fire pentru aruncari la distanta

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de bujor marius » 12 Ian 2010, 02:03

m-ar interesa si pe mine un anumit lucru: dupa parerea voastra care ar fi cele mai bune fire pentru aruncari la distanta,dar totodata sa fie si cat de cat rezistente?......daca aveti bunavointa..... :)

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de Bragau Laurentiu » 12 Ian 2010, 09:42

Salut eu folosesc P-line fluorocarbon de 0.25 este cel mai tare fir folosit de mine pana acum.Am auzit ca ar mai fi un fir'' Ultima ''foarte bun da pe asta nu l-am folosit incearca gama P-lineeste vreo 80-90 lei 1000 m.Sperca te-am putut ajuta

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de pescar_s » 12 Ian 2010, 12:28

Un fir adevarat pentru crap la mare distanta, pe langa forta tre. sa mai fie si rezistent la frecari,elastic si fluid(il strangi gem in pumn si cand ai dai drumu sa-si revina la forma initiala).Incearca gama trabucco flow-(pro carp si salt water) 0,25 musai (cu cat este mai gros cu atat se va desfasura mai greu de pe tambur) si cum un 0,25 de la trabucco tine in jur la 7kg. este ideal la pescuitul crapului in balti si lacuri de acumulare, cu un inaintas sanatos ex. (power line) de 8-9m. vei avea rezultate remarcabile in aruncarile la mare distanta. Eu folosesc (salt water) pentru ca are un tratament special (rezistenta la frecari si temperaturi mari pe timp de vara + ;) ) iar galbenul flow este vizibil ziua si mai ales noaptea. -- PS. cele mai frumoase capturi le-am avut cu acest tip de fir, vad ca nu il deranjeaza culoarea-nu stiu care este explicatia(poate nu este vizibil la adancimi mari) fire-ntinse!!!!!

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de tonny » 12 Ian 2010, 13:06

parerea mea din ce am folosit si mi s-a parut foarte ok este Shimano Technium de 0,25 la un pret de 80-120 ron 1374 de metri depinde de la cine cumperi referitor la pret si sa fii atent la sigla de pe cutie care tre sa fie sigilata si cel de-al doilea fir interesant si de luat in seama dupa parerea mea este cel de la Korda Adreana-Line cel de 0,30 s-a comportat destul de bine tinand cont ca este destul de gros.Am reusit sa ating o distanta de 130 metrii cu shimano de 0.25 si 115 metrii cu cel de la Korda in conditii reale de pescuit.Fire intinse si numai bine va doresc si sper ca am fost de folos cat de cat SI NU UITATI PRACTICATI C&R **==

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de bujor marius » 12 Ian 2010, 14:42


Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de stefanflorin » 12 Ian 2010, 15:38

cand o tine un 0.25mm 7 kile o sa zboare si porcii, mai real ar fi un 3 hai maxim 4 kg la firele cele mai de calitate.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
maryn_vs
membru activ
membru activ
Mesaje: 149
Membru din: 13 Iul 2008, 14:08
Localitate: vaslui

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de maryn_vs » 12 Ian 2010, 18:00

eu unul folosesc power plus de la ultima fir de 0.22mm. cind l-am incercat era sa mai tai deci concluzia o tragi u singur. :lol:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de stefanflorin » 12 Ian 2010, 21:36

maryn_vs scrie:eu unul folosesc power plus de la ultima fir de 0.22mm. cind l-am incercat era sa mai tai deci concluzia o tragi u singur. :lol:
folosesc acest fir si stiu despre ce e vorba insa daca vrei sa te convingi ia incearca sa legi un carlig si sa atasezi o greutate, nu cred ca poti ridica mai mult de 2 kg cu el, caci la urma urmei la asta se refera rezistenta asta, cat poate sa "tina un fir" inainte sa faca plici si gandeste-te cate forte intervin in conditii reale de pescuit. E logic ca scoti pesti mult mai "grei" decat tine firul, dar aici intervine elongatia firului, lanseta, frana mulinetei si dibacia pescarului.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de pescar_s » 12 Ian 2010, 22:18

bujor marius scrie:pe asta il cunoasteti careva?.... http://www.profishing.ro/Fire/Monofilam ... m-463.html
Da, acela este firul despre care vam spus, este cel mai bun din toate punctele de vedere-dintre cele pe care le-am incercat si nu sunt putine...parerea mea

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de bujor marius » 13 Ian 2010, 01:22

alte modele mai cunoasteti.......?

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de Madalin Dirla » 13 Ian 2010, 02:10

pt. lanseuri cat mai lungi eu folosesc 0.20 ,firul este de la Dan Mitranescu si este la mosor(nu i-am retinut denumirea) ,am fost multumit de el ,in primavara la concursul de pe mv2 ne-a dat un somn de 35 kg in 2 lansete pe care aveam firul mentionat mai sus si l-am dat afara,rezistenta firului tine si de pescarul care il manevreaza ;) .

Avatar utilizator
bujor marius
senior
senior
Mesaje: 200
Membru din: 04 Noi 2008, 03:12

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de bujor marius » 13 Ian 2010, 02:18

Madalin007 scrie:pt. lanseuri cat mai lungi eu folosesc 0.20 ,firul este de la Dan Mitranescu si este la mosor(nu i-am retinut denumirea) ,am fost multumit de el ,in primavara la concursul de pe mv2 ne-a dat un somn de 35 kg in 2 lansete pe care aveam firul mentionat mai sus si l-am dat afara,rezistenta firului tine si de pescarul care il manevreaza ;) .

daca nu mai sti cum ii zice la fir..... :-S

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de IULIAN C » 13 Ian 2010, 09:41

stefanflorin scrie:cand o tine un 0.25mm 7 kile o sa zboare si porcii, mai real ar fi un 3 hai maxim 4 kg la firele cele mai de calitate.
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu asta,dar afla ca un 0,25 DA,tine si peste 15 kile,se foloseste asa subtire pt obtinerea distantei
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de gor965 » 13 Ian 2010, 10:57

IULIAN C scrie:.....
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu asta,dar afla ca un 0,25 DA,tine si peste 15 kile,....
...da ...daca e textil ! ;)... sau daca vorbim de greutatea pestilor estimati ca s-ar putea prinde cu firul in cauza ! :D
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
IULIAN C
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 981
Membru din: 26 Feb 2008, 10:28
Localitate: Buzau,Bucuresti(flotant)

Re: fire pentru aruncari la distanta

Mesaj de IULIAN C » 13 Ian 2010, 11:13

gor965 scrie:
IULIAN C scrie:.....
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu asta,dar afla ca un 0,25 DA,tine si peste 15 kile,....
...da ...daca e textil ! ;)... sau daca vorbim de greutatea pestilor estimati ca s-ar putea prinde cu firul in cauza ! :D
Georgica...am martori ca recordul meu de pe MV2 da 18,6 e luat cu un fir foarte batran,mono,de 0,25...deci nu vb din auzite! si nu pescuiam la 5 metri de mal ci pe la vreo 70 si ceva !
Apropo de asta,cu un fir made in China de 0,23 no name am avut si 9 kg si nu a patit absolut nimic!
Dimensiunea nu cred ca e factorul forte al unui fir...decat in aruncare....parerea mea!
SISTEMUL DE VALORI N-O SA MI-L SCHIMB NICIODATA
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”