Parere despre aceasta fiertura!

traditionala fiertura

Moderatori: gor965, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de sdaniel » 19 Iun 2008, 23:03

Salut pentru prima oara mi-am luat inima in dinti si m-am decis sa fac un fel de mamaliga, daca ii pot spune asa ...
Am folosit urmatoarele : la 2 parti de malai - 1 parte faina, plus seminte pentru pasari exotice prajite si bine macinate + 1/2 pesmet + 1/2 grish,2 fiole de esenta de vanilie,2 linguri de miere, am folosit o conserva de porumb Bonduelle am tocat bine porumbul si zeama scursa am folosit-o in acest mix plus oua.Am amestecat pana mi-au paralizat bratele am facut bile mari,mici si le-am pus la fiert ... am si compozitie pentru arc ...
Cam ce parere aveti, il pacalesc ? :) Specific ca voi pescui pe o balta pe care nu cred ca s-a pescuit la boiles, e invatat la mamaliga sau porumb.
Cu stima,
Dan
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de sdaniel » 19 Iun 2008, 23:17

cam asa au iesit, le-am pus la uscat pe un prosop cam o ora si apoi le voi baga intr-un ciorap de dama si o sa le tin pe balcon...
Imi cer scuze pentru calitatea imaginilor, pozele sunt facute cu un telefon mobil
Imag069.jpg
Imag067.jpg
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de sdaniel » 20 Iun 2008, 09:54

14 vizualizari si nici macar 1 raspuns ? :cry:
Chiar as avea nevoie de ceva sfaturi, chiar si critici...
Dan Serban

Avatar utilizator
valentin geageac
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 22 Noi 2007, 21:15
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de valentin geageac » 20 Iun 2008, 12:14

Salut, esti mai aproape de un mix de boilies decit de mamaliga, dar cred ca daca in loc de oua ai fi folosit lapte de porumb fara se le mai fierbi dupa aceea (doar lasate la uscat) si in loc de faina, cereale de copii era chiar un mix de boilies, in rest trebuie sa icerci.
Fire intinse.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de sdaniel » 20 Iun 2008, 12:52

valentin geageac scrie:Salut, esti mai aproape de un mix de boilies decit de mamaliga, dar cred ca daca in loc de oua ai fi folosit lapte de porumb fara se le mai fierbi dupa aceea (doar lasate la uscat) si in loc de faina, cereale de copii era chiar un mix de boilies, in rest trebuie sa icerci.
Fire intinse.
am observat ca nu prea seamana a mamaliga ce am obtinut, dar cu boilies am pescuit de putine ori si il cumparam din comert , obisnuiesc sa pescuiesc la porumb ... daca o sa am rezultate la aceste bile in timp o sa incerc sa le adaptez si poate pe viitor o sa invat sa imi fac si propriile bile ....
sunt incepator in pescuitul crapului , momentan nici lansete speciale pentru crap nu am, folosesc nonameuri de 3 metri .... care pana acum nu mi-au facut mari probleme insa nu pot arunca foarte departe
Dan Serban

Avatar utilizator
persanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 16 Feb 2008, 18:26

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de persanu » 20 Iun 2008, 13:14

salut sdaniel
merita sa incerci pt inceput e binisor ,sar putea sa il pacalesti
am incercat si eu ceva de genul si a mers dar nu pe fir de par ! pe ac !
ai grija ouale sunt perisabile si mai incolo ....................pot mirosi rau
incearca sa le faci mai mici si destul de tari pt fir de par si vei putea observa daca poti sa-l pacalesti la boilesuri
Daca va merge ,continua si raspunsul va veni in curand
fir intinsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss :wink:

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de sdaniel » 20 Iun 2008, 13:18

persanu scrie:salut sdaniel
merita sa incerci pt inceput e binisor ,sar putea sa il pacalesti
am incercat si eu ceva de genul si a mers dar nu pe fir de par ! pe ac !
ai grija ouale sunt perisabile si mai incolo ....................pot mirosi rau
incearca sa le faci mai mici si destul de tari pt fir de par si vei putea observa daca poti sa-l pacalesti la boilesuri
Daca va merge ,continua si raspunsul va veni in curand
fir intinsssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss :wink:
am facut de toate marimile :) , pentru ca nu am o masa de rulat speciala si am facut cu mana "ochiometric" plus ca bilele nu sunt perfect rotunde m-am gandit ca nu e obisnuit cu bile si poate se sperie , sau stiu eu ... le-am fiert cam 20-25 de minute , cred ca sunt destul de tari in seara asta o sa fac o proba o sa pun o bila pe montura si o sa o las in apa 1-2 ore..
multumesc, sa fie firu intins :D
Dan Serban

Avatar utilizator
persanu
utilizator
utilizator
Mesaje: 14
Membru din: 16 Feb 2008, 18:26

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de persanu » 20 Iun 2008, 13:22

sdaniel
daca merge la patratica e ok!
va merge si la ce ai tu !
si eu am dus lipsa de masa de rulat ,si de cand am reusit sa-mi iau e sss ok
am deja propriile mele retete si merg de minune
firrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr intinssssssssssssssssssssssssssssssssss :wink:

Avatar utilizator
Butaru Gabriel
Veteran
Veteran
Mesaje: 688
Membru din: 12 Sep 2008, 21:04

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de Butaru Gabriel » 04 Mar 2009, 13:44

sdaniel scrie:Salut pentru prima oara mi-am luat inima in dinti si m-am decis sa fac un fel de mamaliga, daca ii pot spune asa ...
Am folosit urmatoarele : la 2 parti de malai - 1 parte faina, plus seminte pentru pasari exotice prajite si bine macinate + 1/2 pesmet + 1/2 grish,2 fiole de esenta de vanilie,2 linguri de miere, am folosit o conserva de porumb Bonduelle am tocat bine porumbul si zeama scursa am folosit-o in acest mix plus oua.Am amestecat pana mi-au paralizat bratele am facut bile mari,mici si le-am pus la fiert ... am si compozitie pentru arc ...
Cam ce parere aveti, il pacalesc ? :) Specific ca voi pescui pe o balta pe care nu cred ca s-a pescuit la boiles, e invatat la mamaliga sau porumb.
Cu stima,
Dan
La fel fac si eu dar nu pun conserva de porumb,ou,seminte de pasari
In schimb pun canepa prajita si macinata,lapte de porumb, betaina si scopex aroma cand am , mai nou pun cuisoare macinate un pachetel are 20 grame, asa am rezultate
La inceput puneam oua ,nu puneam lapte de porumb si betaina,nu am avut nici macar o trasatura
Cand este compozitia gata eu le dau forma la patratica si le pun la uscat,o parte le pun la fiert dupa care le las sa raceasca,le pastrez intr-o cutie de tabla

Avatar utilizator
yahoo
utilizator
utilizator
Mesaje: 11
Membru din: 13 Feb 2011, 18:44

Re: Parere despre aceasta fiertura!

Mesaj de yahoo » 14 Feb 2011, 19:04

Salut pentru prima oara mi-am luat inima in dinti si m-am decis sa fac un fel de mamaliga, daca ii pot spune asa ...
Am folosit urmatoarele : la 2 parti de malai - 1 parte faina, plus seminte pentru pasari exotice prajite si bine macinate + 1/2 pesmet + 1/2 grish,2 fiole de esenta de vanilie,2 linguri de miere, am folosit o conserva de porumb Bonduelle am tocat bine porumbul si zeama scursa am folosit-o in acest mix plus oua.Am amestecat pana mi-au paralizat bratele am facut bile mari,mici si le-am pus la fiert ... am si compozitie pentru arc ...
Cam ce parere aveti, il pacalesc ? Specific ca voi pescui pe o balta pe care nu cred ca s-a pescuit la boiles, e invatat la mamaliga sau porumb.
cu toate ca nu prea am experienta ...imi pot da doar cu parerea : cred ca deja nu se mai poate numi "mamaliga" :)) sincer sa fiu cred ca putin colorant galben nu ar fi stricat ;) ...iar boabele alea bonduelle pentru consum uman....am auzi ca sunt foarte bune la pescuit..;) mai ales de ciortan ;)) oricum sunt destul de bune ca leam folosit si eu.....tragea tare de cateva ori gen "somn" lua fir ....eu entuziasmat repede sa ma impiedic de scule.....iar cand:))) in scoteam...un ciortanel la 500 g-1kg :)) ...sper doar ca mamaliga ta nu e pierdere de timp...si niki nu pare ;) ...daka nu e mare deranjul imi poti spune daka ai prins ceva cu ea..? as vrea sa o folosesc si eu ,,:X...fir tensionat cu oglinda ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Mamaliga”