Tipuri de carbon folosite la lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de doru » 04 Ian 2010, 22:14

Rog pe toti cei ce cunosc subiectul sa-l faca mai pe intelesul tuturor,deseori intalnim lansete pe care scrie tipul de carbon folosit,dar nu prea stim care este mai bun.De ex.IM6,IM7 etc,plus ranforsarile cu kevlar sau alte materiale.
Este un lucru extrem de serios si util sa stim ce carbon alegem si am vrea ca o data cunoscute aceste aspecte,sa putem opta pt. unul sau altul in cunostiinta de cauza si sa nu mergem pe vorbe goale .
ROG PE CEI CE CUNOSC BINE ACESTE DATE ,SA LE POSTEZE PT. TOATA LUMEA.Va multumesc anticipat.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de marian_popescu » 04 Ian 2010, 23:41

cred ca la cele mai multe lansete, in special la marcile mai putin consacrate sau cele din categoria de jos/medie ca pret, nu se merita sa iei in calcul datele despre tipul de carbon inscris pe blank. este foarte probabil sa fie doar un aspect comercial, pentru unii da bine sa scrie acolo.
tipurile de carbon, din cate stiam eu despre producatorii de lansete cu traditie care respecta aceste specificatii, ar fi Low Modulus (sub gradul de modularitate 6), Intermediate Modulus (intre 6 si 10 sau 12) si High Modulus (restul, in sus)
firme ca Loomis afisau modularitatea, dar asta nu inseamna ca shimano, care prezinta carbonul folosit ca xt30, xt 60, 100 sau 200 , cu unele ranforsari sau alte chestii, nu fac lansete bune
la ce lansete te intereseaza mai exact?
Fishing is life. The rest...just details

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de gor965 » 05 Ian 2010, 00:24

doru scrie:Rog pe toti cei ce cunosc subiectul sa-l faca mai pe intelesul tuturor,deseori intalnim lansete pe care scrie tipul de carbon folosit,dar nu prea stim care este mai bun.De ex.IM6,IM7 etc,plus ranforsarile cu kevlar sau alte materiale.
Este un lucru extrem de serios si util sa stim ce carbon alegem si am vrea ca o data cunoscute aceste aspecte,sa putem opta pt. unul sau altul in cunostiinta de cauza si sa nu mergem pe vorbe goale .
ROG PE CEI CE CUNOSC BINE ACESTE DATE ,SA LE POSTEZE PT. TOATA LUMEA.Va multumesc anticipat.
Fa-ti timp si citeste articolul asta (cu atentie sporita pe la pag.8,9,... e ultra lamuritor ! ;) ) :
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... afit/pd/1/
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de doru » 05 Ian 2010, 17:17

Multumesc pt.interventii.Este OK.

Avatar utilizator
Vlad Pavlovici
Partener
Partener
Mesaje: 91
Membru din: 05 Feb 2009, 21:29

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de Vlad Pavlovici » 06 Ian 2010, 11:49

Salut Doru, articolul lui Andrei Zabet e impresionant prin documentare si sinteza, dar pentru cine nu vrea sa-l parcurga in intregime un raspuns mai scurt este ca toata aceasta terminologie (IM6, IM7 etc.) nu inseamna aproape nimic pentru pescari. Adica nu certifica sub nicio forma calitatea lansetei.

Nici macar pentru producatori terminologia nu inseamna acelasi lucru. Ce numesc chinezii high modulus e doar intermediate modulus pentru europeni sau americani. De aici si multe lansete ieftine provenite din China care sunt clasificate high modulus, ceea ce e incorect.

IM6, IM7, IM8 sunt denumiri industriale date in urma cu 13-14 ani (IM6 a aparut in 1986) de producatorul american Hercules (o subsidiara Hexcel) pentru fibre de carbon cu modul de elasticitate intermediar incepand de la 36 milioane psi.

Terminologia a fost preluata si de altii si, daca intre timp produsele IM6, IM7, IM8 originale nu se mai fabrica, se fabrica alte materiale cu denumirea IM6, IM7, IM8, care difera si in calitate, si in specificatii. Din cate stiu, nu exista un standard industrial acceptat, prin care IM6, IM7 sau IM8 sa insemne acelasi lucru pentru toata lumea. IM6 pot face si coreenii, si americanii, cu mari deosebiri intre ce fac unii si ce fac altii.

Ca atare, cand pe o lanseta scrie carbon IM6, nu stii nici daca e real (poate sa nu fie, cine controleaza ca este? chinezii pe vapor?), nu stii nici cine l-a produs, nu stii nici ce specificatii are. Admitand ca e real, poate fi un IM6 modest, care nu garanteaza ca lanseta prezinta vreo calitate. Si nici daca ar fi cel mai bun IM6 din lume tot n-ar prezenta certitudinea calitatii, pentru ca la o lanseta calitatea vine din multe lucruri, nu numai din calitatea materiei prime (IM6 fiind oricum un material de nivel mediu). Arhitectura blancului e un aspect esential si se pot face lansete diferite folosind materiale identice.

Majoritatea informatiilor de acest tip nu sunt informatii reale, sunt o reclama care se bazeaza pe faptul ca publicul nu intelege ce i se spune. Ca sa nu fii indus in eroare, orienteaza-te dupa reputatia lansetei, dupa reputatia producatorului si, daca ai posibilitatea, nu lua nimic fara sa testezi comparat mai multe modele.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de craparulsef » 06 Ian 2010, 14:20

[quote="Vlad Pavlovici"]Salut Terminologia a fost preluata si de altii si, daca intre timp produsele IM6, IM7, IM8 originale nu se mai fabrica, se fabrica alte materiale cu denumirea IM6, IM7, IM8, care difera si in calitate, si in specificatii. Din cate stiu, nu exista un standard industrial acceptat, prin care IM6, IM7 sau IM8 sa insemne acelasi lucru pentru toata lumea. IM6 pot face si coreenii, si americanii, cu mari deosebiri intre ce fac unii si ce fac altii.
Salut Vladut !!! - ma bucur sa constat ca esti prezent mai peste tot - as putea afirma fara a risca sa ma contrazici ca ai si timp pentru multi dintre noi. Sper sa pescuim impreuna in toamna asta pe Dunarea Veche.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de doru » 06 Ian 2010, 16:03

Ce bine am facut ca am deschis acest subiect,nu doar pt mine,sunt sigur ca multi au nevoie de aceste informatii.
Multumesc tuturor pt.ultimile date si mai asteptam din orice sursa informatii.

Avatar utilizator
huscky
utilizator
utilizator
Mesaje: 38
Membru din: 11 Sep 2009, 17:01

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de huscky » 06 Ian 2010, 19:27

am vazut niste bete ,Daiwa mission carp de 13" 3,5lbs,dar pe care scria made in china si care totusi aveau un.... pret!asta inseamna ca platesc doar firma si calitatea lasa de dorit?ca de altfel betele mi-au placut la prima vedere,in rest nu stiu ce sa zic ca nu am avut ocazia sa testez vreunul!

Avatar utilizator
doru
senior
senior
Mesaje: 211
Membru din: 17 Ian 2008, 22:17

Re: Tipuri de carbon folosite la lansete

Mesaj de doru » 09 Ian 2010, 22:01

Majoritatea producatorilor de scule pt pescuit,folosesc manopera chinezeasca,asa ca nu totul este rau.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”