intrebare mulineta caras, crap

Moderatori: gor965, florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
a.ionut
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mar 2010, 19:12
Localitate: CALAFAT

intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de a.ionut » 13 Mar 2010, 19:17

Salut. Numele meu este Ionut si pescuiesc cam de vreo 3-4 ani insa nu am avut scule profesionale ci doar pentru amatori.
In momentul de fata vreau sa-mi iau 4 mulinete pentru pescuitul pe baltile din judet, unde se prinde in general caras si ciortan de aproximativ 1-2 kg.
Lansetele sunt telescopice de 3m.
As vrea un sfat daca se poate.

Okuma Zorax ZXR 60
1 rulment de otel
* Capacitate tambur : 130m/0,50mm
* Raport de recuperare 4,5:1
* Tambur de grafit
* Sistem "RES" patentat
* Frana pe spate


Mulineta Okuma Silvara Pro 40
* 1 rulment
* Corp & rotor din grafit
* Capacitate tambur:0,35mm/130m
* Raport de recuperare 4.8:1
* Sistem EOS ( Elliptical Oscillation System ), pentru o mai buna asezare a firului
* Tambur din grafit cu buza metalica
* Frana pe fata

Care sa o aleg? Amandoua arata cam la fel si au aproape aceleasi proprietati. Si imi plac amandoua nu stiu ce sa fac, am cautat pe forum si nu am gasit nici o discutie cu privire la vreuna din ele.

Avatar utilizator
florin crapanu
senior
senior
Mesaje: 168
Membru din: 08 Apr 2008, 16:06

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de florin crapanu » 13 Mar 2010, 23:50

Salut Ionut ! Recomand cu caldura Okuma Long Bow 50 sau 60 si le ai cel putin 6-7 ani si le poti folosi si la somn sau la ce mai vrei tu...dar tu faci ce vrei , e doar parerea mea dar pana acum nu sa plans nimeni de Longbow-uri.Stima si bine ai venit sa ingrosi randurile noastre <:-P

Avatar utilizator
a.ionut
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mar 2010, 19:12
Localitate: CALAFAT

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de a.ionut » 14 Mar 2010, 23:40

Va cred ca este o mulineta foarte buna insa momentan este prea scumpa pentru mine.
Daca ar fi sa am bani, bineinteles ca mi-as lua si eu 4 powerliner si as termina toata filozofia insa daca nu sunt bani vreau niste mulinete ieftine dar cu care sa pot sa-mi fac treaba, momentan.
Desi pe zorax intra mai mult fir, am decis sa raman la "silvara" pt ca aceasta are si EOS si din cate am inteles aseaza mai bine firul.

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de Driscu Radu » 15 Mar 2010, 09:47

Nu stiu de ce bani esti dispus sa dai pe o mulineta dar ar fii bine sa vezi si niste sh.

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de pharaoh » 15 Mar 2010, 11:33

daca nu ma insel sunt mulinete pentru rapitor.
Okuma longbow sau ceva sa aiba si un baitrunner ti s-ar potrivi mai bine. Daca nu sunt bani..mai urmareste sh-urile pe la vanzari. o mulineta care mi-a facut o impresie buna din punct de vedere al calitatii finisajelor (am vazut-o si pipait-o la un coleg) este Asta .
I Fish. Therefore I am.

gor965
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5455
Membru din: 20 Noi 2007, 20:17
Localitate: Calarasi
Contact:

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de gor965 » 15 Mar 2010, 11:59

a.ionut scrie:Salut. Numele meu este Ionut si pescuiesc cam de vreo 3-4 ani insa nu am avut scule profesionale ci doar pentru amatori.
In momentul de fata vreau sa-mi iau 4 mulinete pentru pescuitul pe baltile din judet, unde se prinde in general caras si ciortan de aproximativ 1-2 kg.
Lansetele sunt telescopice de 3m.
As vrea un sfat daca se poate.

Okuma Zorax ZXR 60
1 rulment de otel
* Capacitate tambur : 130m/0,50mm
* Raport de recuperare 4,5:1
* Tambur de grafit
* Sistem "RES" patentat
* Frana pe spate


Mulineta Okuma Silvara Pro 40
* 1 rulment
* Corp & rotor din grafit
* Capacitate tambur:0,35mm/130m
* Raport de recuperare 4.8:1
* Sistem EOS ( Elliptical Oscillation System ), pentru o mai buna asezare a firului
* Tambur din grafit cu buza metalica
* Frana pe fata

Care sa o aleg? Amandoua arata cam la fel si au aproape aceleasi proprietati. Si imi plac amandoua nu stiu ce sa fac, am cautat pe forum si nu am gasit nici o discutie cu privire la vreuna din ele.
Dupa cateva drill-uri ,o sa ai joc peste tot la mulinetele astea cu un singur rulment ! Daca nu sunt bani ptr. ceva mai scump ,incearca macar ,daca tot esti la inceput si vizezi si ciortani-crapi , sa folosesti o mulineta cu baitrunner ,chiar daca nu e cine stie ce scula ,iti formezi gustul cu ea ...ceva de genul asta :
http://www.profishing.ro/mulinete/mulin ... -4032.html
http://www.profishing.ro/mulinete/mulin ... -5625.html
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!

Imagine

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de pharaoh » 15 Mar 2010, 12:13

Deja in categoria asta de preturi nu te mai poti astepta la cine stie ce calitate. E normal sa ai si jocuri.
Evox-ul recomandat de gor are tambur maricel, arata binisor, dar are o problema cu infasurarea firului pe tambur. Pur si simplu nu il ruleaza pe toata latimea tamburului. Nu stiu daca se intelege ce vreau sa zic...la buza superioara, 1-2 mm nu ii infasoara, face cale intoarsa spre partea inferioara. Astfel ramane acolo o "bordura" care in timp lasa loc firului sa cada facand "floricele". Si aceeasi mulineta am vazut-o cu alta inscriptionare pe ea. Erau absolut identice, doar ca scria alta firma. Nu-mi aduc aminte exact...un no name. Ceea ce ma face sa cred ca e un chinezism importat si personalizat cu sigla evox.
I Fish. Therefore I am.

gogu steriade
VIP+++
VIP+++
Mesaje: 1094
Membru din: 22 Feb 2009, 07:43
Localitate: Vaslui

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de gogu steriade » 15 Mar 2010, 17:03

scump domne ! :(( 10 euro si nare nici tambur da metalic ,nici rulmenti la galet si nici alte chesti care are o mulineta serioasa ! :-? astea trebuie date de pomana <:-P ca daca scazi profitu la vanzator si alu importatoru si transportu si vama si teveau iese ca chinezi le face pa datorie ! :-B #-o
Decat cocosat de munca ,mai bine burtos de bere

Avatar utilizator
Driscu Radu
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 18 Dec 2007, 20:12

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de Driscu Radu » 15 Mar 2010, 20:12

De unde esti Ionut?Poate vine iepurasul cu ceva, vorbim pe privat.

Avatar utilizator
marian_popescu
Veteran
Veteran
Mesaje: 1064
Membru din: 13 Aug 2008, 11:18
Localitate: Prahova

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de marian_popescu » 16 Mar 2010, 23:35

daca nu esti dispus sa cheltuiesti prea mult, recomand okuma tamoka 50. le poti folosi cu incredere atat la pescuitul de care spuneai tu, pana in pescuitul pe dunare. sunt mulinete simple, puternice si fiabile. si relativ ieftine, 65 de lei
Fishing is life. The rest...just details

Avatar utilizator
a.ionut
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mar 2010, 19:12
Localitate: CALAFAT

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de a.ionut » 17 Mar 2010, 01:08

Stiu si va inteleg, este o mulineta ieftina. Dar am vazut la cineva pe balta si in comparatie cu altele no name pe care scrie 4/5/6/7/8 rulmenti si ele sunt vai mama lor, astea se misca totusi bine.
Domnule Marian Popescu, da m-am uitat si la respectivele mulinete de care vorbesti, si sunt superioare acestora, insa daca ar fi s-o iau asa, imi trebuie cel putin 4 mulinete iar la pretul de 65lei / buc nu prea mi le permit pentru ca momentan nu am servici deci resursele mele de bani sunt cam limitate.
Pana acum am pescuit la caras cu lansete din piata, dinalea de scrie pe ele actiune 50-100g iar daca pun plumb de 40 zici ca se rupe, iar mulinetele la fel, sunt cu 3 rulmenti dar se comporta ca si cum ar avea 0. Am zis macar sa-mi iau ceva de la o firma mai buna, dar sa incep de jos.
Poate daca scapam de criza asta, o sa urc la ceva mai bun.

Avatar utilizator
a.ionut
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 13 Mar 2010, 19:12
Localitate: CALAFAT

Re: intrebare mulineta caras, crap

Mesaj de a.ionut » 17 Mar 2010, 18:11

Am fost astazi la magazin, okuma silvara este o mulineta foarte foarte mica spre surprinderea mea. Dar observ ca pe tambur intra ceva fir.
Ma asteptam sa fie ceva mai mare. Cred ca tamburul este undeva la extra small cast :)
Dar este okuma, ma gandesc ca si la mulinetele simple, cei de la okuma au aplicat aceeasi calitate ca la cele mai scumpe.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mulinete”