PESCUITUL LA SALAU

styzostedion lucioperca

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Danyel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Sep 2008, 08:14

PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de Danyel » 08 Noi 2009, 10:00

SALAU DE 2.40 KG SI 60 CM PESCUIT LA MIHAILESTI PE LAC

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de LARY » 08 Noi 2009, 10:40

SALAU
Greutatr 4.300
Lungime 82 cm
Locul faptei Carrefour
Momeala cascaval
poze nu am.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
Sebastian
site team
site team
Mesaje: 1412
Membru din: 08 Mar 2008, 11:48
Localitate: baia mare
Contact:

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de Sebastian » 08 Noi 2009, 11:52

=)) superb locul .si am prins acolo =P~

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de mini_mic » 08 Noi 2009, 16:10

Nu stiu daca sa rad sau sa plang cand citesc topicu asta :|. Vreo poza ceva ?

Avatar utilizator
Danyel
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 27 Sep 2008, 08:14

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de Danyel » 21 Noi 2009, 10:12

nu stiu cum sa gag pozele dar mai incerc

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de mini_mic » 23 Noi 2009, 19:46

Danyel scrie:nu stiu cum sa bag pozele dar mai incerc
Cand raspundeti la un subiect aveti mai jos 2 butoane si anume "browse" si "adauga fisierul". Apasati butonul "browse" pt a selecta poza pe care vreti sa o postati dupa care apasati butonul "adauga fisierul"
O imagine sugestiva
Fişiere ataşate
untitled.JPG

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de iorgu » 14 Mar 2010, 18:35

Sezonul de salau a inceput. Maine sunt pe el, postez seara cand vin, informatii reale. Mentionez ca nu accept sa fiu ironizat si voi raspunde civilizat, dar foarte acid. Nu este frumos sa-i taiem dorinta de postare nici unui user. Multi poate ar vrea sa posteze dar sunt multi ,, cunoscatori'' care isi dau cu parerea, total pe langa subiect. Deci mini mic, este de plans, ai dreptate!
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de old_radu » 14 Mar 2010, 19:18

Iorgule...cine te-a suparat ?
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de iorgu » 14 Mar 2010, 19:52

Frate, ma consider o persoana cerebrala, nu mint, dau date reale - pe care le aflu, dupa ce fac drumuri pe balti, achit taxe, raman cu masina impotmolita, platesc tractor, ma ploua, ma bate vantul, iar cand postezi ceva, sunt internauti, (oare cati stiu sa lege un carlig) care din fata p.c.-ului, te ironizeaza si dau cu parerea, ca ce si cum. Daca ai intrat si ai cules date, normal este sa dai ceva la schimb. Daca nu ai ce da, macar ai bunul sumt si respecta pe cei care posteaza pentru tine. Spre exemplificare te rog sa intri (sigur ai fost) in anumite topicuri unde ,,ironizati sunt cei care dau din casa''. Am dreptul sa fiu suparat?
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de berescu » 14 Mar 2010, 21:30

Pe Prut 5 kg.Fire intinse tuturor.
Fişiere ataşate
P250709_19.37.JPG

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de iorgu » 14 Mar 2010, 21:55

@berescu, frumos loc de dat la peste, se vede ca le dai aerisite (lansetele). Frumos exemplar, daca este din primavara aceasta, te invidiez (glumesc), ai inceput anul cu dreptul. Te mai asteptam cu alte imagini foto. Nu iti urez nimic - stii de ce ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
berescu
membru activ
membru activ
Mesaje: 82
Membru din: 03 Ian 2009, 22:22

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de berescu » 14 Mar 2010, 22:14

Multumesc frumos,dar cu parere de rau nu-i de anul asta e de vara trecuta(2009)nu stiam ca topicul e deschis pt capturile din 2010 scuze,pe anul asta nu am deocamdata poate mai incolo.Locul este superb doar in timpul saptamani ca de vineri pana luni nu ai loc de anumiti''pescari''.Numai bine tuturor.

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de iorgu » 14 Mar 2010, 22:25

@berescu pe acest site nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru faptul ca ai postat ,,la subiect''. Toti suntem egali si sunt sigur ca tu faci parte din pescarii care prin informatiile lor contribuie la dezvoltarea acestui fenomen pasnic:,, pescuitul sportiv''. In concluzie te asteptam <<sa mai gresesti in continuare>> Toate cele bune :)
P,S. Dupa crap si somn, salaul este pestele urmarit de mine pentru toate motivele care le stii ;)
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de iorgu » 15 Mar 2010, 23:27

Am plecat la 5.40 de acasa. Am intrat prin Naipu, stiti drumul, este asfaltat total pana in buza baltii. Asfaltul exceptional, mi-a permis sa o calc nitel mai tare pentru curatarea injectoarelor, toata iarna am mers ca melcii. Am lasat masina la digul dintre Petru Rares si Albele, nu se poate intra mai mult, din cauza noroiului. Prin Schitu nu poti merge, drum impracticabil la iesirea din sat, iar prin Valea Bujorului drumul este varza pe langa padure. Am vrut sa dau in prima oala (lasatura) de la dig spre cabana lor, unde este perdeaua de stuf in malul opus, (anul trecut pe vremea asta acolo am dat in el) dar din cauza ca era mult noroi m-am oprit la 50m. de dig. Loc frumos, aerisit, iarba jos, stuf stanga si dreapta. Am dat cu 6 lansete aerisite, la montura ,,elicopter'' cu pestisor viu, trei sabioara, trei carasel 5-6 cm. La ora 7.30 a venit paza baltii cu taxa - 120 roni, 6 lansete 24 ore, la fel ca anul trecut. Erau 4. Doi plecau, doi veneau, lucreaza 24/24. S-au nimerit toti in acelasi loc. Am achitat si mi-am vazut de treaba. La ora 10,30 am luat un salau de 2,200kg. Pe la 12 am dat cu twisterul la pestisor de 7-8 cm. de culoare alba,verde si galbui. Pe la ora 9 au venit doi pescari cu un Opel argintiu, nr. de buc., au umflat barca, au pus motorul si au plecat in josul baltii. Aveau 2 lansete in barca si dupa schimbarea politicoasa de bineturi mi-au spus ca nu prea au luat bucati frumoase, deci am inteles ca au mai fost. Intre timp a venit o cireada de vaci si i-am intrebat pe insotitori daca e voie cu barca. Acestia mi-au raspuns ca numai cu aprobarea personala a patronului, deci? Pana la ora 17,00 nu am mai avut nici o trasatura la lansete. Atunci am luat 2 (doi) strapazani de 7-800gr la twister alb. La ora 18,00 am strans si am plecat. Salaul de 2,200 l-am luat acasa (avea lapti si inca vreo doi pestisori macerati in el). La strapazani le-am dat drumul ca radea Mugur de mine daca ma vedea cu ei, si avea dreptate. Apa putin cam tulbure, afara soare, vant moderat, pe la ora 16,00, a inceput sa bata mai tare. Daca vremea este frumoasa, vineri vreau sa incerc Chita. Am primit semnale ca s-a prins salau, nu mare, de 1,5-2kg. bucata. Au luat baieti cate 6-7 bucati. Sursele de informare sunt verificate in timp si spun adevarul. Va urez toate cele bune si astept si eu de la voi vesti bune si date reale.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
djrenne
junior
junior
Mesaje: 1
Membru din: 08 Aug 2011, 04:41

Re: PESCUITUL LA SALAU

Mesaj de djrenne » 08 Aug 2011, 04:49

din data de 02.08.2011 am fost la pescuit la lacul Suat din CLUJ-NAPOCA si am avut rezultate bune la rama groasa si pestisor viu la salau...puteti merge linistit ca ii plin de salau acolo pt pescarii pasionati de salau..am prins salau de 2 kg la pluta la rama iar la pestisor viu am inceput sa intre salai in jur de 1,5 kg si 3,5 ...in ziua aceea nici nu am mai pescuit la crap sau cten...doar salau..frumos..in data de 09.08.2011 ma duc iarasi ca ii un loc superb si toata lumea pescuieste la crap si salau moare de foame:)))) =))

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la salau”