cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 01 Feb 2010, 11:56

este super bineeee :D doar ca trebuia lovit mai mult in ciocoi :D pusa sedila pe j sau pe w, si in rest poate trebuia sa accentuiezi mai tare ca varul tau din galati care tine 12 vrabii pe ... :"> nui chiar din galati ci din braila :)) :)) ps.ce urs e ala frate,ca nam mai auzit,ca doar no fi ceva koala alb cu gatul lung?mare curaj domle :)) :))

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 01 Feb 2010, 14:48

Citesc si ma minunez si iar recitesc si mai ca nu-mi vine sa cred, dar ma conving, citind si a treia oara...e grea rau de tot iarna asta oameni buni...sau poate scapa gaze instalatia de incalzit, sau poate ca se doarme cu geamul deschis....si e curent, ca nici usa nu se inchide bine...sau mai stiu eu ce aventuri cu ursi se petrec in sezonul estival. Si ma tot intreb cum sa pescuiesc linistit in delta? Si poate trece si urata iarna si va dau vesti proaspete din delta. Mai stii?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 01 Feb 2010, 15:31

craparulsef scrie:Citesc si ma minunez si iar recitesc si mai ca nu-mi vine sa cred, dar ma conving, citind si a treia oara...e grea rau de tot iarna asta oameni buni...sau poate scapa gaze instalatia de incalzit, sau poate ca se doarme cu geamul deschis....si e curent, ca nici usa nu se inchide bine...sau mai stiu eu ce aventuri cu ursi se petrec in sezonul estival. Si ma tot intreb cum sa pescuiesc linistit in delta? Si poate trece si urata iarna si va dau vesti proaspete din delta. Mai stii?
eii marius nu fii si tu asa drastic cu noi,mai facem haz de necaz,necaz pe iarna asta plina de criza si inghet.da vorba ta , o sa treaca si iarna asta urata si macar din primavara ne mai amagim dorul cu vesti ,intamplari si sper poze venite din partea ta .caci tu......esti acolo la MAMA EI.oo doamne ce senzatie sublima e sa iesi pe balcon si sa vezi dunarea ,barca ta,poate chiar sa iesi cu vecini in fata blocului si sa tragi o partida de obletii.anunt =vand tot sau schimb cu apartament in sulina.accept si schimburi de genu masina contra barca. fara soacra declar nula :)) =)) :))

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 01 Feb 2010, 15:50

craparulsef scrie:Citesc si ma minunez si iar recitesc si mai ca nu-mi vine sa cred, dar ma conving, citind si a treia oara...e grea rau de tot iarna asta oameni buni...sau poate scapa gaze instalatia de incalzit, sau poate ca se doarme cu geamul deschis....si e curent, ca nici usa nu se inchide bine...sau mai stiu eu ce aventuri cu ursi se petrec in sezonul estival. Si ma tot intreb cum sa pescuiesc linistit in delta? Si poate trece si urata iarna si va dau vesti proaspete din delta. Mai stii?
Bre, e de la criza ,a dat tare in noi si am luato cu capu, toti ,pai eu aveam, asa cum a fost timpul asta acum ,o iesire pe Sf.Ghe pina in 10 ian ,sa facem un bors, in ultimi 4 ani mereu am avut iesirea asta in ianuarie ,acu ma duc la dracu ,cred ca o iau dupa sebi,zic eu ca speranta moare ultima ,dar asta e ca si cum asi trage cu pusca in luna.Sa imi bag......... am scapat de Ceausescu si am dat de dracu gol.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 01 Feb 2010, 16:08

Asa este aveti perfecta dreptate, si uite ca sa imi repar greseala va trimit o imagine facuta acum 5 minute cu locul de unde cateodata mai luam legatura.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 01 Feb 2010, 19:42

Marius,
Nu trebuia sa tai arborele din fata "casutei" numai de dragul da a ne-o arata in toata splendoarea :))
Nu te minuna, ca asa sunt niste iubitori ai deltei care stau "pe banca" mai bine de 11 luni pe an. Mai facem cate o gluma inteleasa doar de noi, dar cum zicea si Sebi, e doar pentru a face cat mai placuta (doar pentru noi bineanteles =)) ) trecerea timpului pana la o noua aventura.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 01 Feb 2010, 23:40

Sa va mai spun una,prima iesire la Dunare ,prin clasa 6 ,la Asambei (zona Giurgeni) ne trece ala cu barca ,ajungem pe zona de pescuit,copii eram 2 mici ,eu si fisu unui pescar,ne chiama nea Vasile Jidanu sa ne faca instructajul,si zice: ba, sa stati cite 2, sa va ajutati, ca aici va trage pestele in apa,sa nu legati priponul de voi ,ci de copac, ca daca il legati de voi va trage in apa cu totu,sa nu va departeti mai mult de 20 de metri de noi astia mari.
La mintea mea de atunci ,am zis ca ne ia la misto tare rau, cu instructajul asta,dar avea dreptate saracu, sai fie tarina usoara.[/quote]



Mai vericule sa o zic pe aia cu purici:deci ,tot la iesirea asta,iesirea a fost cam prin aprilie,stiu ca pe 15 iau zis astia barcagiului sa vie sa ne ia ca incepea prohibitia.Dupa vreo 3 nopti dormite afara linga foc(aveam un palton de la tata lung,ziceai ca sint Lenin cu el pe pe mine,era bun ca ma proteja si dormeam in el ca in plapuma )in urmatoarea noapte spre dimineata a inceput sa ploua ,asa pe la 4 .Cred ca eram toti vreo 7,8 pescari si astia toti pusesera o folie mare din plastic peste ei(din aia de solar).Eu nu mai aveam loc linga ei sub folie deloc.A inceput ploaia si mai tare .La vreo 200 de metri era cabana padurarului si am luat o lanterna si am plecat acolo, poate ma pot adaposti acolo de ploaie.Usa la cabana era lacat pe ea,dar linga cabana era un fel de umbrar fara pereti dar cu paie multe jos(era ca un adapost pentru cal sa nu il ploua),m-am pus pe gramada de paie si m-am culcat si chiar am adormit cred ca vreo juma de ora.Mai nene m-am sculat cu o furnicatura pe tot corpul ,parca stateam pe un musuroi cu furnici dar nu ma ciupeau ,simteam cum umbla peste tot pe mine .Nu puteai sta nemiscat de furnicatura.Am venit inapoi la foc si am facuto usor pe linga foc pina sa luminat.Sau sculat astia si leam zis (intre timp mi-am dat seama ca sint plin de purici). Astia ai dracu nici nu ma lasau sa ma apropi de ei ,sa nu se ia la ei.
Am mai facut un foc chiar linga apa si am inceput sa ma dezbrac si sa scutur hainele deasupra apei.Mai nene nu va mint cadeau pe apa cum cade de pe patura de la plaja cind o scuturi de nisip. Bateam hainele cu un bat. Am scuturat fesul de m-am saturat si tot am mai gasit vreo 50 dupa aia.M-am imbracat ,in ziua aia plecam.Nu puteam sa stau mai mult de 7,8 secunde fara sa ma misc(dar faceam niste miscari asa ca ala ca michael jackson ca trebuia sa misc tot corpul sa nu ii mai simt)In tren am batut culoarul non stop de la Tindarei la Ploiesti.Cind am ajuns acasa am intrat imbracat direct sub dus si m-am dezbracat direct sub jetul de apa.Sa dus dracu instantaneu, nu imi venea sa cred ca am scapat de ei.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 01 Feb 2010, 23:54

Notez sa nu uit ,Urmatoarea ar fi una ,,cind am coborit cu camerele de tractor de la pod la Giuirgeni ,acu sa vad pe care o zic ca a fost o coborire pe Turceasca pina in Cotul Baciului, una pe Vilciu, de am reusit sa ajungem la Braila si una tot pe Vilciu ,am ajuns undeva mai jos de Marasu

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 02 Feb 2010, 01:48

Excelent, Ionica! Asa ai povestit-o de m-a apucat si pe mine scarpinatul.
Uite, daca toti ar fi ca tine, ni s-ar deschide in fata o adevarata revista presarata cu intamplari minunate din paradisul pescarilor. Si nu ma indoiesc, fiecare are cel putin o intamplare care ar putea fi savurata.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 02 Feb 2010, 12:17

sorin1362 scrie:Excelent, Ionica! Asa ai povestit-o de m-a apucat si pe mine scarpinatul.
Uite, daca toti ar fi ca tine, ni s-ar deschide in fata o adevarata revista presarata cu intamplari minunate din paradisul pescarilor. Si nu ma indoiesc, fiecare are cel putin o intamplare care ar putea fi savurata.
excelenta idee sorine,hai sa o punem in practica-o revista dedicata iubitorilor deltei ,a dunarii,plina cu povesti pescaresti,intamplarii hazlii si nu numai, sfaturi, ponturi ,poze si totul presarat ici colo cu ,caricaturi semnate de tine si epigrame de mine :)) =)) :D ;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 03 Feb 2010, 01:25

Bine spus Sebi, caricaturi semnate de mine si epigrame de(spre) tine =)) =)) =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 03 Feb 2010, 09:23

sunt de acord,caci la cat ma cunosc eu ,dar si o lume intreaga :D ar fi subiecte cu duiumul :D in consecinta hai sai dam bataie.si totul gratis ,fara pagini de publicitate[ca si restul rev]pt ca la cat de meseriasi ,cunoscuti si grozavi ;) suntem noi nu am avea nevoie de sponsori, revista se va vinde de la sine =))

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 03 Feb 2010, 15:24

sorine vezi ca te lucreaza la prima :)) sa vin cu minciogul? :D

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 04 Feb 2010, 05:32

Sa va mai spun una, vorba lui Ionica...
In `86, proaspat casatorit, imi iau nevasta si hai in delta. Nu stia saraca cu ce nebun (dupa delta bineanteles) s-a maritat.
Dacia socrilor pana in Tulcea, pasager pana la Crisan, vaporas pana la Mila 23 si barca pana pe un canal in "buza" ghiolului Ligheanca.
"Taximetristul", un batran lup al deltei ne-a "mirosit" de cum am coborat la Mila si s-a oferit sa ne duca unde vrem, mai ales cand a aflat ca suntem si traficanti de palinca. Noi nu prea stiam unde sa mergem, asa ca ne-a basculat mosulica unde a vrut el, pe malul unui canal care iesea (sau intra, nu mai tin minte) din Dunarea Veche.
Am stat vreo doua zile pe malul canalului prinzand somotei, platicute, carasei si alti pestisori. Apoi, intr-o dimineata a aparut unul cu barca si a intesat locul cu plase. Am simtit ca mi se intuneca in fata ochilor. Mi-am luat nevasta, proviziile de ulei, zahar, faina, si alte bunuri pe care le obtineai numai pe tichete si am plecat spre Mila (cu un taxi), cu gandul de a inchiria o barca.
Si cineva, de acolo, de sus, ne-a ajutat...Am intrebat in stanga si in dreapta pana am gasit ce cautam. Nu ne-am rabdat sa nu aruncam o privire spre casa unde s-a nascut marele Ivan Pataichin, apoi am sarit in barca. Ce Ferrari, ce Porche, ce Mercedes...eram ca pestele in apa.
Dis de dimineata, tusti pe Ligheanca cu lanseta de care eram mandru atunci : Germina cu mulineta DAM Quick. Am ajuns pe ghiol, si m-am postat in asa fel incat sa ma poarte vantul dintr-un capat in altul al lacului. Am pus un "piscot" auriu si da-i si da-i ...Dupa ceva vreme, imi treceau prin minte tot felul : ba ca n-are balta peste, ba ca lingura nu-i buna, ba una, ba alta, dar...apoi...muscatura...inegalabila...sublima...minunata...fantastica...
Nu mai stiu cat a durat lupta, de cate ori a intrat in tufele de bradis, de cate ori m-a sucit cu barca...Nu aveam nici minciog, nici gafa, dar am convins-o manual sa intre in barca. Celelalte pe care le-am luat (inclusiv in zilele urmatoare)parca nici n-au contat, caci aveam deja stiuca cea mare. Era prima din acea vara, si probabil si cea mai mare din viata mea, aproximativ 7 kg. Chiar acum privesc trofeul de pe panoplie si nu pot sa cred...
Ce nu pot sa cred? In primul rand ca am reusit sa-mi duc nevasta in delta, ea care striga dupa ajutor cand vedea o insecta; nu pot sa cred ca a fost singura data cand m-am lasat in voia sortii, dar cum spuneam, cineva de sus ne-a iubit.
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 04 Feb 2010, 11:32

bai sorine efectiv m am umezit :D .super povestea.hai ca mai bag si eu una vorba , tot , a lui ion :D TABARA ,seara , delta, masa imbelsugata, paharase impletite cu fel de fel de povesti mistice.mincasem file de salau si stiuca,resturile, oasele le stransesem pe o farfurie pe mijlocul mesei.evident ca viespi sau adunat si ei sa se infrupte.unul dintre comeseni,un pic maI LOVIT IN ARIPA :D ,declara solemn ca le stie el leacul cat si cuibul.nici una nici doua , aprinde o bucata de raid spirala antitantari si dispare , cantind si in pasul strengarului, spre padurea din spatele taberei.dupa vreo25 de min, conversatia lincezind, am observat ub nor parcA de ceata, in dreapta taberei.mirat de fenomen si nu numai ;) intreb -CUM POATE SA FIE CEATA NUMAI PE CITIVA METRI PATRATI?dezmeticindune, am luat urma norului de ceata constatind ca sursa e un copac gigant ,gol, situat la 20m in spatele taberei.AICI E CUIBUL VIESPILOR,declara amicul meu,AICI AM BAGAT BUCATA DE RAID , mai declama el afisand un zambet tamp.panicati ca totul poate sa se aprinda intro clipita[cei ce cunosc delta stiu cat de uscata este vegetatia pe acolo]incercam sa stingem focul mocnit ce ardea in interiorul copacului respectiv al cuibului de viespi.fuga la dunare cu , galetile dupa noi ,si am crezut ca totul e sub control, dar innabusit, focul , reizbucni dupa aprox10min.din nou fuga la dunare dupa apa ,fiecare cu cate doua galeti.in prima faza .viespii nauciti de fum si de efectul bucatii de raid, nu au reactionat, dar odata regrupati si dezmeticiti, au depistat sursa stresului ,noi fiind luati in vizor.ce a urmat a fost demn de cascadorii rasului , gesticulatii pt care louis de funes si ar fi dat jumatate din viata numai sa le poata interpreta.eu, parca presimtind macelul ma imbracasem mai gros si aveam cizme de cauciuc.restul tovarasilor, doi la numar,in tricou ,sort, si slapi.ce sa va mai zic,asa bicepsi umflati in doua secunde nu am vazut in viata mea,gambe de culturist dopat si totul culminand cu un nr de strepteas rapid ce a avut drept finalizare ,etalarea unui al treilea testicol crescut subit.am reusit intr un final sa stingem focarul de incendiu si sa scapam de atacul viespilor,singura urma a noptii de pomina fiind bautul cafelei dimineata , intro pozitie nefireasca.MORALA= nu rupe creanga pe care stau papagali cind se imperecheaza, ca sigur ti se vor rahati in cana. <:-P <:-P

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”