primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 19 Ian 2010, 02:41

Pai zi mai omule din start cine esti, nu tot umbla cu impaunatul pacilea, ca mi-a facut Sebi capul calendar cu Ionpescarul. Mi-a trimis si poze de tot felul, jeep-ane, rulote, curatiri de locuri, parabolice, interneturi, alte amenajari, etc. Pai nu mi-ai dat subscribe pe youtube? Sau gresesc eu?
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 19 Ian 2010, 10:25

ioane iti urez, si aici,bine ai venit si sedere cat de lunga.dat fiind ca eu cam iti cunosc experienta ta vis a vis de pescuitul in delta si dunare,recomand celorlalti patimasi sa stea cu urechile ciulite la tot ce vrei tu sa impartasesti.oricum sunt absolut ca vom avea cu toti de castigat.oamenii buni omu asta e tata crapilor din delta ,crapi de 9,11kg etc ELIBERATI =D> IN DUNARE,martor la prinderea unui somn de 103kg ,un adept al curateniei si respectului in si fata de natura,si multe altele de aceea eu ma inclin cu respect in fata lui si am sa stau cu sulfetul deschis si cu urechile ciulite la tot ce vine din partea lui.aaaa da si sa nu uit un om cu simtul umorului super dezvoltat =)) deci sa inscrie in travaliul hazliu cu care noi ne am obisnuit pe acest forum.RESPECT SI FIR INTINS IOANE

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 19 Ian 2010, 18:10

sorin1362 scrie:Pai zi mai omule din start cine esti, nu tot umbla cu impaunatul pacilea, ca mi-a facut Sebi capul calendar cu Ionpescarul. Mi-a trimis si poze de tot felul, jeep-ane, rulote, curatiri de locuri, parabolice, interneturi, alte amenajari, etc. Pai nu mi-ai dat subscribe pe youtube? Sau gresesc eu?
Sa traiesti Sorine cind am timp o sa mai postez si eu daca vad ca pot ajuta cu ceva.Daca vrei sa afli mai multe si mai repede,intra pe lincurile recomandate.
Sa traiesti, sanatate,si numai bine

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 20 Ian 2010, 03:14

Sa-mi traiesti Ionica!
Impresionanta disertatia ta vis a vis de pescuitul la crap.
Da-mi voie sa am si eu o parere. Eu cred ca este mai mult un peste mofturos si sensibil decat suspicios.
Mofturos: crapul ia si "scuipa" momeala de 2-3 ori, asta insemnand ca o gusta, iar daca nu-i plac "condimentele", pa...
Sensibil: daca apa se murdareste sau isi modifica nivelul brusc, din nou pa...; daca lovesti pamantul langa mal, tai lemne cu securea, bati tarusi, joci un ciardas, etc., iarasi ...pa; daca se modifica presiunea atmosferica...tot asa...pa
Si cine stie, poate il mai doare si pe el burtica.
Suspicios: cine crede ca pestele asta gandeste, se insala amarnic; am vazut atatea monturi(artizanale) , si toate "prinzatoare" incat am ajuns la concluzia ca un tipar impus nu-si are rostul; totul ramane la latitudinea(inventivitatea)pescarului.
In concluzie, da-i ce-i trebuie de papa, la momentul oportun; in rest, vorba aia: kk pe bat!
Ionica, sa auzim numai de bine !
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 20 Ian 2010, 11:39

sorin1362 scrie:Sa-mi traiesti Ionica!
Impresionanta disertatia ta vis a vis de pescuitul la crap.
Da-mi voie sa am si eu o parere. Eu cred ca este mai mult un peste mofturos si sensibil decat suspicios.
Mofturos: crapul ia si "scuipa" momeala de 2-3 ori, asta insemnand ca o gusta, iar daca nu-i plac "condimentele", pa...
Sensibil: daca apa se murdareste sau isi modifica nivelul brusc, din nou pa...; daca lovesti pamantul langa mal, tai lemne cu securea, bati tarusi, joci un ciardas, etc., iarasi ...pa; daca se modifica presiunea atmosferica...tot asa...pa
Si cine stie, poate il mai doare si pe el burtica.
Suspicios: cine crede ca pestele asta gandeste, se insala amarnic; am vazut atatea monturi(artizanale) , si toate "prinzatoare" incat am ajuns la concluzia ca un tipar impus nu-si are rostul; totul ramane la latitudinea(inventivitatea)pescarului.
In concluzie, da-i ce-i trebuie de papa, la momentul oportun; in rest, vorba aia: kk pe bat!
Ionica, sa auzim numai de bine !
Atunci cum iti explici ,la dunare, unde eu l-am invatat la boabe si toti nadim cu boabe,uneori doar o ciupeste si apoi o lasa(deci este vorba de aceiasi mincare el nu are de unde alege ca asta i se ofera mereu) a,da, cind ii este foame nu mai tine cont de nimic, asta e alta treaba ,cum iti explici eu am vazut cu ani in urma o japsa a fost ingradita la iesirea catre dunare sa nu iasa pestele din ea si s-au unit sute de crapi si au rimat pamintul pe sub gard si au iesit pe dedesubt.Daca nu ar gindi ar umbla de bezmetic toata dunarea.dar el are locurile lui unde sta ,iar aceasta alegere normal ca e luata in urma gindiri.Ca el prefera butuci in urma braconajului din ultimi ani ,ce e , da vei spune la butuci a fost mereu ,dar pe timpuri era peste tot.Sint multe exemple daca stai sa le analizazi. Ii poti spune instinct. Eu cred ca in spatele instinctului, stau concluzi trase in zeci poate sute de ani din care rezulta decizi ,la fel ca la noi oameni.Singura lui problema, e intradevar atunci cind ii este foame, lasa garda jos total.Mai sint si ceilanti factori enumerati de tine dar asta e altceva. Cred ca majoritatea pestilor care traiesc intrun mediu periculos pentru ei, cu timpul, in urma problemelor intilnite, iau decizi . Si obleti merg de multe ori in bancuri pe linga mal,la adinc sint haliti imediat.Rapitorul ,sta pitit in crengi ,sa nu fie vazut si ataca,
sansele sint mai mari ,efect surpriza ,efort mai mic.Si multe,multe.Dar trebuie sa stai mult in preajma lor ca sa iti dai seama.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 20 Ian 2010, 11:55

Paun Ion scrie:
sorin1362 scrie:Sa-mi traiesti Ionica!
Impresionanta disertatia ta vis a vis de pescuitul la crap.
Da-mi voie sa am si eu o parere. Eu cred ca este mai mult un peste mofturos si sensibil decat suspicios.
Mofturos: crapul ia si "scuipa" momeala de 2-3 ori, asta insemnand ca o gusta, iar daca nu-i plac "condimentele", pa...
Sensibil: daca apa se murdareste sau isi modifica nivelul brusc, din nou pa...; daca lovesti pamantul langa mal, tai lemne cu securea, bati tarusi, joci un ciardas, etc., iarasi ...pa; daca se modifica presiunea atmosferica...tot asa...pa
Si cine stie, poate il mai doare si pe el burtica.
Suspicios: cine crede ca pestele asta gandeste, se insala amarnic; am vazut atatea monturi(artizanale) , si toate "prinzatoare" incat am ajuns la concluzia ca un tipar impus nu-si are rostul; totul ramane la latitudinea(inventivitatea)pescarului.
In concluzie, da-i ce-i trebuie de papa, la momentul oportun; in rest, vorba aia: kk pe bat!
Ionica, sa auzim numai de bine !
Atunci cum iti explici ,la dunare, unde eu l-am invatat la boabe si toti nadim cu boabe,uneori doar o ciupeste si apoi o lasa(deci este vorba de aceiasi mincare el nu are de unde alege ca asta i se ofera mereu) a,da, cind ii este foame nu mai tine cont de nimic, asta e alta treaba ,cum iti explici eu am vazut cu ani in urma o japsa a fost ingradita la iesirea catre dunare sa nu iasa pestele din ea si s-au unit sute de crapi si au rimat pamintul pe sub gard si au iesit pe dedesubt.Daca nu ar gindi ar umbla de bezmetic toata dunarea.dar el are locurile lui unde sta ,iar aceasta alegere normal ca e luata in urma gindiri.Ca el prefera butuci in urma braconajului din ultimi ani ,ce e , da vei spune la butuci a fost mereu ,dar pe timpuri era peste tot.Sint multe exemple daca stai sa le analizazi. Ii poti spune instinct. Eu cred ca in spatele instinctului, stau concluzi trase in zeci poate sute de ani din care rezulta decizi ,la fel ca la noi oameni.Singura lui problema, e intradevar atunci cind ii este foame, lasa garda jos total.Mai sint si ceilanti factori enumerati de tine dar asta e altceva. Cred ca majoritatea pestilor care traiesc intrun mediu periculos pentru ei, cu timpul, in urma problemelor intilnite, iau decizi . Si obleti merg de multe ori in bancuri pe linga mal,la adinc sint haliti imediat.Rapitorul ,sta pitit in crengi ,sa nu fie vazut si ataca,
sansele sint mai mari ,efect surpriza ,efort mai mic.Si multe,multe.Dar trebuie sa stai mult in preajma lor ca sa iti dai seama.
Parerea mea, ial ca pe un animal care gindeste (acolo un pic),punete in situatia lui si iti va fi mai usor sa il prinzi,daca esti doar la stadiul de factori (presiune,limpezime ,tipuri de nada,momeli etc.) mai ai multe de invatat.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 20 Ian 2010, 13:21

doi adevarati maestrii in ale crapului de dunare. **== multumesc pe sfaturi.cred ca ceea ce vreti sa catalogati amindoi ca fiind gandire sau nu , putina sau multa se poate eticheta mai exact ca fiind instinct,gena biologica mostenire genetica, adaptare

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 20 Ian 2010, 14:16

in esenta un mod de vietuire dobindit aprioric , in timpul evolutiei si adaptarii lui, si nu empiric de circumstanta

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 20 Ian 2010, 21:48

Puffff !!! Complicat al naibii de incurcata treaba asta...cu permisiunea dvs. va invit in delta anul asta, a nu se intelege ca va cumpar si biletele de calatorie...dar ceva bun, bun de tot, pun separat pentru voi, cand ajungeti sa putem vorbi atunci in consecinta...cine o mai putea lega doua vorbe, va prindeti?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 20 Ian 2010, 22:16

"mai ai multe de invatat."
Probabil, Ionica, dar "omul cu cat invata mai mult, isi da seama de fapt cat de putine stie".
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: primavara in delta

Mesaj de sorin1362 » 20 Ian 2010, 23:35

Ionica:
-ia da cu niste mamaliga amestecata cu niste treburi cum ar fi betaina, robin red, sirop de porumb, etc. si o sa vezi cum boabele tale vor fi lasate in pace;
-crapul este un peste lenes, de aia sta dupa arbori cazuti, unde curentul e mai slab, si probabil unde se opreste si hrana adusa de apa;
-normal ca rapitorul sta ascuns printre crengi si plante subacvatice, ca sa nu fie vazut. Asta nu inseamna ca gandeste, o face din instinct. Sunt unele insecte de forma si culoarea unei frunze, cameleonul isi schimba culoarea in functie de mediu si multe, multe alte exemple de vietuitoare cu proprietati de homocromie si mimetism. Totul pentru a se proteja de pradatori sau de a putea astepta prada cat mai bine camuflat;
- chiar si o pasare se zbate se evadeze dintr-o cusca. Asa si cu crapii aia sapatori, mai ales ca doreau, probabil sa ajunga in Dunare, probabil in fiecare an migreaza din lacuri in Dunare. De ce anghilele migreaza tocmai in Marea Sargaselor, unde se imperecheaza, iar apoi alevinii plutesc pe apa si ajung iar in Dunare? Nimeni nu va sti niciodata...;
Aceste lucruri inseamna milioane de ani de evolutie si multa genetica. Numai animalele adaptate mediului vor supravietui. Intamplator am o pregatire de specialitate si un loc de munca unde ma ocup tocmai cu plantele si animalele. Am putea sta multa vreme la taclale pe aceasta tema. Pe de alta parte, microbul pescuitului l-am "dobandit" in urma cu vreo 38 de ani, deci am o oarecare vechime. Am lipsit din delta doar in anii in care am fost impiedicat de imprejurari s-o fac (copii mici, constructii, etc.) Dar, cu toate astea iti promit ca voi mai invata.
Ionica, daca o mai tinem asa, o sa-mi spui ca ai vazut odata un crap care dezlega integrame =)) .
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 20 Ian 2010, 23:41

sorin1362 scrie:"mai ai multe de invatat."
Probabil, Ionica, dar "omul cu cat invata mai mult, isi da seama de fapt cat de putine stie".
Mai ai multe de invatat, de la el,crapul, nu de la mine,eu tocmai de aia il respect ,pentru ca e un istet, tare istet,eu nu am facut decit sa ii iau apararea si eu mai am la fel ca si tine de invatat de la el .De aia cite o data ii dau drumul la cite unu dinala mare ,cine sint eu sa ii iau viata,e ca si cum ,ai omori un batrin intelept.Asa vad eu relatia mea cu el.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 21 Ian 2010, 00:26

sorin1362 scrie:Ionica:
-ia da cu niste mamaliga amestecata cu niste treburi cum ar fi betaina, robin red, sirop de porumb, etc. si o sa vezi cum boabele tale vor fi lasate in pace;
-crapul este un peste lenes, de aia sta dupa arbori cazuti, unde curentul e mai slab, si probabil unde se opreste si hrana adusa de apa;
-normal ca rapitorul sta ascuns printre crengi si plante subacvatice, ca sa nu fie vazut. Asta nu inseamna ca gandeste, o face din instinct. Sunt unele insecte de forma si culoarea unei frunze, cameleonul isi schimba culoarea in functie de mediu si multe, multe alte exemple de vietuitoare cu proprietati de homocromie si mimetism. Totul pentru a se proteja de pradatori sau de a putea astepta prada cat mai bine camuflat;
- chiar si o pasare se zbate se evadeze dintr-o cusca. Asa si cu crapii aia sapatori, mai ales ca doreau, probabil sa ajunga in Dunare, probabil in fiecare an migreaza din lacuri in Dunare. De ce anghilele migreaza tocmai in Marea Sargaselor, unde se imperecheaza, iar apoi alevinii plutesc pe apa si ajung iar in Dunare? Nimeni nu va sti niciodata...;
Aceste lucruri inseamna milioane de ani de evolutie si multa genetica. Numai animalele adaptate mediului vor supravietui. Intamplator am o pregatire de specialitate si un loc de munca unde ma ocup tocmai cu plantele si animalele. Am putea sta multa vreme la taclale pe aceasta tema. Pe de alta parte, microbul pescuitului l-am "dobandit" in urma cu vreo 38 de ani, deci am o oarecare vechime. Am lipsit din delta doar in anii in care am fost impiedicat de imprejurari s-o fac (copii mici, constructii, etc.) Dar, cu toate astea iti promit ca voi mai invata.
Ionica, daca o mai tinem asa, o sa-mi spui ca ai vazut odata un crap care dezlega integrame =)) .
Am avut o discutie azi cu sebi ai sa iti zic ce ii explicam lui vizavi de instinct,parerea mea:instinctul apare in urma unei concluzi trase de individ,ex.esti mic, teai fript la soba,(concluzionezi in urma intimplari prin gindire si in acest caz si durere ca nu e bine sa mai repeti actiunea) atunci a aparut un instinct de care te vei folosi toata viata nu va fi nevoie sa mai gindesti cind situatia se repeta.Dar el a aparut in urma la ce ai gindit tu in acea fractiune de secunda.Poate ca un individ (in cazul nostru crapul) nu va avea in o viata traita nimic nou de adaugat la codul lui genetic . Sint de acord , ca genetic se transmit aceste instincte, dar ele au la baza o fractiune de secunda de gindire a stramosilor.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: primavara in delta

Mesaj de Paun Ion » 21 Ian 2010, 00:51

craparulsef scrie:Puffff !!! Complicat al naibii de incurcata treaba asta...cu permisiunea dvs. va invit in delta anul asta, a nu se intelege ca va cumpar si biletele de calatorie...dar ceva bun, bun de tot, pun separat pentru voi, cand ajungeti sa putem vorbi atunci in consecinta...cine o mai putea lega doua vorbe, va prindeti?
M-am prins, ne dai palinca pina nu om mai sti de noi , apoi ne pui sa dezlegam rebus cu crapii, pe mine si pe Sorin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 21 Ian 2010, 10:19

Paun Ion scrie:
craparulsef scrie:Puffff !!! Complicat al naibii de incurcata treaba asta...cu permisiunea dvs. va invit in delta anul asta, a nu se intelege ca va cumpar si biletele de calatorie...dar ceva bun, bun de tot, pun separat pentru voi, cand ajungeti sa putem vorbi atunci in consecinta...cine o mai putea lega doua vorbe, va prindeti?
M-am prins, ne dai palinca pina nu om mai sti de noi , apoi ne pui sa dezlegam rebus cu crapii, pe mine si pe Sorin
punema si pe mine pe lista marius :D si da ai dreptate cu pregatirile, si pe mine ma apuca febra lor inca din primavara dat fiind faptul ca doar odata pe an imi permit sa ajung acolo, iar listele le fac cu o saptamina inainte, iar cu doua zile inainte de plecare dupa ce am verificat masina la singe , imi fac o adevarata ikebana cu bagajele prin masina :)) mai mult ca sigur ca odata ajunsi acolo si dupa ce vom degusta din ce ai pus tu deoparte o vom scoate la capat cu tot sistemul de gandire al crapului si nu numai ;) <:-P sa ne ajute dumnezeu

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”