Montura -pareri

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Montura -pareri

Mesaj de zaky » 10 Feb 2010, 21:32

cum timpul nu ne permite sa ne ducem pe balta ,stam acasa si incercam sa ne imbogatim cunostintele.am incercat sa fac o montura cit mai buna si asta a iesit.am folosit un fir cu miez de plumb de 60 cm ,plumb in line 100grame ,rigul este format din combinatia unui fir mono de 0,40 ceva mai rigid si 3 cm de fir textil 15 lb de care am atasat un cirlig cu coada lunga,pe rig am atasat o alica de plumb culisabila cu rol de asezare mai bine pe substrat al rigului. ce parere aveti ,ce ar trebui schimbat sau adaugat?
Fişiere ataşate
09022010.jpg

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: Montura -pareri

Mesaj de tonny » 11 Feb 2010, 08:31

dupa cate vad ai pus si spuma intre boabe de porumb care ajuta la ridicarea de pe substrat a carligului in cazul acesta alica de care ziceai tu ca ai pus-o culisanta trebuia sa fie fixa si mai inspre carlig cu scopul de ai limita ridicarea de pe substrat la cca 2-3 cm nu mai mult.Sper ca am zis bine ce am zis .Stima

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Montura -pareri

Mesaj de zaky » 11 Feb 2010, 14:18

ok o sa un una fixa la 3 cm de cirlig.mersi

Avatar utilizator
vlad eugen
membru activ
membru activ
Mesaje: 59
Membru din: 17 Dec 2008, 11:40
Localitate: Brasov

Re: Montura -pareri

Mesaj de vlad eugen » 11 Feb 2010, 14:40

Nodul de conexiune de pe rig nu slabeste rezistenta monturii.?

Avatar utilizator
Bragau Laurentiu
senior
senior
Mesaje: 298
Membru din: 15 Mai 2009, 11:09
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Montura -pareri

Mesaj de Bragau Laurentiu » 11 Feb 2010, 16:58

Tony are dreptate cu alica de plumb eu nu folosesc acele forfacuri prefer fir cu camasa decojita dupa tubul termocontractil mi se pare mai simplu dar asta e doar parerea mea

Avatar utilizator
cris71tian72
senior
senior
Mesaje: 250
Membru din: 01 Apr 2008, 18:11

Re: Montura -pareri

Mesaj de cris71tian72 » 11 Feb 2010, 17:33

am folosit aceasta montura anul trecut cu succes as putea spune ..... folosesc doar altfel de cirlige korda wide gape nr. 6 sau 8 sau mugga

Avatar utilizator
zaky
senior
senior
Mesaje: 257
Membru din: 07 Mai 2008, 15:22
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Montura -pareri

Mesaj de zaky » 11 Feb 2010, 18:10

de regula si eu folosesc tot fir cu camasa decojita 2cm de la cirlig,dar am zis sa mai incerc si alte monturi,in plus asta mi se pare ca se camufleaza mai bine.
pina acum nu am mai folosit cirlige cu tija lunga,la prima vedere mecanica monturilor cu astfel de cirlige mi se pare foarte buna ,cei care ati mai folosit astfel de cirlige ,ce parere aveti de accestea?

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Montura -pareri

Mesaj de mike_carp » 11 Feb 2010, 18:25

Eu folosesc acest tip de carlige destul de des, Fox Seria 5 si Carp'R'Us Longshank Nailer.
Ce pot sa-ti spun e ca nu iarta nimic, daca s-au agatat acolo raman.
Si nu am ranit nici un peste pana acum, in 4 ani de folosinta si nici nu am vazut crap ranit de asemenea carlige.
O montura similara cu a ta folosesc si eu, doar ca in loc de nod intre mono si textil folosesc un anou oval.
A intrebat cineva daca nodul nu e un punct slab. In teorie este, dar tocmai de aceea prefer sa am 2 noduri, in cazul in care agat vre-o buturuga sau vre-un cocioc sa nu pierd tot ansamblul ci doar carligul.
Ca materiale folosesc Silkworm de 12lb si un florocarbon de 25lb. Nu mi s-a rupt niciodata in drill si am scos pesti cu acest duet de pana la 13,7 kg. Linia principala este de 15lb si nu folosesc niciodata inaintas.
crafty carper
Mihai Tomescu

Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi”