Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 19 Ian 2010, 15:14

Salutare. As dori sa achizitionez 2 lansete Hakuyo advance 3,6m/3,25lb http://www.profishing.ro/Lansete/Crap/H ... -2991.html. Pe langa cele 2 lansete as dori si achizitionarea a 2 mulinete. Pentru mulinete m-am oprit asupra urmatoarelor 3 :
1. Okuma LB65
2. Okuma PL865
3. Viva Attract Carp 40
As dori o parere asupra acestor lansete si daca se poate sa imi spuneti cu care din cele 3 mulinete enumerate mai sus s-ar potrivi lanseta Hakuyo advance 3,6m.

Va multumesc.

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de florin crapanu » 19 Ian 2010, 20:05

Deoarece lanseta este echipata cu inel de 50 cel mai bine ar merge cu Okuma PL 865 sau 860[tamburii la ambele modele au acelasi diametru, difera doar prin adancime, si la LB 65,70,80 sunt de acelasi diametru] dar eu personal, decat PL modelul nou, prefer oricand LB 65, fiind o mulineta care a confirmat de-a lungul timpului.Si Matrix le foloseste si multi altii.Stima

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 20 Ian 2010, 00:06

Deoarece lanseta este echipata cu inel de 50 cel mai bine ar merge cu Okuma PL 865 sau 860[tamburii la ambele modele au acelasi diametru, difera doar prin adancime, si la LB 65,70,80 sunt de acelasi diametru] dar eu personal, decat PL modelul nou, prefer oricand LB 65, fiind o mulineta care a confirmat de-a lungul timpului.Si Matrix le foloseste si multi altii.Stima
Mersi pentru raspuns. Despre lanseta hakuyo advance ce zici se merita ?
Tot la LB65 m-am gandit si eu , mai ales ca am gasit-o la un pret foarte bun (110 lei).
Dar despre Viva Attract ti se pare mai slaba din punct de vedere calitativ decat LB65 , sau nu merita bani ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2010, 02:00

adidobre scrie: Mersi pentru raspuns. Despre lanseta hakuyo advance ce zici se merita ?
Tot la LB65 m-am gandit si eu , mai ales ca am gasit-o la un pret foarte bun (110 lei).
Dar despre Viva Attract ti se pare mai slaba din punct de vedere calitativ decat LB65 , sau nu merita bani ?
Viva cred ca e prea mica ptr. lanseta aia ! Cat despre PL ,eu stiu ca daca le iei de la un distribuitor al lui Arrow ,ai garantie la ea 2 ani ...iar in afara de fiabilitate ,PL este peste LB la mai toate capitolele.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 20 Ian 2010, 02:31

Viva cred ca e prea mica ptr. lanseta aia ! Cat despre PL ,eu stiu ca daca le iei de la un distribuitor al lui Arrow ,ai garantie la ea 2 ani ...iar in afara de fiabilitate ,PL este peste LB la mai toate capitolele.
Dar despre lanseta ce poti sa imi spui ? Isi merita bani sau pot gasi altceva pana in 150 de lei mai bun decat ea ?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2010, 11:10

adidobre scrie:
Viva cred ca e prea mica ptr. lanseta aia ! Cat despre PL ,eu stiu ca daca le iei de la un distribuitor al lui Arrow ,ai garantie la ea 2 ani ...iar in afara de fiabilitate ,PL este peste LB la mai toate capitolele.
Dar despre lanseta ce poti sa imi spui ? Isi merita bani sau pot gasi altceva pana in 150 de lei mai bun decat ea ?
Lanseta n-am vazuto decat in poze si nici nu prea-mi dau seama ce-ar fi de spus la o varga de 100 lei ! :-?? Mie personal mi-i se pare f. grea (la 500 gr. un model de 3.60 ,e cam mult) !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 20 Ian 2010, 11:46

Lanseta n-am vazuto decat in poze si nici nu prea-mi dau seama ce-ar fi de spus la o varga de 100 lei ! Mie personal mi-i se pare f. grea (la 500 gr. un model de 3.60 ,e cam mult) !
Care ar fi gramajul potrivit pentru o lanseta de 3,6m cuplata cu o okuma PL865 ? Daca ma hotarasc sa cumpar mulinetele Okuma PL865 , pentru lanseta ce spui ca e mai bine sa iau una cu inel de 40mm sau cu inel de 50mm ?

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 20 Ian 2010, 12:24

Pentru Gor965 :

De batul asta ce zici : http://www.profishing.ro/Lansete/Crap/L ... -3943.html

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2010, 13:53

adidobre scrie:
Care ar fi gramajul potrivit pentru o lanseta de 3,6m cuplata cu o okuma PL865 ? Daca ma hotarasc sa cumpar mulinetele Okuma PL865 , pentru lanseta ce spui ca e mai bine sa iau una cu inel de 40mm sau cu inel de 50mm ?
Greutatea lansetei este o chestie de gust personal. Cum mie imi plac cele f.usoare ,altora pot sa le placa lansete ceva mai grele (in functie de tipul de carbon folosit la fabricarea lansetei sau tipul inelelor cu care este echipata). In jur a 350 gr. zic eu ca e ceva normal ptr. o lanseta din categoria medie . La fel de discutabila e si alegerea marimi inelului de plecare...conteaza tipul lui (greutatea) , pozitia lui pe bat , tipul de actiune al batului, sau daca-i este necesar pescarului in locul si modul de folosire ! Ulterior poti cupla lanseta cu o mulineta care sa te ajute in scopul propus .
adidobre scrie:Pentru Gor965 :

De batul asta ce zici : http://www.profishing.ro/Lansete/Crap/L ... -3943.html
Nici pe-asta n-am vazut-o live...dar ca sa fiu sincer , am obiceiul de a cauta inainte un cusur si dupa aceea trag o concluzie. La asta nu-mi place nr. de inele si pozitia primului pe blank...nu-mi place mufarea pe spigot...nu-mi place mandrina conica (pune probleme talpei mulinetei)...imi place pretul si greutatea ! >:)
P.S

Iti dau un sfat...daca esti pregatit sa dai in jur a 200 lei pe un PL , fa o rocada si da cei 200 pe lanseta ,ptr. ca ea e mai de baza in pescuitul crapului ,iar ca mulineta, LB-65 e destul de buna la 100 lei ! :)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
adidobre
membru activ
membru activ
Mesaje: 113
Membru din: 07 Feb 2008, 21:55
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de adidobre » 20 Ian 2010, 14:56

Iti dau un sfat...daca esti pregatit sa dai in jur a 200 lei pe un PL , fa o rocada si da cei 200 pe lanseta ,ptr. ca ea e mai de baza in pescuitul crapului ,iar ca mulineta, LB-65 e destul de buna la 100 lei !
Si ce lanseta imi recomanzi daca e sa fac rocada punand la socoteala ca voi lua si mulineta LB65 astfel incat cele 2 sa faca un "cuplu reusit" :D

Avatar utilizator
stefan_kwr
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 25 Mar 2009, 21:23
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de stefan_kwr » 20 Ian 2010, 16:02

Si eu sunt tot in aceasta dilema.Mi-am luat deja 5 mulinete okuma lb65 dar inca nu stiu ce lansete sa pun pe ele,pt ca pe internet sunt foarte multe modele,iar in realitate am pus mana doar pe cateva dintre le si aici parerile celorlalti pescari sunt impartite.Cel mai bine iei mulinetele cu tine si dai rondul la toate magazinele pe care le cunosti si probezi mai multe lansete pana gasesti una sa ti se potriveasca,eu cel putin asa o sa fac in cel mai scurt timp dupa ce strang toti banii.Si parerea mea este sa nu iti cumperi scule de pescuit doar din pozele si detaliile de pe net,fara sa stii cum arata in realitate,ca s-ar putea sa fii dezamagit cand le vezi.
Sper sa iti gaseti ansamblul dorit si sa prinzi cat mai mult peste cu el,si sa ne anunti si pe noi ce ti-ai luat!!!

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de florin crapanu » 20 Ian 2010, 23:18

De ce nu il intrebati pe Matrix , trimitetii un MP, in DVD-ul pe care l-a facut despre pescuitul la crap el foloseste LB 65, dar ca lansete nu am reusit sa le indentific sigur, parerea mea ca sunt ceva Linea Effe de 3,60 dar se descurca bine cu acel ansamblu lanseta+mulineta. Chiar sunt si eu curios ce fel de lansete sunt.Vizionati DVD-ul si va lamuriti.Stima :-h

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2010, 23:23

adidobre scrie:
Iti dau un sfat...daca esti pregatit sa dai in jur a 200 lei pe un PL , fa o rocada si da cei 200 pe lanseta ,ptr. ca ea e mai de baza in pescuitul crapului ,iar ca mulineta, LB-65 e destul de buna la 100 lei !
Si ce lanseta imi recomanzi daca e sa fac rocada punand la socoteala ca voi lua si mulineta LB65 astfel incat cele 2 sa faca un "cuplu reusit" :D
Eu ti-as recomanda sa mergi si sa pui mana pe cateva bete ca sa sti ca-ti iei una care-ti place tie . Poate vrei o lanseta mai moale ,mai placuta in drill (cum e Sert Karax ori Shimano Alivio ) ,poate una progresiva (cum e Maver Genessis Carp ori Trabucco Corix ) sau una mai zdravana cu care sa poti arunca ceva mai bine greutati mai mari (la 200 ron gasesti clona lui Pelzer MTX ,respectiv Hakuyo MTX ...vezi AICI )
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo Advance 3,6m/3.25lb

Mesaj de gor965 » 20 Ian 2010, 23:31

florin crapanu scrie:De ce nu il intrebati pe Matrix , trimitetii un MP, in DVD-ul pe care l-a facut despre pescuitul la crap el foloseste LB 65, dar ca lansete nu am reusit sa le indentific sigur, parerea mea ca sunt ceva Linea Effe de 3,60 dar se descurca bine cu acel ansamblu lanseta+mulineta. Chiar sunt si eu curios ce fel de lansete sunt.Vizionati DVD-ul si va lamuriti.Stima :-h
Vazusem si eu mai demult DVD-ul si parca erau Lineaeffe UK carp sau Proto Carp.Sunt bete din fibra de sticla ,parabolice, si daca n-ai pretentii de longcasting , te descurci cu ele !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”