permise

birocratie

Moderatori: pharaoh, vali003

Avatar utilizator
krammar
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 21 Feb 2008, 20:53
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: permise

Mesaj de krammar » 04 Iun 2009, 10:06

pescardeclean scrie:Asta doar daca vreti sa platiti. Daca nu vreti nu au ce sa va faca! **==
Corect. M-am interesat si eu si protocolul este de colaborare intre Romsilva si ANPA (distribuirea de catre Romsilva a permiselor ANPA, controlarea permiselor ANPA in teren, samd) dar nicidecum incasarea de taxe. Taxele pt. pescuitul sportiv sunt prevazute prin lege. Nu exista nici o lege care sa dea dreptul celor de la Romsilva sa incaseze taxele pe care le pretind. In cazul in care pescarul nu vrea sa plateasca, reprezentantii Romsilva nu au ce sa faca si nu au dreptul sa faca nimic. Orice ar intreprinde impotriva pescarului sportiv/recreativ se numeste abuz in serviciu.

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: permise

Mesaj de pescardeclean » 04 Iun 2009, 13:33

Ma bucur ca cineva mai citeste si legislatia si nu merge ca vitelul la sacrificiu! Cine nu se informeaza inainte sa iasa la pescuit n-are decat sa plateasca, fiindca decat sa acorde 10 minute studierii legislatiei in domeniu, altii prefera sa plateasca sume frumoase in buzunarul nu stiu cui! [-x

Avatar utilizator
tavimai
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 16 Feb 2009, 13:49

Re: permise

Mesaj de tavimai » 09 Iun 2009, 15:40

Stie cineva cum e cu apele de munte ? Sau ramane cum am stabilit !Adica nicicum !

Avatar utilizator
pescardeclean
utilizator
utilizator
Mesaje: 44
Membru din: 13 Apr 2009, 08:55

Re: permise

Mesaj de pescardeclean » 10 Iun 2009, 15:51

@ Tavimai
krammar a expicat foarte bine care e treaba cu Romsilva! Plateste cine vrea sa plateasca!
Daca nu vrei nu platesti!

Avatar utilizator
PLucian
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 10 Iul 2009, 13:54

Re: permise

Mesaj de PLucian » 10 Iul 2009, 13:59

Salut imi puteti spune si mie unde gasesc legislatia in vigoare in legatura cu ce este obligatoriu sa platim pt a putea pescui regulamentar in apele din tara(in special rauri: Mures, Timis, Bega).... sau poate ma clarificati voi ca nu prea am inteles.... :-?? Este suficient permisul ANPA sau trebuie sa platesc o cotizatie la AJVPS ?? Cu permisul ANPA am dreptul sa pescuiesc doar pe apele PUBLICE ?? si daca da unde gasesc care ape sunt considerate publice si care nu(spun asta deoarece am auzit cum ca unele segemente ale unor rauri ar fi arendate si ar fi domeniu privat unde presupun ca permisul ANPA nu imi mai permite sa practic pescuitul sportiv)... :-?? :-??

Mersi baieti ;)

Avatar utilizator
papyllon
senior
senior
Mesaje: 433
Membru din: 18 Iun 2008, 19:27
Contact:

Re: permise

Mesaj de papyllon » 10 Iul 2009, 14:36

http://www.anpa.ro aici gasesti tot ce-ti trebuie :D

Avatar utilizator
Dan Pescarul
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 25 Mar 2008, 23:35

Re: permise

Mesaj de Dan Pescarul » 04 Ian 2010, 15:30

pentru anul acesta se cunosc preturile pt. eliberarea permiselor de pescuit? sau ce modalitate legală de pescuit o fi ! vreau sa merg la pescuit şi să fiu întrutotul în legalitate .... dacă nu cumva politica pescicolă a acestui an este absurdă şi nu se practică nişte preţuri... de preţuri! :O

Scrie răspuns

Înapoi la “Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii”