Hakuyo HK90

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pescardeduminica
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 20:29

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de pescardeduminica » 25 Ian 2010, 22:59

folosesc de sezonul trecut 4 buc . fara probleme .
Si asta fara reclama mascata

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de misu_sipanu » 25 Ian 2010, 23:09

Doi prieteni am care si le au cumparat asta vara.Le au folosit numai la plantat si a avut activitate destula.Din pacate nu raspunde la telefon.Eram tare curios la cit au tras de ele si cind spun tras,baietii au barcute de plantat sint maniaci =)) au stat toata vara pe balta.Dar un mic amanunt ma face sa cred ca daca nu m au cautat :-? inseamna ca mulinetele merg ceas :))

Avatar utilizator
pescardeduminica
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 20:29

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de pescardeduminica » 25 Ian 2010, 23:12

Eu zic ca sunt destul de bune .Raport calitate-pret OK

Avatar utilizator
pescardeduminica
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 20:29

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de pescardeduminica » 25 Ian 2010, 23:19

De ce nu se discuta si despre Okuma care in momentul in care sta in soare o zi de iulie dupa aceea poti sa-ti iei adio de la ea . Sunt mai multe ex; Shimano care are si ea o serie cu un ,,istoric'' bun.Asa si Hakuyo poate sta mai slab la mulinete ,dar celelate produse cum sunt ?
Despre alea de ce nu discutati?
Sau doar HK90 trb discutat negativ ?

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de nastase » 25 Ian 2010, 23:25

ce ai fratioare?ti-e rau si iti versi nervii pe noi?
esti fan?okumele ce au daca stau in soare ?se umfla?se stafidesc?shimano...cu alea ce dreaqu se mai intampla?
topicul este despre modelul asta
vrei sa discuti cum se strica celelalte mulinete la soare...deschide alt topic si o sa vezi pareri
vezi ca aici pe forum PL-urile sunt ca zeii :))

scuze de offtopic...era omul suparat tare...sau s-a tatuat pe vreun umar Hakuyo =D>

Avatar utilizator
pescardeduminica
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 25 Ian 2010, 20:29

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de pescardeduminica » 25 Ian 2010, 23:36

Scuze pentru aciditate dar eu cred (la cat de pescar sunt eu) ca aici de fapt discutam doar sa ne shicanam unu pe altu'.Nu ajungem la nicio concluzie.
Parerea mea''

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de nastase » 25 Ian 2010, 23:46

pescardeduminica scrie:Scuze pentru aciditate dar eu cred (la cat de pescar sunt eu) ca aici de fapt discutam doar sa ne shicanam unu pe altu'.Nu ajungem la nicio concluzie.
Parerea mea''
D/asta crezi tu ca discutam noi aici,ca sa ne sicanam?si ca nu ajungem la nici o concluzie? :O :O :O

eu am crezut ca o sa explici ce ai scris mai sus...

pentru ca acest forum este facut ca sa schimbam idei,sa citim atent ce ne intereseaza si nu avem din alta parte de unde sa aflam si sa invatam de la altii care s-au confruntat cu situatiile care ne intereseaza pe noi,cei ce vrem sa avem acces la informatie

respectele noastre!!!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de gor965 » 25 Ian 2010, 23:56

pescardeduminica scrie:De ce nu se discuta si despre Okuma care in momentul in care sta in soare o zi de iulie dupa aceea poti sa-ti iei adio de la ea .
Cu afirmatia asta m-ai convins...nickname-ul folosit e inspirat din realitate ! Si ca sa fiu in asentimentul dvs. eu pana anul trecut am avut nickneme-ul : Pescar5ziledin7 !...si am folosit Okuma la greu ,dar in nemernicia mea , lucrez la meteo si am pus cate o pila la cel de Sus , sa fie inorat cand mergeam la pescuit ! :">
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de nastase » 25 Ian 2010, 23:57

:)) :)) :)) :)) frumooooosssss
cred ca pe Calarasi a fost inorat,la mine s-au umflat toate Oryx-urile

Avatar utilizator
vioduf
utilizator
utilizator
Mesaje: 31
Membru din: 11 Dec 2009, 22:27

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de vioduf » 26 Ian 2010, 00:15

Pescuiesc cu mulineta HK 90 de doua sezoane si este super calitate,plantat ,lansat,scos peste mare a trecut cu brio toate testele.
Probabil daca scria Okuma pe ea nu era atat de criticata.Asa cum probabil uni stiti toata lumea fabrica in China si nu cred ca pentru cineva de pe aici este o noutate.Dar daca produsele Hakuyo erau ceva mai scumpe asa cum platim la foarte multe firme numele de pe produs si nu calitatea produsului era un produs mult mai de calitate pentru ca era scump.

Avatar utilizator
nastase
senior
senior
Mesaje: 238
Membru din: 09 Sep 2009, 12:15

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de nastase » 26 Ian 2010, 00:30

te cred...vrei sa spui ca si-au facut treaba...dar,
sunt prea putine vandute,le folosesc prea putini deocamdata
in timp vom vedea cat de fiabile sunt...
ce materiale sunt folosite pentru angrenaje,cum aseaza firul pe tambur,etc...
si eu am folosit niste panarame de Sert-uri de 50 buc ani buni,pana sa vad ce inseamna mulinete bune
si alea si-au facut treaba
recunosc ca sunt unul din cei care zic ca la acea categorie de pret Okumele sunt imbatabile
si le folosesc foarte multi!!!
aproape toate sunt facute in China,dar toti au impresia ca toate sunt facute intr-un colt de strada si dupa se lipeste firma cu numele...nu e chiar asa...unii care se respecta au un departament CTC care verifica si astfel se face renumele,prin fiabilitate la un pret scazut
pana sa foloseasca foarte multi HK90,ca sa putem sa ne facem o parere buna,pana atunci...mai asteptam

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de gor965 » 26 Ian 2010, 00:57

vioduf scrie:Pescuiesc cu mulineta HK 90 de doua sezoane si este super calitate,plantat ,lansat,scos peste mare a trecut cu brio toate testele.
Probabil daca scria Okuma pe ea nu era atat de criticata.Asa cum probabil uni stiti toata lumea fabrica in China si nu cred ca pentru cineva de pe aici este o noutate.Dar daca produsele Hakuyo erau ceva mai scumpe asa cum platim la foarte multe firme numele de pe produs si nu calitatea produsului era un produs mult mai de calitate pentru ca era scump.
Da' cum adica e asa criticata ? A spus un domn ca e mare si grea ,iar altrul ca e o clona dupa o rasnita de porumb...ma rog n-a specificat cum se cheama rasnita ...poate era o Daiwa ! :))
Eu la pag.1 am specificat ca am vazut ceva asemanator ,o Baracuda ,care la proba manuala ,a dat chix ! Probabil e diferenta intre ele si e ok sa-si dea cu parerea toti care le cunosc.
Cat despre fiabilitatea mulinetelor made in China ,pot si eu sa mentionez ca am folosit vre-o 4 ani o mulineta "ruseasca" ...adica luata de la rusi ! :D ...390 de mii lei vechi ,in 2 rulmenti ,grea cu draci la 900 gr, si made in China ! Daca nu ma manca undeva sa vad ce forta de franare are si sa-i rup sisitemul de oscilare ,o aveam si azi dupa 8 ani ,tinand cont ca la ce piese masive avea in ea o consideram indestructibila ,daca era folosita normal ,la pescuit !...si cu toate astea , sa aflu acum ca Okuma fac insolatie ...ma ia cu frisoane ! :-?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
premio
utilizator
utilizator
Mesaje: 23
Membru din: 09 Sep 2009, 14:16

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de premio » 26 Ian 2010, 12:04

Si eu care doar ceream doar niste informatii despre HK90..... Ma bucur ca nu sunt singurul habarnist in domeniul mulinetelor Hakuyo si drept urmare promit ca vara aceasta voi cumpara si utiliza si un HK90. In felul asta ma voi lamuri singur daca e ok sau nu iar in iarna o voi desface si o voi prezenta pe larg. Merita o investitie de 140ron pentru a satisface "setea de cunoastere" mai sus dovedita de forum-isti.
Mai am o rugamite la GOR sa apeleze din nou la pilele lui de sus o:-) pentru a scurta perioada de inghet. Asta doar asa pentru a va putea relata mai repede cum functioneaza un HK90. :)

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de marian_popescu » 26 Ian 2010, 14:14

daca nu semana leit cu o panarama de la baracuda (parca hr 80), poate ca nu ar fi fost asa mare tam tam, dar felul in care inteleg astia de la hakuio politica de marketing nu te fac decat se te duca cu gandul la ele mai de KKT scule din europa/niro. tot felul de abtipilduri, carboane 99%, puteri de 100-200 de grame pe niste bete cu care iti e frica sa arunci 80, mulinetele...ce sa mai vorbim
nu am vazut mulinetele astea hk 90, dar daca e aceeasi cu clona ei de la baracuda, mai bine dati la pripon
iar din moment ce se spune ca okumele fac insolatie, deja topicul e suspect
cat costa aceasta hk 90, poate facem o comparatie si la preturi. ca la ce scoruri afisasera unii producatori in numarul AVP de dinainte de expo aventuri la mulinetele de crap (exceptie okuma, fara a face reclama, dar cert e ca a devenit un etalon in domeniu)
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: Hakuyo HK90

Mesaj de florin crapanu » 26 Ian 2010, 15:41

nastase scrie:ce ai fratioare?ti-e rau si iti versi nervii pe noi?
esti fan?okumele ce au daca stau in soare ?se umfla?se stafidesc?shimano...cu alea ce dreaqu se mai intampla?
topicul este despre modelul asta
vrei sa discuti cum se strica celelalte mulinete la soare...deschide alt topic si o sa vezi pareri
vezi ca aici pe forum PL-urile sunt ca zeii :))

scuze de offtopic...era omul suparat tare...sau s-a tatuat pe vreun umar Hakuyo =D>


=)) :)) =)) :)) =)) :)) =)) :))

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”