primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 08 Dec 2009, 10:47

de 8 ani de zile merg in delta pe bratul sf gheorghe,doar toamna in septembrie,si as dori la anul sa fac prima mea iesire de primavara acolo,inainte de prohibitie daca timpul,criza si mai ales dunarea cu cotele ei primavaratice o sa imi permita.as dori sfaturi de la cei cu experienta de primavara in delta , in ceea ce priveste momelile, obiceiurile pestilor in aceasta perioada, eventual daca exista ceva monturi mai speciale.multumesc anticipat

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 09 Dec 2009, 03:03

In aceasta perioada a anului, pestii au obiceiul de a inota in apa, fie in amonte, fie in aval, dar chiar si de la un mal la altul. Primavara, hrana preferata a pestilor pasnici este slana cu ceapa verde sau ridichi ( dimineata, inainte de a se apuca de inotat ). Spre seara ei prefera o hrana usoara, cum ar fi mamaliga cu branza de vaca ( asta ca sa nu aiba cosmaruri cu braconieri in timpul noptii ). La rapitor incearca cu conserva de costita sau carnaciori cu fasole ( pe rapitori fasolea ii ajuta sa se propulseze in capturarea pestisorilor ) =)) =)) =)) .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 09 Dec 2009, 09:21

ms mult =))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 09 Dec 2009, 09:27

ai scos capul pocaitule? :D lasa gargara si zi te lasa nevasta la una de primavara? =)) oricum miai facut pofta cu bunatatile insirate.da parca un file de somn prajit in demidulce asa cu miros de primavara suna mult mai tentant o:-)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 12 Ian 2010, 16:03

sebastian scrie:....as dori sfaturi de la cei cu experienta de primavara in delta , in ceea ce priveste momelile, obiceiurile pestilor in aceasta perioada, eventual daca exista ceva monturi mai speciale.multumesc anticipat
Ce pot sa va spun eu despre pescuitul de primavara in delta - cu toata lipsa de modestie de care as putea fi acuzat - ar incape intr-o enciclopedie a pescuitului de finete. Nu avem timp pentru :-@. Pot sa afirm ca deliciul acestor partide, de crap in mod special, e feeder-ul si match-ul, liniile de finete, fire rapid scufundatoare, plutele culisante waggler de cel mult 6-8 gr. cosuletele feeder Dinsmores, o sumedenie de mici accesorii, carlige relativ mici 6-8-10, kilograme de viermusi, nada bogata in proteine.....etc. dar nu in ultimul rand un ghid priceput si mai ales sincer care sa va indrume de exemplu in a practica aceste stiluri in Bazinul Mare din Sulina. E doar un exemplu. Dar sunt convins ca toate aceste amanunte le stiati deja.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 12 Ian 2010, 16:12

craparulsef scrie:
sebastian scrie:....as dori sfaturi de la cei cu experienta de primavara in delta , in ceea ce priveste momelile, obiceiurile pestilor in aceasta perioada, eventual daca exista ceva monturi mai speciale.multumesc anticipat
Ce pot sa va spun eu despre pescuitul de primavara in delta - cu toata lipsa de modestie de care as putea fi acuzat - ar incape intr-o enciclopedie a pescuitului de finete. Nu avem timp pentru :-@. Pot sa afirm ca deliciul acestor partide, de crap in mod special, e feeder-ul si match-ul, liniile de finete, fire rapid scufundatoare, plutele culisante waggler de cel mult 6-8 gr. cosuletele feeder Dinsmores, o sumedenie de mici accesorii, carlige relativ mici 6-8-10, kilograme de viermusi, nada bogata in proteine.....etc. dar nu in ultimul rand un ghid priceput si mai ales sincer care sa va indrume de exemplu in a practica aceste stiluri in Bazinul Mare din Sulina. E doar un exemplu. Dar sunt convins ca toate aceste amanunte le stiati deja.
multumesc pt indrumari,desi sincer atat stilul cat si locul meu de pescuit in delta sunt total diferite de ceea c e ai prezentat tu .

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 18 Ian 2010, 14:26

stie cineva preturile la momeli vii ,in magazinele din tulcea [cel putin la acelea din sensul giratoriu] sau modificat oare fata de anul trecut? :-??

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 18 Ian 2010, 19:53

Mai Sebi, ce dracu, in sensul giratoriu toate se invart tot asa, adica in sens invers acelor de ceasornic =)) .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 18 Ian 2010, 20:23

sebastian scrie:de 8 ani de zile merg in delta pe bratul sf gheorghe,doar toamna in septembrie,si as dori la anul sa fac prima mea iesire de primavara acolo,inainte de prohibitie daca timpul,criza si mai ales dunarea cu cotele ei primavaratice o sa imi permita.as dori sfaturi de la cei cu experienta de primavara in delta , in ceea ce priveste momelile, obiceiurile pestilor in aceasta perioada, eventual daca exista ceva monturi mai speciale.multumesc anticipat
O sa te invat cind vei veni,daca vei putea?
Pa

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 18 Ian 2010, 20:49

Hopa ! Sebi ! So pe el !Marfa proaspata ! =))
Ionica, n-ai putea fi mai deschis? Sau ai secrete?
Hai, ca pe forum suntem toti ochi si urechi, vrem sa invatam si noi.
Aaaaa...ai auzit si tu ca Sebi da la fund? :))
Hai nu te speria, asa ii primim noi pe toti :D , unii inteleg, alti nu,...cei mai multi nu.
In lipsa lui Sebi care-i dus la carciuma din colt, da-mi voie sa intind eu covorul rosu... :D (probabil esti la primul post).
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 18 Ian 2010, 23:48

sorin1362 scrie:Hopa ! Sebi ! So pe el !Marfa proaspata ! =))
Ionica, n-ai putea fi mai deschis? Sau ai secrete?
Hai, ca pe forum suntem toti ochi si urechi, vrem sa invatam si noi.
Aaaaa...ai auzit si tu ca Sebi da la fund? :))
Hai nu te speria, asa ii primim noi pe toti :D , unii inteleg, alti nu,...cei mai multi nu.
In lipsa lui Sebi care-i dus la carciuma din colt, da-mi voie sa intind eu covorul rosu... :D (probabil esti la primul post).
Stiti si voi multe si daca ar fi sa va invat eu ceva ,cel mai bine ai fi la fata locului,asa,vorbe nu e chiar asa relevant
Asa sa trancanim cite in luna si in stele putem,dar meseria se invata pe girla,nu la online,in orice caz imi face placere sa stau de vorba cu voi,e in regula,nici o problema

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 19 Ian 2010, 00:48

Ionica, fiecare din noi are locul sau zona in care are "legaturi", prieteni, placerea si siguranta de a merge.
Forumul este un loc in care poti sa-ti impartasesti trairile, experientele, sa te lauzi cu capturi, sa inveti, sa fii mai sportiv, mai civilizat, sa fii intradevar om.
Banuind ca esti un om al deltei, cel putin vecin,...fa-ti cv-ul, hai sa te vedem (online). Cine esti Paun Ion?
Unora ne trebuie 24 de ore pana unde spui tu hai sa vedem...meserie pe garla! Deci putem sta si la o "trancaneala"?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 19 Ian 2010, 01:34

[quote="sorin1362"]Ionica, fiecare din noi are locul sau zona in care are "legaturi", prieteni, placerea si siguranta de a merge.
Forumul este un loc in care poti sa-ti impartasesti trairile, experientele, sa te lauzi cu capturi, sa inveti, sa fii mai sportiv, mai civilizat, sa fii intradevar om.
Banuind ca esti un om al deltei, cel putin vecin,...fa-ti cv-ul, hai sa te vedem (online). Cine esti Paun Ion?
Unora ne trebuie 24 de ore pana unde spui tu hai sa vedem...meserie pe garla! Deci putem sta si la o "trancaneala"?[/quote

E mult de scris,sa o iau de la capat si pe acest site nu am timp,am avut ceva timp de sarbatori dar acum sa micsorat ,eu initial am intrat sa ii spun lui Sebastian ca o sa il invat pe girla niste maruntisuri,Dar te pot ajuta ,cu cv-ul cu o trimitere la 2 linkuri si apoi mai trancanim in limita posibilitatilor.
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/

http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 19 Ian 2010, 01:39

Paun Ion scrie:
sorin1362 scrie:Ionica, fiecare din noi are locul sau zona in care are "legaturi", prieteni, placerea si siguranta de a merge.
Forumul este un loc in care poti sa-ti impartasesti trairile, experientele, sa te lauzi cu capturi, sa inveti, sa fii mai sportiv, mai civilizat, sa fii intradevar om.
Banuind ca esti un om al deltei, cel putin vecin,...fa-ti cv-ul, hai sa te vedem (online). Cine esti Paun Ion?
Unora ne trebuie 24 de ore pana unde spui tu hai sa vedem...meserie pe garla! Deci putem sta si la o "trancaneala"?[/quote

E mult de scris,sa o iau de la capat si pe acest site nu am timp,am avut ceva timp de sarbatori dar acum sa micsorat ,eu initial am intrat sa ii spun lui Sebastian ca o sa il invat pe girla niste maruntisuri,Dar te pot ajuta ,cu cv-ul cu o trimitere la 2 linkuri si apoi mai trancanim in limita posibilitatilor.
http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/

http://www.pescuitul.ro/ps/page.php/id/ ... orum/null/

Vezi ca o sa ai mult de citit ca sa ma cunosti .

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 19 Ian 2010, 02:29

Inainte de a citi, iti spun ca Sebi locuieste la "doi pasi" de mine, iar asa cum il stiu (de o comoditate dusa la exacerbare), nu se va deplasa 8-900km pentru niscai maruntis(uri). Asta loveste numai in jur de 10kg/buc. E rau de tot. De fapt asa ca mine. Nu batem atata drum ca sa ne batem joc de noi. Ionica, daca vrei sa ne povestesti, sau ma rog, sa-i povestesti lui Sebi cum se invarte biluta pentru carlig de 10 sau cum se inteapa rama de balegar, mai bine renunta. Vine asta nervos de la carciuma cu spume la gura(alea de la halba) si iti explica el cum pui in ancora crapceni de 2-3kg si prinzi somnul capital... :))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”