primavara in delta

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 25 Feb 2010, 00:24

craparulsef scrie:
Lazar Mihai scrie:Cu tot respectul Mit inseamna poveste fabuloasa , pe Dunarea veche pe 25 martie 2009 pana pe 1 aprilie nici la plase nu seprindea . A crecut apa groaznic . Nu contest ca se poate prinde peste foarte bine oricand in delta insa conteaza 100% de nivelul apelor , sa tinem cont ca am avut o iarna grea si apa nu va fi stabila decat in Mai parerea mea
Promit solemn sa dezmint POVESTILE FABULOASE - care vor sa zica, "sa ne induca in eroare" ca s-ar prinde peste mai mult in septembrie (toamna) ...DECI in primavara asta, in martie, voi atasa imagini cu crapi prinsi in Bazinul Mare Sulina!!!
Pe Netlog - mai am astfel de imagini din primaverile anilor trecuti
http://ro.netlog.com/craparulsef/photo/ ... r=0#photos
http://ro.netlog.com/craparulsef/photo/ ... r=0#photos
Mi-am stabilit prima iesire pe anul asta pentru 4-7 martie. Ne puteti recomanda vreun loc "bun"?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 25 Feb 2010, 12:19

sefule abia asteptam sa ne spulberi toate convingerile si sa afisezi poze numai cu monstruleti din bazinul ala al tau fermecat.fire intinse sa ai
**==

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: primavara in delta

Mesaj de Crownyboy » 26 Feb 2010, 03:20

@Craparul sef, stii ceva despre intrarea in lacul Iacub dinspre canalul Caraorman-Crisan. Cum este locul respectiv?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 26 Feb 2010, 10:04

Crownyboy scrie:@Craparul sef, stii ceva despre intrarea in lacul Iacub dinspre canalul Caraorman-Crisan. Cum este locul respectiv?
deci esti hotarit sa tragi una de primavara?cind pleci,unde,cat stai, permisul?

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 26 Feb 2010, 16:06

Crownyboy scrie:@Craparul sef, stii ceva despre intrarea in lacul Iacub dinspre canalul Caraorman-Crisan. Cum este locul respectiv?
Un loc relativ retras, destul de aproape de Crisan. Nu-ti cunosc intentia. La rapitor? la stationar? Oricum trafic si de zi si de noapte barci pescari localnici. Zona nu neaparat sigura pentru campare. Lacul e cautat mai mult pentru stiuca...deci dupa 1 apr. 2010. Spune-mi defapt ce anume, concret doresti sa afli?
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: primavara in delta

Mesaj de Crownyboy » 27 Feb 2010, 03:19

Mergem pe crap si somn in principal, dar avem si o Laguna cu noi cu motor de 5CP cu care sa mergem la un rapitor sau sa dam pe la butuci. Noi plecam pe 27 Martie din Murighiol , 5 persoane ,cu cineva cu salupa si pana la locul de care v-am intrebat ne ia 500 lei dus-intors. Initial el a spus ca ne duce la intersectia Litcov cu Crisan unde ar fi un loc bun de pescuit dar uitandu-ma pe google nu mi-a placut deloc zona respectiva. Este practic un camp cu nisip si pietris, fara copaci, fara nici un Dumnezeu, dupa care am sesizat acea intrare in Iacub un pic mai sus . Vroiam sa stiu daca tine peste aceea zona dar cred ca deja mi-ai raspuns. Daca spui ca este foarte intens circulata nu ne atrage. O alta locatie ,cu plecare din Murighiol dar nu pe Dunarea mare ?

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 27 Feb 2010, 06:40

Crownyboy scrie:Mergem pe crap si somn in principal, dar avem si o Laguna cu noi cu motor de 5CP cu care sa mergem la un rapitor sau sa dam pe la butuci. Noi plecam pe 27 Martie din Murighiol , 5 persoane ,cu cineva cu salupa si pana la locul de care v-am intrebat ne ia 500 lei dus-intors. Initial el a spus ca ne duce la intersectia Litcov cu Crisan unde ar fi un loc bun de pescuit dar uitandu-ma pe google nu mi-a placut deloc zona respectiva. Este practic un camp cu nisip si pietris, fara copaci, fara nici un Dumnezeu, dupa care am sesizat acea intrare in Iacub un pic mai sus . Vroiam sa stiu daca tine peste aceea zona dar cred ca deja mi-ai raspuns. Daca spui ca este foarte intens circulata nu ne atrage. O alta locatie ,cu plecare din Murighiol dar nu pe Dunarea mare ?
scump,domle scump :-<

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 27 Feb 2010, 21:12

500 lei ...in conditiile in care plecati din Murighiol va lasa undeva in zona Crisan si in alta zi vine din nou sa va duca la locul unde ati parcat masina mi se pare destul de bine pentru ambele parti - inteleg ca mergeti si la remorca cu o barca probabil cu bagaje etc. ...deci toata lumea multumita. Pe aceeasi distanta cu barci din Sulina e mai scump, probabil 600 lei, dar e criza si poate au inteles si deltaicii ca banul se poate face dar mai cu mila fata de client, nu ca pana acum un an, cand la noi preturile in general erau prohibitive!!! Sper sa nu citeasca, cine nu trebuie...Peisajul pana la Crisan e superb, mai ales pe canalul Perivolofca. Daca ma intrebi pe mine, eu as alege una din cele doua variante pe Dunarea Veche...mai exact fie cea cu intrare pe la Mm 14 in spate la Lebada sau cea de la Mm 8+1/2 mai jos de Crisan. La prima varianta intri pe cea de a doua bucla a marelui "M" si te opresti unde simti ca -ti convine din toate punctele de vedere...si crede-ma, chiar ai de unde alege! La cea de a doua varianta intri pe teritoriul meu de campare despre care am mai scris si avand si barca chiar ai multe posibilitati, chiar si cu 5CP o Laguna 480 - probabil - va descurcati bine pe distante mici...si daca ati ramane pentru transport si cu aceiasi bani ar fi minunat dar nu cred.
Toata aceasta poveste se poate dezvolta dar as prefera intrebari absolut punctuale si pertinente...altfel risc sa scriu aici numai eu si nu e frumos!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: primavara in delta

Mesaj de Crownyboy » 28 Feb 2010, 05:02

Da, nici noua nu ni s-a parut mult avand in vedere ca sunt cam 25 km, plus o barca trasa. Pentru Laguna care ne-o lasa ii dam cat vrem adica in jur de 150lei. Tin sa-i multumesc pe aceasta cale lui Zamfi pentru ca m-am folosit de numele lui cand am luat contact cu barcagiul si poate a contat .Dle Barau, multumesc pentru efortul de a-mi raspunde ,foarte prompt dealtfel, dar nici una din cele 2 locatii nu sunt pe "gustul" nostru. Prima din cate stiu este bulevard de salupe si sunt satul de balamucul din Bucuresti nu mai vreau si in Delta, iar cea de-a 2-a aproape dubleaza distanta de la care venim si nu cred ca merita din punct de vedere financiar. Mai bine am venii cu pasagerul pana la Crisan si de-acolo am inchiria o barca dar la cate bagaje avem sa le trambalam de colo colo este cam dificil, deaceea am ales ca punct de plecare Murghiol. Ma refeream daca cunoasteti o locatie de pescuit la crap si somn undeva pana in Crisan,pe canale nu pe Dunarea mare, ca asa puteam merge pe Sf Gheorghe in nenumarate locatii, dar ma gandesc ca fiind in pragul boistei pestele tinde sa intre spre apa mica , canale,japse etc.Canalul Litcov, dupa cum ati spus parca in alt topic, nu se preteaza pentru asa ceva. Noi o sa avem si un sonar cu noi si pe drumul spre Crisan am putea sa localizam gropane,structuri s-au pesti si daca locatia permite camparea a 5 pescari ,ramanem acolo. Multumesc anticipat.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 28 Feb 2010, 06:30

aaaaaa pai asa nu e scump frate ,plus inca o barca la dispozitie e chiar ok taxa.scuze ;)

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: primavara in delta

Mesaj de craparulsef » 28 Feb 2010, 06:43

Canalul Perivolovca ! - sunt sigur ca veti mai gasi pe acest canal pescari la cort - despre canalul Litcov nu va pot da prea multe informatii, eu unul nu am pescuit pe acest canal, ce ma ingeijoreaza cel mai mult aste faptul ca aceste canale indiferent care ar fi ele sunt in general inguste, centrul lor are o medie de adancime relativ mica dar intradevar sonarul va poate ajuta mult. Dunarea Veche am recomandat-o nu neaparat pe zona imediat de intrare ci mai degraba acolo unde se lateste mai mult, iar curentul e foarte mic, in general se poate pescui si la bambine ca sa spun asa....insa sunt locuri cu adancimi mari si mici, locuri cu intinsura sau adevarate gropane, din barca poti recunoaste usor locurile consacrate unde poti instala o tabara.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 28 Feb 2010, 12:55

craparulsef scrie:Canalul Perivolovca ! - sunt sigur ca veti mai gasi pe acest canal pescari la cort - despre canalul Litcov nu va pot da prea multe informatii, eu unul nu am pescuit pe acest canal, ce ma ingeijoreaza cel mai mult aste faptul ca aceste canale indiferent care ar fi ele sunt in general inguste, centrul lor are o medie de adancime relativ mica dar intradevar sonarul va poate ajuta mult.
Cam asa arata Litcovul acum. Intro saptamana se va dezgheta tot si o sa fie mult noroi. Localnicii pescuiesc des pe canal insa nu stau mai mult de o ora in acelasi loc.Il cauta cu barca din radacina in radacina si din groapa-n groapa. Daca nu cunosti bine canalul nu prea e indicat sa-ti strici un sejur (oricat ar fi de scurt) pe Litcov pe vremea asta. Sunt intradevar peisaje deosebite insa .... Dunarea veche e mai indicata pentru iesirea din martie.
Fişiere ataşate
Litcov1
Litcov1
Litcov2
Litcov2
Litcov3
Litcov3

Avatar utilizator
liviu_neacsu
membru activ
membru activ
Mesaje: 88
Membru din: 09 Ian 2009, 16:54
Localitate: Bucuresti,sect.6
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de liviu_neacsu » 28 Feb 2010, 14:01

Crownyboy scrie:@Craparul sef, stii ceva despre intrarea in lacul Iacub dinspre canalul Caraorman-Crisan. Cum este locul respectiv?
Pentru campare zona e ok. si va puteti intinde 5 pescari sculele. Zona e adapostita de vant. Daca inaintezi cam 100 m de la intrarea spre lac, ai sa vezi pe stanga o salcie cazuta, cam acolo ar fii locul. Tine peste acolo insa e foarte multa agatatura. Exact in cotitura aceea dupa salcia cazuta, spre lac e un gropan de vreo 6-7m.
Coltul intrarea Iacub cu Caraorman e cunoscut pentru salau. E batalie mare dimineata pe locurile bune de salau. Ai sa vezi in martie daca ajungi acolo min 5-6 barci in fiecare dimineata, incepand de la 4 dimineata. Daca te campezi acolo ai putea fi primul dimineata :D daca zici ca ai la indemana si o barca.
Eu personal am avut 3 iesiri de sf de saptamana pe locul de capare de care ziceam insa niciodata in martie. Localnicii spun ca vine crapul sa se bata la intrarea in lac, deciii.... fir intins!!!

Avatar utilizator
Crownyboy
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 19 Apr 2009, 22:39

Re: primavara in delta

Mesaj de Crownyboy » 01 Mar 2010, 18:42

Multumesc frumos, cam asta vroiam sa aud. O sa vedem si pe sonar cum stau lucrurile cand ajungem acolo, asta daca ne hotaram sa mergem pe acel loc.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: primavara in delta

Mesaj de Sebastian » 02 Mar 2010, 13:36

adevarat,crapul in aceea perioada se trage la bataie in japse,pe canale INSA CE TE FACI CU SOMNUL? :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”