Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 15 Iul 2009, 15:28

plus regele tipar. :-@ :-?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 15 Iul 2009, 17:44

sebastian scrie:plus regele tipar. :-@ :-?
Eu am specificat tiparul (este trecut primul in randul momelilor pe care le-am enumerat) !
Cat priveste ...bla bla & thinking ... :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 15 Iul 2009, 18:22

ups.greseala mea.dar am o circumstanta atenuanta,de fapt doua.sunt fan tipar la somn,si in plus efectiv sunt orbit de nerabdarea plecarii in delta ,evident pt a captura somnul cel mare :D

Avatar utilizator
Closcutz
utilizator
utilizator
Mesaje: 43
Membru din: 25 Ian 2009, 00:01
Localitate: Oltina, jud Constanta

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Closcutz » 16 Iul 2009, 08:06

Apropos de raci...Anul trecut in octombrie incepusera sa manance racii. Eu dadeam la crap pe la k335(pe la digul construit de Ceusescu) si a venit un echipaj intr-o salupa luxoasa de prin Calarasi, care m-a intrebat ce am prins...le-am zis de un crap si m-am plans ca m-au casapit racii(adevarul ca prinsesem unul, iar pe un al doilea l-am pierdut la suprafata apei). Ei cand au auzit de rac...gata sa li-l dau lor, ca sa vezi ce somn o sa ia...ca la coada de rac face ravagii...M-am gandit, m-am sucit si am zis ma nu li-l dau ca acolo pescuiesc eu ...si s-asa ma plictiseam in barca..ca de, nu puteam sa ma distrez cu crapul...Pina la urma am zis sa incerc la coada de rac....Nu a vrut sa traga nimic. Intrebarea este la rac se foloseste doar coada sau se baga intreg in carlig...?(rupandu-i clestii bine-inteles).? Ce ziceti? asemenea si la coropisnita nu prea am avut rezultate, iar anul trecut era prea frig cand am avut barca si tot ce trebuia. Deci cu coropisnitele cum procedati? Cum se fixeaza in carlig? Eu somn am prins doar la rama neagra pana acum.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de stefanflorin » 16 Iul 2009, 11:08

Eu, si ceilalti pescari pe care i-am vazut folosing coropisnita, bag coropisnita pe carlig cam cum ai baga o rama, adica: carlig mare 1-0/2 pe care il in fig in coropisnita prin cap si il scot prin capatul opus (cur mai pe romaneste :)) ) am mai auzit povesti si balarii ca trebuie sa o ti vie bla bla insa indiferent cum ai intepat-o in apa oricum se ineaca deci moare in cateva minute, sunt de parere ca atrage somnul cu mirosul ei si aminoacizii degajati in apa.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 16 Iul 2009, 11:16

da ai dreptate cu innecatul dar conteaza mult ,cred ,modul de prezentare a momelii, eu de exp cind folosesc coropisnita o cos pe miljoc in asa fel incat ancora de 1/0 sa fie amplasata libera subt coropisnita.asta imi permite sa pu n pe fir mai multe coropisnite ca sa evit cat pot cleanul ,mreana sau moacele :D

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re:

Mesaj de Madalin013 » 18 Sep 2009, 16:48

stefanflorin scrie:@ florentin : guvidul ala de apa dulce sau p... ciobanului cum ai zis si tu :D e guvid de apa dulce si atat (poate fi negru sau maroniu-verzui din cate am vazut/prins) insa porcusorul e porcusor si chiar ma mir ca nu ai prins sau vazut pana acum, parca Gobius Carpaticus e denumirea latina si va rog sa ma corectati daca e gresit. Apropo daca aveti sansa sa ii capturati (si tre' sa munciti sa strangeti de o prajeala), sunt un deliciu dati prin malai si prajiti ca si cartofii pai cu niste sos de usturoi...muahah deja salivez :roll:
de fapt denumirea corecta a porcusorului este Porcusor (Goblio Gobio)
**==

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de zamfi » 19 Sep 2009, 12:40

Care este de mai multe feluri! :D Si anume:
1.Porcusorul (Gobio gobio)
2.Porcusorul de vad(Gobio uranoscopus)
3.Porcusorul de ses(Gobio albipinnatus)
4.Porcusorul de nisip(Gobio kessleri)
5.Porcusorul de banat(Gobio kessleri banaticus)

V-am spart ! :))

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 26 Sep 2009, 19:05

Tocmai ce-am vazut la Prima Tv un reportaj despre un domn de prin Galti care a prins ptr. a 2-a oara anul asta ,in Delta ,un exemplar mare de somn . M-a frapat declaratia domnului ,care spune : ..."acum sunt convins ca trage la mamaliga"...ptr. ca ,din cate am inteles eu ,pescuia dupa crap, iar montura din mana lui pe care o filmeaza cameramanul era...o BOMBA !!! >:) :-w
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 02 Oct 2009, 10:54

nu stiu ce sa intamplat anul asta in delta cu somnul ,a tras doar ziua si exclusiv doar la lipitoare neagra de pamint,super scumpe in tulcea si rare,noaptea deloc nici o miscare .am incercat la rima neagra ,tipar ,caras viu ,platica si nici macar o trasatura .montura folosita a fost un paternoster cu plumb de 150gr de capat plat,cirligul de 4/0mustad cu doi contraspini si ochet legat de firul textil de 0.35mm direct de pe tambur si plumbul legat cu fir monofilament de 0.30mm in caz de agatura sa pierd plumbul nu si pestele. :-B
Fişiere ataşate
Picture 2264.jpg
Picture 1992.jpg
Picture 1968.jpg
primul somn
primul somn

Avatar utilizator
Alex ps
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 03 Iul 2008, 08:52
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Alex ps » 26 Oct 2009, 11:59

``....catfish fishing secret weapon" from 1947 has been re-discovered and revealed to the public - for the first time...``
"So Powerful It Was Banned In 2 States!"
100% Guaranteed To Double Your Catches!

Am gasit acest articol pe internet ..... :))
Arma secreta in pescuitul somnului a fost descoperita .Este atat de eficace incat a fost interzisa in 2 State Americane :))
Bineinteles trebuie sa platesti daca vrei sa sti secretul ei .In jur de 10 dolari
Linkul respectiv : http://www.catfishfishingweapon.com/secret/1/

Avatar utilizator
andreiu_32
utilizator
utilizator
Mesaje: 12
Membru din: 01 Iun 2009, 13:53

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de andreiu_32 » 17 Noi 2009, 11:16

Stie cineva ce se intampla cu somnul in perioada rece?Noiembrie-martie? se baga la culcus sau mai mananca?

Avatar utilizator
fane_b
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 04 Oct 2009, 06:28

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de fane_b » 18 Noi 2009, 03:40

sunt din valea jiului,hunedoara,imi poate spune cineva de unde pot procura tipari si la ce pret?

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de gor965 » 18 Noi 2009, 09:38

andreiu_32 scrie:Stie cineva ce se intampla cu somnul in perioada rece?Noiembrie-martie? se baga la culcus sau mai mananca?
Cred ca mai mananca doar daca-i trece momeala pe la nas ! La Dunare ,cand se raceste apa ,se trage in gropi si mai iese in primavara...rupt de foame ! >:)
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Agent-Bond » 20 Ian 2010, 13:57

am si eu o intrebare se gasesc tipari la magazinele de pescuit??? sau de unde-l iau??? ca nu cred ca poti sa-l prinzi :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”