Localizare peste pe rau si balta

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 07 Feb 2010, 19:07

Salutare frati pescari.Sunt nou pe forum si relativ incepator in pescuit.Pescuiesc cu precadere caras la stationar.De curand am primit dreptul la folosinta(de la un amic plecat in strainatate) a unei barci gonflabile si intentionez sa pescuiesc din barca la pluta.Pe aceasta cale va cer ajutorul in gasirea unor locuri de pescuit(gropane,intinsatura,praguri,etc)atat pe rau cat si pe lac.
Va multumesc si sa auzim de bine.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
Margescu Romeo
senior
senior
Mesaje: 263
Membru din: 27 Ian 2008, 14:57

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de Margescu Romeo » 07 Feb 2010, 19:13

Salutare si bine ai venit printre noi.Cred ca ti-ar fi de mare ajutor un sonar la un pret pe care tu singur trebuie sa il stabilesti in functie de buget

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 07 Feb 2010, 19:22

Margescu Romeo scrie:Salutare si bine ai venit printre noi.Cred ca ti-ar fi de mare ajutor un sonar la un pret pe care tu singur trebuie sa il stabilesti in functie de buget
Am uitat sa mentionez ca am la dispozitie si sonar si motor electric.Pe mine ma intereseaza in ce loc sa-l caut pe domnul peste:gropane,praguri,etc.Care este locul preferat al carasului?
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de stefanflorin » 08 Feb 2010, 13:21

pai ca si domnul crap, carasului ii plac locurile cu iarba, stuf, copaci scufundati, fund nisipos sau namolos, locurile unde curentul apei se domoleste si de regula nu trebuie cautat foarte in larg. Mai pot fi si alte locuri insa aici depinde de la caz la caz.
Work is for people who can't fish!

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de gor965 » 08 Feb 2010, 23:00

Carasul ca peste pasnic nu sta in gropi ori in praguri ,unde-i tinta sigura ptr. marii rapitori ! Acum depinde si de balta sau apa respectiva .ca sa deducem ce inseamna o groapa sau un prag . Una e o groapa de 5-6 m pe un rau si alta e o adancitura de 1-2 m pe o balta . E un peste de card ,ai plac zonele cu iarba sau copaci scufundati si doar cand temperatura apei scade ,se misca din mal spre apa mai adanca .Eu personal am prins caras mai bine in mal prin ochiurile din vegetatie decat in larg ,la apa adanca ...dar e vorba de un anume tip de balta !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
Radu Dascalescu
carpZone team
carpZone team
Mesaje: 159
Membru din: 15 Apr 2009, 22:35

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de Radu Dascalescu » 09 Feb 2010, 02:03

Cu un asemenea echipament,, cauta carasii in ape de 2 m pe balti cu stuf. Ancoreaza-te la buza stufului, da la bici pe langa el. Patratica jucata pe verticala :D
"Mi-am deformat coloana" cautand carasii in stufuri pe o camera de tractor, dar a meritat!

Vara ii gasesti la prima ora in stufuri. Ideea e sa nu faci galagie mare.....urmareste stuful si vezi unde il "bate". Dai si de crapi acolo.
Pescarul traieste cate zile i-a lasat Dumnezeu si in plus, zilele in care a fost la pescuit...

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 09 Feb 2010, 18:06

Eu_Tatalor scrie:Cu un asemenea echipament,, cauta carasii in ape de 2 m pe balti cu stuf. Ancoreaza-te la buza stufului, da la bici pe langa el. Patratica jucata pe verticala :D
"Mi-am deformat coloana" cautand carasii in stufuri pe o camera de tractor, dar a meritat!

Vara ii gasesti la prima ora in stufuri. Ideea e sa nu faci galagie mare.....urmareste stuful si vezi unde il "bate". Dai si de crapi acolo.

O vaga idee aveam.Multumesc pentru sfat.Voi incerca asta pe balta.
Am vazut pescari cu barca pe mijlocul Oltului si prindeau caras mare.Ai idee pe rau ce locuri sa caut?
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de stefanflorin » 10 Feb 2010, 14:31

pai pe Olt din experienta proprie precum si din experienta altor pescari, in sezonul timpuriu (pana in prohibitie) carasul (si nunumai), odata cu incalzirea vremii si implicit a apei, tinde sa migreze spre zone cu apa mica si multa vegetatie, zone care ii asigura hrana si protectie impotriva rapitorilor. Acestea ar fi brate adiacente, canale, platouri cu multa vegetatie si apa de 1-2m. Vara cand este foarte cald el tinde sa se retraga spre firul apei(este foarte bine sa cunosti locul pe unde trecea vechea albie a oltului) precum si in locuri cu diferite structuri cum ar fi copaci scufundati, gropane (naturale sau sapate de dragline) placi de beton scufundate. Conteaza foarte mult si nivelul apei, cand e in crestere tinde sa migreze inspre maluri, cand scade se retrage in larg precum si migratia din amonte in aval sau invers. Cand incepe sa se raceasca apa il putem gasi in zonele cu vegetatie si cu adancimi nu foarte mari unde apa este mai calda din pricina soarelui de peste zi. Cand temperaturile apei sunt foarte mici(toamna tarzie-iarna) el migreaza spre locuri foarte adanci unde poate fi capturat chiar si zile foarte friguroase (chiar la copca!!). Atentie insa, caci si crapul are cam aceleasi obiceiuri ca ale carasului si nu de putine ori vom avea parte de driluri intense pe monturi si scule pt caras. Cunoasterea unei anumite zone se acumuleaza in timp prin experienta proprie si prin intermediul colegilor de breasla (mai darnici in informatii) si intotdeauna vor exista anumite zone fierbinti pe care merita sa insistam.
PS: din pricina anumitor factori (umani sau climatici) cateodata teoria nu prea se pupa cu practica, mai ales in pescuit
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 10 Feb 2010, 17:58

Multumesc mult Florin pentru sfaturi.
Mai am o intrebare:CAND SCAPAM DE IARNA?
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
eugenio
membru activ
membru activ
Mesaje: 73
Membru din: 14 Apr 2009, 12:30

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de eugenio » 10 Feb 2010, 18:47

atunci cand vine primavara si da coltul ierbi :D

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 10 Feb 2010, 18:59

Daca stau si ma gandesc,adevar gariesti.
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 10 Feb 2010, 20:43

salut! Depinde unde dai- daca dai de la Slatina in sus Valcea,scoreiu,arpasu...ia-ti gandul pana la sfarsitul lui mai,daca dai in aval catre dunare mai ai o sansa la Farcasele in amonte de baraj la apa mica in stuf,ai o zona intinsa(moartea barcilor primavara) plina de papura si canale,te inarmezi cu larve,rame si viermusi si- ardel pe cotolan-in rest este perfect valabil ce a spus Stefan.Oricum prima sansa o ai in balti la apa mica(pe coada)de regula,in zilele cu soare si pana-n 11 ca dupa aia il apuca ;)...doar depune icrele nu?. pe balti oricum depune mai devreme(marti-aprilie) pe olt,sfarsitul lui mai-iunie asa ca tot baltile sunt la putere pana dupa depunere. PS. nu te du pe balti primavara fara larve- fire-ntinse!!!

Avatar utilizator
dita
membru activ
membru activ
Mesaje: 56
Membru din: 27 Ian 2010, 16:56
Localitate: Slatina

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de dita » 11 Feb 2010, 11:43

Buna ziua. Un sfat pt..avatar pescar s ;nu mai da din casa (parca tu ziceai pe un forum ca nu ai loc de pescari pe la babiciu si farcasele).Parerea mea.

Avatar utilizator
IonIonut
utilizator
utilizator
Mesaje: 13
Membru din: 07 Feb 2010, 19:01
Localitate: Slatina
Contact:

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de IonIonut » 11 Feb 2010, 12:46

dita scrie:Buna ziua. Un sfat pt..avatar pescar s ;nu mai da din casa (parca tu ziceai pe un forum ca nu ai loc de pescari pe la babiciu si farcasele).Parerea mea.
Poate si tu vei avea ceva de invatat vreodata si...
Am scapat un peste mic

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: Localizare peste pe rau si balta

Mesaj de pescar_s » 11 Feb 2010, 14:20

dita scrie:Buna ziua. Un sfat pt..avatar pescar s ;nu mai da din casa (parca tu ziceai pe un forum ca nu ai loc de pescari pe la babiciu si farcasele).Parerea mea.
Hai sa iti spun ceva: prin iunie anul trecut eram la babiciu pe la a doua stana(cautam locuri)- plaurii la 10-20m de dig si vad o minune de golfulet pe undeva pe la 30 -35m , nu am mai stat pe ganduri- am intrat si am croit un canal de cca. 2m, deci timp de aproape o ora (am tot scos la iarba)-am nadit bine locul, am montat un bat match, apa in jur de 3m(a fost o partida de vis)dar nu asta voiam sa-ti zic,-vine o gasca de pescarici cu doua masini si in timp ce se delectau cu niscai bere isi carau palme peste frune insotite de jargoane pe masura de genu (esti pocit vere)daca maraiam ceva cred ca mi-o si luam :-t -si numai ce-i aud -aci dam - si.. 3-4 in stanga 3-4 in dreapta,scoasara niste telescoape cu plumbi pe masura si 3-4 carlige pe bat si dai si dai, nu mai spun ca doi dintre ei imi luase pluta la tinta.....si amd. Deci (in proportie de 50-60% din pescarii de pe olt confunda o iesire in natura cu o partida de pescuit), asa ca am renuntat mi-am luat scula si valea pe alt loc. Asta este un exemplu din multele asemanatoare traite de mine pe malul oltului :-B asa ca pe olt nu tre sa dai din casa ca te trezesti cu fratii pe cap oricum, barca este o solutie ;) fire-ntinse!!! si sa vina primavaraaaaaa <:-P

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”