Pescuit pe OLT

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Carphunting » 23 Ian 2010, 17:44

Agent-Bond scrie:tot am in cap sa-mi iau un avertizor, de fapt cel putin unul, ce credeti sa-mi iau si swinger, n-am mai folosit pana acum, merge si fara swinger sau care e diferenta?
Merge si fara dar e mai comod cu.nu te mai deranjaza vantul.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de stefanflorin » 23 Ian 2010, 18:40

Agent-Bond scrie:tot am in cap sa-mi iau un avertizor, de fapt cel putin unul, ce credeti sa-mi iau si swinger, n-am mai folosit pana acum, merge si fara swinger sau care e diferenta?
mai de graba ia-ti swingere si lasa avertizorii, aia nu fac decat sa scoata un zgomot si atat sau daca ai bani ia ambele.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 23 Ian 2010, 21:06

ok, o sa studiez piata si o sa vad

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 08 Feb 2010, 14:02

am gasit la Pitesti avertizor plus swinger la 32 de lei, dar nu stiu ce calitate au...am vazut pe net la fel la 50 de lei unul, e posibil sa fie made in china, sa ma uit pe ei sa vad, daca nu sunt inseamna ca e super oferta :))

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Madalin013 » 08 Feb 2010, 17:02

Agent-Bond scrie:am gasit la Pitesti avertizor plus swinger la 32 de lei, dar nu stiu ce calitate au...am vazut pe net la fel la 50 de lei unul, e posibil sa fie made in china, sa ma uit pe ei sa vad, daca nu sunt inseamna ca e super oferta :))
NU e super oferte sunt de la chinezi :)))) sunt niste avertizori FL daca nu ma insel care costa 20 ron si 12 ron swingerul aaa si baterii le sunt incluse in pret :))) mi-am procurat si eu 4( de buget de student ) si merg chiar functioneaza :))) si chiar dupa prima si chiar si dupa a 2 a ploaie tot functioneaza incredibil .. dak nu dispui de un buget mare merg foarte bine si astia dar nu stii niciodata cnd te lasa asta e partea nasoala ... pana acum nu am avut probleme cu ei si sper sa nici nu am :D

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de IonIonut » 08 Feb 2010, 18:14

Avertizori FL am si eu de doi ani.Isi fac foarte bine treaba.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
Carphunting
utilizator
utilizator
Mesaje: 25
Membru din: 29 Sep 2009, 17:41
Localitate: Slatina

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Carphunting » 08 Feb 2010, 21:30

Si eu tot de doi ani.Sunt super la acest pret.Nici nu mai stiu prin cate ploi au trecut.

Avatar utilizator
Agent-Bond
utilizator
utilizator
Mesaje: 40
Membru din: 15 Ian 2010, 11:08
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de Agent-Bond » 08 Feb 2010, 22:38

:)) poi e bine, e normal, nu dispun de un buget foarte mare ca sunt elev :P

Avatar utilizator
conirdr
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 29 Ian 2010, 13:14

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de conirdr » 02 Mai 2010, 22:33

salutare frati crapari. eu sunt unul din aia care pescuesc la babiciu cu " paratrasnete", ce vroiam sa va spun, nu mai exagerati cu 30 de lansete cum spun unii, pe alea 30 de lansete sunt cel putin 4 sau 5 pescari. dar asta nu este chiar atit de important, locurile sunt toate bune daca stii sa til faci, conteaza foarte mult curentul de apa intodeauna eu analizez bine locul inainte de a ma instala conteaza foarte mult cum curg turbinele, malul cu satul cu zic unii este bun ca nu este agatatura dar pe malul turbinelor sunt pietre foarte multe, praguri, buturugi, eu nu le evit pe acestea chiar daca pierd monturi dar prind peste. la crap daca veni-ti acolo trebuie sa stati cel putin 4 sau 5 zile din care prinde-ti doar doua bune il freaca cu apa rau tre sa ai cel putin doua zile curentul constant de apa ca sa faceti treaba.in primul rind momiti locul bine doua zile cu porumb pus la inmuiat fara arome sau alte prostii, bine insemnind si dimineata in jurul orei 11 si dupaamiaza in jur de 15, cite o galeata de 15kg dimineata si cite una dupa amiaza. daca a inceput sa isi arate prezenta pe patul de boabe momim doar dupa amiaza cu foarte putin porumb, cum spunem noi "ca la gaini", eu folosesc montura fir de par cu trei sau patru boabe de porumb preparat de mine cu aroma de miere sau scoica. am uitat sa mentionez ceva, crapul pe frunzaru sau babiciu ca este acelasi baraj, maninca departe de mal circa 90 100m pentru ca vin foarte muti pacalici cu gratare muzica ca la balamuc si se indeparteaza de mal. evitati mamaliga ca este foarte mult caras si platica, daca vreti sa prindeti carp. rabdarea si timpul sunt doua atuuri ale mele, anul trecut in septembrie am inceput sa iau crap in a patra zi, am luat 3 iar in a cincea zi de la ora 16 pina la 3 dimineata am luat 18 bucati de la 4kg pina la 16kg 7-8kg bucata au fost in medie dimineata la 9 am plecat si am lasat pe loc un prieten care a facut si el treaba in continuare. va urez fir intins, rabdare si tutun :-h

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de iorgu » 02 Mai 2010, 22:55

Baftosule, daca ai luat crap dupa 4(patru) zile de ce ai momit cu porumb muiat in prealabil? Oare dupa 12-16 ore nu se inmoaie oricum? Postarea mea este fara urma de ironie, eu dau numai la porumb uscat, de f. multi ani, pestele intra pe masa dupa 12 ore, in cel mai fericit caz. Multumim pentru postare si te mai asteptam, cu impresii si informatii sincere!
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
conirdr
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 29 Ian 2010, 13:14

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de conirdr » 03 Mai 2010, 22:04

iorgu scrie:Baftosule, daca ai luat crap dupa 4(patru) zile de ce ai momit cu porumb muiat in prealabil? Oare dupa 12-16 ore nu se inmoaie oricum? Postarea mea este fara urma de ironie, eu dau numai la porumb uscat, de f. multi ani, pestele intra pe masa dupa 12 ore, in cel mai fericit caz. Multumim pentru postare si te mai asteptam, cu impresii si informatii sincere!
le tin la fermentat una la mina, a doua daca dai masa cu boabe uscate la o adincime de 4-5 m se duc dracu din zona ta si momesti pentru cel de la vale, din cauza curentului de apa. tu o sa zici de ce nu merg mai sus cu barca si sa arunc de acolo boabele? intra tu cu barca pe deasupra patului de boabe al vecinului de la deal si vezi ce se intimpla. sunt de acord cu tine cu intratul pestelui pe patul de boabe, dar cei de la hidrocentrala freaca apa, o scad 2m de la mal in citeva ore apoi iar o cresc si il zapacesc si nu se lasa pe fund sa manince. daia am zis ca la crap pe olt din 5-6 zile prinzi doar 2 bune, cind se stabilizeaza apa.sper ca mam facut inteles si sper ca poate avem ocazia sa ne cunoastem si sa facem o partida impreuna si atunci o sa vezi fapte nu vorbe. ;)

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de iorgu » 03 Mai 2010, 22:56

Conirdr, referitor la problema curentului de apa, ai mare dreptate, m-am confruntat si eu cu asa ceva, pescuind pe raul Arges. Tot la ,,paratrasnete'' dau si eu , cand sunt pe un curs de apa. Neajunsul cu nadirea l-am rezolvat 80% cu ajutorul colegilor de pe topicul referitor la ,,pescuitul pe Dunare''. Au iei o metoda:asa zisa nadire cu ,,caramizi'' care contin porumb. Intra pe topic si te vei informa, pe bune merita. La buna citire si toate cele bune iti doresc :-h
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de mikif » 16 Mai 2010, 13:01

conirdr scrie:salutare frati crapari. eu sunt unul din aia care pescuesc la babiciu cu " paratrasnete", ce vroiam sa va spun, nu mai exagerati cu 30 de lansete cum spun unii, pe alea 30 de lansete sunt cel putin 4 sau 5 pescari. dar asta nu este chiar atit de important, locurile sunt toate bune daca stii sa til faci, conteaza foarte mult curentul de apa intodeauna eu analizez bine locul inainte de a ma instala conteaza foarte mult cum curg turbinele, malul cu satul cu zic unii este bun ca nu este agatatura dar pe malul turbinelor sunt pietre foarte multe, praguri, buturugi, eu nu le evit pe acestea chiar daca pierd monturi dar prind peste. la crap daca veni-ti acolo trebuie sa stati cel putin 4 sau 5 zile din care prinde-ti doar doua bune il freaca cu apa rau tre sa ai cel putin doua zile curentul constant de apa ca sa faceti treaba.in primul rind momiti locul bine doua zile cu porumb pus la inmuiat fara arome sau alte prostii, bine insemnind si dimineata in jurul orei 11 si dupaamiaza in jur de 15, cite o galeata de 15kg dimineata si cite una dupa amiaza. daca a inceput sa isi arate prezenta pe patul de boabe momim doar dupa amiaza cu foarte putin porumb, cum spunem noi "ca la gaini", eu folosesc montura fir de par cu trei sau patru boabe de porumb preparat de mine cu aroma de miere sau scoica. am uitat sa mentionez ceva, crapul pe frunzaru sau babiciu ca este acelasi baraj, maninca departe de mal circa 90 100m pentru ca vin foarte muti pacalici cu gratare muzica ca la balamuc si se indeparteaza de mal. evitati mamaliga ca este foarte mult caras si platica, daca vreti sa prindeti carp. rabdarea si timpul sunt doua atuuri ale mele, anul trecut in septembrie am inceput sa iau crap in a patra zi, am luat 3 iar in a cincea zi de la ora 16 pina la 3 dimineata am luat 18 bucati de la 4kg pina la 16kg 7-8kg bucata au fost in medie dimineata la 9 am plecat si am lasat pe loc un prieten care a facut si el treaba in continuare. va urez fir intins, rabdare si tutun :-h
deja.... ~x(
domn profesor si....cum ziceti ca preparati boabele cu miere si scoica? sunt interesat si eu de reta
am luat 18 bucati de la 4kg pina la 16kg 7-8kg bucata au fost in medie
bravo ma :))
crap.ro

Avatar utilizator
conirdr
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 29 Ian 2010, 13:14

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de conirdr » 16 Mai 2010, 22:48

mikif scrie:
conirdr scrie:salutare frati crapari. eu sunt unul din aia care pescuesc la babiciu cu " paratrasnete", ce vroiam sa va spun, nu mai exagerati cu 30 de lansete cum spun unii, pe alea 30 de lansete sunt cel putin 4 sau 5 pescari. dar asta nu este chiar atit de important, locurile sunt toate bune daca stii sa til faci, conteaza foarte mult curentul de apa intodeauna eu analizez bine locul inainte de a ma instala conteaza foarte mult cum curg turbinele, malul cu satul cu zic unii este bun ca nu este agatatura dar pe malul turbinelor sunt pietre foarte multe, praguri, buturugi, eu nu le evit pe acestea chiar daca pierd monturi dar prind peste. la crap daca veni-ti acolo trebuie sa stati cel putin 4 sau 5 zile din care prinde-ti doar doua bune il freaca cu apa rau tre sa ai cel putin doua zile curentul constant de apa ca sa faceti treaba.in primul rind momiti locul bine doua zile cu porumb pus la inmuiat fara arome sau alte prostii, bine insemnind si dimineata in jurul orei 11 si dupaamiaza in jur de 15, cite o galeata de 15kg dimineata si cite una dupa amiaza. daca a inceput sa isi arate prezenta pe patul de boabe momim doar dupa amiaza cu foarte putin porumb, cum spunem noi "ca la gaini", eu folosesc montura fir de par cu trei sau patru boabe de porumb preparat de mine cu aroma de miere sau scoica. am uitat sa mentionez ceva, crapul pe frunzaru sau babiciu ca este acelasi baraj, maninca departe de mal circa 90 100m pentru ca vin foarte muti pacalici cu gratare muzica ca la balamuc si se indeparteaza de mal. evitati mamaliga ca este foarte mult caras si platica, daca vreti sa prindeti carp. rabdarea si timpul sunt doua atuuri ale mele, anul trecut in septembrie am inceput sa iau crap in a patra zi, am luat 3 iar in a cincea zi de la ora 16 pina la 3 dimineata am luat 18 bucati de la 4kg pina la 16kg 7-8kg bucata au fost in medie dimineata la 9 am plecat si am lasat pe loc un prieten care a facut si el treaba in continuare. va urez fir intins, rabdare si tutun :-h
deja.... ~x(
domn profesor si....cum ziceti ca preparati boabele cu miere si scoica? sunt interesat si eu de reta
am luat 18 bucati de la 4kg pina la 16kg 7-8kg bucata au fost in medie
bravo ma :))
boabele le prepara un bulangiu de prieten =)) eu doar le testez :P
lasind gluma la oparte, sunt foarte prinzatoare dar nu vrea al dracu za zica reteta =)) =))

Avatar utilizator
mikif
senior
senior
Mesaje: 231
Membru din: 24 Noi 2007, 11:11
Contact:

Re: Pescuit pe OLT

Mesaj de mikif » 17 Mai 2010, 14:26

chiar kknar asta, nu da nimik din casa al dracu. lasa ca il prinzi tu si..."varsa" tot
crap.ro

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”