putin ajutor

lansetistii, de la carpfishing la feeder

Moderator: gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
suspectu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2010, 11:51

putin ajutor

Mesaj de suspectu » 20 Mar 2010, 19:48

Salut, am si eu o intrebare de incepator, mai degraba o dilema.
Avand in vedere ca de 2 zile este mai cald, si pentru ca timpul meu liber este limitat, am decis sa merg marti 23.03 la pescuit. Locul meu de pescuit este la Paulesti( prahova),iar intrebarea mea este unde ar trebui sa dau.
Stiu ca prima vara se da la apa mica, in general adancimea apei este in medie intre 1.5 si 3 metrii, dar are si zone in care apa este mai mica de 1 metru, este o balta unde merge foarte bine la mamaliga si la porumb, si m-ar interesa sa stiu unde merge acum, la apa mica sau la apa adanca, la ce momeala sa dau si cu ce nada ar fi cea mai potrivita pentru data asta .

Astept pareri !

Avatar utilizator
dragan o
utilizator
utilizator
Mesaje: 45
Membru din: 31 Ian 2010, 22:38
Localitate: Arad

Re: putin ajutor

Mesaj de dragan o » 20 Mar 2010, 20:58

Salut.Teoretic in aceasta perioada ar terbui sa cauti pestii la apa mica(daca vremea se mentine frumoasa, zonele cu apa mica sunt mai productive,fiindca se incalzesc mai usor)dar daca ai posibilitatea(timp si spatiu)ar fi indicat sa gasesti zona de trecere de la apa mare la apa mica si sa dai pe acea panta sau prag.Folosind doua sau trei lansete vei putea plasa cate una pe doua sau trei variante de adancime.Ca si nada poti combina niste seminte(canepa,porumb in conserva,mei) cu viermi si rame maruntite,pelete cu continut mai mic de ulei,nu nadii mult,evita aditivii uleiosi,foloseste momeli de dimensiuni mai mici(o boaba sau maxim doua de porumb este suficient sau 5-6 viermi pe firul de par),daca dai cu mamaliga pune gogoloase mici(10-14mm),realizeaza-ti monturile cat mai fine,forfag subtire,scurt(in functie de grosime malului),carlige nr.6-8-10,montaj culisant.Bineanteles ca nu intotdeauna teoria se regaseste in practica,dar daca te ghidezi dupa aceste reguli de baza in pescuitul de primavara poti fi sigur ca macar teoretic, esti pe calea cea buna.Eu sunt din Arad si nu cunosc balta pe care vei pescui, dar pe baltile pe care le frecventez eu, cam pe 80% din acestea am rezultate respectind cele de mai sus.

Avatar utilizator
Madalin Dirla
Veteran
Veteran
Mesaje: 3312
Membru din: 03 Mai 2008, 14:46

Re: putin ajutor

Mesaj de Madalin Dirla » 20 Mar 2010, 21:02

Eu as incerca pe apa mica ..................ca nada poti merge pe un mix simplu(benzar,top mix,maros,etc) la care poti aduce imbunatatiri, iar ca momeala porumbul pe firul de par.
Fir intins!!!

Avatar utilizator
suspectu
junior
junior
Mesaje: 6
Membru din: 04 Mar 2010, 11:51

Re: putin ajutor

Mesaj de suspectu » 20 Mar 2010, 22:05

zonele cu apa mica din lac se impart in doua categorii: 1 zona in care malul este gen plaja, si se continua in apa tot la fel, deci foarte plat, si alta zona in care malul este mai abrupt si nu stiu cum e fundul apei acolo.Zona cu "plaja" are undeva in stanga , la vreo 20 de metrii o portiune cu stuf, ma gandesc ca ar fi bine sa dau inspre stuful ala.
Ar fi o solutie sa incerc la shefield , ca e mai simplu de nadit.. si mai usor de folosit.Am o pluta de 14 grame, firul e cam gros, de 0.26,, am pus la ea vartej cu agrafa, de care am legat inaintasul de 0.18 cam de 40 cm si carlig nr 12.

Balta are de la carasel ca palma, predomina ciortanelul de 1-3 kg, populat anul trecut, dar si exemplare care tot rupe lansete si bete.

Avatar utilizator
cossty
membru activ
membru activ
Mesaje: 121
Membru din: 03 Dec 2009, 21:12
Localitate: Ploiesti

Re: putin ajutor

Mesaj de cossty » 21 Mar 2010, 18:44

Salut!
In care balta vrei sa dai?
In cea din dreapta digului sau in cea mare din stanga?
Eu unul m-am jurat acum vreo 3 ani ca nu ma mai duc in veci pe balta asta si sa iti spun de ce. Prima data cand m-am dus, m-am dus in cursul saptamanii si am luat vreo 7 - 8 bucati de cioartan cam la kg la mamaliga simpla, si caras ca degetul in prostie (eliberat). La altceva nu a mers. Pe balta eram vreo 5 pescari si toti au luat ciortan.
Apoi m-am dus vreo 6-7 week-end-uri la rand. Balta plina de pescari nici unul nu a luat decat caras f. mic. Cu noi pe balta se dadea drumul la apa, cate o ora, o oprea o ora si tot asa.
Nu mai spun de atmosfera din week-end, galagie si manele toata ziua.
M-am dus apoi iar in cursul saptamanii, iar vreo 5 -6 pescari pe balta si toti am luat ciortan.
Cel mai mult uram faptul ca stateam dimineata pana la ora 6 toti pescari la poarta pana binevoia pasnicul sa o deschida, iar apoi o buluceala de nedescris ca sa ocupi locuri, implicit certuri, stai ca aici am nadit eu de aseara si alte asemenea.
De atunci n-am mai calcat pe acea balta dar atunci ciortanul il luai in larg. Langa stuf mergea numai caraselul. De rupturi am auzit si eu de cateva ori chiar unu spunea ca i-a plecat cu lanseta in larg de s-a dus cu barca sa o recupereze.
E bine ca te duci in cursul saptamanii.
Momeala - mamaliga simpla si porumb mic de conserva.
Fire intinse!

Scrie răspuns

Înapoi la “Pescuitul la crap, fitofag si caras”