cum sa pescuiesc linistit in delta?

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 08 Feb 2010, 12:55

sorin1362 scrie:Pictura renasterii (deltei) : "Crap prajit cu minunata paine de Chilia"
Bai vericule ,a dat boala in voi? pai numai mincare,mincare? mi se umfa alea de pofta

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Paun Ion » 08 Feb 2010, 13:00

Paun Ion scrie:
sorin1362 scrie:Pictura renasterii (deltei) : "Crap prajit cu minunata paine de Chilia"
Bai vericule ,a dat boala in voi? pai numai mincare,mincare? mi se umfa alea de pofta
Ma faceti sa dau si ultimi bani din buzunar pe peste?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 08 Feb 2010, 16:04

sa fii multumit ca ai banii sa mai cumperi ceva,ca altiii...... :-q :-< sa fie adevarata treaba cu ,concesiunea pe chilia?si eu am auzit niste zvonuri :-?? dar sincer nu ma mai mira nimic in ziua de azi si in tara asta.ma astept ca si in concediu sa vina ceva organ de control sa imi ceara factura pe lipitori si sa imi puste o amenda ca nu am facut receptii la somn si salau #:-S

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Feb 2010, 01:31

Mai, Ionica, pofticiosule :)) . Pastreaza banutii pentru deplasarea in delta. Crezi ca poti merge pe crivatul de afara pana la bacanie dupa un kil de peste? Linge-te pe buze si asteapta desprimavararea, ca peste de Dunare nu gasesti la magazin...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Feb 2010, 02:02

Alex, dupa "padurea" de lansete asortate cu cafeaua bauta in ceata diminetii, probabil ne vei arata si niste capturi.
ps(post scriptum) : prima poza cum ai reusit s-o "lipesti" langa celelalte doua???
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 09 Feb 2010, 02:08

Sebi, sa vezi cand vine "organu" si te prinde cu gura cascata... =))
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 09 Feb 2010, 13:50

sorin1362 scrie:Sebi, sa vezi cand vine "organu" si te prinde cu gura cascata... =))
oricum de la o vreme incoace ma prinde asa cam non stop,din pacate :-q dar ma cons ;) olez cu ,gandul ca nu sunt singurul[a se vedea titlul topicului].nu vine pestele la padure{de lansete}ci la papa bun si rar ;)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 09 Feb 2010, 18:39

sorin1362 scrie:Excelent, Marius, am putea face si un concurs de poze artistice, din delta bineanteles.
La chestia asta ma bag din prima!!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 09 Feb 2010, 18:47

sebastian scrie:...sa fie adevarata treaba cu ,concesiunea pe chilia?si eu am auzit niste zvonuri...
Ma informez si va transmit detaliat
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 10 Feb 2010, 03:32

Marius, probabil ca informatiile pe care ni le vei furniza vor fi aproape de realitatea de moment.
Anual am alergat dupa informatii inainte de marea pescuiala. Plecam de acasa cu optimismul unor naivi, iar acolo primeam upercutul menit sa ne trezeasca (de fapt) din reverie.
De fiecare data apareau agentii asa zisului concesionar, fluturandu-ne pe sub nas niste copii ale unor legi, ale unor regulamente, ale unor sisteme de taxare. Nici un act in original... oare cati agenti are concesionarul pe bratul Dunarii, incat sa nu poata semna si stampila pentru fiecare cate un act. Nici un act nu este inregistrat sau semnat de ambele parti care au incheiat concesiunea. Tare as fi vrut sa vad pe unul din actele respective un nume, numele celui care aproba ...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 10 Feb 2010, 12:50

ce rimeaza cu coada de maimuta? ce sufla prin delta?cine face poc?cine are 7case? :-q daca ai rasp la intrebarile acestea, o sa poti deduce daca nu cine semneaza macar cine e in spatele semnaturilor.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de craparulsef » 11 Feb 2010, 01:01

POVESTEA MACROULUI

A fost o data cum nu va mai fi...o flota...o fabrica de conserve de peste...si un macrou. Un macrou mare si grasos care ca si in povestea puiului de crap, a patit-o si el. Stiti povestea puiului de crap? Pe scurt... alaturi de bunicul lui, pe fundul baltii, se apropiau de o setca si bunicul a tipat la el ...nuuuuu, e pericol te poti incurca in ea...tot pe fundul apei vede nepotul o aripa de la un talian...bunicul nuuuu, e pericol te poti prinde in el...la un moment dat un zgomot surd, si plasa unui prostovol cade peste cei doi. Bunicule asta ce a fost? Ceva inopinant nepoate!
Si cum va povesteam, macroul nostru mare si grasos, a ajuns in traulul unui pescador...unde a inghetat de frig si asa colet, pe mare, a ajuns la Sulina la fabrica de conserve. Fabrica avea o teava de scurgere, care refula direct in Dunare, iar prin teava se scurgeau tot felul de bunatati. Somnii la vremea aceea stateau cu gurile cascate si inghiteau tot ce le pica moca. Poate de aici si denumirea de moaca!? Pe mal mai erau si niste containere cu matele macroului si al fratiorilor lui. Parca spuneam eu ceva de matele de macrou pe undeva pe forum? Si noi atunci la acea vreme am descoperit ca puse in carlig pot prinde mocagiii. Si am fi prins si azi daca mai era flota, fabrica si macroul!
Ma opresc aici pentru ca nu prea am talent. Dar poate am ocazia anul asta sa pescuiesc mai linistit in delta!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 11 Feb 2010, 03:26

Parca ieri treceam pe langa fabrica de conserve din Sulina...ce zboara timpul...
A doua zi ajungeam in paradisul stiucilor, la Rosu, iar ceea ce a urmat a fost poate cea mai reusita iesire in delta, dar despre asta am mai povestit...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de Sebastian » 11 Feb 2010, 10:30

trista poveste.ceva mai vesele nu sunt?e iarna , e criza etc ce sens are sa ne mai intristam mai mult cu povesti sumbre.partea cu inopinantul a fost tare. mi a adus aminte de o intamplare reala si deosebit de hazlie-doctorul ai spune unei proaspete absolvente ale unei scoli de asistente , ca sa nu stea degeaba in sala de operatie,sa se duca sa spele , in PREALABIL,manusile chirurgicale.dupa o jumatate de ora apara juna asistenta si pe un ton smerit ai spune doctorului ca nu a gasit PREALABIL si daca poate sa le spele cu altceva. :)) :D ;)

Avatar utilizator
sorin1362
Veteran
Veteran
Mesaje: 2053
Membru din: 03 Feb 2009, 00:06

Re: cum sa pescuiesc linistit in delta?

Mesaj de sorin1362 » 12 Feb 2010, 03:47

Mai Sebi, in PREALABIL cred ca ai inceput sa ...Stiu ca e grea iarna si-ti plac asistentele, dar in prealabil trebuie sa invingi orice iti poate dauna...
Da stai sa-ti spun si eu una : cica Bula bla, bla, bla :)) , iar apoi bla,bla, bla :D , iar apoi bla, bla, bla :)) si in cele din urma bla, bla, bla =)) =)) =)) .
Ti-a placut? Si cand te gandesti ca-i o intamplare reala...
"O zi în care nu ai râs, este o zi pierdută." Charlie Chaplin

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”