Feeder pe rauri

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 12 Ian 2010, 20:10

Aceasta tehnica nu e folosita doar pe rauri. Putem discuta si despre pescuitul cu aceasta tehnica, pe apele statatoare , dar, ca sa fiu in forumul adecvat, si, pt faptul ca eu o practic 99,9% pe rauri, il deschid aici. Spor la scris ;)
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 12 Ian 2010, 21:16

Pai sa incep eu :-B
Pt mine este de departe cea mai frumoasa tehnica de pescuit pe rauri, si nunumai, insa din pacate apele noastre sunt din ce in ce mai inadecvate acestui stil, pesti rari, galagie si pescarime multa. Sunt oarecum surprins cum acest stil s-a dezvoltat pe teritoriul tarii noastre numai in partea de vest, in restul tarii ramanand practic o necunoscuta pentru majoritatea pescarilor fie ei incepatori sau experimentati. Nu este nimic mai palpitant ca trasatura observata pe varfuletul fin, o zmucitura care efectiv te scoala din amorteala in care cazi fara sa vrei.
Imi pare rau ca magazinele de specialitate nu se aprovizioneaza mai bine cu echipament, nade si momeli pt acest stil foarte indragit in restul Europei, poate ca astfel pescarii vor intelege ca nu e nevoie de 10 lansete ca sa prinzi peste si nu e nevoie de monstrii ca sa simti adrenalina in vene. Eu ii sfatuiesc pe toti sa incerce acest stil, cu siguranta il vor indragi daca nu chiar prefera celorlalte.
Acum sa vorbim un pic despre echipamentul necesar pt pescuitul la feeder pe rau: am vazut foarte multe filme in care era prezentat, explicat, demonstrat acest pescuit de finete si de multe ori nu intocmai corect. Echipamentul nu trebuie sa fie incarcat de galeti, scaune modulare, umbrelute si alte chichite care mai mult ne vor face pescuitul un calvar. Pe rau, este mai indicat sa te orientezi catre un echipament minim, usor de transportat de la un loc la altul, caci pestii nu vor fi intotdeauna in fata noastra stiindu-se faptul ca pe rauri migreaza de la o zona la alta in functie de nivelul apei, turbiditate, transparenta. Iata cam din ce se constituie echipamentul meu de regula: lanseta de 3-3.6m de actiune MH (nu exagerati cu puterea lansetei caci in general se vrea un pescuit de finete iar un bat foarte rigid nu ajuta decat la scapatul pestelui); mulineta de calitate, cu frana buna ideal pe fata, marimea 3000-5000 (nu folositi marimi mai mici, nu au putere si nici viteza de recuperare calitati absolut necesare pt acest stil de pescuit unde lansam des cosulete destul de grele intr-un curent nu tot timpul domol); firul de calitate rezistent la nod si abraziune, cu diametru real si nu exagerati cu finetea caci o sa va aduca numai neajunsuri, un tambur cu 0.18-0-20 pt albitura si peste de talie mica-medie, iar celalalt 0.22-0.25mm (chiar si mai gros) pt mreana, crap si pt atunci cand pescuim cu momitoare foarte grele, caci sunt locuri sau partide in care vom avea parte de pesti bataiosi in conditii extreme; minciog cu coada lunga 2-3m minim pt ca pe rauri locurile bune sunt de regula si cele mai dificil de pescuit, suport pt lanseta cu picior telescopic, usor ajustabil, cu cap care sa ne asigure ca in momentul unei trasaturi violente nu ramanem fara lanseta si care sa nu ne deterioreze nici firul in momentul inteparii (alea in forma de fluture sunt cele mai indicate), un suport pt cotor ca sa nu punem batul si asa destul de scump in namol si sa ne ofere o pozitie buna pt intepare; scaunel (nimic cu fite, cat sa nu stam in namol si sa fie cat de cat confortabil insa nu prea greu de transportat); in geanta sa avem niste momitoare de rezerva cu greutati, forme si dimensiuni diferite astfel ca in unele zile pestii vor prefera o momeala in miscare si folosim cosulete usoare alteori statica implicit cu lest mai mare, uneori nada trebuie sa se disperseze rapid si adanacimea apei este mica-medie si deci folosim naditor de tip cosulet, alteori cand trasaturile sunt rare sau pestii mofturosi respectiv curenti puternici cu adancimi mari naditoare de tip arc, methodfeeder sau preferatul meu cel cu capete deschise care permite o desfacere mai lenta a nadei ( aici ne putem cu timpii de desfacere a nadei umectand-o mai mult sau mai putin); carligele neaparat rezistente si super ascutite si nu exagerati cu cele 2 extreme ale dimensiunilor in general marimile intre 8-16 ne scot din orice situatie; forfacele neaparat din fire high-tech cu rezistenta mare la nod, suple si de regula incolore cu diametre cuprinse intre 0.12-0.22 in functie de specia vizata sau de conditiile de pescuit; vartejuri si agrafe cu vartej de dimensiuni cat mai mici, niste bilute de cauciuc si cam atat.
Asta este echipamentul meu, nu zic ca este cel mai indicat si cel mai corect insa pt stilul meu e cel mai potrivit. Sper ca va sunt de folos cele scrise de mine si sa aveti !@#$% pe bete!!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de clau » 12 Ian 2010, 22:53

si daca ati inceput acest subiect poate ne ajutati si pe noi (mai incepatori) cu cateva modele de monturi.
va multumesc

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 12 Ian 2010, 23:07

iata ca e un inceput. Echipamentul de baza a fost prezentat. Pe parcurs am sa adaug citeva pareri personale.
In primul rind, intr-adevar , partea de vest ( si anume ARADUL) a adoptat ceva mai eficient aceasta tehnica. Astfel, incepind cu iatna lui 2008( in februarie) a fost organizat primul concurs de pescuit la aceasta tehnica, in vestul tarii. A fost frumos, fapt ce a determinat organizarea repetata a mai multe concursuri . Zilele urmatoare am sa va postez si citeva poze( doar stiti ca nu ma pot abtine pina nu bag si cite o poza...doua :"> )
Am stat de vorba cu pescari din timis, bihor, si am fost intrebat in repetate rinduri despre pescuitul cu feeder. Chiar in urma cu 2 ani am fost invitati(citiva prieteni pescari din arad) la pescuit pe timis (tot iarna) la scobar.
In acea perioada, in magazinul unui prieten din timisoara, am vb cu 3 pescari timisoreni, care prindeau scobari si mrene trecute de prima tinerete. erau foarte deschisi sa afle cum pescuiam noi pe mures si crisuri. le-am aratat citeva monturi, le-am spus cite ceva despre nada: cantitate, mod de preparare, mod de nadire, frecventa, cantitate nadita...etc...
Ce i-a mirat cel mai tare este faptul ca eu sint adeptul finetzurilor si anume: deseori folosesc cirlige de 18-20 dar suficient de puternice. Ce firma va intrebati? Kamasan...evident :D . Terminalele ajung, in zilele dificile si la 0.07-0.08 mm. niciodata nedepasind 0.12mm (pe riuri...sa fim intelesi. La crap ajung si la 0.16-0.18mm) .Folosesc si cosulete de nada si pt viermi si canepa.
Cum nu am (frecvent) rupturi sau dezgatari la asemenea fire si cirlige? simplu. Folosesc deseori elastic (feeder gum- care nu se intinde foarte tare, fie elastic de rubesiana- elongatie de 1 la 7)
99% din cazurile cind pescuiesc pe mures, folosesc scaunul modular. De ce? pt ca deseori pescuiesc in zone greu accesibile (incomode) pescarilor care nu folosesc astfel de scaune. ( in ultima perioada am pescuit pe un mal plin de bolovani maaaari, unde , doar cu scaunul modular stateai comod, de sus nu prea se putea pescui, deoarece, la fiecare trasatura trebuia sa cobori cu minciogul ca sa scoti pestele pt ca erau vreo 5 metri pina la apa. Modularul imi confera comoditate de a pescui o zi intreaga in acest loc, iar coada minciogului, de 3.20m ma ajuta foarte mult. Alt inconvenient pt "bastinasi" in acest loc este ca....e plin de agataturi. De fapt...nu e chiar asa... ;) ;) ;) :-$ :-$ :-$
Deseori, cind incep pescuitul, folosesc doua bete, pt a vedea ce si cum. Astfel , fac doua vaduri: unul la aprox 25-30m iar altul pe la 50m (asta e in spatele unui butuc "parcat" de mures in urma cu citiva ani) dar nu e intotdeauna productiv.
Echipament: scaun modular obligatoriu din motive afirmate mai sus plus ca e imposibil ca sa infig un suport in ...piatra, doua bete de feeder un shimano feeder beast master medium 3.66m 1-3oz, si un shimano barbel beast master power 3.66m 4-5oz, ambele echipate cu mulinete shimano alivio 4000 FA cu fir trabucco xps match de 0.18mm. Uneori, daca sint nevoit sa pecuiesc cu cosulete grele( 80-100g), folosesc, ca si la crap, inaintas textil, dar atunci, folosesc, obligatoriu, elasticul mentionat mai sus.
Juvelicul e de 3m, BINE intins, daca vrem sa eliberam pestii in conditiile cele mai bune. Deseori am vazut pescari care aruncau juvelnicul gramada, chit ca aveau in dotare un juve adecvat protejarii pestelui.daca curentul din mal e mare, va recomand sa bagati o piatra de vreo juma de kil un kil, pt a-l tine pe loc si a-l tine intins.
Accesul la aces loc e foarte bun cu masina( daca ai curaj sa te aventurezi >:) >:) >:) ), asa ca nu imi fac probleme ca voi fi nevoit sa car bagaje pe distante prea mari.
Anul asta, daca voi fi sanatos , as dori sa prospectez un mal inalt, abrupt, cu un pom cazut ( imensitate de copac), care formeaza un "gard" cum il numesc aradenii, si care e imposibil de pescuit de pe mal. Va voi tine la curent, de indata ce scade muresul...macar putiiin.... 8->
Toate cele bune, si fire intinse. cu respecte: Cosmin
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 12 Ian 2010, 23:12

Daca intri pe net, si cauti, ai sa gasesti destule monturi. nu cred ca e necesar sa ma apuc sa desenez...sau preferati poze? :D :D :D :D :D :D (:| (:| (:| (:|
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de clau » 12 Ian 2010, 23:48

kamasan scrie:Daca intri pe net, si cauti, ai sa gasesti destule monturi. nu cred ca e necesar sa ma apuc sa desenez...sau preferati poze? :D :D :D :D :D :D (:| (:| (:| (:|

sa stiti ca nu o sa vin pe mures sa va prind tot pestele daca imi aratati o montura... :D
o sa incerc mai aproape de mine undeva pe moldova sau bistrita.

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de clau » 12 Ian 2010, 23:51

kamasan scrie:Aceasta tehnica nu e folosita doar pe rauri. Putem discuta si despre pescuitul cu aceasta tehnica, pe apele statatoare , dar, ca sa fiu in forumul adecvat, si, pt faptul ca eu o practic 99,9% pe rauri, il deschid aici. Spor la scris ;)
si de ce ati deschis acest topic ca sa ne spuneti de pe ce scaun pescuiti? :-q

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de cosmake » 13 Ian 2010, 10:08

pina anul trecut nu am folosit niciodata acest stil de pescuit
anul trecut un prieten (stie el cine) a reusit sa ma umileasca in luna septembrie cu acest stil pe Dunare
in timp ce eu dadeam la Crap, caras in stilul meu el dadea la feeder
la ora 14 eu aveam 1 morunas si el avea deja 4 kg de peste si un ciortan de 2 kg
fumasem 2 pachete de tigari
am mers la el si cind am vazut cum si ce facea am modificat o lanseta si am incercat sa fac un semi feeder
rezultatul pina la plecare eu am reusit sa ajung la 4 kg si el avea 9 kg
va recomand cu caldura acest stil si va spun ca nu veti regreta
acum vreau sa va intreb ce bete la preturi cit mai mici si de calitate cit mai buna imi recomandati pentru acest stil de pescuit din ceea ce se gaseste la noi pe piata
nu am limita de pret dar nici sa nu ma darime
as dori ceva care sa aiba si actiune undeva pentru cosulete de 60 g goale sau altfel spus 80-90 g incarcat cu nada
si cu ce mulineta mesrita imperechiata
multumesc

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de gor965 » 13 Ian 2010, 11:22

clau scrie:
kamasan scrie:Aceasta tehnica nu e folosita doar pe rauri. Putem discuta si despre pescuitul cu aceasta tehnica, pe apele statatoare , dar, ca sa fiu in forumul adecvat, si, pt faptul ca eu o practic 99,9% pe rauri, il deschid aici. Spor la scris ;)
si de ce ati deschis acest topic ca sa ne spuneti de pe ce scaun pescuiti? :-q
A deschis un topic ptr. discutii pe aceasta tema...discutii constructive si educative ! Din raspunsul dvs. trag concluzia ca nu va prea prieste acest topic ...dar , ptr. puturosi avem functia "cautare" (pe care o folosesc altii ca sa-i ajute pe puturosi ;) ) si ptr. alde gura casca avem PVTV on-line ! :D ...ce ziceti , acum sunteti multumit ? Daca tastati "montura feeder" la Cautare (ptr. ca dvs. NU sunteti un puturos !) gasiti in sfarsit si-o montura care sa va scoata din ceata si sa va regasiti linistea , calmul ,bunul simt si placerea de a "pescui" alaturi de noi...pe net ! #:-S
P.S
Daca nu dibuiti care-i butonul de Cautare , vedeti AICI o montura postata de Stefan Florin ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2010, 14:38

La stilul meu daca as folosi si scaun modular, cred ca as ajunge acasa cu ambulanta :D
@cosminache : fa tu rost de malai ca scule se gasesc pt toate buzunarele numai sa se pastreze pacea cu "militienii":D
PS: vizionati "Feeder fishing and ledgering with Bob Roberts"
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 13 Ian 2010, 18:24

clau scrie:
kamasan scrie:Aceasta tehnica nu e folosita doar pe rauri. Putem discuta si despre pescuitul cu aceasta tehnica, pe apele statatoare , dar, ca sa fiu in forumul adecvat, si, pt faptul ca eu o practic 99,9% pe rauri, il deschid aici. Spor la scris ;)
si de ce ati deschis acest topic ca sa ne spuneti de pe ce scaun pescuiti? :-q
Nu am mentionat marca...nu am scris ce am scris, ca sa vedeti ce scule am eu...am inceput o discutie pt a ajuta si pt a invata si eu, la rindul meu , cite ceva nou despre aceasta tehnica.
Daca eu vreau sa spun firma sculelor pe care eu le folosesc, este tot pt a veni in ajutorul unora, iar daca asta va deranjeaza....ce pot sa spun? Ghinion!!! E alegerea mea si libertatea mea de a scrie. E si libertatea dumneavoastra de a citi si de a "inregistra" informatia necesara . Fir intins ;) ;) ;)
P.S. nu am mentionat firma producatoare a scaunului meu modular :D :D :D ;;)
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de Butaru Gabriel » 13 Ian 2010, 18:32

sa stiti ca nu o sa vin pe mures sa va prind tot pestele daca imi aratati o montura... :D
o sa incerc mai aproape de mine undeva pe moldova sau bistrita.[/quote]
P.S.
Ca nu ai sa prinzi tot pestele te credem , dar sa cauti este asa greu. :-?
Ultima oară modificat 13 Ian 2010, 18:38 de către Butaru Gabriel, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2010, 18:37

kamasan ia zii, nu-i asa ca e ultimul model de Rive? =))
Ma fratilor care e problema daca a spus omu ca da cu shimano? daca dai nu stiu cat pe o scula nu inseamna ca te dau banii afara din casa ci de cele mai multe ori arata cat de pasionat si fanatic esti dupa acest sport si poate unii vor sa isi ia ceva de calitate si vor ceva testat si care se potriveste cu apele de la noi ; nu prea vad cum se pupa 0.18 cu batul ala puternic de mreana. Inca o chestie pe care nu o inteleg, este folosirea unor bete foarte puternice cu terminale foarte fine (fire de 0.10 cu carlige de 18), pai batul ala degeaba e puternic daca nu il pui in valoare. Chestia asta am observat-o in emisiunea d-lui Brola unde baietii dau cu bete puternice si tamburi foarte slabiti asa incat mai mult se chinuie la scoaterea unui peste. O observatie personala, atunci cand folosim carlige foarte mici si terminale subtiri, decuplarea antireturului este sfanta, nu exista frana care sa faca fata cu brio la astfel de fire si carlige, in plus de asta rasucesti si firul principal de pomana si de aceea cred ca pe langa reglarea cu atentie a franei daca folosim si aintireturul vom iesi cu brio din !@#$%.
PS: incercati cand cumparati scule sa creati un ansamblu echilibrat intre mulineta, lanseta, fir, carlig si specia vizata cat si conditiile in care urmeaza a fi capturata.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de clau » 13 Ian 2010, 20:33

sa stiti ca nu mi-a fost greu sa caut putin prin forum anumite monturi,dar tot ce voiam era ca domnul kamasan sa ne dezvaluie un pic si din secretele dumnealui:


Cum nu am (frecvent) rupturi sau dezgatari la asemenea fire si cirlige? simplu. Folosesc deseori elastic (feeder gum- care nu se intinde foarte tare, fie elastic de rubesiana- elongatie de 1 la 7)

daca ati putea fi mai explicit v-as fi foarte recunascator.va multumesc

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 13 Ian 2010, 20:54

nu am folosit niciodata elastic in monturi insa ca un exemplu daca iei prima poza cu montura, intre opritor si carlig se pune o bucata de elastic astfel ca struna cu carligul va fi atasata de acesta, acest feeder gum care poate fi cumparat din magazinele de specialitate (unele), o firma producatoare fiind drennan. El poate fi folosit de altfel si pt a atasa cosuletul de nadire in montura si in ambele cazuri are rol de a atenua socurile fie la lanseuri fie cand pestele zmuceste. Eu prefer in schimb o lanseta cu actiune mai blanda care are acelasi rol.
Work is for people who can't fish!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”