bratul sf.gheorghe km48-49

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 12 Mar 2010, 13:36

pharaoh scrie:Corect. Noi n-am facut niciodata focuri asa mari, deci nu am fi reusit sa ardem tot. Asa ca absolut tot ce inseamna gunoi s-a strans in saci menajeri. Cam multi cateodata. Dar a existat si posibilitatea transportarii lor pana la primele ghene din Murighiol :) . M-am indoit pentru ca intotdeauna gaseam tentative de gunoi ars la locurile de pescuit. Si nu era o priveliste grozava. Chiar problema asta a gunoaielor mi se pare una de importanta maxima dupa cea a braconajului. Frecventez des zona bratului de pe langa Murighiol si ma ingrozesc de fiecare data la ce gasesc acolo :(.
iti dai seama ca mergind de atata timp in acelasi loc ,ar fi absurd sa nu ma zbat ca locul meu sa nu fie curat.din pacate stand asa mult timp [2sapt max3]volumul bagajeriei este mare iar in barca cu care ajung si plec de pe loc nu mai intra si saci menajeri,de aceea am ales metoda arderii gunoiului,atat al meu dar si adus de dunare sau lasat de altii[rar din fericire,dar se mai intampla].am mai spuso si pe acest topic-imi transport pina si scrumiere acolo cale de 800km,ce sa mai vb de saci menajeri.de fapt cu asta incep si instalarea taberei in fiecare an.prima data curatenia,pt ca efectiv nu pot sta linistit sau pescui daca obsv ceea mai mica urma de gunoi sau dezordine.pina si cu lemnele de foc am o problema .in sensul ca nu tai nimic ci prefer sa alerg mai mult dupa ramuri picate si uscate pe jos ,tocmai pt ca respectul pt coltul acesta de rai,delta dunarii,este primordial pt mine.

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de craparulsef » 12 Mar 2010, 13:48

Respect sincer punctul de vedere al lu Sebi...2-3 zile nici macar nu apuc sa pescuiesc, poate a treia, dupa prinz, in rest pregatesc tabara, construiesc tot ce consider ca am nevoie pentru 45 mai nou 60 zile de campare...chiar acum cateva zile am cumparat o matura noua de plastic solida, cu coada lunga special pentru vacanta din toamna...curatenia locului o fac zilnic dupa aceea, nici eu nu suport o alta culoare inafara de verdele natural in jurul meu, efectiv nu ma simt bine si chiar nu pot pescui! Poate sunt un pic cam exagerat uneori, chiar si colegii mei au afirmat-o, dar asta sunt si acasa si la servici si in delta!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 12 Mar 2010, 14:07

idem.si eu sunt acuzat de multi ca sunt prea exigent sau meticulos ,ca imi transport prea multe chestii adiacente pescuitului,insa delta pt mine a devenit altceva decit statul ca batul in apa si driluri cu pesti.si sa va spun una tare de tot-acum trei ani a venit unul cica sa ne controleze permisele[ATASEZ SI POZA] de fapt sunt sigur ca venise la ciupeala,dupa prezentarile de rigoare,conform traditiei maramuresene l am servit cu una deanoastra ;) <:-P .omul turuia vrute si nevrute si a inceput sa si fumeze.desi scrumierele erau in fata lui a ,aruncat chistocul pe jos.l am atentionat subtil sal ridice si sa il arunce in scrumiera,sa uitat chioras la noi [tuica inca nu isi facuse efectul]probabil ne credea nebuni.ba chiar a inceput sa dea cu privirea tururi prin tabara noastra,la final ne a felicitat ,afirmand ca nici macar la el in ograda nu este asa ordine.stiu veti spune ca este o picatura in ocean,dar mai multe picaturi.....ma incearca totusi o unda de speranta,licareste deocamdata dar sper sa se transforme in flacara,amintidumi ca o ruda de a mea aflata la varsta pubertatii care tocmai a inceput sa guste din farmecul iesirilor in natura,si care atunci cind organizeaza o iesire in natura ,primul lucru pe care il cumpara este sulul de saci menajeri .in pofida manelizarii, speranta ca generatiile ce vin vor avea grija si respect pt natura creste concomitent cu puterea exemplelor corecte si sanatoase date de noi.
Fişiere ataşate
controlul
controlul

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 12 Mar 2010, 15:23

m-a apucat dorul de locurile alea. 8->
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 12 Mar 2010, 15:47

pharaoh scrie:m-a apucat dorul de locurile alea. 8->
bine ai venit in club :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de cosmin mihut » 12 Mar 2010, 19:24

Constantean, esti du prin zona n-ar trebui sa-ti fie prea dor, ca doar apa-i Mare la voi....Bine ai venit. La toti ne este dor 8-> 8-> 8->
MERCEDES S

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de cosmin mihut » 12 Mar 2010, 20:02

frumusete
frumusete
MERCEDES S

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Andu105 » 12 Mar 2010, 22:27

sebastiane iara ai inceput cu d'astea :( (poze)

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 13 Mar 2010, 11:17

Multumesc :).
Cosmin, e frumos si la mare, dar nu la fel de frumos ca in delta. Si acum...e asa frig si la mare...
Sebastian, locul vostru de pescuit o fi inundat acuma? :P

LE: si apropo`, sebastian, sa te mai intreb ceva, pentru ca mi-am adus aminte de o faza de asta-vara: daca ajungeti la locul vostru si il gasiti ocupat de altcineva, cum reactionati sau ce faceti? Eu am fost aproape sa ma iau la bataie cu cineva care venise dupa ce am gasit un locusor, cu pretentia ca este locul unde el si gasca veneau de nu stiu cati ani...Pur si simplu au venit "cu japca" peste noi...si-au intins sculele la misto peste ale noastre..etc. Incredibil.
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 13 Mar 2010, 11:38

pharaoh scrie:Multumesc :).
Cosmin, e frumos si la mare, dar nu la fel de frumos ca in delta. Si acum...e asa frig si la mare...
Sebastian, locul vostru de pescuit o fi inundat acuma? :P

LE: si apropo`, sebastian, sa te mai intreb ceva, pentru ca mi-am adus aminte de o faza de asta-vara: daca ajungeti la locul vostru si il gasiti ocupat de altcineva, cum reactionati sau ce faceti? Eu am fost aproape sa ma iau la bataie cu cineva care venise dupa ce am gasit un locusor, cu pretentia ca este locul unde el si gasca veneau de nu stiu cati ani...Pur si simplu au venit "cu japca" peste noi...si-au intins sculele la misto peste ale noastre..etc. Incredibil.
la cum arata cotele dunarii si la cate coduri galben-portocali sunt sunt sigur ca si locul meu este inundat acum .nu mi sa mai intamplat ca locul meu sa fie ocupat,tocmai de aceea ma duc asa izolat [se ajunge doar cu barca ,locul fiind inconjurat de apa].erau citeva trupe din brasov si tg mures care isi instalau tabara mai jos de noi ,dar niciodata nu am avut probleme.dar daca totusi ,locul meu ar fi ocupat m as muta mai jos sau mai sus fara probleme[bine o unda de ciuda tot m ar incerca]

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 13 Mar 2010, 12:01

din seria DE DOR{andu inchide ochii :D }
Fişiere ataşate
fara masina de spalat
fara masina de spalat
loc salau
loc salau
luna plina
luna plina
caldura mare
caldura mare
inserare
inserare
vreme de crap
vreme de crap

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de pharaoh » 13 Mar 2010, 12:26

alea sunt rufe spalate si intinse la uscat? :))
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Sebastian » 13 Mar 2010, 12:29

pharaoh scrie:alea sunt rufe spalate si intinse la uscat? :))
nuu,da de unde, sunt niste carnati si niste caltbosi pusi la afumat :D :D

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de cosmin mihut » 13 Mar 2010, 13:39

=)) =)) =)) =))
MERCEDES S

Avatar utilizator
Andu105
membru activ
membru activ
Mesaje: 117
Membru din: 21 Dec 2009, 01:22

Re: bratul sf.gheorghe km48-49

Mesaj de Andu105 » 13 Mar 2010, 14:28

sebastian,nu am cum sa inchid ochii.
e greu si cu poze si fara :|

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”