Tehnici si momeli !

silurus glanis

Moderatori: gor965, mini_mic, Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 25 Feb 2010, 18:33

Asa este fiecare cu preferintele lui.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 26 Feb 2010, 10:05

da ,si sa nu uitam cind somnul ataca la suprafata.atunci problema se schimba,adica montura ;) .noaptea atunci loveste perversul :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 26 Feb 2010, 23:02

DA DA ,ai dreptate cu tine nu ajungi la o intelegere (glumesc).
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 26 Feb 2010, 23:22

Am vazut iarasi pe forum,diverse tehnici sau mai bine zis retete de mamaliga,de ex. eu o fac in felul urm.:in primul rand cucuruzul(porumb)este din ala rosu de 8 randuri,macinat la moara adevarata ,cernut cu sita fina la fata locului(pe malul apei),faina sa fiarba in ceaun cel putin 30 de minute,si la 6 kg de malai eu mai pun 6 linguri de faina alba,ATAT.Si sa stiti ca aceasta reteta niciodata nu m-a dezamagit.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 27 Feb 2010, 06:48

cosmin mihut scrie:Am vazut iarasi pe forum,diverse tehnici sau mai bine zis retete de mamaliga,de ex. eu o fac in felul urm.:in primul rand cucuruzul(porumb)este din ala rosu de 8 randuri,macinat la moara adevarata ,cernut cu sita fina la fata locului(pe malul apei),faina sa fiarba in ceaun cel putin 30 de minute,si la 6 kg de malai eu mai pun 6 linguri de faina alba,ATAT.Si sa stiti ca aceasta reteta niciodata nu m-a dezamagit.
te felicit si ma bucur ca ai incredere si capturi cu reteta ta de mamaliga ,dar cosmine ,fara suparare ,vezi ca acesta este un topic dedicat pescuitului la somn ;) desi daca stau bine sa ma gandesc nu este exclus ca la mamaliga sa se agate ceva maruntis si somnul sa vina sa te anunte ca ai ceva in cirlig :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 28 Feb 2010, 12:17

Scuze,sebastian ,ai dreptate ,dar m-a luat valul.
MERCEDES S

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re:

Mesaj de sorprodan » 01 Mar 2010, 12:54

mini_mic scrie:
stefanflorin scrie:mini_mic: ce zici la vara/toamna, ca tot suntem consateni :D dam un pescuit impreuna tu la somn eu la crap pe Dunare sau Jiu ? ca o sa vin in tara pentru cateva luni si caut inca un coechipier (am fi 3 cu tine) pentru niste partide de 3-4 zile, vreau sa fie ceva memorabil :twisted:
Cu siguranta ma bag :)
mai e loc si de un pescar
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 04 Mar 2010, 19:13

Nea Paun Ion ,dezvaluie si matale,niste retete sa mai invatam si noi astia mai simpli.Ma refer la crap.Scuze Sebastian. :D
MERCEDES S

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Paun Ion » 05 Mar 2010, 01:38

cosmin mihut scrie:Nea Paun Ion ,dezvaluie si matale,niste retete sa mai invatam si noi astia mai simpli.Ma refer la crap.Scuze Sebastian. :D
2 lanseta foarte flexibile dar capabile,,mamaliga curata fara nimic in ea,,bine fiarta,,DAR ATENTIE ( bine fiarta dar totodata sa fie si foarte moale) ,cocolos din mamaliga pe ac ,,la 30 de min max schimbi cocolosul ,daca te zapaceste maruntisul schimbi mai des.Am zis doar 2 lansete, ca daca dai cu multe in stilul asta e prea mult de munca, momesti zona la greu cu boabe de porumb inmuiate cu vreo 3,4 zile inainte,,(eu dadeam si un bidon de 60 de litri pe seara,dar poti da si cam o galeata de 10 litri plina cu boabe ,minim 5litri ,,totul depinde cit te intinzi cu lasetele,,poti fi intins si pe un 30 de metri de mal ,cu 10,15 lansete si atunci trebuie sa bagi bidonul de 60 litri)depinde cit e de mare portiunea pe care te intinzi cu lansetele .Sau dai doar la boabe de porumb,aceleasi cu care ai momit,2 boabe pe ac,virful sa fie liber(poti pune si pe fir boabele dar e mai mult de munca) eu am avut rezultate bune acu 2,3 ani la sandvis anul trecut am dat doar pe boabe si a fost ok. E bine sa iti rezervi cam 2 ore cind te simti mai capabil de preferinta dimineata daca poti sa dai cu 2 lansete asa pe mamaliga iar celelante pot fi bagate pe boabe . Fara noduri pe fir,,doar la ac,,si atit,, ace gamakatsu ,eu dau cu camuflate verzi de vreo 2 ani ,cele mai mari,fir adevarat nu fite ,,eu folosesc Nacrita frantuzesc (este un fir care il stiu eu de vreo 35 de ani) sau unu testat electronic negru,nu mai stiu cum ii zice,, nu cacaturi chinezesti, fir de 0,45 ,nu mai subtire , vara bag 0,50 ,,MAI BINE MAI RAR ,,DAR MARE,,SI SA IL IAU,,decit mic scos, iar ala mare scapat. Sa ai cota de tulcea la max 220 ,ideal 170-130 apa limpede dar nu cristal,dar destul de limpede,daca nu e chiar limpede il poti incerca si foarte aproape de mal ideal sa creasca intre 2cm max 4cm ,dar pe o zona momita te poti baza si pe o crestere de max 9 cm,mai mult nu ,restul intra pe youtube dai cautare ionpescarul mai vezi acolo,sau pe google si dai, respect pentru crapul de dunare. Vezi ca e un film si cu foarte multe locati de pescuit pe care le-am batut dea lungul anilor Si ceva de somn: somnul maninca de toate (mai e si in functie de marimea somnului,cei mari prefera anumite momeli in anumite perioade ale anului) (ca sa sti la ce trage in perioada X trebuie sa le ai pe toate la tine,, la fel e si cu astia mai mici.Nu trebuie sa ai o momeala preferata,,trebuie sa ai toate tipurile de momeli pentru el,bagi in fiecare lanseta o anumita momeala si astepti:CARASI,OBLETI,BUCHET DE RIMA NEAGRA,COROPISNITA,TIPAR,MATE,SCOICA, BROASCA,astea cu mortaciunile tin de specificul locului ,trebuie sa fi de acolo,sa sti ca in zona X umbla un somn mare si bagi ceva mortaciune.Prieteni astia ai mei prind somn mai mare la caras si scoica (la scoica o ia bine si crapul mare),,trage rar,, poate si o data la o saptamina dar mare.(matahale), tiparul zic astia ca merge la clonc.DAR la somn nu e ca la crap,,somnul mare pe dunare se prinde doar din barca de lemn (ma refer la somn peste 40 de kg),nu cu pneumatica,, tai firele la celelante lansete imediat , dezlegi barca si il lasi sa te traga,daca o ia la adinc ,ai sanse mai multe, ca iese din zona cioatelor.Eu unu nu ma omor dupa somn ca nu mai sufar sa dau din barca (mult soare,intepenesti nemiscat) si de la mal nu dau ca ala mare rau te trage in apa imediat ,nu sufli in fata lor,asa cu crapul te mai descurci.Cine zice ca prinde somn mare peste 40 kg in zona cu butuci ,de la mal ,viseaza sau nu a avut experiente cu asa ceva si automat nu are nici concluzi bazate pe realitate.Salut si tot ce prindeti bagati la sac poate il mai rarim dracu ca e prea mult.

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Paun Ion » 05 Mar 2010, 04:50

Scuzati nu am stiut ca topicul e pentru somn(am intrat pe el din alt sens,nu normal ,daca intram normal vedeam),dar aveti a doua parte cu citeva detali si de somn.
Inca o data scuze

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 05 Mar 2010, 07:35

la sac?e prea mult?eu zic sa lasam natura cu legile ei sa isi urmeze cursul firesc.

Avatar utilizator
sorprodan
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 28 Feb 2010, 10:44

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de sorprodan » 05 Mar 2010, 09:16

cosmin mihut scrie:oare de ce sunt asa vechi posturile la pescuitul somnului-2007-,nu se mai pescuieste somn ,oare?
nu prea mai este prietene.........
cand sunt in mijlocul dunarii ma simt rege, nu dau senzatia asta pe toti banii din lume

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 09:41

Tocmai am scos la imprimanta indrumarile matale,multumesc foarte frumos.Pe mine sa ma iertati eu am gresit.DE ce nu se face un topic SOMN SI CRAP IN DELTA DUNARII,dar doar in Delta ,nu pe lacuri,concursuri ,competitii,etc.Va multumesc si inca o data va rog sa ma scuzati.
MERCEDES S

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de Sebastian » 05 Mar 2010, 09:51

cosmin mihut scrie:Tocmai am scos la imprimanta indrumarile matale,multumesc foarte frumos.Pe mine sa ma iertati eu am gresit.DE ce nu se face un topic SOMN SI CRAP IN DELTA DUNARII,dar doar in Delta ,nu pe lacuri,concursuri ,competitii,etc.Va multumesc si inca o data va rog sa ma scuzati.
intr o oarecare masura acest topic exista insa daca il doresti special si cu dedicatie poti sa incerci tu sa il incepi,sunt sigur ca vei primi raspunsurile si sfaturile pe care le cauti.

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: Tehnici si momeli !

Mesaj de cosmin mihut » 05 Mar 2010, 10:10

Bine,TE-AI SUPARAT?Este clar.Mult noroc.
MERCEDES S

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la somn”