retete pt prepararea porumbului

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 18:50

va salut.as vrea sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi referitoare la prepararea porumbului inainte de a pescui,adica fiert, cum cu ce arome,cat timp,etc

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 18:52

poate ma puteti ajuta sa inteleg ce inseamna dipuirea

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de Coleman » 09 Dec 2009, 19:06

In primul rand ai gresit topicul dar asat se rezolva ca din cate am vazut esti ''nou'' pe aici.
Dipuirea inseamna sa pui la inmuiat niste boabe de porumb intr-o parte lichida care se poate cumpara sau sa o faci tu dupa cum crezi ca e mai bine.
Eu personal pun la dipuit boabele de porumb iarna si am aproape tot sezonul, dar ele se pot pune si cu cateva zile inainte de a merge la pescuit, acum fiecare cum crede.
Eu pun boabele in dip uscate fara sa le fierb inainte si aici e dupa cum crede fiecare.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 19:08

ma scuzati am postat aiurea

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 19:10

deci sa inteleg ca iau cateva borcane pun apa+aroma sau boabe+aroma si atat

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 19:13

poate e mai bine ca am postat aici ca cine face boiliesuri e expert la porumb
:D

Avatar utilizator
Coleman
site team
site team
Mesaje: 944
Membru din: 08 Aug 2008, 19:55
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de Coleman » 09 Dec 2009, 19:14

Doar dip si boabe si daca le ti putin e bine sa le gauresti daca ele stau mai mult nu mai este nevoie ca se inmoaie si intra croseta lejer in ele.

Vezi ca ai si optiunea edit daca ai facut un comentariu si mai vrei sa adaugi ceva, e valabila 3 ore.
TOTUL PENTRU CRAP

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de MadaPescar » 09 Dec 2009, 19:22

Vezi si aici ceva ce te intereseaza pescuitul-la-crap-fitofag-caras/prepararea-boabelor-de-porumb-t502.html

Si daca mai cauti mai gasesti multe chestii interesante despre porumb.
Trebuie doar sa cauti un pic prin forum.
Fir intins.

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 09 Dec 2009, 19:56

pai daca eram total convins dupa ce am citit tot forumul nu mai postam si nu mai intrebam.Cred ca toata lumea care cauta ceva intai da intai un SEARCH si dupaia vede el ce face,fir intins.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de misu_sipanu » 10 Dec 2009, 15:34

roc scrie:pai daca eram total convins dupa ce am citit tot forumul nu mai postam si nu mai intrebam.Cred ca toata lumea care cauta ceva intai da intai un SEARCH si dupaia vede el ce face,fir intins.
Exact,apesi cautare si ...timp sa ai,la cit e baza de date despre momeli,e imposibil sa te plictisesti sau sa nu gasesti ceva,fir intins ---<><

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 10 Dec 2009, 16:55

ia cauta tu misule sa vezi ce multe gasesti

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de misu_sipanu » 10 Dec 2009, 18:14

roc scrie:ia cauta tu misule sa vezi ce multe gasesti
Da sus in dreapta pe cautare personalizata un clic,scrie retete de porumb si ..citeste :-?

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de roc » 19 Ian 2010, 21:25

am gasit asa-
1-nu sustin ca este cea mai buna metoda .....dar merita incercat ...eu pun intr-un bidon de 60 litrii pana la jumatate porumb boabe..uscate..restul apa calduta...las 48 ore la inmuiat ..dupa care le pun la fiert ,pana ce incep sa crape .....dupa care las sa se raceasca ....inapoi in bidon...adaug la aceasta cantitate 1 kg de iaurt si 250 gr drojdie si las sa fermenteze...dupa cca. 10-15 zile inpart aceasta cantitate in doua....in bidoane separate...in primul bidon pun 5 l de apa fierbinte ...tai fermentatia ...asta dupa cateva zile se va limpezii ....porumbul va avea un gust si miros dulce acrisor....in bidonul 2 las sa fermenteze incontinuare dupa 25-30 de zile va capata un miros greu de suportat dar foarte iubit de ..maria sa CRAPUL...in acest bidon tot anul se poate complecta cu boabe fierte..vor fii tot la fel de urat mirositoare ....ca delicatese eu mai adaug diferite seminte ..orz ,secara,canepa ,seminte pentru pasari....cand nadesti mai pui spartura de bile, bile intregi ..... pe carlig...fir de par ...porumb sau bila...reteta simpla ,naturala si foarte prinzatoare...fir intins... !!!
ceangau alexandru

2-toamna cand ii porumbu in lapte. umplii un borcan de 800, 1 kg cu boabe, jumate porumb in lapte, jumate porumb alimentar (de conserva) impreuna cu zeama din conserva. infiletezi capacele la borcane, bagi borcanele intr-o oala mare aproape plina cu apa si le pui sa fiarba la foc mic. poti face chestia asta si cu porumb vechi (tare). le lashi pana dau bine in clocot. Dupa ce se racesc aproape de tot adaogi arome, atracanti, putzina betaina poti pune, seminte canepa.....aici dupa placul fiecaruia. Sa nu pui subst nutritive inainte sa il fierbi, pentru ca prin fierbere se pierd.Eu zik ca iese destul de bun, conservandu-se foarte bine dar multa lume nu e de acord cu reteta mea. Va rog sa ma corectati daca am gresit undeva
PS: cine stie ce putem baga in porumb ca sa absoarba si sa inglobeze mai bine aromele, atractantzii etc, ash fi recunoscator daca ne-atzi spune....

3-O reteta de porumb care imi da rezultate foarte bune, numai cu asa ceva dau.Am sa postez niste poze de la fata locului,mentionez ca merg numai la Dunare, dar sa revin la reteta.
1.Se ia un borcan de 400g,se umple cu porumb 80%.Se pune peste el 10 pliculete ceai de capsuni,2 linguri miere,se pune tuica pana se acopera.
2.La fel ca la prima, dar se pune o sticluta de ulei de anason si tuica si cateva boabe de canepa
3.La fel ca la prima si a doua,4 linguri miere si tuica.
Se pune capacul, se inchide ermetic.Dupa o saptamana se poate folosi,boaba se inmoaie,intra carligul in ea.Dar din ce trece timpul este mult mai buna.

4-O reteta pe care m-am hotarat sa o postez pentru ca vad ca pe aici se afla persoane care au habar de pescuit.
Este o reteta foarte buna atat pt nadit cat si pentru pescuit.
Se ia o sticla de plastic de 5 litri se pune jumatate cu porumb uscat,1 kg grau,intr-o cratita se prajeste canepa 300-400 grame pana incepe sa sara ca porumbul de floricele,se prazeste cu ulei de floarea soarelui,este bine daca aveti uleiul dupa ce ati prajit peste.Dupa ce s-a prajit canepa se lasa la racit si se toarna in sticla.Punem la fiert 2 litri de apa si cand clocoteste se toarna in sticla si se pune dopul,asta se face cu 2-3 zile inainte de a merge la pescuit.Combinatia din sticla se amesteca cu mamaliga si se pune pe arc sau cine planteaza cu barcuta foloseste exact asa cum este in sticla,porumbul din sticla se foloseste si pe carlig.Atentie cand puneti apa in sticla sa aveti o palnie de tabla


5-Porumbul uscat, l-am fiert in apa ( de preferat apa luata dintr-o balta sau apa de la retea
dar lasata cateva zile
bune pt a scapa de clor). Fierberea o faceam pana in momentul in care bobul incepea sa se umfle usor si pielita incepea
sa crape la unele dintre boabe.
NU SE ADAUGA ZAHAR, sare sau miere in apa in care fierbeti porumbul. Bobul va ramane in acest caz tare ca betonul.
Scoteam boabele fierbinti, scurse de apa, in recipiente pregatite din timp ( ce puteau fi inchise ermetic), si adaugam
deasupra, dupa inspiratie, arome
de capsuni, anason, banane, ananas, ciocolata, vanilie, putina miere, putin usturoi,
etc... adaugari simple sau in combinatii diverse...
Acopeream recipientul si amestecam bine boabele aburinde pt uniformizarea adaosurilor...
Atentie la temperaturi... nu toate aromele sunt termorezistente, ( se pot folosi pe la 80-85 grade, fara sa-si piarda
din proprietati ). Informati-va asupra aromelor respective si lasati porumbul sa se racoreasca mai mult inainte de a le
adauga, daca este cazul...
Dupa aceea, turnam in recipiente, peste porumbul "aromat", palinca de fructe ( prune, mere, corcoduse, struguri... nu
are importanta, principalul este sa fie curata si fara mirosuri sau gusturi straine, sau ciudate ). Puneam palinca pana
cand aceasta depasea putin nivelul boabelor. In final, predomina oricum mirosul aromei, nu cel al palincii...
Inchideam recipientul bine, si puteam sa iau boabe din el si peste 3-4 luni...
Daca se umbla la borcan cu grija, luand boabele cu o penseta curata, nu cu mana murdara de nada sau alte alea, si daca
se acopera bine ( sa nu scada concentratia alcoolica prin evaporare ) se mentin boabele mult timp, chiar si de la un an
la altul...
Ideal este sa tineti recipientele acasa, ferite de lumina
sau variatii de temperatura, si sa luati din ele, in
borcanase mai mici, atat cat considerati ca aveti nevoie la o partida... luati si boabe, si alcool, avand grija ca in
recipientul lasat acasa, in continuare boabele sa ramana acoperite. Scade astfel riscul de fermentare, deci de pierdere
a intregii cantitati pregatite.
Pierderea prin alterare nu conteaza din punct de vedere
"material"... conteaza doar timpul necesar prepararii si
disponibilitatea aromelor, la un moment dat...

5-Mai intai boabele trebuie fierte pana se crapa ( infloresc ) dupa aceea se lasa cateva ore sa se raceasca si in acelasi timp se si scurg,dupa aceea se pune intr-un borcan, se pune bere pana se acopera si se pune capacul,cu cat trece timpul devin mai bune,se poate face de acum.
Mai exista una cu boabe uscate si bere dar nu o recomand pentru ca eu am incercat-o si nu da rezultate.
Am ramas la prima pe care o prepar in fiecare an.
Pentru primavara

6-Pun la inmuiat 5 kg de porumb uscat intr-o galeata de 10 litri, pun peste el apa, cu cativa cm mai sus decat nivelul porumbului, adaug o jumatate de litru de palinca, 500-700g de melasa, o lingurita de sare, aminoacizi conform dozajului recomandat de producator (eu folosesc amino capsuni de la carp trend, 50g), atractant (eu folosesc atractant pentru porumb tot de la carp trend, 100ml), spirulina 10 mg. Boabele pentru carlig, gaurite de iarna cu bormasina, le tin intr-un dip facut din 1 parte atractant pentru capsuni, carp trend si 1 parte palinca.
Alta reteta pentru primavara (apa rece)
5 kg de porumb uscat, apa cat sa-l acopere si completez pe masura ce scade, 50-60 g de praf de usturoi, aroma de usturoi (carp trend), 2-3 picaturi de ulei de piper (nutrabaits), 3-400 g melasa, o lingurita de sare, atractant spice (carp trend) 100g, spirulina 10mg. Merge foarte bine daca la 12 ore de la inmuiere il fierbeti 15-20 min.
Reteta de vara
5 kg de porumb, aroma (preferabil fructe/dulce) in functie de dozajul recomandat de producator, eu folosesc august sau crapi mofturosi de la carp trend dar poate fi orice aroma, 700g de melasa, o lingurita de sare, aminoacizi (amino capsuni, 60g), atractant dulce (amino attract sweet) de la carp trend, spirulina 10 mg,
Reteta de toamna
5 kg de porumb, aroma "grea", squid, scoica, peste (de orice fel), atractant (carp trend amino attract - animal), glm extract, o lingurita de sare, 300g melasa, spirulina 10 mg. Este o reteta excelenta pentru toamna, pana tarziu.
Puteti foarte bine sa folositi si boabele de porumb conservate care se gasesc in comert. Sunt foarte bune si s-au prins foarte multi crapi cu ele.

Ma mai puteti ajuta cu altele mai bune,multumesc.
.

Avatar utilizator
baboieru
senior
senior
Mesaje: 224
Membru din: 09 Ian 2010, 10:25

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de baboieru » 25 Ian 2010, 18:05

roc scrie:va salut.as vrea sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi referitoare la prepararea porumbului inainte de a pescui,adica fiert, cum cu ce arome,cat timp,etc
M-AI BINE CONCENTREAZATE LA NADA ,LOCALIZARE ,VIZIBILITATE SI PE URMA CE PUI LA AC.
EXEMPLU:DACA SI-AR DA SEAMA CA NOI PUNEM LA AC CAUCIUCURI,CREZI CA AM M-AI PRINDE VREUN PESTE? @-)

Avatar utilizator
mosharu
Veteran
Veteran
Mesaje: 544
Membru din: 15 Iul 2008, 22:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: retete pt prepararea porumbului

Mesaj de mosharu » 31 Ian 2010, 00:35

baboieru scrie:
roc scrie:va salut.as vrea sa ma ajutati si pe mine cu sfaturi referitoare la prepararea porumbului inainte de a pescui,adica fiert, cum cu ce arome,cat timp,etc
M-AI BINE CONCENTREAZATE LA NADA ,LOCALIZARE ,VIZIBILITATE SI PE URMA CE PUI LA AC.
EXEMPLU:DACA SI-AR DA SEAMA CA NOI PUNEM LA AC CAUCIUCURI,CREZI CA AM M-AI PRINDE VREUN PESTE? @-)
nu mai da din casa Vasile :D .....lasa baietii in pace sa-si faca porumbu' prinzator la foc mic 8-> #:-S
Cristian Surdu
mosharu carp fishing team

http://www.facebook.com/cristimosharu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”