15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valetro
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 13 Oct 2008, 09:58

15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de valetro » 30 Dec 2008, 22:09

Am vorbit cu mai multi pescari din zona Botosani, Bacau, Suceava si toti (cei intrebati) au confirmat ca de multi ani nu sa mai prins asa de slab.Am cautat explicatii si nu am reusit sa ma dumiresc,personal am mers saptamina de saptamina colindind vreo 5 balti si am avut rez . :-q nesemnificative.P.S cineva :-@ spunea ca a aparut o larva dupa care crapul era innebunit. :D Poate ma lumineaza cineva :O

Avatar utilizator
florin7
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 06 Ian 2009, 11:26

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de florin7 » 07 Mar 2009, 23:19

in aceeasi perioada nu a mers nici pe dunare in zona Braila, si din cate am citit pe un alt forum nici in delta nu a miscat prea tare in aceasta perioada.eu nu am gasit inca o explicatie satisfacatoare, pur si simplu nu a tras.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 23:43

Acest lucru l-am observat si eu.
Am mers pe balti, in general ape salbatice, pentru ca eu nu sunt adeptul fermelor si lacurilor particulare. Dupa o zi de stat cu ochii tinta pe o apa linistita, ce m-am gandit.
Am luat o harta industriala pe care o aveam din scoala, m-am dus in localitatile, comunele apropiate de langa apa respectiva si la ce concluzie am ajuns.
1. Pestele nu da din cauza poluarii(combinatele din amonte care deverseazain apa)
2. Daca in amonte exista ferme de animale am amestecat momeala si nada cu balegar de vaca, porc sau cu gainat de pasare(asta daca nu-ti este sila)
3. Daca in amonte sunt fabrici de bauturi alcoolice, in functie de ce fel de bauturi se fabrica, amestecam in nada si in momeala bere, tuica
Eu asa am facut, iar partidele de pescuit s-au scimbat din stat la soare in ce trebuiau sa fie, nu neaparat intr-o consistenta in ceea ce priveste cantitatea.

Cu stima.

Avatar utilizator
eugen
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 10 Mar 2008, 09:31

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de eugen » 07 Mar 2009, 23:45

Aaaa, sa vedeti ce bine au dat carasi de 800g si chiar poate mai mult, la rama "clatita si balacita" in tuica.

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de rosu alexandru » 08 Mai 2009, 00:32

eugen, tu crezi explicatzia pe care ai oferito? nu stiu cat ai pescuit pe siret si daca stii de cate ori a fos afectat in trecut de deversarile de cianura de la savinesti? ce ar fi sa punem niste cianura in mamaliga sa vedem cum isi aduce aminte crapul de vremurile bune de alta data?
in ceea ce priveste apele curgatoare siret, moldova, trotus peste e putzin, rar si mic datorita braconajului si nu poluarii care s-a diminuat cu 90% in ultimii 10-15 ani. nu vorbim aici de pet-uri, pungi si hartii ci de substantele chimice, de metalele grele, de dejectii s.a.m.d. Asa ca oricat ai fi de bun pescar nu prea mai ai ce sa prinzi.
Cat despre baltile populate particulare, zona Moldovei nu se poate lauda inca cu balti de calitate recunoscuta. A fost Vladesti (Galati) dar au stricato patronii prin modul cum au exploatato si mai nou s-a inceput ceva la Horgesti (Bacau) si Liesti (neamt). Acolo e peste, te asigur, du-te si daca crezi ca e asa de usor, prinde-l tu, pupa-l si da-l inapoi.

Avatar utilizator
callu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2009, 19:33

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de callu » 13 Iul 2009, 15:16

La noi in Bacau avem ditamai lacurile de acumulare care acu cativa ani erau ful de peste....anu asta a disparut carasul...nu credeam ca am sa prind eu vremurile astea(credeam ca nepotii mei poate)......usor usor il curata complet....sute de hectare de apa fara peste in ea nu cred ca mai exista asa ceva pe planeta!!!

Avatar utilizator
rosu alexandru
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 28 Oct 2008, 19:33
Localitate: Onesti, jud. Bacau

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de rosu alexandru » 15 Iul 2009, 18:51

callu scrie:La noi in Bacau avem ditamai lacurile de acumulare care acu cativa ani erau ful de peste....anu asta a disparut carasul...nu credeam ca am sa prind eu vremurile astea(credeam ca nepotii mei poate)......usor usor il curata complet....sute de hectare de apa fara peste in ea nu cred ca mai exista asa ceva pe planeta!!!

Callu-le, de curiozitate, cat caras prindeai la o partida inainte pe lacurile de acumulare din Bacau?

Avatar utilizator
callu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 08 Iun 2009, 19:33

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de callu » 16 Iul 2009, 20:23

Pai acu vreo 7-8 ani cand eram mai soarec ma duceam cu taicamiu cu barca si el dadea la crap(ca era plictisit de caras) si eu la bat prindeam creca 10-15 kg...ma distram!!!!!Si ce carasoi!!!!!!Tin minte ca de caraselul ca palma fugeau toti........se elibera imdeiat,dar am observat ca intai asta mic a disparut....adica s-a mai prins o perioada caras dar numai mare asta mic nu mai era deloc apoi a disparut de tot.

Avatar utilizator
cornel
membru activ
membru activ
Mesaje: 87
Membru din: 20 Noi 2007, 23:29
Contact:

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de cornel » 10 Sep 2009, 18:58

foamete mare la bacau se ia tot ce se prinde... :-t :-t

Avatar utilizator
smecherache
senior
senior
Mesaje: 176
Membru din: 05 Apr 2009, 14:31

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de smecherache » 10 Sep 2009, 23:45

si eu am facut multe iesiri pe horgesti pe malul de competitii,ca anul asta nu a fost niciodata si peste e!nu se stie de ce!si la calificari pt campionatul mondial a fost foarte slab!pai am prins eu mai mult fata de ce au prins ei in competitii!eu deja ma gandesc ca la anul o sa fie mai bine!incerca si latesul daca esti pescar c&R!FIRE INTINSE!

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de Costel Jambu » 26 Noi 2009, 02:21

cornel scrie:foamete mare la bacau se ia tot ce se prinde... :-t :-t
E foamete ,fratioare.Da' cu pestele ala din avatarul tau, ce e?Sa nu-mi spui ca l-ai prins in gradina din fata blocului si l-ai lasat sa se bronzeze la soare,ca nu te cred.
PS:Asa e .Anul asta parca a dat cineva cu otrava in toate baltile (naturale si artificiale) din Bacau si din jurului lui.Ramanem cu speranta ca la anul va fi mai bine.Si inca ceva;ne termina braconierii astia.Asa e in toata tarisoara asta a noastra sau e vb numai de zona Moldovei?
Cu stima!
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: 15iunie 10 august a fost slab pe baltile din Moldova.De Ce

Mesaj de gaboss81 » 26 Noi 2009, 11:37

nu e numai in moldova,am stat si eu in 2006 2007 la tg neamt,ma duceam la hanesti
si prindeam fratilor peste ,apropo sunt din craiova aici aceeasi problema cu toate baltile si raurile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”