Scule Siweida

Moderatori: gor965, florentiniuga

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Scule Siweida

Mesaj de eden » 15 Dec 2009, 00:52

oameni buni, sunt printre dumneavoastra pescari care au folosit scule de la siweida ? am inteles de la unii ca ar fi japoneza, de la altii ca ar fi chineza, altii ca e chinezo-japoneza... e ceva de capul lor ? eu am avut pana acum numai de bine de la ei - o mulineta de spinnig, lanseta de spinning, o undita absolut geniala dupa parerea mea, si acum am luat 4 lansete de putere mare si 4 mulinete cu baitrunner... oare am facut o greseala ? astept un raspuns serios...
multumesc anticipat.
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2009, 02:39

Eu am vazut niste lansete de spinig traznet, dar erau si scumpe, cam la 200 ron. Am mai vazut o undita de 5 m care era foarte usoara si agera, dar tot scumpa si mulinetele vestite care seamna leit cu atack, jaxon, trabucco, kk carp, etc... de lansete de crap nu am auzit si stiu ca este 100% marca chinezeasca.

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de eden » 15 Dec 2009, 02:52

lansete de spinning am un ultra light, se comporta extraordinar, mulineta am una de salau, cam grea dar angrenajul functioneaza ok...undita se numeste sella, si intr-adevar e un fenomen sa prinzi stiuca la 1.6 kile cu fir de 0.16 si struna de wolfram din cea mai subtire... pe mine ma ingrijoreaza mulinetele... nu e oarecum dubios sa aiba cate 2 tamburi de rezerva, pe langa cel de pe ele ? cat despre lansete, am fost pe lacul morii acum 3 zile. doar cu plumbul si cu tehnica mea de-a dreptul grotesca de a arunca (sunt junior in ale crapului), tot am dat cu fir de 0.34 in jur de 120-140 de metri. sunt cam prea puternice pentru sanatatea lor, dar tipul de la care le-am luat e un cunoscut si mi-a zis ca sunt aproape imposibil de rupt cu plumb sub 160 de grame. el le-a folosit la dunare, datorita puterii mari de aruncare respectiv rigiditatii, si nu a avut probleme, inelele sunt titaniu :-?? cel de plecare de 50mm, si vergile par robuste... daca a mai pescuit cineva cu power stick de la siweida, as dori o a doua parere, mie mi se par prea bune pentru costul lor (200 ron cu tot cu adaosul comercial grasut al prietenului meu) astept pareri...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de Laurentiu » 15 Dec 2009, 10:34

Daca tu ai aruncat cu fir de 0.34 circa 120-140m inseamna ca eu cu 0.25 arunc 200m =)) Sigur mai mult de 80-90 m nu ai aruncat. Cat despre adaosurile lui...sunt chiar intolerante. :D

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de gor965 » 15 Dec 2009, 11:32

eden scrie:oameni buni, sunt printre dumneavoastra pescari care au folosit scule de la siweida ? am inteles de la unii ca ar fi japoneza, de la altii ca ar fi chineza, altii ca e chinezo-japoneza... e ceva de capul lor ? eu am avut pana acum numai de bine de la ei - o mulineta de spinnig, lanseta de spinning, o undita absolut geniala dupa parerea mea, si acum am luat 4 lansete de putere mare si 4 mulinete cu baitrunner... oare am facut o greseala ? astept un raspuns serios...
multumesc anticipat.
V-am creeat topic separat fiindca ati postat gresit la "Nu aruncati banii degeaba "...din cele declarate de dvs. nu reiese ca a-ti plange dupa bani...momentan ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 16 Dec 2009, 00:38

se prea poate, am spus deja ca am facut primii pasi in pescuitul crapului. cert este ca se duceau foarte foarte foarte departe, si asta fara inaintas de textil...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Scule Siweida

Mesaj de nastase » 16 Dec 2009, 01:47

cu tehnica d-voastra de-a dreptul groteasca de aruncator junior...,ar trebui sa va duceti la concursuri de casting!!!
sa vedeti cum abia v-ati apucat de sportul asta si imediat ve-ti detrona pe aia care arunca 160m cu 40milioane per ansamblu lanseta\mulineta...daca puneti un inaintas bun si un fir de 0,22 plus cateva excursii pe Lacul Morii,sigur ajungeti la 240m...lejer!!!...si puteti sta linistit cativa ani,sigur nu o sa va ia nimeni titlul,pentru ca le vor trebui multi ani de antrenament doar sa se apropie.
ati inceput cum nu se putea mai bine =D>

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 16 Dec 2009, 02:02

multumesc pentru cuvintele de incurajare, dar va trebui sa iau frumusel un counter ca sa vad exact cat arunc... ideea de baza era ca betele acestea de care vorbesc au o rezerva de putere foarte mare... respectiv plumbul de 90 de grame este la partea inferioara a plajei de greutati cu care se comporta bine lanseta. mulinetele nu sunt de surf-casting, deci si aici am un dezavantaj. plus lipsa totala de experienta in lanseu specific pescuitului la distanta. ideea de baza este ca fie el ironic sau nu, sincere multumiri pentru incurajare :)
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Scule Siweida

Mesaj de nastase » 16 Dec 2009, 02:14

hai sa trecem la lucruri serioase...cel mai bine,pune matale un fir de 0,25-28,un inaintas bun si ala,masoara in casa o sroara de 100m,baga in buzunar o ruleta de 10-20m,du-te pe camp,intinde sfoara pe pamant,ce e peste...daca e,masori cu ruleta si atunci ajungem la momentul adevarului.
ia la tine plumbi de la 90 la 120g si vexi cu care se incarca OPTIM, nu cu care gafaie chiar daca il arunca 40m,pentru ca si pe ala de 180 il arunci vreo 30-40m dar nu e mare scofala...nu asta face sa vezi daca ai un bat bun,iar cum se comporta in drill,asta vezi in primavara,cand nu o sa mai ai gheata la mal...salut!

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 16 Dec 2009, 02:20

am pescuit niste ani buni (cam 6 la numar) cu o lanseta carp tehnica de la gipo (composit ordinar, dar pt vremea aia era la limita de sus a bugetului meu), si o mulineta shakespeare cu tambur long cast, pe care incapeau fix 110 metri de fir de 0.35. firul nu il mai tin minte, dar cu plumb de 85 de grame, si aici subliniez DOAR cu plumbul, am desirat nu odata tot firul de pe ea. si acum spun din nou. cele cateva lansee grosiere pe care le-am facut cu batul asta powerstick au fost cu ceva metri buni mai lungi decat lanseele facute cu batul mentionat anterior. acum chiar m-a izbit curiozitatea, si pe cuvant ca o sa scriu exact ce distanta am lansat, indiferent ca e mai mica sau mai mare de 120 de m, saptamana asta ma duc sa-mi iau un counter si cu prima ocazie cand se opreste ninsoarea ma duc pe garla si incerc... :P
cu respect,
aron
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Scule Siweida

Mesaj de nastase » 16 Dec 2009, 04:58

eu folosesc counter-ul doar ca sa stiu cat fir pun pe tamburi,in rest treaba cu masuratul pe pamant e cea mai elocventa...poate o sa iti mai spuna si altii ca asa e cel mai bine...si concursurile de casting se fac tot pe pamant...tocmai ca sa nu existe discutii
numai bine!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Scule Siweida

Mesaj de pescar_s » 16 Dec 2009, 10:07

Siweida cred ca este o firma poloneza-scule de scule face- am o Bolo. siweida de 5m. marfa de bat, cred ca are 6-700gr @-) mai greu ca o fibra, mi-a rupt mainile in cele doua trei partide cit am folosito - acu sta cuminte in balcon cu prafu pe ea cat casa :P

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 16 Dec 2009, 10:41

eu am dat cu o bologneza sella (tot siweida) de 6 m, si are cam 300 grame :)) ma rog si pretu e in consecinta... respectiv destul de gras...
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Nu aruncati banii degeaba

Mesaj de florin crapanu » 16 Dec 2009, 18:43

[am fost pe lacul morii acum 3 zile. doar cu plumbul si cu tehnica mea de-a dreptul grotesca de a arunca (sunt junior in ale crapului), tot am dat cu fir de 0.34 in jur de 120-140 de metri. ]
Scuze stimabile, dar daca esti un asa bun aruncator cu toate ca esti incepator, de ce trebuie sa te mai deplasezi la balta? pui rodpodul pe balcon si lansezi...si gata ai rezolvat...probabil ai avea ceva probleme la recuperare. Hai ca am glumit! Stima

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Scule Siweida

Mesaj de eden » 16 Dec 2009, 19:40

oleeeeu, doamne de ce dati toti cu pietre ? :)) nu stiu inca daca am exagerat sau nu, v-am spus, o sa ma duc saptamana asta pe un camp cu o sfoara de 100 m si o ruleta(multumesc pentru sfat...), si o sa vad exact cat arunc... am mentionat ca sunt la inceput de drum cu pescuitul la crap, de ce trebuie sa primesc critici ironice de la toti ? eh, oricum tin la glume, dar vad ca nimeni nu mai stie de unde a plecat si toti s-au nascut profesionisti si sisteme de masura exacta. lasand replicile ironice sau/si acide, spuneti-mi si mie ce forma de plumb mi-ati recomanda pentru cele mai lungi lansee ? :P multumesc !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”