Intrebari

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de florentiniuga » 22 Dec 2009, 13:00

Cred ca visezi. Cum o sa coste cat o lanseta de crap de foarte buna calitate?
Pretul recomandat de Energofish este intre 91lei (2m) si 189lei (4,5m). Vezi pe site-ul lor.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de nando » 22 Dec 2009, 19:16

bree ia vorbeste cu Horia si vezi cat costa
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 22 Dec 2009, 19:27

Problema obletelui este ca sunt destule concursuri in care nu puncteaza.
La concursul "Pescari 4Ever" de asta vara de la Chiroiu, majoritatea pescarilor au folosit in mansa a doua primele 3tronsoane ale unditelor mai lungi (inclusiv subsemnatul! :D ), nefiind pregatiti cu undite speciale pt. oblete.
Maty a castigat pentru ca a avut o frecventa mai buna decat Bogdan Constantinescu, acesta din urma cedand locul 1 in mansa a 2-a in fata lui Florin Lozinca, deoarece a asteptat cateva minute bune sa-i mai intre ceva mare (ca in mansa 1) pe match. In acest rastimp Florin s-a axat pe rosioara, care intra cam cu aceeasi frecventa, dar avand talie mai mare a cantarit mai mult la final. Chestie de tactica!

"Tata lor", dotarea pe care ai specificat-o este destul de greu de procurat pentru un salariat mediu (pe economie) mai ales daca are alte prioritati. Te duce spre cateva mii de euro, la cea mai "subtire" dotare...

Cred ca trebuie plecat cu doua match-uri echipate si una-doua vergi mai lungi. Restul...pe parcurs!
Trabucco intr-adevar are un raport bun calitate-pret.
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Intrebari

Mesaj de Alberto » 22 Dec 2009, 19:35

creca im ieu un match trabuco pentru pescuit de weekwnd si nu o sa investesc momentan in stationar
cu bani cu care im cumpar tot ce a amintit tatalor im cumpar super echipament de crap pescuit care mie im place mult mai mult ;) nu domnu florentin crap 4 ever ?

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de nando » 22 Dec 2009, 19:39

nici pe departe gindul ca incerc sa sugerez ca pescuitu la stationar este foarete scump ,ma refer la ce spunea Florentin un set de,, tevi,,pentru oblete pentru concurs atat costa
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de misu_sipanu » 22 Dec 2009, 19:49

@nando
pescuitul la stationar nu e scump,pescuitul de competitie la stationar e scump :D
ps.ete daia pescuieste mai multa lume la crap :^O e ,,foarte,,ieftin :^O [-(

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de nando » 22 Dec 2009, 19:59

nu asta am spus si eu?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Alberto
membru activ
membru activ
Mesaje: 74
Membru din: 12 Noi 2008, 16:55
Localitate: Gherla jud. Cluj

Re: Intrebari

Mesaj de Alberto » 22 Dec 2009, 21:34

pescuitu la stationar credca e cel mai scump :D decat tevi de oblete la 1200 mai bine 4 lansete de crap

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Intrebari

Mesaj de Radu Dascalescu » 25 Dec 2009, 11:55

1. Pescuitul in regim competitie la stationar nu este scump.
Echipamentul de care am amintit ,maxim 2000 euro . Il iei in timp si nu neaparat nou. Nu iti vor cade gradele daca pescuiesti cu sh-uri ( eu asta fac).
Cand ai un set minim ai sa reduci costurile la taxa de inscriere (variaza intre 150 si 400 ron) si nada ( 600-700 ron momeala inclusa).
Nu urmari sa vanezi premiile, urmareste sa devi cat mai bun si bucara-te cand tragi un loc langa un pescar consacrat. Fura ce poti si aplica si tu la randul tau.
Alberto scrie:pescuitu la stationar credca e cel mai scump :D decat tevi de oblete la 1200 mai bine 4 lansete de crap
Mai informeaza-te asupra preturilor..... Eu am nopti state pe net inainte sa fi achizitionat un match...
al_trentea scrie:Problema obletelui este ca sunt destule concursuri in care nu puncteaza.
La concursul "Pescari 4Ever" de asta vara de la Chiroiu, majoritatea pescarilor au folosit in mansa a doua primele 3tronsoane ale unditelor mai lungi (inclusiv subsemnatul! :D ), nefiind pregatiti cu undite speciale pt. oblete.
Maty a castigat pentru ca a avut o frecventa mai buna decat Bogdan Constantinescu, acesta din urma cedand locul 1 in mansa a 2-a in fata lui Florin Lozinca, deoarece a asteptat cateva minute bune sa-i mai intre ceva mare (ca in mansa 1) pe match. In acest rastimp Florin s-a axat pe rosioara, care intra cam cu aceeasi frecventa, dar avand talie mai mare a cantarit mai mult la final. Chestie de tactica!

"Tata lor", dotarea pe care ai specificat-o este destul de greu de procurat pentru un salariat mediu (pe economie) mai ales daca are alte prioritati. Te duce spre cateva mii de euro, la cea mai "subtire" dotare...

Cred ca trebuie plecat cu doua match-uri echipate si una-doua vergi mai lungi. Restul...pe parcurs!
Trabucco intr-adevar are un raport bun calitate-pret.


Si nevasta tot pe acolo te duce, la fel si spritul.....sau mai stiu eu ce. :D

Daca ai o pasiune, respecta-te, respectandu-ti pasiunea, implicit cand e cazul , scoate banu' .....
Nu cred ca e cazul sa speriem doritorii cu "cateva mii de euro"..
Tot ce am in dotare eu costa cca 1500 euro, luat in 2 ani si sh...
Modular, juvelnic, minciog, 3 match-uri, rubi, varga de 7, 6, 5, 11 si set de obleti, 1 bac, 3 galeti, si accesorii.


E un echipament minim. Doar nu o sa ma apuc sa dau 3000 de euro pe un modular ca nu imi da "buna dimineata" cand ma urc pe el....
Exista fitze si creier...eu am ales creier cand e vb de dotare

Fir intins !
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Intrebari

Mesaj de florentiniuga » 28 Dec 2009, 16:43

"Bree" nando, vad ca iti place doar sa ma contrazici. Te-ai uitat unde ti-am recomandat, adica AICI ?
Eu nu vorbeam despre un set complet, ca nu vad la ce i-ar folosi unui incepator sa aiba toata gama de 6 vergi intre 2 si 4,5m. Eu am spus doar cat costa o varga de viteza, nu-mi rastalmaci vorbele.
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 31 Dec 2009, 10:55

Si nevasta tot pe acolo te duce, la fel si spritul.....sau mai stiu eu ce.

Daca ai o pasiune, respecta-te, respectandu-ti pasiunea, implicit cand e cazul , scoate banu' .....
Nu cred ca e cazul sa speriem doritorii cu "cateva mii de euro"..
Tot ce am in dotare eu costa cca 1500 euro, luat in 2 ani si sh...
Modular, juvelnic, minciog, 3 match-uri, rubi, varga de 7, 6, 5, 11 si set de obleti, 1 bac, 3 galeti, si accesorii.


E un echipament minim. Doar nu o sa ma apuc sa dau 3000 de euro pe un modular ca nu imi da "buna dimineata" cand ma urc pe el....
Exista fitze si creier...eu am ales creier cand e vb de dotare

Fir intins !


Trebuie sa ai pe cineva experimentat alaturi atunci cand cumperi o scula mai scumpa, fie ea si second hand. Pentru pescarii tineri, cu resurse financiare mai modeste si multe alte tentatii :D prin preajma, achizitionarea acestui echipament minim de care ai amintit, este cu siguranta o problema. Cred ca orientarea tinerilor dornici de pescuitul de competitie spre cluburi si asociatii este o buna solutie, pentru ca exista mai peste tot cate un "guru", care cu siguranta va acorda sprijinul sau celor mai tineri, chiar si imprumutandu-i cu scule.
Sper sa ne reintalnim anul viitor la Chiroiu!

Fir intins si "La multi ani"! **==
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Intrebari

Mesaj de Radu Dascalescu » 24 Ian 2010, 00:41

Astept sa te revad cu mare placere. Stam la sprit seara, la un gratar, si la povesti !
PS : L-am vizitat pe Bogdan Constantinescu, si cu ochii prin albume am regasit 'confruntarea' de pe Sarulesti din 2008. Avem acolo o poza de grup care mi-a amintit cu drag de acea intalnire.

Toate bune
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
al_trentea
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 12 Feb 2009, 11:14

Re: Intrebari

Mesaj de al_trentea » 26 Ian 2010, 00:38

Pe 26 iunie vom tine concursul nostru traditional de stationar "Pescari 4Ever", si am sa vin special in tara atunci, pentru a participa la concurs. O sa degustam impreuna cu ceilalti baieti ceva specialitati... iberice!
"Fusion 4 Energy" Fishing Club - Barcelona

Avatar utilizator
c_tin
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 25 Oct 2009, 22:14

Re: Intrebari

Mesaj de c_tin » 14 Iul 2010, 22:59

Alberto scrie:sunt vergi speciale pentru obleti? sau ce numiti voi vergi pentru obleti ? o poza un sait ceva :D
Pentru inceput ia orice varga de 4 m; din ea poti sa faci si una de 3 sau 2 m.
Daca varful e prea dur schimba-l cu un blector ( sunt mai multe modele si marimi si care se pot ajusta la varf).
Abia dupa ce prinzi oaresc experienta cu ea sa te gandesti la altele de firma.

Scrie răspuns

Înapoi la “Stationar”