Lanseta feeder pana in 350 ron

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adi_alter_ego
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iun 2009, 12:59

Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de adi_alter_ego » 03 Mar 2010, 22:16

Salutare, fiind primul meu post! :)
Pescuiesc de putin timp, anul trecut fiind ceva mai activ, am incercat diverse stiluri si pana la urma pescuitul la feeder ma atrage cel mai mult.
Acum la subiect: Ma tot uit de vreo luna la miliarde de lansete si nu ma lamuresc, asa ca va cer voua opinia. Am vazut pe fishline gama SPRO, si par bune. Am tot cautat pe google pareri, dar nu am gasit ceva chiar relevant.
Sunt deschis la orice brand, dar ca o mentiune, sa il pot procura din magazinele noastre.
Ma mai uitam la un Maver genesis black ice de 3,60m, pare cam ieftin la doar 150 ron, dar cine stie.
Am sa il folosesc la Prut mai mult, dar si la balta in prohibitie. :)

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de nando » 04 Mar 2010, 10:10

intra pe pescuit stationar acolo numai despre asa ceva se vorbeste (Adi Suciu Alin Tudose) si mai sant
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
cosmake
senior
senior
Mesaje: 245
Membru din: 13 Dec 2008, 20:20
Localitate: Craiova

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de cosmake » 04 Mar 2010, 10:21

parerea mea daca vrei poti sa cauti la www.energofish.ro
am vazut acolo toata gama si am auzit numai de bine despre ele

Avatar utilizator
nando
Veteran
Veteran
Mesaje: 830
Membru din: 03 Dec 2007, 10:13
Localitate: voluntari
Contact:

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de nando » 04 Mar 2010, 10:37

cosmake scrie:parerea mea daca vrei poti sa cauti la http://www.energofish.ro
am vazut acolo toata gama si am auzit numai de bine despre ele
printre altele omu vrea si sfaturi
VAPORU PLUTESTE DAR CU PISICA NU POTI SA BATI CUIE

Avatar utilizator
adi_alter_ego
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iun 2009, 12:59

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de adi_alter_ego » 04 Mar 2010, 12:23

Multumesc si da, vreau sfaturi. Asa pe site-uri am tot intrat de ceva timp incoace.
O sa ma duc si la "vecinii" de stationar, dar poate cineva pe aici a folosit, sau a avut aceeasi dilema ca a mea si stie. ;)

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de stefanflorin » 04 Mar 2010, 13:41

pt ce vrei tu, iti trebuie ceva de 3.6-3.9m cu actiune heavy sau extra heavy iar restul depinde numai de gustul, preferintele si bugetul tau, in rest nu prea ai ce intreba si nu uita ca o lanseta nu o cumperi sa te uiti la ea ci sa prinzi peste deci in primul rand abilitatile ei si apoi look-ul
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de craparulsef » 06 Mar 2010, 18:53

adi_alter_ego scrie:...si da, vreau sfaturi. Asa pe site-uri am tot intrat de ceva timp incoace.
O sa ma duc si la "vecinii" de stationar, dar poate cineva pe aici a folosit, sau a avut aceeasi dilema ca a mea si stie. ;)
Te cred pe cuvant, pescuitul la feeder si in general asa zisul pescuit englezesc cu toate aspectele si cerintele pe care le poate ca stil sa le prezinte este intradevar un drog.
Nu doresc sa te conving de anume satisfactii pe care ti le poate da stilul...sportivitate, viteza, finete, complexitate, multe accesorii...vreau doar sa subliniez ca si exemplu ca un crap de 15-17 Kg. prins pe feeder cu fir de 0.18 inseamna ca si palmares mult, mult mai mult decat unul de peste 30 kg. prins pe liniile de forta si pe orice ansamblu de pescuit la greu!
Din cate am inteles nu ai experienta in domeniu, sfatul meu daca imi permiti este pentru inceput sa faci investitii medii, sa pescuiesti alaturi de cei ce practica de mai multi ani acest stil si in special pe diferite genuri de locatii...singura conditie ar fi ca cel ce te initiaza sa fie sincer cu tine, foarte important! Am citit mai sus cateva sfaturi telegrafice...asta e, nu prea avem timpul necesar si cand il avem totusi umblam de aiurea pe tot forumul si ne dam cu parerea. Sfaturi pertinente mai rar...nici pe departe gandul ca te-as putea ajuta in vreun fel, doresc doar sa incerci a fi pentru inceput mai reticent si mai putin cheltuitor, desi eu mai am o vorba...orice rabat la calitate risca a fi esec garantat! Deci sa auzim numai de bine!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
adi_alter_ego
junior
junior
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iun 2009, 12:59

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de adi_alter_ego » 07 Mar 2010, 07:00

Multumesc pentru postul scris, intr-adevar unii dintre noi sunt mai ocupati, altii n-or fi avand de-a face cu asa ceva si socotesc ca mai bine stau pe banca...
Experienta nu pot zice ca am, am dat anul trecut la niste lansetute de spin folosindu-le drept pickere, supraincarcandu-le dar oricum nu aruncam decat la 15-20 de metri maxim. Asta la prut. Ansamblul fiind foarte usor, mi-a placut experienta de a scoate ciortani nervosi de prut la finete, ca sa-i zic asa. Fire subtiri, lansete de asemenea... dar unde e frumusetea e si problema, lansetele fiind prea scurte.
Asa ca am zis sa formalizez treaba si sa-mi iau un feeder dedicat, pentru anul asta.
Nu am pretentii de brand, dar nu vreau un bat prea rigid si greu, ca strica toata experienta. Vreau sa simt un ciortanel sau o mreana, dar sa pot sa si obosesc un crap mare (doamne-ajuta!) si sa-l aduc cu brio pe mal pentru sesiunea foto :D
Zici tu bine si de partea cu cheltuitul, de aceea am alocat si un buget la toata aventura asta. Pana la urma cred ca o sa ramana Spro dome pellet, dar inca ma mai uit.
Numai bine!

Avatar utilizator
mike_carp
senior
senior
Mesaje: 169
Membru din: 09 Ian 2008, 11:57
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de mike_carp » 07 Mar 2010, 10:48

Daca nu vrei sa investesti foarte mult intr-o lanseta de feeder ti-as recomanda Shimano alivio, 3.60m, 3 varfuri, putere de aruncare pana la 85-100gr. Mai ai si varianta de 3.90m tot cu aceesi putere, doar ca fiind mai lunga te ajuta sa ridici mai repede pestii din agatatura. Eu am una de 3.60m dar o folosesc doar la caras, clean si mreana.
crafty carper
Mihai Tomescu

Avatar utilizator
bubble
junior
junior
Mesaje: 8
Membru din: 25 Feb 2010, 14:36

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de bubble » 15 Mar 2010, 19:53

Buna seara !!! sunt putin cam off topic vreau sa imi excplicatii si mie daca se poate ce inseamna heavy sau extra heavy ... va multumesc

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de stefanflorin » 16 Mar 2010, 11:01

Alea extra heavy sunt la actiune un fel de bete de crap cu varf semnalizator :)) niste pari cu care arunci orice in apa. Le mai gasesti si sub denumirea de power feeder.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
oprea florin
membru activ
membru activ
Mesaje: 55
Membru din: 11 Noi 2009, 00:33

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de oprea florin » 26 Mai 2010, 20:00

sal am o lanseta PRECISION HOT FEEDER 3,90H DE LA SPRO actiune 120gr mi se pare o lanseta ok din toate punctele de vedere.iti o recomand cu placere

Avatar utilizator
Laurentiu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1246
Membru din: 18 Oct 2009, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Lanseta feeder pana in 350 ron

Mesaj de Laurentiu » 17 Iul 2010, 20:24

Vreau sa-mi cumpar si eu o lanseta de feeder sa pescuiesc pe lacuri si balti. Nu ma pricep la asa ceva, sunt varza la feeder, am citit cate ceva dar nu sunt pe deplin lamurit cu sensibilitatea varfului si greutatea de aruncare.
In concluzie astept niste sfaturi de la cunoscatori in vederea achizitionarii unei lansete de feeder de 3.6m, sensibila cu actiune progresiva, usurica, pt lacuri si balti pana in suma de 200 lei.
Lanseta va fi folosita pt caras si ceva ciortan pana in 2-3 kg.

Scrie răspuns

Înapoi la “Undite si lansete”