VAPORASUL

Moderatori: gor965, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

VAPORASUL

Mesaj de iorgu » 01 Mar 2010, 23:51

Personal sunt de acord cu aceasta metoda de pescuit.Mentionez avantajele:
Plantare si nadire unde dorim,buza stuf mal opus la 100-200 m de noi,oricat am vrea nu reusim sa lansam din mana la 200m in acelasi loc la 1m. de stuf.
Plantare si nadire in buza praguri binenteles stiute.
Plantare la rapitor cu momeala vie,broscute,pestisori,buchet mare de rame, daca dorim sa dam la 100-150m. sigur le ,,pierdem'' pe drum fara navomodel.
Obligatoriu sa avem la noi acumulatori de rezerva ptr.navomodel, sau convertizor de la 12v la 220v ptr. ai putea incarca.
Baterii de rezerva ptr. radiocomanda, obligatoriu sa fie de calitate
buna (bateriile).
Sa nu dam imprumut la absolut nimeni navomodelul si sa-l folosim numai in scopul ptr. care a fost facut.Acestea sunt parerile mele. Voi ce ziceti? Daca doriti, astept argumentele voastre.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
ciptes
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 27 Feb 2009, 23:21
Localitate: Simeria HD
Contact:

Re: VAPORASUL

Mesaj de ciptes » 02 Mar 2010, 00:38

Ai dreptate dar sa vezi cand te duci la un concurs unde nu te lasa sa plantezi sa vezi munca si nervi cand nu poti sa nadesti sa faci un pat de nada (fiind obisnuit cu vaporasul) si ai sa arunci cu racheta, catapulta si chiar cu betele asa de imprastiat ca poate ai sa nadesti si la vecini .Atunci ai sa vezi si dezavantaje. Plus ca sunt destul de multe balti care nu permit plantarea.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: VAPORASUL

Mesaj de iorgu » 02 Mar 2010, 01:11

@Ciptes personal consider concursurile ca o afacere, nu pentru participanti. Lucrez de mult timp cu publicul si stiu ce inseamna o afacere.Nu particip la concursuri. Referitor la plantat sa stii ca mai sunt inca balti (chiar si fara patroni) unde este permis acest lucru.Este o perere personala si te rog sa o iei ca atare.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: VAPORASUL

Mesaj de nando » 02 Mar 2010, 01:24

Obligatoriu sa avem la noi acumulatori de rezerva ptr.navomodel, sau convertizor de la 12v la 220v ptr. ai putea incarca.
Baterii de rezerva ptr. radiocomanda, obligatoriu sa fie de calitate
buna (bateriile).nu este necesar daca ai o barcuta facuta cu simt de raspundere .sant barcute care merg 35-40 de drumuri la 200m fara sa schimbi acumulatori de la barcuta sau radiocomanda
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
roc
utilizator
utilizator
Mesaje: 39
Membru din: 15 Mar 2009, 13:18
Localitate: pitesti
Contact:

Re: VAPORASUL

Mesaj de roc » 02 Mar 2010, 09:31

nando scrie:Obligatoriu sa avem la noi acumulatori de rezerva ptr.navomodel, sau convertizor de la 12v la 220v ptr. ai putea incarca.
Baterii de rezerva ptr. radiocomanda, obligatoriu sa fie de calitate
buna (bateriile).nu este necesar daca ai o barcuta facuta cu simt de raspundere .sant barcute care merg 35-40 de drumuri la 200m fara sa schimbi acumulatori de la barcuta sau radiocomanda
:)) care =)) poate alimentate la priza cu cabluri lungi

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: VAPORASUL

Mesaj de nando » 02 Mar 2010, 10:51

nu se alimenteaza wireless
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: VAPORASUL

Mesaj de iorgu » 02 Mar 2010, 11:05

@Nando
Personal am achizitionat asta toamna din comert un convertizor, care se racordeaza la bricheta masinii (12v) si scoate 220V cu o putere de 150W. Pot folosii convertizorul la incarcarea acumulatorului,la alimentarea lazii frigorifice
si la iluminat incinta pe timp de noapte. Daca ai un vaporas care tine acumulatorul la 35-40 de drumuri dus-intors la 200 m.,te invidiez. Personal m-am oprit la un navomodel performant, dupa ce am avut alte 7-8 modele. Scuza-mi scepticismul, dar permite-mi sa pun la indoiala distantele parcurse de acel navomodel. Astept si sunt sigur ca ma vei combate cu argumente forte.
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Altele”