"PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Moderatori: Qnyx, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

"PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de florentiniuga » 30 Noi 2009, 17:24

Am doua intrebari al caror raspuns ma framanta de ceva vreme:

1. Care credeti ca sunt interesele urmarite de cineva, oricine ar fi el, pentru a detine controlul gruparii cluburilor intr-o structura unica? Nu ma refer la dorinta intrinseca de putere, asta o inteleg pana la o anumita limita, face parte din natura umana. Ma refer la alte interese, mai lumesti, palpabile, quantificabile.
Ma intereseaza opinile oricui, deoarece eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama, nu vad niciun beneficiu direct.

2. Care credeti ca sunt persoanele (nominal) care doresc puterea cu orice pret in fenomenul competitional la crap din tara? La aceasta intrebare as ruga sa raspunda numai cei care participa la competitii si cunosc toate persoanele implicate in fenomen.

Nu se accepta decat postari facute de utilizatori inregistrati cu nume real sau cu semnatura cu nume real si cunoscuti de comunitate.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
cristea radu
senior
senior
Mesaje: 383
Membru din: 01 Dec 2007, 11:08
Localitate: TURDA
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de cristea radu » 30 Noi 2009, 22:09

In opinia mea:
Cel care reprezinta cluburile au:-cota parte(ev.salarii)din cotizatia cluburilor(ex:20 cluburi a cate 1000 euro de club=20000 ,din care ei iau tot,asta fiind numai cotizatia anuala-eventual ceva sigle,etc.-nimicuri)
-cota parte din taxa de inscriere la concursuri (ca ei reprezinta cluburile)
-cota parte din eventuale sponsorizari
-poate si ceva nada pe care o produc ei pt. cluburi sau nationala care se plateste bineinteles
Ca sa nu mai vorbesc de PUTEREA ABSOLUTA in carpfishingul romanesc.

Cu respect

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de florentiniuga » 01 Dec 2009, 02:20

Peste 130 de persoane au citit acest topic in numai 9 ore si am inregistrat un singur raspuns!
Iata o confirmare aproape imediata a nedumeririi mele si a aparentei lipse de motivatie a luptei pentru putere.
Daca am deschis totusi aceasta adevarata cutie a Pandorei, ma simt nevoit sa si sortez, atat cat imi permit cunostintele, adevarul de falsa impresie.

Asadar, domnule Cristea, sa o luam pe rand:
Oricare ar fi sistemul in care s-ar regasi cluburile, este de bun simt ca din taxele stabilite de comun acord si varsate la bugetul anual al organizatiei, o anumita cota sa constituie cheltuieli administrative: telefon/fax/internet, chirie sediu, salariul unei secretare, contabilitate, consumabile, etc. Am dat cateva exemple. Ele pot fi mai multe sau mai putine dar de genul acesta. Sunt inevitabile, indispensabile si nu trebuiesc sub nicio forma transferate sub tutela unei persoane sub forma de preluare voluntara a lor, pe motiv de reducere a acestor cheltuieli, deoarece deja acea persoana ar detine un atu si ar avea un ascendent asupra celorlalti membrii ai organizatiei. Restul fondurilor stranse, supuse procedurilor cenzurii contabile anuale, vor avea strict destinatia hotarata de adunarea generala, in mare masura finantarii desfasurarii campionatului national si a calificarilor pentru campionatul mondial, astfel incat membrii cluburilor sa participe la acestea cu costuri reduse cat se poate de mult, ideal zero. De asemenea, in masura in care sunt indestulatoare si cu aportul sponsorilor, trebuie sustinuta participarea lotului la Campionatul Mondial fara costuri din partea celor calificati.
Organizator al acestor manse de campionat national ar trebui sa fie un organ colectiv cu reprezentare egala din partea fiecarui club participant. Exclusa deci ideea unui procent incasat de un anumit organizator.
Alte competitii desfasurate inafara sistemului national, respectiv cele private, organizate de cluburi, nu fac obiectul interesului acestei organizatii si nu constituie subiect de impartire a unor eventuale profituri.
Sponsorizarile sunt transparente, strict directionate catre fundamentarea bugetului asa cum am aratat anterior si orice deturnare in alte scopuri, fara aprobarea adunarii generale, are caracter penal.
Nada... Aici e putin loc de interpretari dar nu in sistemul propus pentru viitor, acela de participare pe loturi intercluburi, deoarece in acest caz, clubul al carui lot este castigator isi va decide singur nada si nimeni nu-i va putea impune cu ce sa pescuiasca pentru a-i baga nada pe gat contra-cost. Oricum, discutam despre trei echipe care pescuiesc trei zile iar cantitatea de nada consumata este atat de mica in comparatie cu subiectul discutiei noastre, incat ar fi doar o marunta gainarie pe care nu ar baga-o nimeni in seama.

Din postarea dumneavoastra ramane din pacate valabila numai teoria PUTERII ABSOLUTE. E totusi un motiv suficient pentru a distruge totul decat sa fii un simplu participant cu drepturi egale alaturi de ceilalti ?

PS Subliniez ca toate comentariile mele reprezinta si punctul de vedere al membrilor clubului Carp Zone si este modul cum credem noi ca ar trebui sa fie structurata o asemenea organizatie, este modul cum vedem noi lucrurile in carpfishingul autohton in acest moment.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de vali003 » 01 Dec 2009, 04:51

La ce se petrece pe alte forumuri , ai crede ca din pescuit se fac milioane , eu cred este o chestie personala de orgoliu , sint unii care au un nume in pescuitul la crap si le vine foarte greu sa inteleaga , ca si cei mai tineri au aceeasi dorinta , de a cistiga , de aceea cei mai vechi vor sa controleze tot . Daca veti urmari , sint 5-6 persoane care se implica si vor sa se faca auziti mai tot timpul , din vechea garda , iar daca vreun maimutoi vine cu ceva obiectii ii inchid gura rapid . Ce nu pot nici eu sa inteleg este inversunarea lui Mateianu , face planuri, rezolva , am inteles ca nu mai participa la competitii si calificari la mondiale , atunci pentru ce ?????? Poate totusi este bine intentionat ???? Florentine ,i-ti doresc zile senine , ai nevoie la ce se intimpla .

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de florentiniuga » 01 Dec 2009, 05:19

Vali, nu acesta era sensul topicului si cred ca deoarece nu poti posta pe xxx (ca un adevarat membru Carp Zone :D ), parerea ta e un pic subiectiva.
Cautam raspunsuri la niste intrebari simple dar totodata deosebit de serioase.
Totusi notez si ideea ta, pe care o sintetizez mai plastic drept "orgolii derivate din teama de a deveni depasit, de a nu te mai regasi in fenomen, de a-ti apune gloria". Corect?
De fapt, la o analiza atenta, e cea mai plauzibila explicatie pe care am primit-o. Pana acum. Dar poate fi ea combinata cu o prezumtie de buna intentie? E ca expresia aia ca "si iadul este pavat cu bune intentii".
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de Marinita » 01 Dec 2009, 09:34

Puterea si adevarul era numele unui film pe timpul comunistilor. Un film care dupa parerea mea aveai 2 momente fericite:
1.Cand intrai ,in sala de cinematograf
2.Cand ieseai ,deoarece considerai filmul o porcarie.
Sper sa nu se intample si cu pescuitul acelas lucru .
Deci,Florentine putem sa facem mii de sinteze analogii si rezultatul va fi acelas.Deci exista o cale care poate avea un singur VECTOR si anume FEDERATIA DE PESCUIT SPORTIV.Aici este buba.Toti implicati in acest fenomen(pescuitul) avem interese fi sincer si recunoaste unele mai mari altele mai mici.Daca nu se face ordine si anume sa se dea o directie pescuitului la crap ca organizare gen etape ca la fotbal sau alte sporturi ne v-om ciuruii cu gloante virtuale mii de ani de acum incolo.Deci Hai sa spunem adio competitiilor organizate de X si Y si sa formam 2 etape de campionat si aici veti vedea si rezultatul.piste sunt slava domnului.Si sa lasam taxele de concursuri sa fie accesibile tuturor.Baltile care percep taxe mari pt. org. de concursuri sa stea in asteptare pana reduc pretul sa vedem daca le convine.Nu uita ca noi pescarii am ridicat baltile si pretentiile tuturor implicati in fenomen gen afaceri.Din aceasta cauza suntem aici si ne balacarim ca faierii .Daca se vrea se poate .Deci trebuie sa lasam functiile si orgoliile.Asta este parerea mea.
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
sandupodaru
utilizator
utilizator
Mesaje: 36
Membru din: 29 Ian 2008, 11:22

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de sandupodaru » 01 Dec 2009, 10:41

eu,personal,gasesc utila formarea unei ligi a cluburilor de crap reprezentata fiecare de cate o persoana cu drept de vot.
alegerea unui comitet care sa ne reprezinte,ales prin vot,in urma propunerilor din partea membrilor delegati de cluburi.
foarte important ,parerea mea,trebuie sa ne stangem randurile pentru infiintarea unei singure ligi,asociatie!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de misu_sipanu » 01 Dec 2009, 13:57

In cazul in care se vor uni cluburile intr o liga,federatie,uniune etc,fara nici o indoiala cineva tot o sa vrea puterea absoluta.Chiar daca nu in primul an,dupa consumarea CN SI CM,influente de dezbinare,de impartire a parerilor tot vor exista mai devreme sau mai tirziu.Inaintarea in vechime a CN ,CM dea lungul timpului a demonstrat ca promovarea carpfishingului a evoluat datorita sirguintei unui numar limitat de practicanti.Dupa o perioada anume,au aparut oameni noi,stiluri noi,strategii noi.Rezultatul.....tehnica ,nada,strategie care nu se schimba deloc.Insusi negocierile si voturile reprezentantilor cluburilor pt.CN,merg numai intr un sens pecare majoritatea il stiu de la inceputul intrunirilor.Rezultatul CN,CM,2009,100 DE PARERI DIFERITE,nimeni nu si asuma greseli,topicuri nesfirsite luni de zile,prieteni care de ani au fost ca fratii,maine pe un forum sau altul se injura si se balacaresc.
Daca tot se bate moneda pe punctul 0 al carpfishingului si de anul asta sa se schimbe totul,dupa toate discutiile astea,dupa toate atacurile directe la persoana ,A VREA PUTEREA ABSOLUTA IN UNIUNEA PE CARE TOATA LUMEA se pare ca o vrea,inseamna sa si doreasca singur raul.Vor fi prea multi ochi si prea multe guri de inchis.
In ceeace priveste adevarul,e problema delicata,anul asta s au confirmat multe dar niciodata nu vom sti adevarul.

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de nando » 01 Dec 2009, 15:04

dupa parerea mea sint foarte multe interese; uni au mania sefiei,sa se faca ce spun ei ,participa la toate manifestarile gratis ,plecari afara moca,mai promoveaza o balta sau o baga in competitii dupa ce a loat un comision,mai are un magazin si lumea trebuie sa cam cumpere de la el ca,, asa este bine,,si multe altele

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de gor965 » 01 Dec 2009, 16:38

florentiniuga scrie:Am doua intrebari al caror raspuns ma framanta de ceva vreme:

1. Care credeti ca sunt interesele urmarite de cineva, oricine ar fi el, pentru a detine controlul gruparii cluburilor intr-o structura unica? Nu ma refer la dorinta intrinseca de putere, asta o inteleg pana la o anumita limita, face parte din natura umana. Ma refer la alte interese, mai lumesti, palpabile, quantificabile.
Ma intereseaza opinile oricui, deoarece eu chiar nu reusesc sa-mi dau seama, nu vad niciun beneficiu direct.

2. Care credeti ca sunt persoanele (nominal) care doresc puterea cu orice pret in fenomenul competitional la crap din tara? La aceasta intrebare as ruga sa raspunda numai cei care participa la competitii si cunosc toate persoanele implicate in fenomen.
1. Pentru 80 % din cei implicati Interesul este strict de natura financiara ...pozitia de conducere ,de control, a unei grupari cu acelasi obiect de activitate ,in cazul nostru se traduce intr-o pozitie de monopol . Din pozitia in cauza se poate beneficia de absolut tot ce tine de publicitate (imagine ,promovare ,reclama) , a laturii comerciale a pescuitului la crap...fie ca vorbim de o balta ,un magazin ori un producator din acest domeniu .Succesul intr-o competitie de anvergura aduce dupa sine un premiu pe masura ,iar cine traieste din activitati colaterale pescuitului la crap ,va contabiliza acest succes nu punand o cupa si-o diploma intr-o vitrina ci prin prisma veniturilor inregistrate ulterior ...ptr. ca Publicitatea VINDE !
Pe langa persoanele care au beneficii, indirecte (ptr ca in mod direct,imediat, nu se prea poate) ,mai sunt 10% persoane care s-au invatat cu rutina si cu functiile conducere ...pe astia doar propia constiinta si bunul simt (daca exista) ai mai pot scoate din sistem.
Restul de 10% sunt idealisti...ei vad doar ce e frumos in sportul asta si nutresc spre "nemurirea" conferita de succesul intr-o astfel de competitie.
Parerea mea ,privind de pe margine, e ca daca s-ar accepta de catre toata lumea ca e normal ca fiecare sa-si urmareasca interesul ,DAR fara a pune piedica unuia si altuia ,s-ar mai putea face ceva ...altfel , aceleasi discutii ,aceleasi tabere ,acelasi circ ptr. popor ( platitor la aceleasi balti , aceleasi magazine ,simpatizand cu una din tabere) .
Si-ar mai fi o chestie ce tine de firea noastra de romani si care apare mai pregnant la unii obisnuiti sa se creada buricul pamantului... ptr. ca suntem prea aproape de Balcani in loc sa schimbam caii de la caruta ca-s batrani si bolnavi ,preferam sa le turnam pe gat o galeata de Red-bull ...poate -poate or sa zoboare ,si-tunci am inchis gura lumii ! ;) #:-S

2. Nu particip la competitii ,deci...am scapat ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de florentiniuga » 01 Dec 2009, 18:10

@Marinita
Sustii sa recunoastem cu totii ca avem interese. De ce nu le numesti? Eu tocmai doresc sa le identificam. In rest putin confuza postarea, nu au ce cauta in discutie taxele de la concursuri, pretentiile patronilor, etc. Vorbim doar despre fenomenul National.

@sandupodaru
Corecta solutia ... dar fara raspuns.

@misu_sipanu
Ai un inceput pesimist, bazat pe suspiciunea unor viitoare devieri de la normal si pe un istoric sumbru. Cu toate acestea, cam la 2-3 ani s-a schimbat ceva. Generatiile, sistemul de calificare, lotul reprezentativ, nade, strategii, etc. Iata ca anul acesta ne-am aflat deja la a treia schimbare majora. Asta se numeste totusi progres, cautarea perfectiunii. Desigur ca rezultatele mai slabe din ultimii doi ani au la baza si insuccesul unei organizari coerente si bine definite.
Retin totusi o idee importanta : "Sunt prea multe guri de inchis si a vrea puterea absoluta inseamna a-ti vrea singur raul"!

@gor965
Cred ca 80% interesati in bussiness e cam mult iar 10% idealisti sper sa fie exagerat de putin.
Retin intetic si de la tine o idee interesanta : "Succesul intr-o competitie de anvergura aduce dupa sine o crestere in cifra de afaceri, pentru ca publicitatea vinde! De aici s-ar intelege ca multe se rezuma la controlul publicitatii, la promovarea publica a propriului club ca exponent al propriei afaceri, dintr-o pozitie la varful sistemului.
Foarte interesant, e o tema care se poate dezvolta. Recunosc ca nu am privit-o serios.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de marian_popescu » 02 Dec 2009, 00:43

"Succesul intr-o competitie de anvergura aduce dupa sine o crestere in cifra de afaceri, pentru ca publicitatea vinde

cate produse din gama 1016 s-ar fi vandut daca nu ar fi obtinut succesul de la unguri, in care au stabilit recordul...si mai ales la ce pret?
interese, sa fim sinceri, sunt...pentru toata lumea, latura comerciala a pescuitului la crap nu e deloc de neglijat. situatia este similara tuturor posturilor de conducere din orice alt domeniu. de exemplu, parlamentarii, mitica de la liga sau primarul celui mai neinsemnat orasel...credeti ca se lupta pentru salariu, sau pentru alte avantaje, oportunitati etc?
o simpla parere, nu ma bag in chestii concrete ca nu e de mine
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de Marinita » 02 Dec 2009, 09:32

florentiniuga scrie:@Marinita
Sustii sa recunoastem cu totii ca avem interese. De ce nu le numesti? Eu tocmai doresc sa le identificam. In rest putin confuza postarea, nu au ce cauta in discutie taxele de la concursuri, pretentiile patronilor, etc. Vorbim doar despre fenomenul National.

@sandupodaru
Corecta solutia ... dar fara raspuns.

@misu_sipanu
Ai un inceput pesimist, bazat pe suspiciunea unor viitoare devieri de la normal si pe un istoric sumbru. Cu toate acestea, cam la 2-3 ani s-a schimbat ceva. Generatiile, sistemul de calificare, lotul reprezentativ, nade, strategii, etc. Iata ca anul acesta ne-am aflat deja la a treia schimbare majora. Asta se numeste totusi progres, cautarea perfectiunii. Desigur ca rezultatele mai slabe din ultimii doi ani au la baza si insuccesul unei organizari coerente si bine definite.
Retin totusi o idee importanta : "Sunt prea multe guri de inchis si a vrea puterea absoluta inseamna a-ti vrea singur raul"!

@gor965
Cred ca 80% interesati in bussiness e cam mult iar 10% idealisti sper sa fie exagerat de putin.
Retin intetic si de la tine o idee interesanta : "Succesul intr-o competitie de anvergura aduce dupa sine o crestere in cifra de afaceri, pentru ca publicitatea vinde! De aici s-ar intelege ca multe se rezuma la controlul publicitatii, la promovarea publica a propriului club ca exponent al propriei afaceri, dintr-o pozitie la varful sistemului.
Foarte interesant, e o tema care se poate dezvolta. Recunosc ca nu am privit-o serios.
Persoana(persoanele) care doreste puterea in pescuitul de la noi este mai putin importanta .Important este sa spuna ce face cu ea.Despre interese, pai cat sa mai pomenim despre ele , ce tu nu le cunosti vrei sa dam nastere la alte polemici ,sti ca vor exista indiferent ce masuri se iau.Pentru fenomenul National trebuie intai prezentata o platforma program de catre cei ce doresc ca,cluburile sa se afilieze si dupa aceea se fac pasii urmatori.Natural Carp doreste sa adere la LIGA sau ASOCIATIE dar numai daca se realizeaza ce se promite.Florentine topicul tau are o tinta si e bine ca l-ai deschis.Florentine eu ma autopropun Presedinte sau Manager la una dintre cele 2 structuri (liga sau asociatie) ma votezi?
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Avatar utilizator
Victor Hodorog
senior
senior
Mesaje: 379
Membru din: 08 Aug 2008, 07:48
Contact:

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de Victor Hodorog » 02 Dec 2009, 11:16

"ma votezi?"

:) desi nu am drept de vot..Dane ai girul meu numa trebuie sa vedem si noi "platforma program" .

Avatar utilizator
Marinita
Veteran
Veteran
Mesaje: 1191
Membru din: 08 Feb 2008, 17:43

Re: "PUTEREA SI ADEVARUL" - posibile raspunsuri

Mesaj de Marinita » 02 Dec 2009, 13:26

victorash scrie:"ma votezi?"

:) desi nu am drept de vot..Dane ai girul meu numa trebuie sa vedem si noi "platforma program" .
:))
Dan Marinita
AVIATORS FISHING CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Soarta Campionatului National de Pescuit la Crap 2010”