DUNAREA

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian, vali003

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 02 Mai 2008, 10:32

doresc sa deschid acest topic in interesul celor care iubesc dunarea; am cautat pe forum si am constatat ( parerea mea ) ca nu sint discuti despre dunare interesante. la alegerea betelor pentru pescuitul pe dunare a-m vazut multe indicati ; precum ca trebuie de 2,50 ; 3,00 cit mai solida etc; am mai citit despre fir ca trebuie gros si cit mai tare ; am vazut intrebari despre ce monturi sa folosim etc; doresc ,ca toti care au intrebari despre dunare sa intrebe si voi raspunde; nu vreau sa ma dau mare sau ca stiu tot, decit sa ajut pescari de dunare care au nevoie. cu respect rosca mirel

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 02 Mai 2008, 21:26

sal Mirel!
ma bucur ca ai deschis acest topic si sper ca pescarii de dunare sa ne impartaseasca din experienta lor.
tu ce bete folosesti la pescuitul crapului pe dunare?...ma refer aici la actiune,lungime etc...
toate cele bune!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: DUNAREA

Mesaj de Pescar Brailean » 02 Mai 2008, 22:20

Eu folosesc lansete de 2.50 cu actiune de 200-280 g.Sunt cele mai bune deoarece crapii sunt foarte bataiosi!

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mai 2008, 09:56

eu pescuiesc doar de pe mal si mi-am achizitionat bete de 3m cu act.80-150g
@pescar brailean
nu sunt prea scurte betele sau pescuiesti din barca?
toate cele bune!

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 03 Mai 2008, 11:36

asi incepe cu o intrebare; care sint betele pentru crap ? eu nu am auzit de bete pentru crap de 2,50 ; iar un peste se poate controla mai bine cu un bat de 3,60 sau 3,90 ; cit despre actiunea unui bat nu este cea scrisa pe el 120 - 150 aceasta este puterea de aruncare a batului iar actiunea este distanta care actioneaza pe bat; parabolica ; semiparabolica si progresiva de virf ; eu pe dunare folosesc de 3,90 cu o aruncare de 3,5 lbs si o actiune de virf ; PS. pescuiesc de 15-16 ani numai pe dunare.

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mai 2008, 11:51

da sunt de acord cu tine Mirel,dar in unele locuri de pescuit intalnesti maluri inalte si abrupte,vegetatie,pomi, tufisuri etc... nu te incurca betele de 3,90m?
stim cu toti faptul ca,locurile care tin peste nu sunt si cele mai comode.
toate cele bune?

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 03 Mai 2008, 12:05

Sunt bune lansetele mai lungi dar ce te faci cand e un loc sub salcii? cam pe la 3m lungime zic eu ca-s cele mai indicate. Eu unu nu inteleg de ce folositi parii aia la crap si ma cam indoiesc ca arunca 200 de g la lungimea de 2.5-2.7m pe o distanta mare. Daca vreti pari luati-va beach-castere care intr-adevar arunca cei mai grei plumbi la cele mai mari distante.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mai 2008, 12:12

stefanflorin scrie:Sunt bune lansetele mai lungi dar ce te faci cand e un loc sub salcii? cam pe la 3m lungime zic eu ca-s cele mai indicate. Eu unu nu inteleg de ce folositi parii aia la crap si ma cam indoiesc ca arunca 200 de g la lungimea de 2.5-2.7m pe o distanta mare. Daca vreti pari luati-va beach-castere care intr-adevar arunca cei mai grei plumbi la cele mai mari distante.
sal Florin!
ce putere crezi ca trebuie sa aiba o lanseta ptr a putea fi folosita atat la crap cat si la somn?
toate cele bune!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 03 Mai 2008, 12:30

La pescuit din barca dupa peste mare e normal sa folosesti un bat scurt si puternic ! Dupa mal e altceva ,dar tot nu am vazut in 12 ani nici un bat de 3.60 ori 3.90 pe malul Dunarii (la mine in zona) . Am pescuit de multe ori din padure ,ca era apa crescuta si sincer ma loveam de craci cu cele de 3.00 m !Cat despre TC de 3.5 lbs la o lanseta cu actiune de varf ,probabil 5 oz la aruncare nu ar fi o problema ...ca nu suntem la stationar ! Dar deja apar discutii despre lansete de Crap de Dunare din Zona X cu Butuci si Malul Drept C-an Palma....si eu de-astea nu prea stiu...dar iau la cunostinta ! :mrgreen:
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
ROSCA MIREL
senior
senior
Mesaje: 161
Membru din: 19 Ian 2008, 13:27
Localitate: MOTRU
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de ROSCA MIREL » 03 Mai 2008, 14:08

in ori ce loc de pescuit se poate face si putina curatenie ( crengi ;tufisuri ; boscheti etc) ; in asa fel incit sa nu distrugem locul cu totul ; scuze si obiecit se pot gasi foarte usor raminind la aprecierea fiecaruia , PS. cornele si eu a-m locuri cu malul inalt si am facut trepte sa pot cobori aproape de apa; decit sa gasim scuze mai bine am gasi soluti ; va respect mirel

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 03 Mai 2008, 14:21

multumesc ptr raspuns Mirel!...si imi cer scuze daca te-am deranjat cu ceva.
in alta ordine de idei, ma interesa cum abordezi tu o partida de pescuit la peste mare.
ma refer aici la; alegerea locului,nadire,cum pozitionezi lansetele pe mal(cu varful la 45 grade sau normal) orice alte detalii care sa ne ajute si pe noi incepatorii.
toate cele bune!

Avatar utilizator
Pescar Brailean
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 24 Noi 2007, 11:01

Re: DUNAREA

Mesaj de Pescar Brailean » 03 Mai 2008, 18:59

Cornele eu dau tot de pe mal si iti spun ca sunt foarte bune si solide cele de 2.50 pentru ca se adapteaza oricarui loc chiar daca sunt crengi deasupra.La dunare nu trebuie sa arunci foarte mult pentru ca daca dai prea departe curentul e mare shi nici nu sta pestele la 100 de m(parerea mea).Cu aceste lansete poti sa dai linistit si la somn!Eu iti recomand lansete din 2 bucati nu telescopice pentru ca sunt mult mai rezistente.Din barca eu dau cu lansete de 2.10 cu actiune 100-180.Cred ca sunt cele mai eficiente pe un spatiu asha de limitat cum este cel din barca(din nou parerea mea).EU pozitionez lansetele cu varful la 45 de grade sprijinite de suporti in V.Folosesc clopotzeii ca semnal.Eu nu prea nadesc,doar cand dau pe langa copaci scufundati sau am niste structuri in fata dar nu la mare departare(ma refer aici la brate mai mici ale dunarii),poti folosi cel mai bine momitoarele pe care eu pun mamaliga simpla cu vanilie shi in carlig patratzica sau porumb!Toate cele bune si Fir Intins! :)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: DUNAREA

Mesaj de stefanflorin » 03 Mai 2008, 21:10

Vedeti voi sunt tot felul de avantaje si dezavantaje la lungimea lansetelor. Cele scurte sunt mai comod de folosit insa eu sunt de parere ca niste lansete un pic mai lungute te ajuta sa ridici pestele de pe fund mult mai usor si scapi de butuci,scoici si praguri mult mai repede. In barca situatia se schimba si intr-adevar e mai indicat sa folosim lansete mai scurte. Mie nu imi plac lansetele cu varful rigid caci uneori pestele parca-i mofturos, zici ca e caras dupa muscatura si cand colo crapalaul. Hai fir intins!
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: DUNAREA

Mesaj de gor965 » 04 Mai 2008, 14:15

Hai sa mai agit si eu un pic apele...care va duceti la Dunare cu ce ace va plac voua ,cu ce lansete va pica voua bine in mana la magazin ,cu ce fir invizibil credeti ca e mai bine sa dai ,cu ce plumbi va plac voua ,ca au nu stiu ce forma ,cu nu stiu ce momeala nemaipomenita si nemaivazuta care prinde pe orice apa ,cu cea mai tare nada la ora actuala ,cu cea mai buna mulineta in 12 rulmenti si poleita in titan ,etc. ,etc. ...va spun sincer ca daca nu stiti sa cititi apa v-ati agitat degeaba ! Echiparea si tehnica trebuie adaptata locului si nu invers ! Nu ne apucam sa cautam un loc unde sa ne incapa betele,sa ne stea plumbul pe fund ,sa putem pune cortul... si pestele daca nu-i in zona :?: ...lasa ca avem nada buna si-l aducem noi la mal :!: :mrgreen: Cautati din prima un loc care tine peste si adaptati-va ,folosind echipamentul si tehnica in functie de : specia de peste urmarit in principal ,curentul apei ,temperatura apei ,variatia cotei Dunarii ,natura si marimea obstacolelor din apa ,etc. Eu ,spre rusinea mea ,fac doar partide fulger de maxim 8 ore ,pe locuri bine cunoscute si nu prea momesc ,asa ca e important sa stiu unde stau pesti , cand se hranesc si mai ales cu ce ! Locurile "batute" des nu au nevoie de nadire !
Hai sa-aveti fire intinse !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
cornel G
membru activ
membru activ
Mesaje: 112
Membru din: 16 Dec 2007, 19:33
Localitate: bucuresti

Re: DUNAREA

Mesaj de cornel G » 04 Mai 2008, 20:06

multumesc tuturor ptr raspunsuri!
haideti sa vorbim si despre cum sa alegem un loc de pescuit, cum sa citim apa si alte amanunte care ii pot ajuta pe incepatorii la dunare.
pe mine unul m-ati "zapacit" de tot. :D
ma gandesc sincer sa ma intorc pe lacuri si balti :cry: lasand deoparte mirificele peisaje ale dunarii.
toate cele bune!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pe rauri si Dunare”