Cititi aici mix bun

gramada organizata

Moderator: florentiniuga

Scrie răspuns
Avatar utilizator
devil1
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2010, 23:11

Cititi aici mix bun

Mesaj de devil1 » 13 Feb 2010, 10:35

Cantitate :
500 g sparura de porumb ( luati boabele de porumb si le da-ti prin masina de tocat cu sita ce-a mai mare)
250 g spartura/boabe grau ( boabele prin ce-a mai mica sita de la masina de tocat )
100 g malai
200 g tarate/uruiala
2-3 lingurite robin red
(optional ) piper/scortisoara

Partea lichida:
apa de balta
lapte de porumb crud
esente-vanilie-rom-capsuna etc.

Va spun yo cv sa stiti de la mine " nu mai dati bani pe mixuri boiliesuri etc . cand puteti sa le preparati singuri in casa si tot mai bune sunt alea facute de dumneavoastra daca nu am credeti bagati o data la 3 lansete nada si boiliesuri mix etc cumparat si la altele 3 mai departate de celelalte lansete bagati nada,mix,boiliesuri etc facut de dvs. sa vede-ti rezultatul

"""""""""""""" FIR INTINS:"""""""""""""""""""""""

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de LUCKY » 13 Feb 2010, 12:57

Devil 1 fara suparare ! ar tebui sa precizezi ca e tarata sau uruiala ca la 200 gr de tarate/1050gr s-ar putea ca cineva sa si faca reteta ta si sa constate ca au iesit bile flotante(pop-up) ~x(

Avatar utilizator
devil1
junior
junior
Mesaje: 5
Membru din: 12 Feb 2010, 23:11

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de devil1 » 13 Feb 2010, 18:10

tarate inseamna ( boabe de porumb grau orz etc cereale de animale bagate intr-o masina de tocat numita " moara " si se face fina fina ca faiana si este de o culoare maro ;) daca vrei iti trimit yo sa faci mix boiliesuri cu ea :P

Avatar utilizator
LARY
Veteran
Veteran
Mesaje: 1390
Membru din: 22 Iun 2008, 18:13
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de LARY » 13 Feb 2010, 18:35

=D> =D> =D> super reteta, super tare. noi dam nilioane pe nada si alti o fac singuri.
VREI SA FI CONDUCATORUL NOSTRU SEFULEesti tare cu mix-ul asta.
incearca sa-l inbunatatesti sa fie bun si pentru momitar, eu zic sa mai adaugi putin ipsos ceva care sa lege mix-ul ca altlel iti trebuie si navomodel si sa vezi atunci chieltuiala ce o sa ai.
Tel0762.865.274

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de costelino » 13 Feb 2010, 18:46

Sacalilor ,lasati-l sa respire ca dupa o zi de la inregistrare pe forum clacheaza si da din picioare ca iapa lu' Gogu.

Avatar utilizator
LUCKY
senior
senior
Mesaje: 182
Membru din: 26 Dec 2009, 20:50

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de LUCKY » 13 Feb 2010, 18:59

L-a noi in vestul tarii tarata este un produs secundar dupa macinarea graului mai exact coaja de grau care nu se preteaza in panificatie si are o densitate foarte mica 1 litra (o masura volumetrica standardizata folosita in targuri ca si masura)nu cantareste mai mult de 5kg fata de o litra de griu care are 15kg .E bun in boilies datorita continutului mare de fibre , vitamine si minerale dar dozat in cantitati mici 50-70 gr/kg

Avatar utilizator
Lazar Mihai
membru activ
membru activ
Mesaje: 127
Membru din: 20 Feb 2010, 16:05
Localitate: Giurgiu

Re: Cititi aici mix bun

Mesaj de Lazar Mihai » 18 Mar 2010, 00:02

+ Csl
+ 50-100g Canepa fiarta ( pastrezi apa )
+ 500g gris (pesmet)
+ 100g grame faina orez
+ 100-150 g faina peste
si poti inlatura taratele .
Eu asa il folosesc , sper sa nu te supar ca am adaugat la reteta ta ceva (eu o folosesc pentru groundbait). [-x
Fratilor inainte sa postati, verificati acordul subiectului cu predicatul , cu cati de "i" se scrie un cuvant (mai ales la sfarsitul lui), si unde se pune cratima si unde nu (-) .

Scrie răspuns

Înapoi la “Mixurile”