autorizatie pescuit cu plase valabilitate

discutii off-topic despre orice

Moderatori: mini_mic, vali003, Coleman

Scrie răspuns
Avatar utilizator
pesa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2010, 11:30

autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de pesa » 13 Feb 2010, 11:33

salut .am o nedumerire.sunt din jud.bacau comuna sascut.la noi in sat erste cineva care braconeaza in stil barbar.intrebarea este pe timp de iarna adica la gheata este permis pescuitu cu plase?el sustine sus si tare ca are autorizatie si are dreptu ca sa pescuiasca.va rog foarte mult dak ati pute pri un raspuns

Avatar utilizator
Ion Mironov
Partener
Partener
Mesaje: 2622
Membru din: 18 Iun 2008, 15:20

Re: autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de Ion Mironov » 13 Feb 2010, 11:56

daca ai zice unde pescuieste.....

daca e balta lui poate sa bage plase 24 din 24

daca e pe siret si are contract de concesionare pe un numar de km atunci are voie dar nu mereu.imi aduc aminte ca acum multi ani peste 12 unchiul meu si-a luat barca mare cu motor si a luat autorizatie nu stiu cum de la asta de la bacau si putea baga plase pe portiune dintre racaciuni si valea seaca.....(buncii mei sunt din valea seaca).ideea este ca in ziua de azi si de la politie poti face rost de o autorizatie din asta atat timp cat au si ei ceva de castigat........daca nu are nici o autorizatie atunci e caz penal si ar trebui impuscat... :D cu glont de sare.....sa se lecuiasca de braconat.

ps:cand il vezi braconand atunci cheama si tu politia si vezi ce vor face si binenteles ce raspuns iti vor da organele legii...
Mironov Ion Valentin alias jonny_23
http://www.barcute-plantat.com
0726.424.099

Avatar utilizator
pesa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2010, 11:30

Re: autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de pesa » 13 Feb 2010, 12:20

la baraj la sascut ma refer.lacu nu este concesionat.el sustine k are autorizatie dar nu cred si plus k tot cea ce are bagt in apa este monofilament.dar totusi pe timp de iarna ma refer la ghiata,el fiind legal,cine semneaza protectia munci?la asta ma refer dak are voie la copca sa pescuiasca industrial.multumesc anticipat

Avatar utilizator
pesa
junior
junior
Mesaje: 3
Membru din: 13 Feb 2010, 11:30

Re: autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de pesa » 13 Feb 2010, 12:23

iar legat de politie sunt mana in mana cu persoana respectiva iar politia la randul ei niu intra pe gheata ca sal verifice pt k exact cum spuneam protectia munci pe care nu o semneaza nimeni

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de mini_mic » 23 Feb 2010, 21:15

Mergeti si faceti rost de nr. de tel. al unuia dintre inspectorii ANPA care raspund de zona respectiva si anuntati ce se intampla pe respectivul luciu de apa. Urmatorul pas este sa va strangeti 2-3 oameni la fata locului (ma refer unde se baga plasele monofilament ) dupa care sa sunati la 112 si la inspectorul ANPA care are competenta sa intre pe gheata si sa verifice cele reclamate ( punandu-l in tema ca ati sunat la 112 ). Cel mai probabil o sa vina agentii de politie de la cel mai apropiat post de politie care o sa intocmeasca un referat de activitate cu privire la apelul primit pe 112.
Armativa-va cu o camera de filmat/poze daca exista posibilitatea si insistati sa dati o declaratie de martor.
Stiu ca pare complicat, dar indiferenta o sa ne lase si fara putinul peste de care ne mai bucuram.
Numai bine !

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: autorizatie pescuit cu plase valabilitate

Mesaj de nando » 23 Feb 2010, 21:33

mini_mic scrie:Mergeti si faceti rost de nr. de tel. al unuia dintre inspectorii ANPA care raspund de zona respectiva si anuntati ce se intampla pe respectivul luciu de apa. Urmatorul pas este sa va strangeti 2-3 oameni la fata locului (ma refer unde se baga plasele monofilament ) dupa care sa sunati la 112 si la inspectorul ANPA care are competenta sa intre pe gheata si sa verifice cele reclamate ( punandu-l in tema ca ati sunat la 112 ). Cel mai probabil o sa vina agentii de politie de la cel mai apropiat post de politie care o sa intocmeasca un referat de activitate cu privire la apelul primit pe 112.
Armativa-va cu o camera de filmat/poze daca exista posibilitatea si insistati sa dati o declaratie de martor.
Stiu ca pare complicat, dar indiferenta o sa ne lase si fara putinul peste de care ne mai bucuram.
Numai bine !
ai dreptete dar practica te omoare si anume cine crezi ca vrea sa dea declaratii la politie sa l cheme tot timpul iar daca braconierii sant mana in mana cu cei de sus scapa si prostu care a reclamat mai este si amenintat de braconieri daca nu chear batut fara sa li se intample nimic agresorilor ...doar traim in ROMANIA nu
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Scrie răspuns

Înapoi la “Diverse”