Metoda Drakovic

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Florea Florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 03 Dec 2008, 12:02

Metoda Drakovic

Mesaj de Florea Florin » 11 Ian 2009, 17:47

Am auzit si inainte de emisiunea din 10.01.2009 de aceasta metoda si cu toate aceasta nu stiu cum as putea confectiona aceasta montura in consecinta daca se gaseste cineva care sa ma scoata din ceata ar fi minunat. Intrebarile mele sunt legate de felul pestelui folosit , de lungimea legaturilor si de "piesele" din care se confectioneaza. Daca in afara celor intrebate sunt amanunte de care nu am pomenit nu ma supar sa primesc indicatii. Multumesc in nume personal si nu numai.

Avatar utilizator
mihai001
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 27 Sep 2008, 09:53
Localitate: Karlsruhe,Germania

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de mihai001 » 11 Ian 2009, 23:16

Sistemul nu este greu de facut dar iti trebuie la inceput o montura Drakowitsch originala si dupa aia poti so copiezi.Ca material iti trebuie sirma otelita de 0,2 mm si de 0,5 mm,sirma de cupru,ancore de 6-10 si alice de plumb de 5-20 gr.Eu am luat o montura originala si dupa aia am inceput sa o copiez si sa o fac in toate marimile posibile.Felurile de pesti pe care le poti folosi sint rosioare,babusca,obleti,clenuti.Lungimile forfacurilor din otel le faci in functie de lungimea pestilor care vrei sa-i pui in montura.
Pentru a pescui cu aceasta montura iti trebuie un bat de spining cu o actiune rigida de 40-60 gr.
Este singura montura cu care am reusit pe Rin acum citva ani sa prind in 7 saptamini 56 de stiuci intre 48 si 96 de cm.
Fişiere ataşate
drachkowitsch.jpg
drachkowitsch.jpg (3.52 KiB) Vizualizat de 8249 ori

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de yorasta » 12 Ian 2009, 17:54

de cumparat se gaseste asa ceva si daca da cam pe unde mc
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de mini_mic » 12 Ian 2009, 21:57

yorasta scrie:de cumparat se gaseste asa ceva si daca da cam pe unde mc
La un moment dat se gasea in magazine, una din firmele mari de exporta echipament de pescuit producea astfel de monturi, insa acum se pare ca nu se prea mai gaseste. Sfatul meu e sa improvizezi, dar e mai comod sa bagi un twister crede-ma :D.

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de yorasta » 12 Ian 2009, 23:41

de obicei folosesc twistere dar ieri am vazut un film cu aceasta metoda si vroiam sa o incerc
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
joga petre
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 22 Mar 2008, 22:16

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de joga petre » 12 Ian 2009, 23:58

e o montura buna dc nu chiar ff buna,dar ca sa nu te mai complici pune un jig cu o agrafa simpla si pune pestisorul direct pe jig(scoate varful acului exact langa capul pestisorului) ca sa ai rezistenta
ai mai putea sa treci o lita subtire prin ochii pestisorului si sa faci o mica legatura(tot pt rezistenta la aruncare)
am fol anul trecut carasei si am luat bine,dar stii cum e la pescuit.....au fost partide cand luam doar la pestisor in montura care ti-am spus-o si altle cand twisterul facea legea

Avatar utilizator
Florea Florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 111
Membru din: 03 Dec 2008, 12:02

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de Florea Florin » 12 Ian 2010, 21:39

Multumesc de informatii tuturor celor ce au postat despre acest subiect si asteptam si alte pareri.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de craparulsef » 19 Ian 2010, 09:34

joga petre scrie:e o montura buna dc nu chiar ff buna,dar ca sa nu te mai complici pune un jig cu o agrafa simpla si pune pestisorul direct pe jig(scoate varful acului exact langa capul pestisorului) ca sa ai rezistenta
ai mai putea sa treci o lita subtire prin ochii pestisorului si sa faci o mica legatura(tot pt rezistenta la aruncare)
am fol anul trecut carasei si am luat bine,dar stii cum e la pescuit.....au fost partide cand luam doar la pestisor in montura care ti-am spus-o si altle cand twisterul facea legea
Cu permisiunea dvs. ar trebui adaugat faptul ca jigul la care faceti referire ar trebui confectionat in atelierul propriu, mai exact ar fi necesar un jig al carui carlig sa fie cu tija scurta si cu o curbura respectiv deschidere relativ mare...dar cred ca stiati acest lucru, eu unul nu am intalnit pana acum in comert astfel de jiguri - toate au tija lunga, sau poate ma insel eu. Daca stiti dvs. de existenta unor astfel de jiguri va rog trimiteti mesaj. Astfel as scapa si eu de turnat plumb, de matrite, de ajustari ulterioare etc...multumesc.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
al crapone
senior
senior
Mesaje: 237
Membru din: 13 Mai 2009, 10:56

Re: Metoda Drakovic

Mesaj de al crapone » 24 Ian 2010, 19:04

Numele corect este "montura Drachkovitch", dupa numele inventatorului, Albert Drachkovitch.
Gasiti aici citeva detalii despre cum se confectioneaza aceasta montura:

http://www.lacsdespyrenees.com/drachkovitch.php

http://www.alliancepeche.net/modules.ph ... ode=thread

http://www.sandre.be/monturedrachko.htm

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”