monofilamentul-(jacson crocodil)

Moderator: florentiniuga

Avatar utilizator
fazakas ioan
membru activ
membru activ
Mesaje: 52
Membru din: 10 Dec 2008, 11:29

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de fazakas ioan » 15 Ian 2009, 17:35

stefanflorin scrie:nu-s proaste da sunt usor supradimensionate fata de ce scrie pe rola si rezistenta la abraziune cam mica. plusuri ar fi ca sunt moi, nodurile ies impecabil si destul de rezistente.
ai dreptate sunt putin mai groase in rest is ok.

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 15 Ian 2009, 18:08

daca ai gasit fire Trabucco intreaba de Sinking Plus-Enduro-Camou-Tforce long cast(fluo}

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de pescar_s » 16 Ian 2009, 11:19

Va salut! am vazut intr-un magazin- T Force super long cast,iar ptietenii mi l-au recomandat ca si d-stra- asa ca e ca si luat si mai toti pe forumuri vad ca-l lauda. Asa ca:
asta este nu?
asta este nu?

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 16 Ian 2009, 17:38

va salut--da asta este personal l am folosit toata vara la crap nu mi s au parut probleme deosebite de aceea si
sezonul acesta il folosesc.
ps.cind s a terminat sezonul de crap am inceput sezonul de "lingurit" in Delta si am pus acelasi fir pe mul.

Avatar utilizator
yorasta
membru activ
membru activ
Mesaje: 115
Membru din: 02 Sep 2008, 16:51
Localitate: medgidia / constanta
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de yorasta » 17 Ian 2009, 06:35

Imagine
Imagine
astea le folosesc io deocamdata si sunt bune
Pestele care lupta impotriva curentului….moare electrocutat.
Imagine

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 17 Ian 2009, 15:51

va salut-match sinking ul este un fir scufundator in realitate fata de altele ,adevarata valoare insa i o da flexibilitatea,lipsa memoriei si rezistenta la nod(daca este bine facut!!).Daca este pus pe o mulineta cu tambur match se pot obtine lanseuri precise si la distante bunicele.Personal am pescuit cu pluta de 6gr la salau cu peste
viu avind un shefield(bat)de 4,20 m am lansat fara sa cada pestisorul si 30m(0,22fir)
T FORCE-SPINING-dupa denumire este un fir mai rigid fara memorie dar cu o rezistenta la nod foarte mare,deasemenea la frecarea in cioate agataturi,se comporta ff bine.eu l am folosit la crap pe Dunare si nu am
avut probleme

Avatar utilizator
pescar_s
senior
senior
Mesaje: 172
Membru din: 15 Noi 2008, 22:06

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de pescar_s » 17 Ian 2009, 23:28

long cast flow e al dracului de tapan la nod, am tras de un 0.35 sa-mi taie mainile nu alta-ce sa mai, tre sa ma duc sa mai iau cateva role ca iar dispare dupa rafturi -bag eu sama? s-au sa chitira toti pe trabuco =D> ;) respecte si fir antins!

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 18 Ian 2009, 15:13

salut-firul long cast fluo stiam ca este tare dar ce m a convins sa l incerc a fost o simpla intimplare.
in aceasta toamna din intamplare m am intersectat la un furnizor cu un mare pescar de crap care pe sezon
sta mai mult pe balta la concursuri decit acasa.Nu are rost sa i dau numele sa nu supar adm siteului
a venit cu o mulineta mare mare de crap cu fir t force long cast fluo la reparat la respectivul furniror....bun
asta nu mi a trezit nici o suspiciune foloseam si eu firul dar nu era ceva deosebit in asta.Cu cateva zile in urma
vazusem o emisiune in care "omul"prinsese crap de genul sutelor de kile la nu stiu ce concursuri.In momentul cand
am iesit afara la o tigare "omul"a mai scos din portbagajul masinii inca 5mul.pentru revizie toate incarcate
cu acelasi fir.Cu mare greutate am aflat ca folosea acel fir de 2 ani si mi am spus "eu de ce nu"
ps .-eu in mag nu mai am decit 035 045-asa ca daca ai gasit ial .

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de LARY » 18 Ian 2009, 17:56

pescar_s scrie:long cast flow e al dracului de tapan la nod, am tras de un 0.35 sa-mi taie mainile nu alta-ce sa mai, tre sa ma duc sa mai iau cateva role ca iar dispare dupa rafturi -bag eu sama? s-au sa chitira toti pe trabuco =D> ;) respecte si fir antins!
si eu lam folosit e bun mimic de spus dar un 0.35mm e greu sa-l rupi de la nod cu mina eu am tras de un 0.25mm de la o alta firma si nu a cedat usor mam chinuit sa-l rup din mai multe incercari.
mai trziu am sa fac un test de rezistenta cu cintarul la diferite fire si am sa le postez.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de LARY » 18 Ian 2009, 23:15

am facut teste de rezistenta pe mai multe fire cu un cintar electronic.
http://infopescar.tv/forum/post15125.html?hilit=#p15125
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 19 Ian 2009, 17:29

testul cu cintarul e cel mai bun.daca faci un nod si te apuci sa tragi din scurt de fir pti sa rupi aproape
orice fir mono [-x

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de LARY » 19 Ian 2009, 22:14

misu_sipanu scrie:testul cu cintarul e cel mai bun.daca faci un nod si te apuci sa tragi din scurt de fir pti sa rupi aproape
orice fir mono [-x
orice fir momo cu conditiea sa fie subtire. orice fir inseamna orice fir adica un 0.35mm exemplu, eu am tras de un 0.35mm si miam taiat mina dar firul cu nod nu a cedat indiferent cit de in scurt am tras de el.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
misu_sipanu
Veteran
Veteran
Mesaje: 872
Membru din: 03 Dec 2008, 09:36
Localitate: eforie nord
Contact:

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de misu_sipanu » 20 Ian 2009, 19:26

am vazut fire de la 0 25 pina la 0 45 rupte din scurt de oameni cu "minoace" cat lopata dar la bucla uda s au cam
chinuit.daca noi ne plingem de fire ce mai zici de pescarii de shefield,rubeziana,match,care dau cu fire 0 12 0 18?

Avatar utilizator
ducke
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 06 Oct 2008, 19:15

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de ducke » 02 Apr 2009, 14:15

eu folosesc jacson anul acesta si sunt multumit de el deocamdata e f bun si pt aruncarii lungi in rest astept capturii sa vad cum se prezinta .fir intins

Avatar utilizator
dalley_dj_xxl
junior
junior
Mesaje: 2
Membru din: 26 Feb 2010, 16:01

Re: monofilamentul-(jacson crocodil)

Mesaj de dalley_dj_xxl » 26 Feb 2010, 21:02

salutare...am ceva timp de cand dau cu crocodile...eu folosesc pe spining...numai k are o hiba dak scrie pe el 0,18 e defapt 0,20...a masurat cineva cu un aparat...micrometru dak nu gresesc...e mai gros decat scrie pe el....si de atunci cand imi trebe de 18 imi iau de 16....si tot asa.in rest e foarte bun cu 0,14 am scos pastrav la spining de 1400g.si mi-a fortat putin linia...nici o treba.sunt foarte multumit de el

Scrie răspuns

Înapoi la “Fire si carlige”