cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bypp
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 03 Ian 2010, 13:43
Localitate: Navodari

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de bypp » 03 Ian 2010, 15:13

deci pana la urma cum sa pescuiesc linistit in delta, eu cred ca saptamana viitoare voi pleca pana la Lunca . aveti idee careva daca s-a mai prins ??? **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Ian 2010, 01:57

Fi mai explicit bypp, ce reprezinta Lunca, inafara de un complex turistic langa Jurilovca? Sa se prinda ce, inafara de o escapada? Poti prinde o gagica si sa o cazezi la un hotel, intr-o camera cu minibar, baie, televizor, internet, sa-i oferi o masa la un restaurant cu specific pescaresc, sa te dai "rotund" si "de bani gata"... Topicul asta e : "Cum sa pescuiesc linistit in delta?", nu "Cum sa o "fac" linistit in delta?".
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 04 Ian 2010, 12:50

uau.sorinica cine te a suparat asa de tare? :D in loc sa urezi si tu fir intins ,lasa ca trece repede si incepe febra pregatirilor,a planurilor si a viselor.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 04 Ian 2010, 21:54

bypp scrie:deci pana la urma cum sa pescuiesc linistit in delta, eu cred ca saptamana viitoare voi pleca pana la Lunca . aveti idee careva daca s-a mai prins ??? **==
Pot raspunde doar referitor zona Sulina. Ceva maruntis la vermusi si cateva stiuci la viu. Cam atat. pana pe 7.01.2010 slabe sperante - http://www.windguru.com/ro/index.php?sc=57453
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 04 Ian 2010, 22:29

sebastian scrie:uau.sorinica cine te a suparat asa de tare? :D in loc sa urezi si tu fir intins ,lasa ca trece repede si incepe febra pregatirilor,a planurilor si a viselor.
Da chiar? Intra si omu' sa dea buna ziua si tu hatz in gatu lui :)) Ntzzz! Invidia frate, invidia... =))
Mah tu stii ca pana la 01.03.2010 nu mai sunt nici trei luni? Cum ce daca? Atunci ma apuc eu de prins salai...
'ati ai dreaq cu crapii vostrii :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 05 Ian 2010, 04:59

Io bag sama, Aline, ca de sarbatori te-o stracat palinca la cap si cociunile la burta. Pai de cand au crapii mei bai cu salaii tai? Aud???
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 05 Ian 2010, 15:38

ce o lovit asta in ciocoi :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 06 Ian 2010, 03:59

Salut Craparulsef, fii binevenit in discutiile noastre presarate cu "intepaturi" prietenesti. Esti omul potrivit in topicul potrivit, ca locuitor al Sulinei, loc incarcat de istorie si nu numai. Ma refer la faptul ca Sulina reprezinta o atractie deosebita pentru pescarii sportivi, mai ales a celor care nu pot evada de acasa si le pot oferi si consoartelor o plaja la Marea Neagra.
Ai putea deveni unul din "informatorii" nostri cu referire la tot ce se intampla interesant in zona.
Inca ceva: ce reprezinta Craparulsef? Seful craparilor? Da pe langa un crap cred ca nu refuzi un salau(sic!)...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 06 Ian 2010, 10:01

E bine ca v-ati revenit! :D Mi-o stat inima de frica ca nu mai stiti de gluma... #:-S
Totusi ,vreau sa mentionez ca expresia " 'ati ai dreaq cu ..." este comuna intre colegi ,pe un alt site... :D
E drept ...aia nu dau la crap! :-$
Recunosc ca eu dau ...In Delta! In Delta aia linistita care o visati voi pe aici si pe care eu va tot spun ca no mai gasiti decat peste vreo 10 ani! >:)
Varianta optimista!Altfel ...va zic ce a zis Brucan =))
Pace. **==

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 06 Ian 2010, 11:51

sorin1362 scrie:Salut Craparulsef, fii binevenit in discutiile noastre presarate cu "intepaturi" prietenesti. Esti omul potrivit in topicul potrivit, ca locuitor al Sulinei, loc incarcat de istorie si nu numai. Ma refer la faptul ca Sulina reprezinta o atractie deosebita pentru pescarii sportivi, mai ales a celor care nu pot evada de acasa si le pot oferi si consoartelor o plaja la Marea Neagra.
Ai putea deveni unul din "informatorii" nostri cu referire la tot ce se intampla interesant in zona.
Inca ceva: ce reprezinta Craparulsef? Seful craparilor? Da pe langa un crap cred ca nu refuzi un salau(sic!)...
Pentru moment ma bucur sincer sa va fiu alaturi. Citand un coleg "...iubeste si florile de spin", apropo de intepaturi, sunt destul de harjait la varsta mea, in consecinta daca intepaturile sunt in limita bunului simt...e ok. Referitor la informatii din zona, cu mare placere, eu am scris in cateva reviste de specialitate o serie de articole legate de Sulina si imprejurimi - evident intr-o revista ele sunt trunchiate dar le puteti gasi in text original lecturand cele 4 blog-uri sa spunem de pe adresa: http://ro.netlog.com/craparulsef. sau mai cautati dvs. pe net. "Craparulsef" e un brand mai vechi, ca o consecinta a faptului ca in anii 80-90, in Bazinul Mare Sulina (despre care eu am publicat articolul "Sulina mon amour") eu prindeam spotiv, in mod fregvent de multe ori zilnic, alteori saptamanal crapi bostanosi ce nu de putine ori depaseau greutatea de 15-17 kg. Am avut in anul 2004 un film de 43 min. cu un grasos de 24 kg. O sa caut acel film sa-l public. Pe scurt a ramas doar legenda...acum sunt multi tineri cu rezultate la care eu nu mai visez demult. Mi-am facut numarul la vremea mea.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 06 Ian 2010, 15:11

fericitule. **==

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Ian 2010, 05:08

No, multam fain Aline pentru explicatii, da" io stiam ca cu dracu nu-i tomna bine sa-ti faci de lucru... asa ca lasa-l pe alte site-uri. Astia cu crapii suntem cu Domnul (mai pasnici) :D .
Delta linistita trebuie sa ne-o facem noi, pescarii sportivi, chiar daca (in colaborare cu locuitorii deltei) va trebui sa apelam la jihad. Un grup de indivizi pusi pe capatuiala ne "taxeaza" accesul in delta dupa cum vor muschii lor. Impun niste reguli de te miri unde-i logica. Ti se ridica parul pe cap cand ajungi acolo si constati ca nu-ti mai ajung banutii.
Cum poti concesiona un curs de apa sau un ghiol cu nenumarate posibilitati de migrare a pestelui? Hmm?
Ce presupune un contract de concesionare? A citit cineva vreunul? Ce obligatii si clauze sunt stipulate?
Cum poti concesiona o apa de frontiera? Au si ucrainenii vreo cota? :-??
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 07 Ian 2010, 21:05

La multi ani Ioane!
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 07 Ian 2010, 23:35

sorin1362 scrie:Cum poti concesiona o apa de frontiera? Au si ucrainenii vreo cota? :-??
Interesant, daca s-ar deschide aici pe forum mai multe comentarii la aceasta poveste, care dainuie de ceva vreme - e adevarat cu mici intreruperi - si care din nefericire ne-a facut viata amara, in zona bratului Chilia, poate am gasi impreuna o solutie pe care ulterior sa o facem publica, sub forma unei scrisori adresate celor ce ar trebui sa reglementeze pescuitul sportiv in mod nepartinitor ar fi din punctul meu de vedere un inceput constructiv pentru toti acei minunati patimasi ai apelor!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de zamfi » 08 Ian 2010, 16:33

Sorine, retine ca la anul o sa pescuiesti in Delta cu permis special eliberat de Rezervatia bla, bla,... :-q
Gata cu distractyia cu ANPA-ul.Era prea frumos ca sa dainuie... >:)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”