PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florin_alex007
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Mar 2008, 00:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de florin_alex007 » 22 Mar 2008, 18:40

CARE CREDETI CA ESTE CEA MAI BUNA METODA DE PREGATIRE A BOABELOR DE PORUMB SI CE FOLOSITI. MULTUMESC

Avatar utilizator
florin_alex007
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 03 Mar 2008, 00:43

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de florin_alex007 » 23 Mar 2008, 01:02

chiar nu mai pescuiti la boaba de porumb s-au le cumparati gata preparate si aromatizate? :cry:

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 23 Mar 2008, 01:53

toamna cand ii porumbu in lapte. umplii un borcan de 800, 1 kg cu boabe, jumate porumb in lapte, jumate porumb alimentar (de conserva) impreuna cu zeama din conserva. infiletezi capacele la borcane, bagi borcanele intr-o oala mare aproape plina cu apa si le pui sa fiarba la foc mic. poti face chestia asta si cu porumb vechi (tare). le lashi pana dau bine in clocot. Dupa ce se racesc aproape de tot adaogi arome, atracanti, putzina betaina poti pune, seminte canepa.....aici dupa placul fiecaruia. Sa nu pui subst nutritive inainte sa il fierbi, pentru ca prin fierbere se pierd.Eu zik ca iese destul de bun, conservandu-se foarte bine dar multa lume nu e de acord cu reteta mea. Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva
PS: cine stie ce putem baga in porumb ca sa absoarba si sa inglobeze mai bine aromele, atractantzii etc, ash fi recunoscator daca ne-atzi spune....
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
CRYSTYAN
membru activ
membru activ
Mesaje: 81
Membru din: 29 Dec 2007, 13:16
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de CRYSTYAN » 23 Mar 2008, 09:48

Am deschis si eu un topic cu aceasta tema.RETETE PTR. TOTI PESCARII.Sincer eu fierb porumbul cu tot cu arome in el si nu am avut probleme,dar sa fie borcanul etans!!

Avatar utilizator
persanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 16 Feb 2008, 18:26

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de persanu » 23 Mar 2008, 18:43

da e simplu .......ai adaugi putin ulei de porumb dar decat jumate din cantitatea de baza
astfel se va absoarbe destul de bine tot ce ai adaugat 8)

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de nini » 23 Mar 2008, 21:58

persanu scrie:da e simplu .......ai adaugi putin ulei de porumb dar decat jumate din cantitatea de baza
astfel se va absoarbe destul de bine tot ce ai adaugat 8)
:shock: :shock: :shock:
APCR

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 23 Mar 2008, 22:52

nu prea am intzeles ce ati vrut sa spuneti. Si nu stiu daca uleiul de porumb rezolva asta. Orikum va multumesc si am sa incerc. Nini ai si tu vreo sugestie? ca vad ca faci ochii mari :D
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
nini
senior
senior
Mesaje: 189
Membru din: 27 Ian 2008, 13:18

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de nini » 24 Mar 2008, 10:30

Ulei...nu stiu..sincer imi vine greu de crezut...mai de graba..MELASA :wink:
APCR

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Gabriel » 24 Mar 2008, 10:40

Salutare.
Exista mai multe metode toate sunt bune... poti sa conservi porumb in alcool,in miere,alcool-miere,ulei,daca puneti boabele in borcane etans pe care le fierbeti in oala (cucta) se pot adauga si aromele,nu se pierd nimic.
Un mod bun de a prepara boabele mai migalos un pic ...:se iau boabele tari si se gauresc cu un burghiu fin apoi se pun in intr-un borcanel cu aroma,atractant,betaina si ce va mai trece voua prin capusor...si apoi dupa citeva zile dupa ce au stat in borcanel si au absorbit bine toate ingredintele ,le scoateti pe niste foi de ziar sa se usuce...
Fir intins. :wink:
Fir intins!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 11:37

:D Nini merg pe mana ta. Si mie mi se parea dubioasa treaba cu uleiul.

Pai sa nu va suparati pe mine dar pana faci gaura cu burghiu in cateva kg de porumb uscat, te iau dracii... :D Sunt convins ca e buna si retzeta dumneavoastra, si promit ca o voi incerca (cand gasesc un "gauritor"). Daca mai aveti idei, sunt binevenite
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
timer
Veteran
Veteran
Mesaje: 1396
Membru din: 14 Ian 2008, 09:29

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de timer » 24 Mar 2008, 15:01

[quote="RaPpSodIq"]:D Nini merg pe mana ta. Si mie mi se parea dubioasa treaba cu uleiul.

si promit ca o voi incerca (cand gasesc un "gauritor")
Sfat!Incearca sa instruesti o gargaritza sa faca o gaura pe centru' boabei...Io asa am facut...Am recompensat-o cu un multumesc,am scapat ieftin...Da' o pastrez la loc de cinste si-i mai dau si cate-un ...bonus.O banitza de porumb pe an...Ea mananca,io prind peste... :D

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 19:42

timer scrie:
RaPpSodIq scrie::D Nini merg pe mana ta. Si mie mi se parea dubioasa treaba cu uleiul.

si promit ca o voi incerca (cand gasesc un "gauritor")
Sfat!Incearca sa instruesti o gargaritza sa faca o gaura pe centru' boabei...Io asa am facut...Am recompensat-o cu un multumesc,am scapat ieftin...Da' o pastrez la loc de cinste si-i mai dau si cate-un ...bonus.O banitza de porumb pe an...Ea mananca,io prind peste... :D
Mdaa, pai atunci imprumuta-mio tu pe a ta, sau iti imprumut eu boabele, shi mi le inapoiezi gata gaurite. Acuma lasand la o parte mistoul, care mai stie retete de conservare porumb sa spuna. Ce arome si atract bagatzi in porumb? puteti spune si firma daca nu va cer prea mult
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de ceangau alexandru » 24 Mar 2008, 21:15

nu sustin ca este cea mai buna metoda .....dar merita incercat ...eu pun intr-un bidon de 60 litrii pana la jumatate porumb boabe..uscate..restul apa calduta...las 48 ore la inmuiat ..dupa care le pun la fiert ,pana ce incep sa crape .....dupa care las sa se raceasca ....inapoi in bidon...adaug la aceasta cantitate 1 kg de iaurt si 250 gr drojdie si las sa fermenteze...dupa cca. 10-15 zile inpart aceasta cantitate in doua....in bidoane separate...in primul bidon pun 5 l de apa fierbinte ...tai fermentatia ...asta dupa cateva zile se va limpezii ....porumbul va avea un gust si miros dulce acrisor....in bidonul 2 las sa fermenteze incontinuare dupa 25-30 de zile va capata un miros greu de suportat dar foarte iubit de ..maria sa CRAPUL...in acest bidon tot anul se poate complecta cu boabe fierte..vor fii tot la fel de urat mirositoare ....ca delicatese eu mai adaug diferite seminte ..orz ,secara,canepa ,seminte pentru pasari....cand nadesti mai pui spartura de bile, bile intregi ..... pe carlig...fir de par ...porumb sau bila...reteta simpla ,naturala si foarte prinzatoare...fir intins... !!!

Avatar utilizator
RaPpSodIq
membru activ
membru activ
Mesaje: 96
Membru din: 15 Mar 2008, 12:29
Localitate: Alba Iulia

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de RaPpSodIq » 24 Mar 2008, 22:51

ceangau alexandru scrie:nu sustin ca este cea mai buna metoda .....dar merita incercat ...eu pun intr-un bidon de 60 litrii pana la jumatate porumb boabe..uscate..restul apa calduta...las 48 ore la inmuiat ..dupa care le pun la fiert ,pana ce incep sa crape .....dupa care las sa se raceasca ....inapoi in bidon...adaug la aceasta cantitate 1 kg de iaurt si 250 gr drojdie si las sa fermenteze...dupa cca. 10-15 zile inpart aceasta cantitate in doua....in bidoane separate...in primul bidon pun 5 l de apa fierbinte ...tai fermentatia ...asta dupa cateva zile se va limpezii ....porumbul va avea un gust si miros dulce acrisor....in bidonul 2 las sa fermenteze incontinuare dupa 25-30 de zile va capata un miros greu de suportat dar foarte iubit de ..maria sa CRAPUL...in acest bidon tot anul se poate complecta cu boabe fierte..vor fii tot la fel de urat mirositoare ....ca delicatese eu mai adaug diferite seminte ..orz ,secara,canepa ,seminte pentru pasari....cand nadesti mai pui spartura de bile, bile intregi ..... pe carlig...fir de par ...porumb sau bila...reteta simpla ,naturala si foarte prinzatoare...fir intins... !!!
Interesanta reteta. Nu am mai auzit pana acum la nimeni treaba asta cu fermentarea. Intradevar merita incercat. S-a demonstrat ideea ca romanul e foaste inventiv, si in domeniul pescuitului asta conteaza f mult. Eu am prins ff bine cu porumb lasat in alcool. tzuica cam de vreo 40 45 grade, si am prins ff bine. ii drept ca numa pe o balta, pe restu baltilor nu a vrut sa puna gura. Alte idei???
Eu ii vreau, dar ei.....mai greu

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Gabriel » 25 Mar 2008, 10:12

Salutare.
Adevarat ca nu am specificat ,dar banuiam ca iti dai seama ca porumbu despre care vorbesc eu ,mai ales descris in ultima metoda cea cu gauritul ii cantitate mica si ii destinat cirligului (firului de par)si nu naditului cu kg :mrgreen:
Fir intins!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”