CASA PESTILOR

Moderatori: Sebastian, pharaoh

Scrie răspuns
Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

CASA PESTILOR

Mesaj de iorgu » 04 Mar 2010, 16:30

DE RETINUT. Am un prieten (multi il cunosc) care acum vreo 3-4 ani, s-a dus la pescuit pe olt in zona baraj Dragasani.Cei care il insoteau au inceput lansarile si s-au pus pe asteptat. Prietenul meu si al multora dintre voi s-a uitat, a intrebat in stg. si in dreapta, iar dupa circa 2 ore s-a urcat in masina (atunci avea o Dacia break de culoare albastra) si a plecat inapoi spre Bucuresti
fara sa spuna nimic. A venit spre seara cu (poate nu credeti) 3 (trei) butoaie de 220 litri fara capac si cu fundul taiat. Toti au ramas fara grai si se uitau interogativ unul la altul. Prietenul meu (era sa-i spun pe nume) a lasat sa intre noaptea in drepturi si a plecat in larg cu cate un butoi pe barca .A lansat sau mai bine zis scufundat in apa cele trei butoaie, a momit (tarziu am aflat cu ce),a lasat o baliza mica din polistiren, dupa care s-a culcat linistit. Dimineata,cand ceilalti erau marcati de oboseala (a fost cam rece in acea noapte),in jur de ora 5
s-a trezit si a inceput sa lanseze la 100-110m. de mal.
Mentionez ca in acea zona fundul apei era nisipos si plat fara absolut nici o denivelare.Pana seara a prins un nr. de pesti printre care si un somn de top de 62kg.Intrebat fiind de multi cum a reusit, a raspuns ca un pescar trebuie sa fie si constructor de case subacvatice. Revenind dupa 2 saptamani in acelasi loc a controlat cu un magnet locul sau mai bine zis ,,casa pestilor'' dar aceasta nu mai era acolo. Cu o saptamana in urma debitul oltului a fost crescut iar curentul a mutat <<structura de rezistenta a casei>>.
Acum 2 ani, prin luna aprilie, in zona ecluzei de la barajul Mihailesti era mare dever de pescari. Motvul: se prindea salau frumos pe lac . Prietenul meu a primit aceasta informatie
, a venit , a vazut, a lansat doar cu un plumb, intr-un anumit loc si ce credeti ca a facut in urmatoarele 2 ore. Nu,nu,fara butoaie! Langa capul digului din comuna Cornetu se afla doua societati care produc boltari de constructii. A mers la una din ele si a cumparat 100(una suta) buc. boltari cu mici defecte (pretul era mai mic) si cu ajutorul unui coleg le-a scufundat la 80-100 m. de mal. A doua zi de dimineata era pe apa cu barca si dadea la salau cu twister. Capturi si nr. lor? Credeti-ma imi este greu si nu este frumos sa fac public ce a reusit altul.
Locul meu de pescuit intruneste aceleasi conditii de pe olt unde prietenul meu a creat locul ideal, cu exceptia (e de bine) ca argesul nu are curenti puternici in aceasta zona.
La doua zile dupa episodul cu boltarii, Iorgu adica eu am cumparat inca 4(patru) butoaie metalice de 220 litri, mai aveam eu doua,le-am taiat capacele si fundurile si le-am dus la marginea apei, stau aproape de lac. Prima tentativa de ducere a lor in larg a fost sortita esecului! Am taiat barca pneumatica din cauza gradului ramas de la taierea cu flexul.
In ajutor mi-au venit baietii de pe draga si m-au ajutat sa le duc toate 6(sase ) odata, cu barca lor. Acestia in momentul cand au aflat ce vreau sa fac, au pus direct aceiasi intrebare ca cei din familia
mea, sotia si copiii. Nene iorgule esti sigur ca vrei sa faci asa ceva? Fiind tinta ironiei subtile sau directe a celor din preajma mea, m-am ambitionat si mai mult si timp de3( trei) zile am nadit traditional locul unde am facut <<casa pestilor>>.
Ca o paranteza multi mi-au sugerat discret ca pot face bani din meseria de constructor acvatic.
Am trecut peste toate si dupa 3 zile de nadit m-am dus (ardeam de curiozitate) sa dau la peste. Rezultatul:peste cele mai optimiste asteptari si sperante ale mele. Toata vara pe acel loc (am gasit si multi intrusi acolo,dar nu nimereau adresa pestilor) am prins peste.Multi prieteni m-au gasit si vazut prinzand exeplare frumoase, dar sincer sa fiu metoda cred ca a mirosit-o doar prietenul meu si discretia care il caracterizeaza l-a facut sa fie tacut fata de ceilalti. Asta iarna
la copca, in acel loc, am prins cateva exemplare frumoase de salau si biban care aveau burticile pline de icre. Astept cu mare nerabdare sa vina luna aprilie pt. a face o vizita locuitorilor acelei locuinte subacvatice.
Am postat toate acestea pt.a dovedi ca de cele mai multe ori, noi putem fi cei care formam, mentinem si exploatam cu succes un loc de pescuit.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
mircea62
Veteran
Veteran
Mesaje: 704
Membru din: 06 Apr 2009, 16:04
Localitate: Buzau

Re: CASA PESTILOR

Mesaj de mircea62 » 04 Mar 2010, 17:54

Nea Iorgule nu ne arati si noua schema de constructie a casei daca tot ne-ai zgandarit???

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CASA PESTILOR

Mesaj de iorgu » 04 Mar 2010, 18:32

@ Mircea62 Cladirea respectiva se afla la adancimea de 4,5m. acum 2 ani era de 6,5m. dar datorita lucrarilor de consolidare si refacere a digului pe raza orasului Mihailesti, nivelul apei este scazut cu 2m. fata de normal. Distanta fata de mal este de 80-85m. In,, gluma'' sa ma anunti cand vii la pescuit sa le dau ceva de mancare ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CASA PESTILOR

Mesaj de iorgu » 06 Mar 2010, 19:48

Mircica le-am scufundat la intamplare. Nadesc in zona lor iar ca punct de reper in ceeace priveste distanta la care le duc, am semn pe firul de baza, nu stiu cum se numeste,eu am legat o bucata de ata. Mentionez ca eu planrez cu vaporasul la distanta stg., dr, si spre malul meu, de 3-4m fata de ele. ;) L-)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
daniel_c
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 23 Noi 2009, 23:01

Re: CASA PESTILOR

Mesaj de daniel_c » 06 Mar 2010, 20:05

Le mai bagi si ceva aer conditionat cu minunatia aia de inventie, si te-ai scos..... **==

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: CASA PESTILOR

Mesaj de iorgu » 06 Mar 2010, 20:17

Daniele daca ai in imprejurimi o balta sau acumulare care se preteaza la aceasta metoda te asigur ca dupa 2-3 partide cu martori, nu mai gasesti locul liber pana cand se termina sezonul [-x Recomand sa incerci si te asigur ca satisfactiile tale vor fii mult peste asteptari ;)
Ocroteste natura, merita!

Scrie răspuns

Înapoi la “Lacuri de acumulare”