BALTA PERFECTA.....

Moderatori: Sebastian, pharaoh, vali003, Coleman

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 23 Mar 2010, 18:25

Si tu ai tot respectu meu iorgu , ar fi si pacat sa se dea off topic cand traim intr-o tara libera.....Apropo URASC CENZURA....
Amsterdarmer....da uitasem pe aia de la bug mafia "SPAGA E CEA CARE TE SCOATE DIN....... "=)) =)) =)) =)) =))
Fire intinse la toata lumea fratilor ca a venit caldura...

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de costelino » 23 Mar 2010, 19:33

Daca as fi administrator de balta si as citi toate aceste posturi,stiti ce as face?
As marii taxa.Si stiti de ce?
Pentru ca asta reiese din aceste comentarii.
Pacat domnilor ca-i acoperiti.Care mama dracu este asa bucuros sa dea 100 de lei,sa-i faca poza si sa plece la Metro sa mai dea 100
pentru asi potoli pofta de o saramura.Mai mult de atat cui ii convine sa arunce 100 de lei sau mai mult,pe o balta unde iti poti lua saramura de la locul faptei,
si sa pleci acasa asa cum ai venit.MAI ESTI OBLIGAT SA-I ASCULTI INEPTIILE PAZNICULUI SAU ADMINISTRATORULUI:Nu stiu ce are
domle ca ieri au prins pe locul asta niste baieti...de ia usturat cu..l.Nu e unul sa nu fi patit-o,dar se uita!!!
Reiau discutia de anul trecut ,din topicul"Minutul de sinceritate".Chiar va face placere sa arunca-ti banii pentru un drill?
Daca sunt atat de ecologist de ce trebuie sa platesc? A deviat careva Dunarea?Nu mai am unde pescui?
Aceasta taxa de c&r,nu trebuie sa depaseasca 25 lei 12 ore?Si stiti de ce?
Nu-i costa nimic domle!!
Lasa-ti gogoretele cu popularile.Din taxa pe o luna se populeaza pentru un an.Mai mult de atat,hranim tot sezonul acel amarat de peste,si tot creste,si creste,si ajunge mare.Pai daca nu-l ia nimeni,de ce mai populeaza????
Scriu si simt cum ma apuca toti dracii.
Mai bine inchei.Cine intelege bine cine nu...bravo lui,are ambitie.

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 23 Mar 2010, 21:11

BRAVO COSTELE =D> =D> =D> =D>
Asa ar trebui sa gandeasca toti , numai asa cred ca putem schimba ceva, mi-a placut cum ai inchieiat postarea ,da si pe mine ma iau toti draci cand scriu .....si este foarte bine ca ti-ai varsat furia aici poate pana la urma facem o schimbare

Avatar utilizator
Amstel
Veteran
Veteran
Mesaje: 683
Membru din: 13 Apr 2009, 16:58

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Amstel » 23 Mar 2010, 21:30

Baieti, voi puteti tipa o suta de ani de aici incolo, ca tot nu o sa se schimbe nimic... atata timp cat baltile sunt pline ochi de pescari...cel putin in wkends n-ai unde sa arunci un ac >:D< . Numai atunci cand baltile o sa fie goale o sa scada taxele. Fire intinse va doresc, oriunde o sa pescuiti!

Avatar utilizator
costelino
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 05 Iul 2008, 15:35
Localitate: Aproape de Buc.

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de costelino » 23 Mar 2010, 21:44

E vedeti?
Exact asta-i mentalitatea de care nu avem nevoie.
Stim cu totii ca dam din picioare ca iapa lu Gogu,cand platim si nu vedem un "tac",dar ne consolam.
Pana cand...

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de tonny » 23 Mar 2010, 21:56

Sa va spun o poveste cat se poate de adevarata:Am un unchi peste hotare mai precis in Canada si plecat de 23 de ani acolo,si anu trecut in vara io cum mergeam la pescuit pe balta cu plata,hop ca vrea si el sa vina.Zis si facut,la 4 dimineata ne trezim imbarcam sculele si catre balta fratii mei.Ajungem la balta platim taxa de 50 ron pe 12 ore si stam acolo toata ziulica pentru cativa carasei,venim acasa si unchiu foarte dezamagit imi spune"Bai nepoate sa stii ca romanii is mai bogati decat am crezut io si decum se vorbeste pe afara" iar eu il intreb:"pai cum asa?" si el zice"Pai eu sunt aici de 2 saptamani dar toate preturile au mers numai in sus nici o reducere nimica,asta inseamna ca tara merge bine si romanu are banii si accepta orice,daca ieri am dat pe 1 litru de benzina 3,9 ron si azi am dat 4,3 ron nu a iesit nimeni in strada,asta inseamna ca stati bine cu banii" deci concluzia este urmatoarea: """Daca preturile crezc inseamna ca economia tarii merge bine,dar pe spatele prostilor care platesc taxe pe orice si nu beneficiaza de nimic,decat de munca si cam atat"""" ca la firma CUCU nu-ti da bani da-ti da de lucru :)) =)) asa ca nu va mai puneti fratii mei cu "PROSTII CA AU MINTEA ODIHNITA"" SI POATE CHIAR MARESC TAXELE vorba lu' Costelino :D

Avatar utilizator
clau
membru activ
membru activ
Mesaje: 98
Membru din: 14 Mar 2009, 16:11

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de clau » 23 Mar 2010, 22:46

in concluzie...suntem niste romani prosti,acceptam orice.si asa va fi pana cand ne vom trezi

Avatar utilizator
eden
Veteran
Veteran
Mesaje: 612
Membru din: 12 Dec 2009, 11:37
Localitate: Bucureşti
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de eden » 23 Mar 2010, 23:46

legat de supravegherea asta cu binoclul care văd că-i deranjează pe mulţi, să vă spun o poveste....
a fost odată când pe Făcău era permis anual... costa cam 10-15-20 de milioane, dar puteai să pescuieşti 365 de zile pe an cu el...
devenise deja celebru locul de ,,La Salcie'' pentru capturile capitale frecvente, şi era tot timpul ocupat prin rotaţie de 3 indivizi. când îi întrebai dacă mănâncă peştele răspundeau sictiriţi că ,,slab de tot'', dar pe jos era plin de solzi mari cât monezi de 50 sau 100 de lei. într-o săptămână s-au sesizat paznicii (sau au fost obligaţi să se sesizeze) şi ghici ce-au găsit în portbagaj ? 230 de kg de crap românesc, oglindă şi ten, (pus în saci cu sare)... DIN ACEA SĂPTĂMÂNĂ !!! paguba totală făcută ? în toate săptămânile de când pescuiau indivizii acolo ? nu am nici prieteni nici rude proprietari de bălţi, nu am nici cel mai vag interes fie el de orice natură să ,,pup în fund'' pe vre-unul... pe marea majoritate nu-i suport, dar dacă aveau parte de pescari sportivi, nu de hoţi infecţi şi de braconieri, nu ajungeau nici la taxele care sunt, măcar din respect pentru adevăraţii pescari... e un fel de problemă ca cea cu oul şi găina, care a fost primul ? îmi aduc aminte acum 10-12 ani cum era Brăneşti 3-ul ... veneai, plăteai taxa, puteai să laşi şi copilului o undiţă că nu strâmba paznicu din nas, şi în nici un caz nu venea să cântărească peştele... se uita la juvelnic, şi dacă era prea mult, îţi zicea domol să mai arunci şi tu 2-3 în apă, să mai crească şi aia era... cum era acum 2 ani când am fost PENTRU ULTIMA OARĂ pe balta aia ? s-au uitat scârbele la juvelnicul aproape gol, şi m-a întrebat foarte neîncrezător dacă ăla e singuru juvelnic pe care îl am. m-am făcut că plouă şi am întrebat cum adică ? răspunsul a fost prompt : păi lumea care vine pe-aici are de obicei 2, unu la vedere şi unu în urzici... aşa că revin cu întrebarea, unde a apărut hoţia mai întâi ? LA PESCARI sau LA PATRONI ?
EXISTĂ BALTĂ care se apropie de PERFECŢIUNE ?
este tot ceea ce nu poți vedea...

aron dan

Avatar utilizator
tonny
senior
senior
Mesaje: 301
Membru din: 27 Dec 2009, 01:09

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de tonny » 24 Mar 2010, 08:29

Sincer sa spun cu toate nu sunt de acord(supraveghere cu binoclu,taxe de C&R enorm de mari,conditii improprii pe balta,drumuri de acces pe balti naspa si lista poate continua),dar cea cu cautatu in porbagaj si prin bagajerie sa vada daca nu ai furat peste mi se pare o decizie foarte corecta >:D< .Pai normal ca daca nu iti convine sa te caute in geanta sau in porbagaj ai ceva de ascuns ca daca nu ai avea nu ti-ai face atatea probleme ca vede paznicu porbagaju gol si ranita plina cu accesorii.Deci mai bine sa scada taxele si sa fie controlul la iesire mai drastic,deoarece hotii n-o sa mai calce pragul acelor balti de frica sa nu fie prinsi,iar daca se mai gaseste cate unu care nu se teme eu propun asa: Daca este prins sa i se i-a pestele si sa i se faca o poza care sa fie afisata pe urma la sediul tuturor baltilor din Romania ca sa aiba interdictie totala pe orice balta,nici ca ii trebuie mai mult decat poza puse la panoul de "buna purtare" si dupaia mai vedem cere mai are chef sa pescuiasca in continuare sau sa fure :-/

Avatar utilizator
donybrasco
utilizator
utilizator
Mesaje: 32
Membru din: 15 Apr 2009, 06:42
Contact:

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de donybrasco » 24 Mar 2010, 11:35

eden scrie:legat de supravegherea asta cu binoclul care văd că-i deranjează pe mulţi, să vă spun o poveste....
a fost odată când pe Făcău era permis anual... costa cam 10-15-20 de milioane, dar puteai să pescuieşti 365 de zile pe an cu el...
devenise deja celebru locul de ,,La Salcie'' pentru capturile capitale frecvente, şi era tot timpul ocupat prin rotaţie de 3 indivizi. când îi întrebai dacă mănâncă peştele răspundeau sictiriţi că ,,slab de tot'', dar pe jos era plin de solzi mari cât monezi de 50 sau 100 de lei. într-o săptămână s-au sesizat paznicii (sau au fost obligaţi să se sesizeze) şi ghici ce-au găsit în portbagaj ? 230 de kg de crap românesc, oglindă şi ten, (pus în saci cu sare)... DIN ACEA SĂPTĂMÂNĂ !!! paguba totală făcută ? în toate săptămânile de când pescuiau indivizii acolo ? nu am nici prieteni nici rude proprietari de bălţi, nu am nici cel mai vag interes fie el de orice natură să ,,pup în fund'' pe vre-unul... pe marea majoritate nu-i suport, dar dacă aveau parte de pescari sportivi, nu de hoţi infecţi şi de braconieri, nu ajungeau nici la taxele care sunt, măcar din respect pentru adevăraţii pescari... e un fel de problemă ca cea cu oul şi găina, care a fost primul ? îmi aduc aminte acum 10-12 ani cum era Brăneşti 3-ul ... veneai, plăteai taxa, puteai să laşi şi copilului o undiţă că nu strâmba paznicu din nas, şi în nici un caz nu venea să cântărească peştele... se uita la juvelnic, şi dacă era prea mult, îţi zicea domol să mai arunci şi tu 2-3 în apă, să mai crească şi aia era... cum era acum 2 ani când am fost PENTRU ULTIMA OARĂ pe balta aia ? s-au uitat scârbele la juvelnicul aproape gol, şi m-a întrebat foarte neîncrezător dacă ăla e singuru juvelnic pe care îl am. m-am făcut că plouă şi am întrebat cum adică ? răspunsul a fost prompt : păi lumea care vine pe-aici are de obicei 2, unu la vedere şi unu în urzici... aşa că revin cu întrebarea, unde a apărut hoţia mai întâi ? LA PESCARI sau LA PATRONI ?

Nu stiu care au aparut mai intai , dar un lucru e cert cam 90 % din patroni de balti ne cam jegmanesc.....iar parerea mea e ca nici 10 % din noi pescari nu sunt ca acei 3 indivizi dupa facau....e normal, nu e padure fara uscaturi,da la ei parca numai uscaturi sunt.
EXISTĂ BALTĂ care se apropie de PERFECŢIUNE ?

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Razvan Garcea » 24 Mar 2010, 18:24

Este un subiect cat se poate de delicat si care nu va face altceva decat sa inraiasca patronii de baltI si implicit pescarii la randul lor.Este exact ca un joc de-a soarecele si pisica.Patronii vaneaza pescarii si pescarii vaneaza patronii.
Ati facut o socoteala sumara la cate tone de mancare se arunca pe un singur sezon intr-o balta?Ati facut socoteala la cate zeci de mii de roni sunt incasate de patroni?Stiti cumva ce bir la stat dau pe fiecare bon taiat catre dvs?Am o povestire facuta de un prieten care se ducea pe o balta ce avea taxa de 50 ron.Pana intr-o buna zi cand patronul s-a gandit el ca de ce sa dea lumea 50 cand poate da si 100 si uite cum la nici o saptamana dupa ce s-a scumpit balta ,s-a dus si tovarasul meu si s-a uitat si el din curiozitate pe nr de bon.Era bonul cu nr 101.Morala:pescarul nostru da frate cu banul in stanga si in dreapta si are dreptate sa dea pentru ca pana la urma este un om care traieste cum traieste si are viata scurta si vrea si el distractie.Daca distractia costa ceva mai scump asta este plateste saracul ca doar nu o sta cu petul de 3 litri de bericioaica in casa uitanduse chioras la nevasta cum spala.
Romania este tara tuturor posibilitatilor oameni buni,ce America?Este la grupa mica America fata de noi.Va mai intrebati de ce sunt preturile atat de exorbitante,pai uite din ce cauza,toata lumea tipa:criza domnule,criza mare.Pai eu ma uit intr-o revista de specialitate si vad ultima creatie Porsche cu 4 usi si spune ca va fi lansata peste 2 saptamani la salonul respectiv si la mai putin de o sapptamana de la lansare sau chiar inainte,o vad in toata splendoarea ei pe strada si citesc in ziare ca s-au dat aproape de 10 comenzi la 2 zile dupa lansare.Fratilor tunurile s-au dat pe noi ca suntem snobi si ca vrem ultimele fitze in materie de....
Deci vrei peste mare ?Dute frate pe balta cutare.Vrei peste mult ?Dute frate pe balta cutare.Si lumea merge si ce mai merge ca sunt dimineata pe drumul spre garla si liniute si intreceri intre pescari doar doar o ajunge el primul pe garla sa nu gaseasca locul ocupat.Asa ca balta perfecta este in fata computerului in jocul Fishing Simulator 2.Suntem bolnavi ?Platim boala si cu asta basta.Doar nu am ajuns ca doctorul sa ne plateasca ca ne opereaza.Din contra .....HAI ROMANAIA **== **== **==
SENIOR CRAP CLUB

Avatar utilizator
iorgu
Veteran
Veteran
Mesaje: 850
Membru din: 09 Ian 2010, 20:41

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de iorgu » 24 Mar 2010, 20:28

clau scrie:in concluzie...suntem niste romani prosti,acceptam orice.si asa va fi pana cand ne vom trezi

Clau nu stiu cine te crezi, dar afirmatia ta ,,suntem romani prosti'' trebuia sa o faci la persana I-a singular. modul tau de exprimare pe mine cel putin ma revolta. Sunt Roman ca de altfel toti utilizatori acestui site. nu stiu cine iti da tie dreptul ca de la dezbaterea unui subiect sa ne faci prosti. Esti cumva detinatorul pietrei filozofale. Cred ca ar trebui sa ceri scuze fata de toti utilizatorii.

In atentia moderului; rog insistent sa luati atitudinea corespunzatoare fata de acest user, referitor la jignirea in masa pe care a facut-o. Eu si ca mine cred ca sunt toti, nu ma si nu ne consideram prostii nimanui.
Ocroteste natura, merita!

Avatar utilizator
Razvan Garcea
senior
senior
Mesaje: 256
Membru din: 19 Mar 2009, 00:21
Localitate: BUCURESTI

Re: BALTA PERFECTA.....

Mesaj de Razvan Garcea » 25 Mar 2010, 09:20

iorgu scrie:
clau scrie:in concluzie...suntem niste romani prosti,acceptam orice.si asa va fi pana cand ne vom trezi

Clau nu stiu cine te crezi, dar afirmatia ta ,,suntem romani prosti'' trebuia sa o faci la persana I-a singular. modul tau de exprimare pe mine cel putin ma revolta. Sunt Roman ca de altfel toti utilizatori acestui site. nu stiu cine iti da tie dreptul ca de la dezbaterea unui subiect sa ne faci prosti. Esti cumva detinatorul pietrei filozofale. Cred ca ar trebui sa ceri scuze fata de toti utilizatorii.

In atentia moderului; rog insistent sa luati atitudinea corespunzatoare fata de acest user, referitor la jignirea in masa pe care a facut-o. Eu si ca mine cred ca sunt toti, nu ma si nu ne consideram prostii nimanui.
Nu a vrut sa fie inteles in adevaratul sens al cuvantului in mom in care ne-a facut prosti.A folosit acel cuvant probabil la figurativ ptr a arata de ce suntem in stare in mom in care ne dorim sa mergem la peste si acest compromis pe care il facem in defavoarea noastra si in favoarea patronilor de balti.Hai sa nu despicam firul in patru si sa analizam orice virgula sau orice cratima pusa la dracii pe care ii ai in mom in care se aduce in discutie acest subiect sa-i spunem fierbinte.
SENIOR CRAP CLUB

Scrie răspuns

Înapoi la “Balti, iazuri si ferme piscicole”