cum sa pun broscuta in ac....?

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Avatar utilizator
j0k3111
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 12 Noi 2009, 20:58

cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de j0k3111 » 06 Dec 2009, 17:44

la somn sunt un incepator si am avut ceva probleme cu prinsul broscutei in ac...eu o prindeam de pulpele din spate ca ea sa fie vie si intradevar avea trasaturi multe dar 70-80% ratari ....ba scoteam broasca storcita ...ba era juma de broasca ....ma disperat pur si simplu ....ce sfaturi imi dati ? am dat cu montura cu un ac jos ...

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de gor965 » 07 Dec 2009, 01:00

j0k3111 scrie:la somn sunt un incepator si am avut ceva probleme cu prinsul broscutei in ac...eu o prindeam de pulpele din spate ca ea sa fie vie si intradevar avea trasaturi multe dar 70-80% ratari ....ba scoteam broasca storcita ...ba era juma de broasca ....ma disperat pur si simplu ....ce sfaturi imi dati ? am dat cu montura cu un ac jos ...
E posibil sa fii fost moace ,nu somni mari si de-aia iti rupeau broscuta . Somnul mai rasarit iti absoarbe cu totul montura cu broasca . Eu o intep cu acul de o singura pulpa spate .
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 07 Dec 2009, 09:48

poate faci greseala sa o intepi doar prin piele [-x incearca sa bagi acul o singura data pe dupa osul piciorului din spate ,credema pina si moacele o sa inghita asa o delicatesa :D ,iar faptul ca le scoteai ,uneori ,strivite ,e poate vina cleanului sau a racilor.credema in zona unde pescuiesc eu pe bratul sf gheorghe cele mai mari capturi de somn sunt la broasca, mai rare dar mult mai insemnate in ceea ce priveste marimea ,greutatea.anul asta cel putin eu de exp la lipitoare neagra d e pamint doar somni pina in 15kg dar mai multi iar un pescar care dadea la broasca a luat unul de de peste 30kg la broasca pusa in cirlig asa cum am mentinonat mai sus,trebuie doar rabdare si bineinteles rahat pe bete :D fir intins.ps nu te sfii sa folosesti ace mari-exp mustad 0/4cu ochet ,tija lunga si doi contraspini.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 07 Dec 2009, 09:49

scuze nu picior :)) ci pulpa :P

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Laurentiu » 07 Dec 2009, 11:10

Si mai scoate broasca din apa din cand in cand altfel se ineaca si nu mai se zbate sa atraga somnul.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de gor965 » 07 Dec 2009, 21:24

Laurentiu scrie:Si mai scoate broasca din apa din cand in cand altfel se ineaca si nu mai se zbate sa atraga somnul.
In apa curgatoare (debit mare = oxigenare mai buna) broasca ramane vie ore in sir ! Puneam prin 95 pripoane pe Borcea ,seara pe la ora 20 , le scoteam dimineata la 6 iar unele broaste erau vii !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
j0k3111
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 12 Noi 2009, 20:58

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de j0k3111 » 07 Dec 2009, 22:24

adevarat ca broastele rezista mult ...niciodata nu am scos vreuna moarta .... dar ma oftica treaba ca ii ratam rau ...poate erau moace ...aveti dreptate ... am pus o broasca mare la o lanseta si am zis ca nu o scot pana dimineatza ....si pe la 3 dim a dat in ea de m-am speriat .... nu am avut bafta de acel peste firul ramanand agatat dupa ce am tras de el vreo 3-4 min si simtind ca e ceva in ac ....am avut ace mari ....fir de 45 dar am dat de pe mal ...si am avut ghinionul sa se agate .....

Avatar utilizator
j0k3111
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 12 Noi 2009, 20:58

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de j0k3111 » 07 Dec 2009, 22:26

dar broscutele asa le pun in ac...le prnd pe malul apei punand lanterna pe ele ...si nici nu misca :))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 08 Dec 2009, 10:26

j0k3111 scrie:adevarat ca broastele rezista mult ...niciodata nu am scos vreuna moarta .... dar ma oftica treaba ca ii ratam rau ...poate erau moace ...aveti dreptate ... am pus o broasca mare la o lanseta si am zis ca nu o scot pana dimineatza ....si pe la 3 dim a dat in ea de m-am speriat .... nu am avut bafta de acel peste firul ramanand agatat dupa ce am tras de el vreo 3-4 min si simtind ca e ceva in ac ....am avut ace mari ....fir de 45 dar am dat de pe mal ...si am avut ghinionul sa se agate .....
si eu pescuiesc de pe mal,dar spre deosebire de tine am fir textil de0.35mm pe tot tamburul ;) deci pot scoate si un tractor cu el.singura explicatie care mio dau ratarilor tale e ca poate te grabesti cu intepatul sau cu drilul,si nu nu vreau sa te jignesc poate nodul pe care il folosesti nu e de calitate,incearca un nod cu autostringere.

Avatar utilizator
j0k3111
membru activ
membru activ
Mesaje: 65
Membru din: 12 Noi 2009, 20:58

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de j0k3111 » 08 Dec 2009, 21:33

poate ai dreptate :) seara de obicei mai luam si ceva la bord si ne cam grabim cand vedem ca trage ,...poate si asta e :)

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 09 Dec 2009, 09:24

la bord cred ca majoritatea luam :)) da credema e mai ok cind ai linga tine un fileu de somn prajit.altfel aluneca.... :D deci nu te grabi

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de Sebastian » 09 Dec 2009, 12:07

gor965 scrie:
Laurentiu scrie:Si mai scoate broasca din apa din cand in cand altfel se ineaca si nu mai se zbate sa atraga somnul.
In apa curgatoare (debit mare = oxigenare mai buna) broasca ramane vie ore in sir ! Puneam prin 95 pripoane pe Borcea ,seara pe la ora 20 , le scoteam dimineata la 6 iar unele broaste erau vii !
pripoaaaaaneeeeee? :-q

Avatar utilizator
viorix
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 10 Mar 2009, 15:03

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de viorix » 09 Dec 2009, 16:51

sa-l iertam totusi ... era prin 95,....mai, mic.... :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de gor965 » 09 Dec 2009, 19:53

sebastian scrie:
gor965 scrie: In apa curgatoare (debit mare = oxigenare mai buna) broasca ramane vie ore in sir ! Puneam prin 95 pripoane pe Borcea ,seara pe la ora 20 , le scoteam dimineata la 6 iar unele broaste erau vii !
pripoaaaaaneeeeee? :-q
Faceam si eu ce faceau si alde bunicu' de vre-o 100 de ani incoace ...pescuiam la somn cu priponul ! :D ...vreti sa spuneti ca era mai bine daca ma apucam de "electronica " ? :-? >:)
P.S
Dupa cateva luni de la debut ,ne-am lasat "la vatra" ...ne tot furau unii "sculele" ! :))
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: cum sa pun broscuta in ac....?

Mesaj de costelino » 09 Dec 2009, 20:37

sebastian scrie:
gor965 scrie:
Laurentiu scrie:Si mai scoate broasca din apa din cand in cand altfel se ineaca si nu mai se zbate sa atraga somnul.
In apa curgatoare (debit mare = oxigenare mai buna) broasca ramane vie ore in sir ! Puneam prin 95 pripoane pe Borcea ,seara pe la ora 20 , le scoteam dimineata la 6 iar unele broaste erau vii !
pripoaaaaaneeeeee? :-q
Sa inteleg ca aveti ceva impotriva acestui instrument cu care unii am inceput pescuitul pentru ca pe timpul lui "impuscatu" nu aveam la dispozitie aceste scule performante din ziua de azi.
George poate ar fi trebuit sa explici ce sunt aceste scule atat de "infioratoare",care de dragul timpurilor trecute si acum as pescui tot cu asa ceva.
PRIPON = O montura cu un ac si plumb cu guta la capatul careia se afla un spray sau o sticla in loc de mulineta iar bratul tine loc de lanseta.Ca bambina era un dop de sampanie crestat care se taia la jumatate si se instala pe fir.

Multe spray-uri am pierdut pentru ca nu aveam "frana" de atac pe ele.Frumusetea era ca simteai fiecare miscare a pestelui in fir direct.
Frumoase amintiri.
Mi se parea lupta mai corecta atunci decat acum.Era mai naturala.Acum avem ceva avans inaintea victimei.

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”