielile unor pescari.

Sunt concursuri pe bani multi unde alaturi de pescarii buni, se strecoara si persoane care au bani, dar nu au nici o treaba cu pescuitul.

Totodata cum s-a spus si mai sus concursurile pe bani putini, ar incuraja C&R-ul si ar face ca mai multi pescari sa fie interesati de competitie, decat de ce pun in cratita. Crapul din balta n-ar mai fi vazut ca un aliment ci ca un partener de distractie, care merita respect.

Felicitari lui George pentru initiativa de a organiza concursuri ieftine pe un lac cum este Chiroiu4.

Este o initiativa care ar trebui urmata si de alti administratori de lacuri de pentru pescuit sportiv.
Constantin Ionut

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”