STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

la pomul laudat...

Moderator: Sebastian

Scrie răspuns
Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 16 Mar 2010, 22:28

Cu permisiunea dvs. deschid acest nou topic cu un subiec drag noua tuturor pescarilor sportivi, pescuitul stiucii, in zona Deltei Dunarii !!!
Mai sunt cateva zile si perioada de prohibitie pentru stiuca va lua sfarsit. De pe acum, va doresc stress in fire!!!
Astept eventuale intrebari, legate de acest subiect si in mod evident, despre zonele pe care le cunosc ca si locuitor al deltei.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 21:32

D-le craparsef,cat a avut cea mai mare stiuca a dumitale,si unde ai prins-o pe brate sau lacuri.
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Mar 2010, 22:21

cosmin mihut scrie:D-le craparsef,cat a avut cea mai mare stiuca a dumitale,si unde ai prins-o pe brate sau lacuri.
Daca te referi la recordul meu personal uite ai aici un link
http://ro.netlog.com/craparulsef#/crapa ... 0&jproxy=3
Daca te referi la recordul din barca se intampla cred in anii 1991-1993, pe vremea aceia nu erau camere digitale cu Date Stamp si Time Setting iar eu am imbatranit si am inceput sa uit. Locul nu l-am uitat, ghiolul Porcu, aproape de Sulina, stiuca a fost prinsa de un prieten mai in varsta ca mine, azi raposat, pe nume Dutu Zaharia, cunoscut pescar de stiuca in zona! A fost profesorul meu de stiucarit...A cantarit undeva foarte aproape de 13 kg. si a fost prinsa cu varga Germina, 1.90m, era singura pe care o avea, fir cred 0.45, cam asa se pescuia atunci iar lingurita o mai am si acum amintire, de fabricatie ruseasca. Azi, ghiolul Porcu, este strict protejat!!!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 19 Mar 2010, 23:44

Felicitari d-le craparsef,imi pare bine ca te cunosc,cel putin de pe forum.Mii ciuda ca nu ne-am cunoscut mai repede,aveam multe de invatat de la dumneata,dar niciodata nu-i prea tarziu.Multa sanatate iti doresc.
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 19 Mar 2010, 23:51

cosmin mihut scrie:...Multa sanatate iti doresc.
Sanatate si dumitale...poate candva ne vom intalni...cine stie?!
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 00:21

Si acum daca-i vorba de stiuca sa stii ca eu cu ani in urma mergeam in Delta special la stiuca,in luna octombrie dupa 20,dar acum in ultimii ani,am dat-o pe crap,dar ce vreau sa zic ,ca nici macar din gresala n-am mai prins vreo stiuca,pe brat vorbesc,oare sau rarit chiar asa ...?
MERCEDES S

Avatar utilizator
craparulsef
Veteran
Veteran
Mesaje: 1181
Membru din: 04 Ian 2010, 21:17

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de craparulsef » 20 Mar 2010, 00:39

cosmin mihut scrie:Si acum daca-i vorba de stiuca sa stii ca eu cu ani in urma mergeam in Delta special la stiuca,in luna octombrie dupa 20,dar acum in ultimii ani,am dat-o pe crap,dar ce vreau sa zic ,ca nici macar din gresala n-am mai prins vreo stiuca,pe brat vorbesc,oare sau rarit chiar asa ...?
Dimpotriva, in ultimii 3 ani, a avut ca si in acest an, conditii sa scape neprinsa... in zona noastra cel putin, cotele mari au dat o sansa in plus stiucii care s-a putut retrage in stufaris in cautarea puietului. Uramare acestui fapt, anul trecut in lunile noiembrie - decembrie s-a prins foarte multa stiuca in lacurile Lumina, Bijan, Rosu, Rosulet, si mai putin in Tataru si Balanova. Capturi de 8-9-10 si chiar 11 kg pe lacul Lumina!!! Din pacate eu anul trecut pe Lumina nu am depasit recordul de pe D.V. - prinzand stiuci de cel mult 5 kg.
Poate anul acesta voi avea sansa sa trec si eu de bariera de 8. Totusi comparativ cu anii 90 stiucile mari, mai ales cele care se gaseau in lacul Rosu, si ajungeau in mod fregvent la 13 kg. se lasa greu prinse sau sunt mai putine, in schimb e atat de mult puiet de stiuca ca sunt zile cand efectiv lansezi si in mod obligatoriu scoti marlita!!! Aproape ca nu e lansare fara ca sa nu scoti o marlita in anumite zile. Le lasam sa creasca si oprim numai stiuci frumoase.
INFO SULINA !!! - 0723.658.807

Avatar utilizator
Paun Ion
Veteran
Veteran
Mesaje: 826
Membru din: 17 Ian 2010, 12:34

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de Paun Ion » 20 Mar 2010, 00:59

Bre daca nu am ris in seara asta cu lansetele astea,,leam bagat la licitatie pe celalant site de pescuit,,panarama mare ,,de vreo 3 ore rid intruna

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 21:38

Ai dreptate d-le craparsef,le lasam sa creasca.Dar serios chiar imi e dor sa mai vad un atac la lingura mea ,ca,cum ataca nebuna este ceva unic in apele noastre.Ce zici am dreptate?
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 21:52

@craparulsef
Buna seara . Eu sunt interesat in mod deosebit de stiuca si de cam tot ce are dinti(+avatul )din Delta Dunarii :D De obicei ajung cel putin o data pe an pe acolo ... Anul trecut am pescuit in zona Murighiol (Dunarea Veche) si pe Isac ,Uzlina, Litcov ,Perivolovca ,Kiril. Ma refer la stiuca. Anul acesta cred ca voi merge pe bratul Sulina ( ca mi-e dor tare de el :D ) si voi incerca Fortuna . Sau ,la momentul respectiv poate ma indruma-ti undeva la caracaline... Cele mai bune rezultate le-am avut in Delta cu oscilante (irlandeza, Doli, tzac,Dr.pike) ,dar si cu Salmo Slider. Dragut a fost ca anul trecut ,la a doua-treia aruncatura in Dunarea Noua ,la Murighiol, pe un shad de 8 cm mi-a intrat mama lor >:D< si a plecat victorioasa cu el dupa ce mi-a facut varza Power Pro-ul de 10 lbs! :((
Dar anul asta e mai mare!Posibil sa ajung in jur de 25 mai pe Chilia dar nu voi cauta stiuca...
Fire in stres!

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 21:59

Dar ce vei cauta zamfi?
MERCEDES S

Avatar utilizator
pharaoh
site team
site team
Mesaje: 1745
Membru din: 11 Feb 2010, 17:10
Localitate: Constanta
Contact:

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de pharaoh » 20 Mar 2010, 22:02

probabil "Monstrul" :P
I Fish. Therefore I am.

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 20 Mar 2010, 22:10

cosmin mihut scrie:Dar ce vei cauta zamfi?
Salau si somn. >:D<

Avatar utilizator
cosmin mihut
Veteran
Veteran
Mesaje: 885
Membru din: 07 Ian 2010, 22:43
Localitate: MEDIAS

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de cosmin mihut » 20 Mar 2010, 22:15

Da,da,fire intinse iti doresc. **==
MERCEDES S

Avatar utilizator
zamfi
senior
senior
Mesaje: 457
Membru din: 16 Dec 2007, 20:47

Re: STIUCA IN DELTA DUNARII !!!

Mesaj de zamfi » 21 Mar 2010, 12:52

Merci mult! Sper sa ajung acolo...
Pentru tine si oricine ...Fir intins in 2010! ;)

Scrie răspuns

Înapoi la “Delta Dunarii”