Noutati (unde am pescuit)

Parerile dumneavoastra despre partidele avute.

Moderator: Coleman

Reguli forum
Nu postati aici inainte de a citi regulamentul specific pentru aceasta categorie !
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 27 Noi 2009, 22:59

Ce se mai aude cu Rusanestiul? O fi inceput salaul?

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 28 Dec 2009, 21:28

LA MULTI ANI ! Ce stiri aveti in legatura cu permisul pe 2010 ?

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 09 Ian 2010, 15:10

Vreau si eu sa stiu daca sa stabilit taxa de pescuit pe 2010 si daca se poate plati.Anul trecut pe timpul asta gardienii asteptau de la prima ora sa te intoarca.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 01 Feb 2010, 21:52

Am fost duminica la copca la Budeasa Arges.Lume multa ,peste mic ,Bibanel.Din multime a spus cineva ca anul asta permisele de pescuit sunt valabile numai acolo unde l-ai vizat.Ca asociatiile nu au nici un fel de intelegere . Deci sa inteleg ca va trebuii sa vizam permisele la mai multe asociatii ? Daca aveti ceva detalii mi-ar fi utile.
Fişiere ataşate
Imag397.jpg
Imag393.jpg

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 01 Feb 2010, 22:37

Margescu Romeo scrie:Am fost duminica la copca la Budeasa Arges.Lume multa ,peste mic ,Bibanel.Din multime a spus cineva ca anul asta permisele de pescuit sunt valabile numai acolo unde l-ai vizat.Ca asociatiile nu au nici un fel de intelegere . Deci sa inteleg ca va trebuii sa vizam permisele la mai multe asociatii ? Daca aveti ceva detalii mi-ar fi utile.
mi se pare mie sau poza e la bascov in lighean ? Nasol cu permisele astea si totusi eu de cand ma stiu nu ma intrebat nimeni de permis chiar dak a venit jandarmeria mie unu nu mia cerut permisul de pescuit si vara trecuta la draganesti ia luat pe uni d elanga mine iar eu parca eram invizibil nici nu m-au bagat in seama asa ca ma gandesc anu asta dak politia si jandarmeria nu mai au treaba cu controlu pa permise ...daca nu imi fac permis cine o sa ma verifice dak am permis sau nu :D Si totusi dak cineva are informatii despre permise ,asociatii, etc .. va rog lamuriti-ma si pe mine cum sta treaba anul acesta .. Numai bine **==

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 02 Feb 2010, 20:41

Raspuns corect,Bascov la lighian.Exact ca si tie mi sa intimplat si mie o data la Budeasa si o data pe Olt.Sau oprit la mine si mau intrbat daca am prins ceva,dupa care au mers la ginerimeu si ia cerut permisul si pe urma au cerut in continuare.Aproape ca mam ofticat ca ar fi fost prima data in vreo 20 de ani cind mi lar fi cerut cineva.Dar sti ce noroc cred ca am ?.Sa mil ceara axact atunci cand nu o sal vizez. Ia zi cum facem anul asta ,il vizam la Olt ?

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de eden » 04 Feb 2010, 10:17

Am încercat împreună cu 3 prieteni să facem un pescuit pe Clinceni, la complexul Belvedere... Taxa de 5 ron sau frigul nu ne-au gonit de pe apă, până pe la 4 după-amiaza... Rezultatul ? Nelipsiţii Bibi şi Ghibi, care mai de care mai viteji, plus ceva babuşcă amorţită, culminând cu o ruptură la unul din prieteni... trăsătură puternică, lanseta plecată spre gaură, înţepare scurtă şi fir de 0.12 rupt ca aţa de cusut... N-am putut afla ce a fost, dar punem banii pe un ten de 2 kg, deoarece conform spuselor administratorului, se luase cu 2 zile înainte pe acelaşi loc un astfel de exemplar... Îmi pare rău că nu am făcut poze, dar minus zecele constant ne-a cam ţinut cu mâinile şi cutiile cu libelule în buzunare :) altcineva de pe lângă Bucureşti a mai explorat vre-o baltă ?

fir întins !
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de florentiniuga » 04 Feb 2010, 22:30

Yesssssssss!
Azi pe Fundulea 7. Am plecat dimineata la -4,5 grade din centru, de la Unirea si pana la Autovit, pret de 4-5km s-au facut -10. Dupa inca 5km, pe centura erau -13grade. M-am intalnit cu Maty si Sorin Rudeanu la Fundulea, unde ne-am lasat pe bazinul 2, in capatul dinspre Darvari. Cine sa stie unde ne ducea Maty?! El vroia pe Fundulea 7 dar asta a insemnat sa strabatem tot Fundulea 2, adica vreo 2km. Ei cu undita si galetusa, noi cu tot calabalacul de filmare, cu camera subacvatica, trepied, genti, ce mai, sport extrem in toata regula. Ca sa inchei cu partea asta, cand am ajuns acolo, am constatat ca puteam veni cu masinile la vreo 500m apropiere, drept pentru care la plecare, am facut drumul inapoi fara bagaje, am adus masina si am avut ceva mai putin de carat dar pana la urma cu acelasi efort, deoarece am fost nevoiti sa urcam un deal care parca nu se mai termina.
Revenind la partida propriuzisa, s-au asezat oamenii si au inceput sa dea gauri, care pe unde a crezut. Nu stiam ca si aici e vorba despre strategii dar asta va va dezvalui Maty in emisiunea pe care o voi monta si din care veti vedea cat de curand o avanpremiera. Eu am stat pe langa Mihai (Mâtza sau Baros, cum e cunoscut de crapari). Omul le are cu unditul, asa ca am avut ce invata si de la el.
DSCF6984_resize.JPG
Mihai (Baros)
Mihai (Baros)
DSCF6970_resize.JPG
Maty
Maty
Mi-a inghetat copca
Mi-a inghetat copca
Un ceai cu lamaie - Incredibil ! Chiar nu e vin fiert????
Un ceai cu lamaie - Incredibil ! Chiar nu e vin fiert????
DSCF6973_resize.JPG
DSCF6962_resize.JPG
Luci
Luci
DSCF6972_resize.JPG
DSCF6969_resize.JPG
DSCF6971_resize.JPG
Bine ca se incalzeste!
Bine ca se incalzeste!
Peisaj ca-n povesti
Peisaj ca-n povesti
DSCF6954_resize.JPG
DSCF6988_resize.JPG
S-a prins binisor caras cat palma si mai mare. Maty chiar avea pe la 13.30 cand am plecat noi, unul frumusel, la vreo 250g. In 5 ore cat am stat, au luat cei mai priceputi cate 14-16 bucati, numai bun sa sature familia. Spre ora 10-11 a inceput sa incalzeasca soarele, astfel ca pe la ora plecarii erau 2 grade si un cer cristal, ca la munte.
Superb! Promit sa o comit din nou saptamana viitoare. Abia am inceput sa-i dau de gust. :))

PS Am uitat sa va spun, taxa e 10 lei si merita din plin. Daca va duceti, cand vine cu taxa spuneti-i ca stiti de la infopescar ca se prinde bine pe balta dar sa nu ma injurati daca nu prindeti la fel. Numai cine a avut rabdare sa inceapa sa traga si a facut liniste pe langa copca a prins mai bine. Am sa incerc sa pun balta in baza de date a site-ului, cu toate informatiile pe care le am de la administrator (Bogdan).
Ne intalnim si pe Facebook

Imagine

Avatar utilizator
vali003
site team
site team
Mesaje: 1380
Membru din: 20 Noi 2007, 23:31
Localitate: Long Sault

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de vali003 » 05 Feb 2010, 04:21

Bravo Florentine ,a inceput sa semene peisajul cu cel de pe la noi , :)) , nu numai peisajul si temperaturile , abia astept sa vad filmarea .

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 05 Feb 2010, 22:36

Duminica daca nu o sa ninga prea tare ,,COD GALBEN ,,o sa merg iarasi la copca si o sa fac niste poze cu o freza pe care am facuto .Am facuto anul trecut si anul asta am mudificato putin.Am dat gaura in ghiata de 14cm in 10 secunde si iese ca un dop pe care ai poti folosi da suport pentru undita si gaura o face perfect rotunda

Avatar utilizator
serban_31
Veteran
Veteran
Mesaje: 944
Membru din: 04 Oct 2008, 14:42
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de serban_31 » 06 Feb 2010, 11:18

Super, duminica cred ca fac si eu o iesire.
Serban Ionescu
0722.439.937
ionescu.serban@yahoo.com
www.heruselectric.ro

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 06 Feb 2010, 15:53

[quote="Margescu Romeo"]Raspuns corect,Bascov la lighian.Exact ca si tie mi sa intimplat si mie o data la Budeasa si o data pe Olt.Sau oprit la mine si mau intrbat daca am prins ceva,dupa care au mers la ginerimeu si ia cerut permisul si pe urma au cerut in continuare.Aproape ca mam ofticat ca ar fi fost prima data in vreo 20 de ani cind mi lar fi cerut cineva.Dar sti ce noroc cred ca am ?.Sa mil ceara axact atunci cand nu o sal vizez.

Ia zi cum facem anul asta ,il vizam la Olt ?[/quo
Crede-ma ca nici nu stiu unde sa il mai vizez ... am inteles ca cu permisul anpa poti pescuii pe toate apele de de deal si campie si pe dunare .. mai putin in ape de munte si in delta . Daca e asa cred ca o sa-l tot la slatina ca ii mai sigur :))))

Avatar utilizator
Madalin013
membru activ
membru activ
Mesaje: 122
Membru din: 15 Ian 2009, 00:29
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Madalin013 » 06 Feb 2010, 16:02

Margescu Romeo scrie:Duminica daca nu o sa ninga prea tare ,,COD GALBEN ,,o sa merg iarasi la copca si o sa fac niste poze cu o freza pe care am facuto .Am facuto anul trecut si anul asta am mudificato putin.Am dat gaura in ghiata de 14cm in 10 secunde si iese ca un dop pe care ai poti folosi da suport pentru undita si gaura o face perfect rotunda
facem intrecere care da gaura in gheata mai repede ? :d Numai stai sa imi ascut toporu :))) Am auzit ca sa prins biban frumos pe la valcele .. la Golesti am fost joi in trecere si nu era nici un pescar pe baraj si vineri am fost la budeasa si in bascov la lighean singuru loc unde am gasit cativa pescari pe gheata ... si se prindea slab niste bibanei nici de tot cred ca erau fatai din toamna asta ... dak iti faci curaj si te duci Duminica lasa un mesaj unde te duci poate ne intalnim la o copcareala :D numai bine

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 06 Feb 2010, 22:34

Ma cam sperie ce vad afara,asa ca mai stau pe ganduri.Sa prins rosioara la ,,vaporas,,.Eu daca ma duc , ma duc putin mai sus de nuci,daca sti este un golf cu apa la 2-3 m adancime.

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Noutati (unde am pescuit)

Mesaj de Margescu Romeo » 07 Feb 2010, 19:01

Abandon total . Ramane pe duminica viitoare.Naspa vreme astazi in Mioveni. ~x(

Scrie răspuns

Înapoi la “Unde am pescuit”