Naluci (gigant)

table, plastice si lemne

Moderatori: Qnyx, mini_mic

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Naluci (gigant)

Mesaj de roby » 20 Apr 2008, 19:45

As dori niste sfaturi despre nalucile (gigant) sau cele mai mari decat cele obisnuite.
Am achizitionat acum ceva timp niste naluci putin mai mari si as dori sa stiu daca dumneavoastra ati folosi asa ceva , pentru ca am auzit alti pescari spunand ca nu sunt eficiente.
Eu m-am gandit ca ar fi interesant sa incerc asa ceva dar nu am avut inca ocazia sa le folosesc.
Astept parerile dumneavoastra.
Fir intins tuturor!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de roby » 20 Apr 2008, 19:47

Acestea sunt nalucile (gigant)...
CIMG0002(1).JPG
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de mini_mic » 21 Apr 2008, 18:46

Cam cati cm au nalucile alea ca am impresia ca nu sunt asa gigante :P. Sa revin la subiect.....am vazut un reportaj cu un nene, finlandez era cred , care venise in romania tocmai pt a prezenta nalucile mari. Spunea ca pescarii din Romania nu folosesc nalucile mari in pescuitul stiuci, spre deosebire de pescarii din tarile nordice. Acum ce sa zic...e greu sa compari stiucile de la noi cu stiucile din Laponia sau mai stiu eu ce tara, ma refer la densitatea si marimea lor. In ceea ce ma priveste sunt adeptul zicalei "momeala mare, peste mare " :lol: :lol: :lol: , mai ales pe Dunare dau cu naluci destul de mari, totusi am avut rezultate bune si la twistere mici ( 5 cm ) ce e drept pe lacuri.

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de roby » 21 Apr 2008, 19:28

Naluca cea lungueata are 16 cm iar cea de jos are 12 cm dar este mai groasa.
Si cred ca pe acel on il cheama Ewaryst Sieleski.
Fir intins!!!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
Nelutu
senior
senior
Mesaje: 299
Membru din: 21 Mar 2008, 19:32

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de Nelutu » 21 Apr 2008, 19:31

Mini, tipu' era polonez! ... :lol:

Avatar utilizator
mini_mic
site team
site team
Mesaje: 412
Membru din: 21 Noi 2007, 23:04
Localitate: Craiova

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de mini_mic » 24 Apr 2008, 16:39

Nelutu scrie:Mini, tipu' era polonez! ... :lol:
Se prea poate ...eu am fost atent mai mult la continut decat la detalii destea :roll:
Btw -12 cm e o naluca buna pt stiuca incepand de la 2 kg in viziunea mea . Mi s-a intamplat de cateva ori in timp ce scoteam stiuca la 1 kg sa sara alta un pic mai mare pe ea.

Avatar utilizator
stefanflorin
Veteran
Veteran
Mesaje: 762
Membru din: 20 Noi 2007, 01:00
Localitate: Departe de casa

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de stefanflorin » 24 Apr 2008, 22:59

Stiuca la spinning= naluci mari ...lege. De fapt la noi in Romania e obsesia asta pt naluci mici cam la toate speciile. Intr-adevar si pesti sunt mai mici de regula dar la stiuca naluca mare. Greutatea e cea care face diferenta pt adancime si nu marimea si sa nu uitam ce gura si ce agresivitate are stiuca chiar si la dimensiuni mici. Daca ati vedea cu ce naluci dau astia pe aici v-ati cracana de ras da treaba e ca prind.
Work is for people who can't fish!

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de old_radu » 25 Apr 2008, 22:04

stefanflorin scrie:... Daca ati vedea cu ce naluci dau astia pe aici v-ati cracana de ras da treaba e ca prind.
...poate ne mai "cracanam", unii,dar in mod sigur aia nu-s mai "meseriasi" ca si noi.Singurul atu al lor este ca acolo mai au ce prinde.

...de acord cu zicala "naluca mare,peste mare"si asta nu numai la stiuca.

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
cristian505ro
Veteran
Veteran
Mesaje: 1275
Membru din: 22 Dec 2007, 15:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de cristian505ro » 06 Iul 2008, 22:16

Nu sunt gigant, sunt pur si simplu normale cele pe care le-ai postat.
Daca vorbim de stiuca si in noiembrie/decembrie , eu folosesc cele mai mari naluci pe care le am si anume niste oscilante argintii si aurii de 12 cm. In octombrie am rezultate deosebite la voblere mari.
Cele mai mari stiuci, le-am prins cu naluci mari sau cu rosioare/balos vii , mari de12-15 cm.
In ultimul timp am avut rezultate spectaculoase ! cu shaduri mari lestate.
Siuca mare = naluca sau baboi mare !
Numai in perioada de inapetenta a stiucii se pun naluci sau baboi foarte mici. Si la copca la fel, nu prea mari.
Cristian Bebesel

Avatar utilizator
miska
membru activ
membru activ
Mesaje: 142
Membru din: 14 Ian 2008, 14:23
Localitate: la pescuit

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de miska » 07 Iul 2008, 15:47

:lol: sa nu te sperii ca alea ce le ai tu nu sunt naluci gigant sunt naluci mici daca ai vedea cu ce naluci se pescuie in italia la somn sau oscilante atunci ai zice ca oamenii aia nu sunt normali naluca mare peste mare eu de exemplu cu un rapala de 11 cm prind avati salai etc si se apropie de cel mai mic al tau eu chiar vreu sa achizitionez ceva voblere mari peste 15 cm incearca si ai sa te convingi daca sunt bune fir intins
always think like a fish

Avatar utilizator
roby
membru activ
membru activ
Mesaje: 107
Membru din: 01 Mar 2008, 17:23
Localitate: Resita

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de roby » 17 Iul 2008, 14:41

multumesc foarte mult!
mie mi s-au parut ,,gigant,, pentru ca nu mai intalnisem asemenea naluci dar dupa ce m-am mai interesat putin
m-am convins ca sunt absolut normale.
FIR INTINS!
Daca pescuit nu e,nimic nu e!!!

Avatar utilizator
mirceaognean
membru activ
membru activ
Mesaje: 58
Membru din: 18 Apr 2008, 21:30
Localitate: Chicago , USA

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de mirceaognean » 13 Oct 2008, 08:13

Nalucile astea chair nu sunt mari ! Incearca un Warrior Crank sau un Swimming Fatso de la Salmo ca sa vb despre naluci mari.Am incercat si sa stii ca isi fac treaba aici in U.S.la stiuca si muskie ! Fir intins !

Avatar utilizator
Alexandru
membru activ
membru activ
Mesaje: 131
Membru din: 15 Dec 2007, 13:58

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de Alexandru » 13 Oct 2008, 12:36

Parerea mea, e ca nalucile mari fac diferenta numai si numai atunci cand pestele(stiuca,bibanul si salaul) mananca, cand nu mananca.......

Avatar utilizator
old_radu
senior
senior
Mesaje: 312
Membru din: 09 Feb 2008, 21:45
Localitate: Baia Mare

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de old_radu » 14 Oct 2008, 13:37

Cu naluci mari , cauti capturi mari,dar nu este o regula.
De multe ori se intampla sa ai o captura mare la o naluca mica si invers.Am prins avati mici la naluca mare si chiar stiuci mici(doar putin mai mari ca si naluca )

Exemplu concret: la o rotativa "Vega" nr.2(are paleta mare,corespunzatoare nr.3 la alte marci ) am prins mai intai "avatzelul fomist"...max 20 cm si a inghitit toata tripla... :D
phpylFlWUAM.jpg
...la interval de cateva minute,aceiasi rotativa,dar cu totul alta captura...aprox 3 kg...
phpQzFWnGAM.jpg
Atunci cand manca ...nu mai conteaza foarte mult marimea nalucii. :wink:

Fir intins ! tuturor. :wink:
GO FOR SPINNING ! ! !

Avatar utilizator
diamonddog
utilizator
utilizator
Mesaje: 20
Membru din: 08 Mar 2008, 18:42
Localitate: Cluj_napoca
Contact:

Re: Naluci (gigant)

Mesaj de diamonddog » 13 Dec 2008, 02:12

salut,am si eu o naluca asa zis "gigant" ceea ce mie nu mi se pare deloc mare,unii ar zice ca este.As vrea sa stiu daca cineva a pescuit cu asa ceva si daca a avut rezultate,este vorba de o Rapala X-Rap Jointed de 13cm/46gr (XJS13 BNK)Se comporta excelent in apa,din pacate n-am avut nici o captura cu ea:( poate din cauza densitatii (mici) de pesti din lac.(scuze pt calitatea pozei:D)
DSC00258.JPG
DSC00258.JPG (11.67 KiB) Vizualizat de 6753 ori
sus in deal in un minimal...

Scrie răspuns

Înapoi la “Lingurite, voblere, twistere, shaduri”