Achizitie lansete

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Achizitie lansete

Mesaj de sdaniel » 24 Iun 2008, 18:00

Salut, sunt nou in pescuitul crapului si nu am avut niciodata lansete "speciale" aici ma refer la cele de 3.6 m , momentan eu pescuiesc cu nonameuri de 3m .As dori sa imi cumpar niste lansete undeva la maxim 150 ron bucata(asadar bugetul este restrans) si nu stiu ce model sa aleg . La mulinete m-am cam hotarat (banax helicon 5600nf sau okuma pl865). Asa ca astept pareri, si poate ceva oferte de lansete second hand.
Nu stiu la ce sa ma astept de la o astfel de lanseta si am cerut pareri in stanga si in dreapta sper ca aici sa ma lamuresc.
Dan Serban

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 24 Iun 2008, 18:49

Salut.Niste lansete bune pana in 150 ron sunt Sert Autority sau Shimano Alivio dar care sunt mai scumpe pe la 180 ron
Mulinete banax helicon cred k sunt mai potrivite ..
Fir intins.

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie lansete

Mesaj de sdaniel » 25 Iun 2008, 00:03

Am inteles ca betele de la Sert sunt cam rigide si groase, eu o sa ma duc sa le si probez dar nu imi pot da seama cum se comporta in dril sau la aruncare. Pe mine ma intereseaza lanseurile relativ lungi pentru ca nu dispun de navomodel si folosesc pva si nadirea cu racheta ...
Astept si alte pareri
Multumesc pentru raspuns.
Dan Serban

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 25 Iun 2008, 00:51

eu am sert si arunc 100 120 cu ele cu plumb de 100 gr pot sa nadesc cu ele si cu racheta, deci sunt foarte multumit de ele acum tu alegi.



Fir intins

Avatar utilizator
george-alexandru
Veteran
Veteran
Mesaje: 765
Membru din: 26 Noi 2007, 15:12
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie lansete

Mesaj de george-alexandru » 25 Iun 2008, 01:08

la mulinete mai bine mergi pe okuma,desi sunt posesor deceva ani de helicon 56oo modelul Korea in momentul de fata dintre cele doua cred ca okuma merita mai mult.la bete la banii aia nu stiu ce sa zic
George Alexandru
Presedinte CS.Green Lake
Brand Manager-4Carp
mail - greenlaketeam@yahoo.com
Imagine

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie lansete

Mesaj de sdaniel » 25 Iun 2008, 09:24

Sunt confuz, din nefericire nu am nici un prieten cu bete bune sa pot incerca ... o sa le incerc la magazin dar nu stiu cat de mult ar conta proba in magazin ... Din nefericire si bugetu e restrans si la banii astia vreau cam multe ??! :shock:
Multumesc pt raspunsuri..
Dan Serban

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie lansete

Mesaj de sdaniel » 03 Iul 2008, 16:00

Pentru bete m-am oprit la Sert Harlow , acum raman sa aleg mulinetele care s-ar echilibra cel mai bine cu aceste bete.
Ce parere aveti despre aceste lansete?!
Dan Serban

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 03 Iul 2008, 16:37

Eu am Sert Harlow shi sunt ft multumit de ele .Eu le am echipate cu okuma longbow shi sunt ft multumit shi de mulinete,dar azi mi-au venit 4 buc chub outckast 3.9m 3.5 lb cu 4 banax helicon;)
la prima vedere banaxurile sunt OK trebuie sa le incerc pe balta shi cam intro ora o sa plec


Fir intins

Avatar utilizator
sdaniel
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 17 Iun 2008, 17:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitie lansete

Mesaj de sdaniel » 03 Iul 2008, 16:51

VulcanescuDragos scrie:Eu am Sert Harlow shi sunt ft multumit de ele .Eu le am echipate cu okuma longbow shi sunt ft multumit shi de mulinete,dar azi mi-au venit 4 buc chub outckast 3.9m 3.5 lb cu 4 banax helicon;)
la prima vedere banaxurile sunt OK trebuie sa le incerc pe balta shi cam intro ora o sa plec


Fir intins
La banax si okuma ma tot gandesc si eu, dar nu stiu la care dintre cele 2 modele sa ma opresc .... Nu cunosc avantajele-dezavantajele sau diferentele dintre cele 2 modele.
Sa ai firu intins!
Dan Serban

Avatar utilizator
VulcanescuDragos
membru activ
membru activ
Mesaje: 67
Membru din: 18 Iun 2008, 01:44
Localitate: craiova

Re: Achizitie lansete

Mesaj de VulcanescuDragos » 04 Iul 2008, 10:08

azi am incercat si yo banax si sunt foarte multumit de ele okuma nu stiu ce sa zic k nu am incercat si eu tot dintre astea 2 trebuia sa aleg


Fir intins incontinuare

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”