COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de oliviu orhei » 20 Noi 2009, 10:32

PANA LA ACEASTA ORA AU ACCESAT ACEST TOPIC APROAPE 200 DE PERSOANE SI SI-AU SPUS PUNCTUL DE VEDERE NUMAI 12 PERSOANE, DE CE CEILALTI COLEGI NU AU UN CUVANT DE SPUS ???????????

Am inteles dorinta de concursuri cu taxe mici pentru a putea realiza acest lucru avem doua posibilitati:
1. In cursul saptamani
2. Pe balti noi care nu au un nume facut inca in acest circuit sportiv.

Propun ca toti participantii la acest gen de concursuri sa fie membrii unui club sportiv. De ce, findca trebuie sa aiba echipamentul minim necesar pentru a putea participa. Asumarea din partea cuiva asupra comportamentului civilizat pe timpul unui concurs al acestora.

Avatar utilizator
cib
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Iun 2009, 14:46
Localitate: PLOIESTI

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de cib » 20 Noi 2009, 11:03

oliviu orhei scrie:Am inteles dorinta de concursuri cu taxe mici pentru a putea realiza acest lucru avem doua posibilitati:
1. In cursul saptamani
2. Pe balti noi care nu au un nume facut inca in acest circuit sportiv.

Propun ca toti participantii la acest gen de concursuri sa fie membrii unui club sportiv. De ce, findca trebuie sa aiba echipamentul minim necesar pentru a putea participa. Asumarea din partea cuiva asupra comportamentului civilizat pe timpul unui concurs al acestora.
Cum am spus si mai sus cei care ar dori sa participe la concursuri pe taxe mici nu traiesc din concursurile de pescuit, iar in afara de asta unii mai au si FAMILII.
Ei au serviciu, ceea ce ii cam tine ocupati in timpul saptamanii. Se pot face si exceptii in care iti poti lua una-doua zile de concediu. Dar nu vad de ce nu s-ar putea si in week-end daca faci un concurs la care taxa sa includa pretul unei partide in care se retine pestele de 48/72 de ore pe acea balta, in conditiile in care la concurs nu se retine pestele. Cunosc balti unde in week-end se pescuieste numai C&R si doar 1-2 taxe sunt si pentru a retine peste.

Partea cu echipamentul este corecta, trebuie ca atunci cand participi la un concurs sa ai un numar minim de saci pentru pastrarea pestelui, saltea, minciog corespunzator. Dar astea sunt prevazute ca reguli de bun simt la orice concurs si sunt scrise in regulament.
Cat priveste partea cu asumarea raspunderii din partea cuiva (club sportiv) asupra comportamentului pescarului, apoi nu trebuie neaparat sa faci parte dintr-un club ca sa stii sa te porti pe malul unei ape si sa stii sa tratezi pestele cu respect.

Ca sa faci parte dintr-un club de pescuit sportiv, acel club trebuie sa corespunda cu opiniile tale, si sa ofere si el ceva pescarului simplu care plateste cotizatie, (reduceri la taxele de pescuit, reduceri in magazine la echipament de pescuit, etc.), nu doar imagine. Si nu in ultimul rand sa aiba o taxa decenta.
Constantin Ionut

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de misu_sipanu » 20 Noi 2009, 11:45

@cib
Ionute,nea Oliviu se refera la raspunderea clubului,asupra integritatii pescarului de competitie.Au fost multe cazuri de indisciplina,abandon,lipsa de sportivitate et.Imaginea cluburilor a avut de suferit.In definitiv este un sport si ca in orice sport disciplina este pe primul plan.....PAREREA MEA.
Referitor la partea materiala,cind citesti statutul unui club,primeaza banii si timpul liber care fiecare si l face cu mari sacrificii ,pe care cel putin familia nu prea intelege cum dealtfel cred ca nici in 100 de ani familia si rudele mele nu or sa inteleaga...de ce dau drumul la peste.
ps.daca as avea bani cita ,,carne,, mi am luat in gura de la ,,pescarii,,cu care ma cert pe tema catch and release cred ca m as lasa de ,,munca,, :-$

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de nando » 20 Noi 2009, 11:53

cum a spus si cib sau doresc sa participe dar nu dispun de multi bani si din cauza serviciului nu pot participa tot timpul
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de misu_sipanu » 20 Noi 2009, 12:12

In privinta banilor,cred ca anul asta fiind tot unul dekko ,ar trebui introduse mai multe competitii de trei membrii,fara taxa pt. al treilea.Ca o parere personala,vor cistiga concursurile pina in 1000 de ron,la categoria,,grea,,stati linistiti ,listele vor fi ocupate din ianuarie.

Avatar utilizator
cib
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 11 Iun 2009, 14:46
Localitate: PLOIESTI

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de cib » 20 Noi 2009, 12:16

Salutare Misu,

Eu nu am zis ca nu este bine sa nu faci parte dintr-un club, ba din contra, chiar ma gandesc sa intru intr-un club anul viitor. Dar disciplina nu poate fi impusa de club, eu asta am zis. Degeaba faci parte dintr-un club, daca pe balta faci numai lucruri care nu au treaba cu pescuitul fie el si C&R sau respectul fata de ceilalti pescari.
Cand intri intr-un club trebuie sa stii ca ti-ai luat o raspundere si ai niste indatoriri de respectat.
Daca ar fi concursuri numai intre cluburi, atunci foarte multi vor intra in cluburi numai ca sa participe la concursuri, iar comportamentul lor va fi acelasi ca si inainte. Cine va avea de pierdut? Asa cum ai zis tu, atat clubul cat si imaginea sportivitatii pescuitului.
Eu niciodata nu am confundat sportivitatea cu apartenenta la un club anume. Sportiviatea depinde de fiecare om, de bunul lui simt.

Partea cu familia, pot sa zic ca pe mine m-a inteles familia ca practic pescuitul C&R si nu am reprosuri din partea lor ca nu vin cu peste acasa sau ca petrec timpul pe balta alaturi de prieteni. Din contra chiar par mai interesante pozele cu capturi (atunci cand aceste sunt). Dar nu incazul tuturor pescarilor acest lucru este valabil.
Si mai este o chestie, gandeste-te ca un angajat are in medie 20-21 de zile de concediu pe an.
Daca mai trebuie sa pleci cu familia in concediu, 4-5 zile (ca asa trebuie, copii, sotia au si ei nevoie de atentia ta), mai ai unele probleme sa zic alte 4-5 zile, iti mai raman minim 10 zile, adica 3 maxim 4 concursuri la care ai putea sa participi daca ai bani in acea perioada (nici asta nu trebuie neglijat).
De aceea, eu am zis ca daca unele concursuri se pot tine la sfarsitul saptamanii ar fi un avantaj in privinta participarii pescarilor.
Constantin Ionut

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de misu_sipanu » 20 Noi 2009, 12:35

@Cib
Ce fac pescarii de competitie in afara,la pescuit de placere tine de respectul lor fata de ei insisi.O sa ti spun cind ne mai intilnim o patanie,era gata sa iau bataie cind am eliberat niste pesti,noroc ca pescuiam cu prieteni adevarati si am scapat,nu o spun ca o lauda mie ci ca o constatare.Treaba cu timpul liber cred ca ne omoara pe toti.

Avatar utilizator
thomas
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 29 Oct 2009, 13:38

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de thomas » 20 Noi 2009, 16:20

Am inteles dorinta de concursuri cu taxe mici pentru a putea realiza acest lucru avem doua posibilitati:
1. In cursul saptamani
2. Pe balti noi care nu au un nume facut inca in acest circuit sportiv.

Propun ca toti participantii la acest gen de concursuri sa fie membrii unui club sportiv. De ce, findca trebuie sa aiba echipamentul minim necesar pentru a putea participa. Asumarea din partea cuiva asupra comportamentului civilizat pe timpul unui concurs al acestora.
Am citit cu interes toate comentariile celor care au postat pe acest subiect si concluzia pe care am tras-o ar fi urmatoarea:

Trebuie sa tratam total diferit concursurile organizate pentru pescarii cu experienta in concursuri, care sunt dispusi sa achite taxe mai mari ptr. participarea la concursuri pe balti consacrate si evident cu premii mai mari.

In acest sens, daca ne referim la pescarii la inceput de drum in concursurile de crap, ceea ce nu presupune ca nu pot participa si "veteranii", propunerea mea ptr concursuri care au ca tinta acest segment de pescari ar fi urmatoarea:
- nu este necesara apartenenta la un club (echipamentul obligatoriu va fi stabilit prin regulament ptr fiecare concurs, iar in ceea ce priveste comportamentul, fiecare este raspunzator ptr faptele sale si va suferi consecintele, de asemenea impuse prin regulament)
- locatia nu trebuie sa fie neaparat una consacrata in circuitul sportiv, dar sa ofere conditiile minime necesare desfasurarii unui concurs reusit. (ex: Chiroiu 4, Bunget Lacul 2, etc)
- taxa medie de 500 Ron/pescar, respectiv 1000-1500/echipa 2-3 pescari.
- perioada de desfasurare ideal ar fi pe cat posibil sa nu depaseasca un nr de 7-8 zile pe an (ptr toate competitiile) in cursul saptamanii (care necesita concediu, invoiri, etc). Se pot avea in vedere zilele libere nationale gen 1 Mai, Rusalii, etc.

Va doresc un weekend placut si fire intinse !

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Noi 2009, 17:55

Pt. a promova pescuitul la crap si a atrage cati mai multi pescari de crap(c&r) avem nevoie de concursuri ieftine, este o parere personala.
De cele mai multe ori pt. un pescar de competitie conteaza CUPA aia ieftina,banii fiind pe planul doi,asa este la mine cel putin...................deci,concursuri ieftine si multe :D !!

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de oliviu orhei » 20 Noi 2009, 18:31

Pe topicul Comentariile chibitilor este filmarea sedintei de la DARVARI

Avatar utilizator
pescarul200461
membru activ
membru activ
Mesaje: 105
Membru din: 13 Mai 2009, 17:04

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de pescarul200461 » 21 Noi 2009, 14:37

Majoritatea au pareri diverse toti ne dorim sa participam la concursuri,dar in conditiile actuale de criza majoritatea ne uitam in buzunar, pe unii din noi ne fac mandri o cupa si o diploma,pe cand altii efectiv urmaresc numai premiile indiferent prin ce misloace.Cei care se ocupa cu organizarea de concursuri nu pot face decat sa propuna o diversifitate de concursuri scumpe ieftine in timpul saptamanii sau nu si daca for fi facute publc din timp in asa fel ca pescarii sa-si faca un progam pe o perioada de timp mai mare eventual pentru a pune bani deoparte ,cred ca selectia se va face singura nu marul celor care vor participa la concursuri ieftine va fi mai mare si le va face mai atractive .Va multumesc pentru rabdare

Avatar utilizator
oliviu orhei
senior
senior
Mesaje: 215
Membru din: 29 Sep 2008, 17:12

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de oliviu orhei » 21 Noi 2009, 14:54

Va rog pe toti care vreti organizare de concursuri ieftine, daca cunoasteti locatiI care sa poata permite organizarea lor cat si accesul in conditiI de ploaie, sa fie propuse.
Daca cumva cunoasteti propietarul balti, si aveti si numarul de telefon este si mai bine.
A T E N T I E
PROPUNERILE VA ROG LE TRASMITETI PRIN MESAJ NU AICI - avem si "prieteni"
Eu as vrea sa organizez un concurs cu cel putin 50 - 60 de echipe formate din 3 pescari cu drepturi depline. Ce ziceti?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de misu_sipanu » 21 Noi 2009, 14:57

Nea Oliviu,la concursul asta facem echipa...da,vi cu rulota (:|

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de mosharu » 21 Noi 2009, 17:59

Atentiune lume <:-P <:-P
in lunile martie si aprilie 2010 organizez 2 concursuri pe Cercani.
1. Cupa Forum - unde sunt invitati sa participe pescari de crap care au cont pe orice Forum de pescuiala o:-)/ echipa de 2-3 forumisti taxa 600 lei -
2. Cupa Familia - unde echipa va fi formata din pescaru' de rigoare >:) si un membru al familiei; sotie, fiu;fica; frate...( se poate si cu gajica' sau amanta :-$ ) taxa de max 400 lei /48 ore

in luna ianuarie 2010 revin cu amantunte **== 8->

ps- acum sa va vad chiparosilor 8-> :))
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: COMPETITII IN 2010 - PROPUNERI

Mesaj de Madalin Dirla » 21 Noi 2009, 20:04

mosharu scrie:Atentiune lume <:-P <:-P
in lunile martie si aprilie 2010 organizez 2 concursuri pe Cercani.
1. Cupa Forum - unde sunt invitati sa participe pescari de crap care au cont pe orice Forum de pescuiala o:-)/ echipa de 2-3 forumisti taxa 600 lei -
2. Cupa Familia - unde echipa va fi formata din pescaru' de rigoare >:) si un membru al familiei; sotie, fiu;fica; frate...( se poate si cu gajica' sau amanta :-$ ) taxa de max 400 lei /48 ore

in luna ianuarie 2010 revin cu amantunte **== 8->

ps- acum sa va vad chiparosilor 8-> :))
Moshare, cu frate vitreg pot sa ma inscriu????
P.S. Pt. gagica sau amanta este prea frig in perioada aia :D !!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Crap si somn”