retete

nu numai pentru gospodine

Moderator: vali003

Avatar utilizator
kamasan
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 20 Noi 2007, 11:34
Localitate: Arad
Contact:

Mesaj de kamasan » 16 Ian 2008, 15:08

Va multumesc foarte mult....din pacate nu sint un consumator de peste, in schimb, mamei mele ii place pestele, asa ca....ii voi transmite reteta, in al doilea rind, am sa va rog sa nu ma mai domniti(am 28 de ani si vreau sa cred ca sint inca tinar :mrgreen: ),
Numai bine tuturor. :wink:
...cosmin.muntean ...Imagine...Imagine

Avatar utilizator
Lucian Nagy
membru activ
membru activ
Mesaje: 145
Membru din: 22 Noi 2007, 20:24
Localitate: Dublin

Mesaj de Lucian Nagy » 16 Ian 2008, 21:54

Salut..Tocmai am luat cina,,si dupa ce am citit din retete.......MI-E FOAME!!! :) :) :)

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: retete

Mesaj de ceangau alexandru » 19 Apr 2008, 21:39

pt. vali oo3..am o mare rugaminte..am primit scrumbie de dunare ...vreau sa-i afum ..ce ingrediente sa folosesc....deocamdata sunt in saramura..eventual alte retete..multumesc anticipat ..multa sanatate.!!!!!

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: retete

Mesaj de vali003 » 20 Apr 2008, 14:51

la capitolul afumat nu ma pricep , nu am avut ocazia sa afum scrumbii , nici nu prea am avut ocazia sa gatesc scrumbii fiind plecat din tara de aproape 20 de ani , dar am sa iti dau citeva retete .
SALATA DE SCRUMBIE CU OUA SI MASLINE
ingrediente - 2 scrumbii , 4 oua , 2 cepe marime medie , un pahar de masline , 4 linguri ulei de masline , 3 linguri otet , marar ,2 pahare lapte .
prepararea - se fileteaza scrumbiile , se curata foarte bine inclusiv pielea sa da jos , se pun la desarat in apa , se tin minimum 10-12 ore , apoi se pun intrun vas inpreuna cu laptele si se mai tin 2-3 ore . se scurg , sterg foarte bine si se taie in buc. de 2 cm. . ceapa se taie rondele ,ouale se fierb tari , se racesc si se taiein sferturi . se face un sos din ulei , otet si marar . intrun vas mai adinc se pune un rind de peste , apoi un rind de ceapa , ouale fierte , maslinele si se toarna sosul peste tot . pofta buna . merge grozav ca aperitiv cu o tuica sau o votca .

Avatar utilizator
ceangau alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 18 Dec 2007, 17:50
Localitate: sfantu gheorghe

Re: retete

Mesaj de ceangau alexandru » 20 Apr 2008, 18:14

pentru valii003...multumesc pentru reteta ..am sa incerc...cred ca merge si fara palinca ...nu beau alcool...sanatate si fir intins.!!!!!!

Scrie răspuns

Înapoi la “Preparate din peste”