Braconajul incotro?

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Avatar utilizator
eddy
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 09 Ian 2010, 16:58

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de eddy » 11 Ian 2010, 23:31

Intradevar i se mai spune si televizor sau unii ii mai spun ecran.Am vazt niste tipi cu astfel de ustensile.Stateau cu ecranele in zona de confluenta a Somesului cu vaile mai calde.Primavara cand scobarul si cleanul urca pe vai la depus nenorocire fac aia cu televizoarele lor.
Munca e facuta pentru aceia care nu stiu pescui

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Braconajul

Mesaj de Butaru Gabriel » 12 Ian 2010, 10:02

gaby_service scrie:Sper ca numi corectezi greselile de ortografie
Ai inteles gresit ,eu te atentionam ca unde ai postat tu este vorba despre alt ceva Legi, Permise, Asociatii, Cluburi, Federatii ,etc daca erai mai atent este un topic cu braconajul si puteai sa postezi acolo.

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Braconajul

Mesaj de Butaru Gabriel » 12 Ian 2010, 10:09

gaby_service scrie:Si daca nu ai mai fost pe dunare de mult te rog sa mergi si sa-mi spui si mie ce ai prins
Nu mai postez cand merg la Dunare indiferent daca am prins sau nu ,chiar daca ar fi vorba de vreun monstru.Asa ca te astept pe tine sa postezi .
P.S.
Prieteni stiu de ce :-??

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de cosmake » 12 Ian 2010, 10:19

draga florine
nu confunda parasutismul care este un sport super frumos cu braconajul
parerea mea este ca daca as putea toti care braconeaza ar trebui legati
cit despre cei care comercializeaza aceste parasute oare nu-i vede nimeni?
cum poate un magazin sa comercializeze pe fata asa ceva si probabil are si acte pe ele

Avatar utilizator
walmar
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2009, 14:32

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de walmar » 24 Ian 2010, 10:10

Pt.gaboss(fiind conjudeteni),dar si pt.ceilalti:voi vorbiti de braconieri de gradinita,aia care dau cu kilometri de plase,cu toate ca au "acte",cum i-ati categorisi?Pescari sau braconieri?E un subiect profund,deschis comentariilor ,dar parerea mea este ca nu sunt plasarii atat de vinovati cat cei ce fac legile astea de rahat si dau autorizatii(permise)de industrial la greu.In zona Dunarii unde locuiesc eu,se "ara" Dunarea 25 km. amonte si tot atata aval nonstop.Iar cand intra apa in garle si canale,acestea sunt inchise cu plase,iar daca mai scapa cate un sarman de peste cand intra apa,nici o problema,este asteptat la iesire.Revenind la subiectul topicului,braconajul incotro si ce-i de facut?Noi nu prea putem face mare lucru,sa faca cine trebuie ~x( ~x( ~x( !!!

Avatar utilizator
gaboss81
membru activ
membru activ
Mesaje: 63
Membru din: 07 Mar 2009, 20:48

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de gaboss81 » 24 Ian 2010, 22:25

pt wali ..eu as categorisii acesti oameni speculanti pt ca,cu ajutorul unor anumite persoane reusesc sa mituiasca pe cine trebuie,fapt concret...eram la o partida de pescuit cu niste amici nu prea cunoscatori in acest sport la dunare,in apropiere un canal ce da in dunare,nu imi place vb multa ........,erau niste purisani cu plasele acolo,am alertat frontiera care era in trecere surpriza erau purisanii sefului de la pf..........pe scurt toti vrem sa fie mai bine dar nu se poate,apropo daca esti de la craiova sa te duci sa vezi la baraj la isalnita asa zisele parasute si nimeni nu zice nimic.

Avatar utilizator
walmar
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 28 Feb 2009, 14:32

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de walmar » 27 Ian 2010, 00:29

Numai o data ai avut ocazia sa vezi cum isi fac "autoritatile" datoria?Eu sunt satul de cate faze din astea mizere am vazut!Si totusi,cine ar trebui sa se ocupe de fenomenul asta?Tin minte,cand eram mic era omul-sperietoare de la "filiala"(AJVPS)care chiar isi facea datoria,venind si controland permisele si PG-urile.Iar cei care nu erau in regula nu prea indrazneau sa vina la pescuit sau daca era cate unul mai cu tupeu,fugea ca dracul de tamaie cand auzea ca vine controlul.Pe langa acest Vlad Tepes al braconierilor,mai era militia care de obicei dadea in braconierii mai avansati,adica plasarii.

Avatar utilizator
tudor mircea
Veteran
Veteran
Mesaje: 598
Membru din: 21 Dec 2008, 17:22

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de tudor mircea » 29 Ian 2010, 14:19

Ma bucur ca v-a placut topicul deschis de mine!Cu alte cuvinte,noi suntem prea mici pt.a stopa braconajul!Pana nu se schimba legislatia in tara asta,o sa mergem la pescuit doar la relaxare,dar nu sa prindem si peste,ca nu o sa mai avem ce...Va salut si fire intinse!

Avatar utilizator
NICOLESCU
utilizator
utilizator
Mesaje: 35
Membru din: 08 Ian 2009, 17:55
Localitate: TUTOVA

Re: Braconajul incotro?

Mesaj de NICOLESCU » 18 Mai 2010, 18:55

braconajul merge inainte bine mersii,cat o sa traim **==

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”