Feeder pe rauri

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de clau » 13 Ian 2010, 21:19

va multumesc mult pentru raspunsul dat.fir intins

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 13 Ian 2010, 22:28

stefanflorin scrie:nu prea vad cum se pupa 0.18 cu batul ala puternic de mreana. Inca o chestie pe care nu o inteleg, este folosirea unor bete foarte puternice cu terminale foarte fine (fire de 0.10 cu carlige de 18), pai batul ala degeaba e puternic daca nu il pui in valoare.
Pt. distanta...la fel cum folosesc , in unele locuri, pe betele de crap, fire de 0.25-0.28mm.
Un fir subtire opune o rezistenta mai mica impotriva curentului (care pe mures e destul de mare.Am mai spus, si repet: folosesc deseori cosulete de 80-90g neincarcate cu nada.Cu tot cu nada depasesc suta de grame.)Spune-mi tu cum as putea arunca o asemenea incarcatura cu un picker? Daca pestele maninca la distanta mai mare de mal (ca acolo e structura sau...pur si simplu...acolo il prind)cu un virf de un oz (28,34952 grame). sigur nu as putea sa arunc acolo, plus ca, din cauza curentului, virful va sta prea curbat, neavind efectul scontat.
Frina tamburului eu nu o destring chiar asa de tare cum l-ai vazut pe razvan. El asa pescuieste. Asa ii place lui. Dar el foloseste un echipament total diferit de mine. Eu string frana atit cit sa permita ca, la un soc, sa nu-mi rupa( la asta ajuta si elasticul).
Feederul medium e destul de moale iar folosirea unui fir mai gros l-ar "dezechilibra" trust me...i know. Iar pe barbel, daca folosesc terminale de 0.08-0.10mm, atunci voi folosi obligatoriu elstic de rubi.
Pescuitul la scobar, la feeder, ca despre asta discutam, necesita intzepare. Cine l-a pescuit stie. Nu e ca si carasul , crapul , mreana sau cleanul(uneori...ca si asta e shmecher uneori). Nu iti trage batul din cracan. uneori e un tremur a virfului pe care multi il ignora, si cind scot afara montura, viermele e macinat. Astfel, daca pescuiesc la distante destul de mari, daca as pescui cu un bat mult mai flexibil decit barbelul, as avea intepari ineficiente. Ar avea timp sa-mi toace si mie momeala.
Un factor decisiv in alegerea sculelor l-a avut si adincimea apelor in care pescuiesc (iarna si toamna tarziu, am gasit scobarul si mreana in gropane de 7-8m) Cu mediumul era greu, asa ca am luat barbelul.A fost o alegere buna. ;) ;)
Lungimea terminalelor e, de asemenea destul de importanta. Citeam mai devreme de problemele cu obletii(la noi le zice lipushi) sau cu porcusorii ( cheholi). Uneori , pot rezolva aceasta problema din lungimea terminalului.
Elasticul, uneori poate fi un inconvenient. pur si simplu trag prea fin, iar daca ai elastic....nu vezi :">
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Bogdang
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 12 Ian 2010, 14:59

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de Bogdang » 14 Ian 2010, 13:43

Ma bucur ca a aparut un astfel de topic. Cu tot respectul pentru cei care prefera baltile insa pescuitul pe rau are un farmec aparte...in masura in care raurile sunt nepoluate.

Pana acum nu am auzit de aceasta tehnica insa o salut pentru ca sunt un pescar de mreana care demult incearca sa gaseasca o alternativa la ilegalul si neeticul arici (bomba sau maimutza cum am auzit ca i se mai spune).

In primul rand as vrea sa va intreb: acel elastic are doar rolul de a proteja un inaintas subtire sau reducand rezistenta firului ajuta si la eficienta pescuitului pp zis. De asemenea acel elastic are cumva si darul de a amplifica smucitura in asa fel incat trasaturile fine sa fie mai vizibile.

De asemenea as vreasa va intreb in acel momitor ce mai puneti in afara de viermushi? Am vazut ca sunt tot felul de nade ce contin praf de branza puternic mirositor... ce parere aveti...ce sugestii mi-ati face.

Pana acum am mers pe ideea ca la fund se pescuieste imediat dupa incheierea prohibitiei si pana toamna tarziu. A incercat careva dintre voi sa pescuiasca si prin februarie sa zicem?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 14 Ian 2010, 14:46

kamasan ceea ce am vrut eu sa zic era ca pt o astfel de lanseta firul principal cu care se pupa cel mai bine, e mai gros, un .22 de exemplu nici decum sa reduci lungimea sau puterea lansetei. Pe Tamisa pescuiam cu bat foarte puternic cu fir 0.22 si cosulet de 70g+nada la aprox 50-60m in curent puternic si apa de cca 4m si nu am avut probleme. Eu de pilda am niste bete care pot fi pescuite la lungimi diferite iar in locul meu preferat de pe Dunare nu prea pot pescui cu bat mai lung de 3.30m chiar si cand e foarte scazuta Dunarea din cauza crengilor de deasupra si din spate. Referitor la fir depinde si ce pesti ai in zona, daca stii ca nu prinzi bucati mai mari de un kg sa zicem, e logic ca dai cu finetea fineturilor insa eu in apele in care pescuiesc pot prinde de la porcusor pana la cine stie ce namila de crap si de aceea sacrific finetea de dragul unei capturi mai de doamne ajuta si asa destul de rara. Carasii si crapii aia de care zici tu ca ia lanseta de pe crecan de cele mai multe ori mananca mai fin decat scobarul in apele unde pescuiesc eu si finetea sculei a facut clar diferenta insa eu unu am emotii cand dau pe Dunare cu terminal de 0.16 si imi intra un crap de 2-3kg in conditii de agatatura. Iata ca stilul si echipamentul la acest pescuit nu poate fi generalizat ceea ce e bine de stiut iara ceea ce se potriveste cred ca numai prin test se poate descoperi.
PS: anul trecut un amic a prins cteno de 15kg cu fir de 0.25 si carlig legat pe direct cu un bat de feeder medium de la Baracuda, s-a chinuit vreo ora saracul insa in acele conditii (curent fff puternic si apa mica) e super captura la un bat de feeder lanseta era efectiv colac
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 14 Ian 2010, 20:16

Perfect de acord. Dupa cum ai spus....adaptabilitatea de la o apa la alta.
Talia pestilor vizati de mine ( la feeder pe rauri, evident ) sint intr-adevar de talie mai mica (pina in 2-4kg). Sansele sa-mi intre cite un crap sau amur sint foaaaarte mici (pe cris se mai intimpla mai des ca pe mures. Anul trecut nu am prins nici un crap pe mures, la FEEDER). Inca ceva: pe muresul e adesea vin tot felul de resturi vegetale ( alge,radacini filiforme, puf de la plopi, etc). Daca as folosi un fir mai gros, inelul de virf s-ar incarca foaaaarte repede, iar curatarea lor mi-ar reduce semnificativ timpul de pescuit efectiv; adica timpul care carligul e in apa.
Stef....stii bine ca nu se compara pescuitul ce-l practic cu, cu cel ce-l practici tu. Nu echipamentul ar fi problema cit...densitatea si dimensiunea pestilor pe care tu ii pescuiesti. Imi aduc aminte anul trecut ce platici prindeai iarna :"> :"> :"> .
Nu contest tehnica ta de a prinde pestele, dar, pe apele pe care eu pescuiesc , consider ca fac cea mai buna alegere a firelor, cirligelor, terminalelor etc...Daca n-ar fi asa, probabil ca nu as avea rezultate. o:-) o:-) o:-)
Scobarii pe care uneori ii prind, adesea au niste trasaturi atit de firave de abia se vad. Si in emisiunea "fir intins" se pot vedea uneori trasaturi asa de fine incit camera nu o sesizeaza, dar pescarul intzeapa si aduce la minciog peste. ;)

'...elastic are cumva si darul de a amplifica smucitura in asa fel incat trasaturile fine sa fie mai vizibile?..."
Nu. am spus si iti repet: uneori folosirea elasticului scade vizibilitatea trasaturilor. E folosit doar in scopul atenuarii shocurilor, indiferent de natura acestora ( trasatura brusca, folosirea unui cos greu , terminal subtire, carlig mic)

"...De asemenea as vreasa va intreb in acel momitor ce mai puneti in afara de viermushi? Am vazut ca sunt tot felul de nade ce contin praf de branza puternic mirositor... ce parere aveti...ce sugestii mi-ati face..."
Intr-adevar in comert sint tot felul de nade de la diferiti producatori. Acum vreo 3-4 luni, am avut ocazia sa folosesc si nada home made de un pescar de crap : Dorin Antonescu.
In cosuletul de nadire poti baga tot ce folosesti si ca momeala si anume : rime taiate, canepa, porumb, griu etc...
Nade cu arome de parmezan se gasesc in comert. De asemenea sint si aditivi cu aceeasi aroma.

"...Pana acum am mers pe ideea ca la fund se pescuieste imediat dupa incheierea prohibitiei si pana toamna tarziu. A incercat careva dintre voi sa pescuiasca si prin februarie sa zicem?..."
Sigur ca da. daca apele si timpul permit, eu unul sint prezent in weekend pe mures sau pe cris ;)

Imagine
Iata rezultatele unui pescuit la feeder pe cris in data de 5.02.2008
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Tot de pe cris din ianuarie si februarie in 2007 :D
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Bogdang
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 12 Ian 2010, 14:59

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de Bogdang » 14 Ian 2010, 22:22

Felicitari pentru performanta...imi poti face o recomandare vis avi de caracteristicile betelor pe care le folosesti in aceasta perioada? Ma gandesc ca pentru un feeder care cantareste macar 60g nu poti folosi bete prea moi. Pe de alta parte daca mergi cu un bat cu actiune 80-150 ma indoiesc ca se vad minusculele smucituri din tp iernii.

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 14 Ian 2010, 22:46

Intr-un post anterior din acest topic am precizat cu ce pescuiesc. Citeste tot topicul, cauta pe net caracteristicile betelor (adica tot ce te intereseaza pe tine).
As vrea sa aflu si parerile altora. Care cum pescuieste pe rau? Ce bete? ce fire? ce carlige? terminale? cit de lungi? nade? momeli? peste vizat? dimensiunea acestora? densitate piscicola? adancimea apei? curenti? claritatea apei? presiunea efectuata de pescari asupra locului? cit de braconata e zona? :D :D :D
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 15 Ian 2010, 14:35

am o mare nelamurire, a incercat careva sa pescuiasca la feeder sau in oricare alt stil cu patratica de mamaliga prinsa in elastic (banda) pt pelete? anul asta vreau sa experimentez metoda asta si sunt tare curios ce efect are in prezentare si autointepare.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 15 Ian 2010, 23:29

kamasan scrie:As vrea sa aflu si parerile altora. Care cum pescuieste pe rau? Ce bete? ce fire? ce carlige? terminale? cit de lungi? nade? momeli? peste vizat? dimensiunea acestora? densitate piscicola? adancimea apei? curenti? claritatea apei? presiunea efectuata de pescari asupra locului? cit de braconata e zona? :D :D :D
deci? Nu mai vrea nimeni sa imi raspunda? :-? :-? :-?
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de nando » 15 Ian 2010, 23:34

ai cativa baieti buni la tine in ARAD nu te ajuta?
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 16 Ian 2010, 00:16

Cu ei discut aproape zilnic. Stiu ce se intimpla pe aici. Eram interesat de ce se intimpla pe celelalte ape, din diferite zone ale tarii. ;)
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de nando » 16 Ian 2010, 00:29

mai mult de atat nu te pot ajuta :-?? :-?? :-??
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
Bogdang
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 12 Ian 2010, 14:59

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de Bogdang » 16 Ian 2010, 23:31

pana acum am pescuit pe rauri cu bete cu actiune 80-150 dar nu de feeder ci din cele normale...de crap. La un buget de 150-200 ron cam ce batz de feeder mi-ati recomanda. Mentinez ca pescuiesc pe Somes in SJ si de regula momitorul cu tot cu nada ajunge pe la 90g. Am vazut ceva bete de feeder facute de Cormoran si de asemenea ceva modele importate de cei de la Energofish. Stiti ceva despre aceste modele?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de stefanflorin » 17 Ian 2010, 15:23

despre betele de la energo am auzit numai de bine, de altfel la noi nici nu cred ca gasesti un raport calitate pret mai bun.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Re: Feeder pe rauri

Mesaj de kamasan » 19 Ian 2010, 22:20

A inceput sa pape scobarul pe cris. Voi reveni curind cu pozeeeeeee :D
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”