PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cristian505ro » 22 Dec 2009, 22:16

misu_sipanu scrie:salut-hai sa dau si eu putin din casa--se ia porumb tare daca puteti dinte de cal...
Salut Mishu! Eu de obicei il fierb pana pot sa il crap putin in dinti,sau intra iglita in el, cum da mai sus Madalin o reteta simpla, apoi pun dip cand se raceste. Pana acum am folosit numai dip de CSL si capsuna cu rezultate foarte bune amandoua.Dar am sa incerc sa reproduc si reteta ta intru totul. Vreau sa te intreb cum recomanzi sa fie pastrate,in special vara pe caldura : la frigider sau se poate si in camara,loc mai racoros, etc.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de misu_sipanu » 22 Dec 2009, 22:37

Salut nea Cristi,dupa cum am mai scris,astea sint niste retete de un an si ceva,a mers ff.bine la ele,nu am avut probleme cu caldura,in camara e bine,pe balta mai la umbra,cel mai bine se comporta cel de csl si anason daca e aroma adevarata cred ca sti si matale asta.Cred ca si acum mai am boabe cu csl care au mers pe toate baltile nu si au schimbat deloc structura.Cind ne intilnim iti dau ceva,,good shet,,din noile mosmoande cu porumb,am ajuns la mai multe dipuri si mai multe arome dintre care cea cu s&o e ,,good stuf man,, >:D<

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de cristian505ro » 22 Dec 2009, 22:45

misu_sipanu scrie:.....nu am avut probleme cu caldura,in camara e bine,pe balta mai la umbra,......
Multzam fain!Cam blocam frigiderul cu ele,dar o sa le tin pe viitor intr-o camera racoroasa. Am sa incerc si eu pe viitor cu s&o.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mihi78 » 03 Ian 2010, 16:58

eu ma gandeam sa fac un borcan cam in felul urmator: porumb fiert(adaos boia dulce in apa de fiert si sare),scurs de apa, iar peste sa pun tuica(0,5l) in care s-au fiert vreo 8-10 lingurite de anason fara a separa anasonul de tuica si o lingura de miere!ce parere aveti?teretic suna bine, a testat cineva varianta asta?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de misu_sipanu » 03 Ian 2010, 17:10

Sa intelegem ca vrei sa pui tuica fiarta cu anason peste porumb cu miere?

Avatar utilizator
mihi78
senior
senior
Mesaje: 380
Membru din: 16 Noi 2009, 19:24
Localitate: B U C U R E S T I

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de mihi78 » 03 Ian 2010, 17:27

Cam asa ceva, mierea deasupra astfel incat sa se topeasca treptat nu fiarta in tuica cu anason.Ce parere ai?
Se pare ca diacritica ar trebui exclusa din gramatica lb romane,ca sa nu mai sesizam atatea"vipuri" cocosate de statul pe la scoala!So, remember printre altele ca: mi-au nu este=cu miau!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de misu_sipanu » 03 Ian 2010, 17:43

Nu stiu,tuica isi pierde din tarie fiarta.Cu anason si alcool nu am lucrat niciodata,il prefer simplu.Mierea are rol de conservant si indulcitor,alcoolul(tuica) tot rol de conservant si pe apa rece are dispersie mare.Practic tu din anason si alcool vrei sa faci o tinctura,o aroma mai tare.De ce nu pui palinca (nefiarta) cu boabe de anason,o lasi la macerat si dupa ce iese tinctura o folosesti in dipuirea boabelor.E doar o parere de a mea,mai asteapta si alte pareri.Sa fiu sincer anasonul il folosesc mai rar si doar pe anumite balti unde am prins la asa ceva.Tu continua ti ideea,poate iese ceva.In cel mai rau caz poti sa te ,,intoxici,,de la tuica ,,coapta,,da,iese cu zeama de varza :D

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de roni » 04 Ian 2010, 18:24

astazi am pus la borcan niste boabe cu dip 1016 editie limitata ,numai ca are o culoare destul de inchisa(rosie).e vreo problema dak si boabele devin inchise la culoare?ms
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de misu_sipanu » 04 Ian 2010, 22:05

N are treaba culoarea,cred ca stii culoarea de s&o ,cacanie rau aratau ca dracu in borcan......da,in schimb................good stuf man.Parerea mea :-??

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Madalin Dirla » 05 Ian 2010, 00:27

roni scrie:astazi am pus la borcan niste boabe cu dip 1016 editie limitata ,numai ca are o culoare destul de inchisa(rosie).e vreo problema dak si boabele devin inchise la culoare?ms

Incearca sa le cureti de coaja inainte sa le tragi pe firul de par ;) !

Avatar utilizator
roni
senior
senior
Mesaje: 267
Membru din: 14 Oct 2008, 21:10

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de roni » 05 Ian 2010, 01:32

stiu cum arata cele de S&O dar astea sunt f inchise la culoare.oricum, sper sa conteze continutul mai mult decat aspectul.ms de raspunsuri ;;)
Cojocaru Radu

Avatar utilizator
Costel Jambu
senior
senior
Mesaje: 314
Membru din: 15 Sep 2009, 15:36
Localitate: Bacau
Contact:

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Costel Jambu » 17 Ian 2010, 17:52

Sal.Mi-am adus porumbul de pe tarla(de la tara) =P~ .E mai bine sa folosesc lapte de porumb in proportie de 50/50 cu apa sau doar fara lapte de porumb.Vreau sa le las la inmuiat 24 de ore si apoi sa le fierb pana infloresc,crapa.Apoi sa pun aroma.Drojdia o folosesc doar pentru porumbul dipuit cu miere sau e valabil pentru toate aromele?Vreau sa folosesc mai multe arome:s&o,capsuna si miere.Pentru boabele de porumb cu aroma naturala de porumb folosesc ca aroma doar laptele de porumb(combinat cu apa sau simplu)?
Ps.:aromele de la sbs sunt bune ,sau care sunt cele mai bune?(balti semisalbatice)
Numai bine.
1 Aprilie...Ziua Nationala A Romaniei!

Avatar utilizator
pycoboy
utilizator
utilizator
Mesaje: 18
Membru din: 17 Mar 2008, 19:09

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de pycoboy » 21 Ian 2010, 01:00

Am inteles de la Vali Bonto ca dc fierb intai porumbul si apoi adaug dip peste el nu o sa tine peste vara, o sa se strice...este adevarat sau nu, pt ca aici citesc altceva :-S

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de Butaru Gabriel » 21 Ian 2010, 08:09

pycoboy scrie:Am inteles de la Vali Bonto ca dc fierb intai porumbul si apoi adaug dip peste el nu o sa tine peste vara, o sa se strice...este adevarat sau nu, pt ca aici citesc altceva :-S
Nu este adevarat,am porumb ramas din toamna 2008 , arata de parca acum este preparat.

Avatar utilizator
MadaPescar
membru activ
membru activ
Mesaje: 76
Membru din: 27 Ian 2009, 20:30
Localitate: Constanta

Re: PREPARAREA BOABELOR DE PORUMB

Mesaj de MadaPescar » 21 Ian 2010, 13:29

pycoboy scrie:Am inteles de la Vali Bonto ca dc fierb intai porumbul si apoi adaug dip peste el nu o sa tine peste vara, o sa se strice...este adevarat sau nu, pt ca aici citesc altceva :-S
Pune putin alcool sau palinca peste el si atunci fi sigur ca nu se mai strica.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”