Pescuit la avat

avat, somon, pastrav, etc...

Moderator: mini_mic

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Pescuit la avat

Mesaj de stefanflorin » 21 Noi 2007, 14:34

Care credeti ca e cea mai buna naluca pentru avat? Ce model(dimensiune, firma, tip)? Eu personal zic ca twisterele shad sunt cele mai bune la pescuitul avatului si am observat ca selecteaza un pic capturile si nu neaparat ca cei mici apuca mai greu twisterul ci zic eu ca are o evolutie mult mai reala care pacaleste mai bine avatul ( imposibil e cateodata pestele asta) decat o rotativa care numai pestii stiu cu ce seamana. A... si inca o naluca pe care va sugerez sa o folositi este rotativa rapala vibrax(cine isi permite) sau cel mai bine modele asemanatoare (au acea cupola in loc de lestul obisnuit si din cate am observat/auzit la alti pescari vibratia nalucii este speciala) numerele 2-4. Ce parere aveti despre voblere la avat? Eu personal am observat ca desi voblerul e foarte realistic ca evolutie si design, pe langa faptul ca e scump este surclasat de alte naluci la pescuitul avatului indiferent ca folosim modele de suprafata sau de adancime medie. Voi ce ziceti? astept opinii. Fir intins!
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 21 Noi 2007, 23:23

este greu de spus care este cea mai buna naluca in pescuitul oricarui peste rapitor, cu atat mai mult a avatului care are si el anumite capricii. parerile sunt impartite in ceea ce priveste nalucile: unii spun ca voblerul este naluca numarul 1, altii rotativele (mepps/rapala ) si deasemenea se prinde si pe twistere (shad ) si oscilante. Se prinde bine si la fly (stremere si muste ) mai ales in anotimpul cald cand doar face spectacol si nu ataca nimic. Personal am avut rezultate la voblere si rotative. Dupa mine avatul este un peste care se prinde bine iarna si primavara, atunci numarul obletilor activi scade.

Avatar utilizator
florentiniuga
Master Admin
Master Admin
Mesaje: 4649
Membru din: 19 Noi 2007, 22:04
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de florentiniuga » 22 Noi 2007, 00:48

Nu ma pot lauda ca sunt pescar de rapitor si sper sa invat mai multe de la voi dar cat am dat eu la avat in delta, cele mai bune rezultate le-am avut la rotativa cu fulg negru sau rosu. Bucati intre 1-2kg. Parca sunt si ceva filmari in emisiunile din decembrie sau ianuarie din delta.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 23 Noi 2007, 14:11

Se prinde si la twister vierme. De ex toamna trecuta la Rast un amic de al meu avea atacuri aproape la fiecare lanseu la o rotativa(berkley cred) gen rapala vibrax si eu somam. Am dat la rotativa, vobler, oscilanta...in acelasi loc cu amicul meu...nimic, apoi am gasit in trusa lui un twister vierme galben cam de 6 cm l-am legat, si la al doilea lanseu am avut un avat de 2 kg ahahah sa moara de invidie si altceva nu caci ai lui nu depaseau 800g -1kg.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
mayaraul
junior
junior
Mesaje: 9
Membru din: 25 Noi 2007, 14:54
Localitate: SM

Mesaj de mayaraul » 29 Noi 2007, 00:36

Cea mai buna naluca la AVAT ?
Parerea mea... :roll: este naluca pe care o sti cel mai bine sa o "plimbi" prin apa la momentul oportun. Care este momentul oportun ? :?: :?: :?: dac-as sti...la mine-n zona avatii ar fi precum fetele "mari"...pe cale de disparitie :lol: :lol: :lol:
Apropo...revendic EU chestia cu "parerea mea" (care este ) ca doar si altii au revendicat MOLDOVA :evil: :twisted: :evil:

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Mesaj de stefanflorin » 08 Dec 2007, 22:11

Ultimul meu "rapitor" prins azi in timp ce pescuiam la platica pe Tamisa cu viermusi : un somon!

http://i241.photobucket.com/albums/ff91 ... e-0119.jpg
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
Cati
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2007, 10:32
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Cati » 10 Dec 2007, 12:50

Florin , nu cred ca ar putea cineva sa spuna cu exactitate care este cea mai buna naluca ptr. avat s-au ptr. alt rapitor. Din observatiile mele pot sa spun ca trebuie speculat momentul in care specia vizata de noi prefera un anumit tip de naluca , marime , forma , culoare , etc...
Uneori rapitorii au comportament ciudat , contrat tuturor asteptarilor noaste ; aici intervine intuitia fiecaruia dintre noi ...
Eu personal prefer sa pescuiesc avatul la oscilante (inguste si grele), mai rar il caut la rotativa s-au vobler ...

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 24 Dec 2007, 13:35

mini_mic scrie:este greu de spus care este cea mai buna naluca in pescuitul oricarui peste rapitor, cu atat mai mult a avatului care are si el anumite capricii. parerile sunt impartite in ceea ce priveste nalucile: unii spun ca voblerul este naluca numarul 1, altii rotativele (mepps/rapala ) si deasemenea se prinde si pe twistere (shad ) si oscilante. Se prinde bine si la fly (stremere si muste ) mai ales in anotimpul cald cand doar face spectacol si nu ataca nimic. Personal am avut rezultate la voblere si rotative. Dupa mine avatul este un peste care se prinde bine iarna si primavara, atunci numarul obletilor activi scade.
si pe unde naiba as putea cauta avatul in perioada asta??
am mai auzit sintagma asta "avatul se prinde bine iarna",dar sa mor eu daca stiu pe unde sa il caut in afara de locurile in care il gaseam asta vara,nu stiu pe unde as putea sa il gasesc in perioada asta.
poate ma puteti ajuta si lumina si pe mine :wink:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 24 Dec 2007, 16:03

daca ma inveti sa fac volblere iti spun unde sa cauti avatu iarna ! :lol: Glumesc....pai in aceleasi locuri in care dai si vara de el numai ca acum trebuie incercat cu naluci care se scufunda la andancimi mai mari.

Avatar utilizator
adiwolf
utilizator
utilizator
Mesaje: 19
Membru din: 24 Dec 2007, 13:20
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 24 Dec 2007, 16:45

mini_mic scrie:daca ma inveti sa fac volblere iti spun unde sa cauti avatu iarna ! :lol: Glumesc....pai in aceleasi locuri in care dai si vara de el numai ca acum trebuie incercat cu naluci care se scufunda la andancimi mai mari.
cu cea mai mare placere.
pt inceput intra AICI si citeste articolele respective,apoi intreaba-ma ce doresti :wink:

degeaba,am incercat cu voblere la adancime,cu shaduri,cu linguri grele,degeaba :evil: parca a disparut din apa.
so fi dus si el sa faca Craciunul?? :lol:

Avatar utilizator
taicanoe
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 02 Dec 2007, 10:05
Localitate: Resita

Mesaj de taicanoe » 24 Dec 2007, 18:27

avatul e plecat sa adune twistwrele si voblerele noastre si sa impodobeasca pomii scufundati cu ele :lol:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 25 Dec 2007, 15:50

adiwolf scrie:cu cea mai mare placere.
pt inceput intra AICI si citeste articolele respective,apoi intreaba-ma ce doresti :wink:
Am citit articolele.....in primu rand trebuie sa imi procur cateva unelte: menghina, kit de cioplit lemnu, stantele pt linguri.

Avatar utilizator
Cati
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2007, 10:32
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Cati » 30 Dec 2007, 10:13

La ce stante anume te referi ? cred ca as putea sa te ajut in privinta asta ... :wink:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Mesaj de mini_mic » 30 Dec 2007, 21:33

Cati scrie:La ce stante anume te referi ? cred ca as putea sa te ajut in privinta asta ... :wink:
cele folosite pt a da forma lingurilor ( onduleurile), pe care sa bat bucatile de tabla taiate dupa formele dorite.

Avatar utilizator
Cati
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 10 Dec 2007, 10:32
Localitate: Hunedoara

Mesaj de Cati » 31 Dec 2007, 13:48

mini_mic , ptr. inceput e bine sa-ti faci oscilante "artizanal" , asa cum ai citit in articol . Daca nu ai inteles ceva , aici sunt ..! :wink:
Nu are rost sa-ti faci o matrita decat dupa ce vezi ca oscilanta are rezultatele scontate de tine .

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la alti rapitori”