Mulinetele okuma .... VARZAAA

Moderatori: gor965, florentiniuga

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de gor965 » 27 Dec 2009, 17:35

Eu n-am apucat sa desfac una noua dar ce pot sa spun cu mana pe inima e ca manerul pe care-l hulesc toti , Nu este de plastic !!! Eu refuz sa cred ca un producator cu un asa volum de vanzari precum Okuma ,schimba manivela din metal cu una din plastic ...careia ai mai si trage 2 , 3 gauri sa-i mai reduca din greutate , doar asa pe motiv de criza. Okuma "traieste'' efectiv din volumul de vanzari ...o astfel de gaselnita e paguboasa rau !
p.s
Aici am aratat eu cateva diferente vizibile la exterior intre PL-1065 si PL-865 ,ambele model 2009 ...si eu n-am vazut materiale ieftine si plastic !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de LARY » 27 Dec 2009, 21:24

j0k3111 scrie:Nu stie =)) =)) =)) =))
eu cred ca isi merita bani, adica 200 de lei cit poti sa tragi de ia sa o strici frate?
si pina la urma cam cit vreti voi sa va tina o mulineta? cam cite partide de pescuit?
cate partide te-au tinut pe tine alea care le-ai vandut ....si sa nu imi zici ca le-ai vandut de bune ca nu te cred .... si mai am o intr erau modelul nou su ala vechi ???? am inteles de la u ca aeau maner de inox ....ai vazu modelul asta nou de vb ...?[/quote]
Pe mine mulinetele care leam vandut(modelul cu miner din inox in stare perfecta) ma mai tineau inca 5 ani pe putin,
fara sa aiba o sgirietura pe ele.
pe astea noi leam tinut in mina si pot inca o data sa zic ca isi merita bani, sincer nu mai miasi loa PL 865 pentru simplu motiv ca leam dat sa avansez la un alt nivel si nici decum ca aveau ceva.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
uca
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 12 Iul 2009, 13:15
Localitate: Cluj Napoca

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de uca » 28 Dec 2009, 01:34

Eu am doua pl. model vechi si doua model nou si sincer nu vad nici o diferenta intre ele, ma refer la modul in care se comporta in dril.
Am scos chiar si crap de 16 kg cu una model nou si s-a comportat ireprosabil.
Dupa mine singura bila neagra la pl este lipsa sistemului wormshaft, atat la modelul vechi cat si la cel nou(manual aseaza firul ca pixu, il aduna tot pe mijloc)
not kill - respect the fish

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de al crapone » 28 Dec 2009, 16:55

Am folosit si eu mulinete Okuma, am inceput cu modele mai mici, Long Bow 60, apoi mi-am luat PL 865, pe care le-am folosit o vreme. Toate s-au dovedit a fi extrem de fiabile, probabil cele mai bune mulinete de pe piata in categoria lor de pret. Cred in continuare ca sint imbatabile la raportul calitate-pret, indiferent de schimbarile facute de producator (parerea mea e ca sint mai urite acum si ca plasticul folosit da senzatia de fragilitate). Ca ultim argument, faptul ca un producator de scule celebru, cum este Fox, foloseste angrenajele Okuma pentru propriile mulinete este elocvent pentru valoarea si fiabilitatea lor. Nu vreau sa spun ca mulinetele Fox sint extraordinare, ci doar ca asocierea celor de la Okuma cu Fox denota un grad consistent de fiabilitate a angrenajelor.

Avatar utilizator
cezar_suf
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 28 Dec 2009, 19:49

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de cezar_suf » 29 Dec 2009, 14:31

S-au stricat mult astia de la okuma in ultima vreme......materiale proaste si finisaje de kkt am fost zilele trecute sa imi iau o okuma sting ray pt un bat care il aveam stingher si vanzatorul de acolo mi-a recomandat viva cast..... mi s-a parut ceva mai solida...diferenta intre ele :cu 20 de lei mai scumpa viva....dar mi s-a parut ca au lucratura mai buna.....si material ceva mai bun. In fine...asta e. TRAIASCA CHINEZISMELE

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de al crapone » 29 Dec 2009, 16:01

Un alt aspect ar putea fi posibilitatea ca unele produse sa fie contrafacute. Semnele de intrebare au aparut pentru mine acum multi ani, cind lansetele pe care le foloseam (Armada, de altfel niste bete excelente pentru pretul lor!) nu apareau in niciun catalog oficial Mitchell. Nu stiu daca asta se datora faptului ca erau modele vechi si iesisera din productia de serie, sau pentru ca erau produse pe un vapor cu destinatia Romania. Si pe piata mulinetelor exista destule modele contrafacute, cea mai celebra fiind probabil BBLC.

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Neamtul » 29 Dec 2009, 22:16

Asta cu BBLC-uri contrafacute e un mit nedovedit.
Ai vazut tu vre'odata un BBLC contrafacut? Hai ca vreau sa vad si eu unul.
Se gasesc multe chinezisme de cumparat pe care scrie DAM sau Okuma dar diferentele fata de cele originale sunt clare,e vorba de complet alte mulinete,nici macar nu se aseamana carcasele iar materialele si componentele lansetelor sunt foarte slabute si se vede de la o posta ca e vorba de marfa de bazar.

Daca lansetele pe care le-ai avut nu apar in niciun catalog,atunci probabil e vorba de un model vechi.Nu cred ca e vorba de bete contrafacute.

Avatar utilizator
Gabriel
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 30 Noi 2007, 20:55
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Gabriel » 04 Ian 2010, 21:20

Salutare.
O intrebare(poate stupida pentru unii) am si eu:mulinetele care nu au galetu si buza tamburului titanizate nu se deterioreaza cu timpu de la frecarea cu inaintasu texti??? Va intreb deoarece vreau sa-mi iau 2 synex 660 in locul Powerlinerului nou, care nu-mi prea place din cauza minerului(Am 2 vechi si is oki).....
Respecte.
Fir intins!

Avatar utilizator
Neamtul
Veteran
Veteran
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Mar 2009, 00:55

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Neamtul » 04 Ian 2010, 21:48

Pai ce are buza tamburului sau galetul cu inaintasul textil?
La cat e de scurt inaintasul textil si la cat de putin va intra in contact cu galet si tambur....
Chiar nu mi-as face probleme.
Ar fi posibil sa-ti creeze probleme daca ai folosi fir textil in loc de nailon,ca fir principal.

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de serban_31 » 04 Ian 2010, 22:37

Eu folosesc SYNEX 665 si credetima ca chiar am tras de ele in orice fel sa vad cat sunt de bune, la ce pret sunt bat de la distanta multe mulinete.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de marian_popescu » 05 Ian 2010, 21:32

ati vazut careva tamburi cu buza titanizata la vreun producator de calibru, daiwa, shimano? am folosit inaintas textil si pe okuma dyna drag 60 (un lonnbow cu tambur de plastic, antirevers multipunct, un singur rulment, manivela de plastic) si nu au avut nimic, nici tamburul, nici galetul (netitanizat). inclusiv la powerliner, dupa un an de folosire sau chiar mai putin, ca si la toate mulinetele din categoria ei de pret, chestia aia galbena care cica e titan se curata pe canalul pe unde ruleaza firul. mai important este cat de bine ruleaza galetul. am desfacut si eu de curand pl folosite 2 ani si oryx folosit 3 ani. sunt beton inauntru, nici numa gandesc sa le schimb. am si un pl de un an, dar merge prea bine ca sa-l desfac sa-l gresez. au scos crap pana la 18 kg pe dunare (mulinetele, nu eu)
intradevar, sistemul ala EOS nu bobineaza firul tocmai grozav, dar mi se pare mai fiabil pentru ca e format din doar doua piese, doua roti zimtate ovale
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
Pilbak Levente
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 30 Mar 2009, 15:14
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Pilbak Levente » 12 Ian 2010, 16:54

Hai sa lamurim o chestie!Am desfacut azi 8 mulinete Powerliner pentru a le unge un pic cu vaselina,si din astea 8 mulinete 2 erau modelul nou despre care se spune ca e naspa si difera mult!Surpriza este ca in interior nu difera nimic fiecare roata dintata are aceeasi serie!Deci diferenta consta numai in maner care nu e asa frumos ca la modelul vechi.Atasez si poze cu ele desfacute **==
Fişiere ataşate
model maner negru
model maner negru
model maner inox
model maner inox

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de mircea62 » 12 Ian 2010, 17:56

Eu zic ca nu prea arata la fel

Avatar utilizator
Pilbak Levente
senior
senior
Mesaje: 473
Membru din: 30 Mar 2009, 15:14
Localitate: Cluj-Napoca
Contact:

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de Pilbak Levente » 12 Ian 2010, 18:08

spune ce vezi diferit inafara de baitrunner care la una este cuplata si la cealalta este decuplata!In fine poate eu sunt mai orb si nu am vazut diferenta **==

Avatar utilizator
valentin.v
membru activ
membru activ
Mesaje: 78
Membru din: 31 Ian 2010, 18:37

Re: Mulinetele okuma .... VARZAAA

Mesaj de valentin.v » 12 Feb 2010, 15:20

Salut,

eu am 3 okuma pl 860 si sunt destul de multumit de ele. Intr-adevar nu ating distante mari de lansare (80-90m cu fir de 0.30) dar in drill se comporta destul de bine. In fine... raportul calitate pret este foarte bun.
CCS

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”